נתניהו סולח לאורבן, תאומו המשטרי

מעבר לחישוב הפוליטי התועלתני, אין זה מקרי שנתניהו מגלה יחס סובלני כל כך כלפי ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, והקמפיין האנטישמי שלו. השניים שותפים לחזון הדמוקרטיה האנטי־ליברלית שאורבן ומפלגתו מיישמים מזה כמה שנים בהונגריה
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

יש אנטישמיות לגיטימית ויש אנטישמיות בלתי־לגיטימית. מהי אנטישמיות לגיטימית? זו המופנית כלפי המתנגדים למדיניותה של ממשלת נתניהו, דוגמת המיליארדר היהודי-הונגרי, ג'ורג' סורוס. ההבחנה הזו משתמעת בבירור מהוראת לשכת ראש הממשלה לשגריר ישראל בבודפשט, יוסי עמרני, לחזור בו מהקריאה לראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ומפלגתו, להפסיק את קמפיין מודעות ההשמצה נגד איל־ההון היהודי.

הפנייה הראשונית של השגריר נעשתה מחשש שהקמפיין מעורר רגשות אנטישמיים כלפי האוכלוסייה היהודית בהונגריה, המונה יותר מ־100 אלף איש. הודעת ההבהרה החלופית שהוציא משרד החוץ, בעקבות הוראת נתניהו, אינה מבקרת את ראש ממשלת הונגריה על הקמפיין אלא תוקפת דווקא את מושאו, ג'ורג' סורוס, בביטויים חריפים, כמו "אדם החותר תחת ממשלות שנבחרו באופן דמוקרטי". חטאו של סורוס, למי שאינו יודע, הוא תמיכתו בארגוני זכויות אדם ודמוקרטיה בהונגריה ובמדינות רבות אחרות, כולל ישראל.

יש להניח שנתניהו לא היה ממהר להעניק הכשר לשימוש המתוחכם של אורבן ומפלגתו בשפה בעלת קודים אנטישמיים, המרמזת על סורוס כחלק "מקונספירציה פיננסית יהודית", אילו לא היה מדובר באיל־הון המממן ארגוני זכויות אדם אלא באילי־הון המממנים כלי תקשורת וקמפיינים של ראש ממשלת ישראל או כאלה המעניקים מתנות למשפחתו.

כדאי לציין כי בעוד נתניהו מעניק פטור מוסרי לאורבן על הקמפיין, שהוא חלק ממסע הרדיפה המתמשך שלו נגד סורוס, ארגונים ופעילים יהודיים, כמו גם סגן נשיא הנציבות האירופית, פרנץ טימרמן, יצאו בגלוי נגד האופי האנטישמי של מעשי ודברי ראש ממשלת הונגריה ומפלגתו.

זו לא הפעם הראשונה החודש שנתניהו מגלה יחס סלחני כלפי אורבן בענייני אנטישמיות. לפני כשבוע, כחלק ממסע בחירות לאומני וגזעני, נשא אורבן נאום שבו שיבח את מיקלוש הורטי, שליט הונגריה בעת השואה. הורטי היה בן־בריתו של היטלר, שיתף פעולה עם הנאצים בתקופת הכיבוש ואיפשר את שליחתם של כחצי מיליון מיהודי הונגריה למחנות השמדה.

"לא נאפשר ששורוש יחייך בסוף". שלט חוצות בקמפיין נגד איל ההון היהודי-הונגרי. צילומסך
"לא נאפשר שסורוס יחייך בסוף". שלט חוצות בקמפיין נגד איל ההון היהודי-הונגרי. צילומסך

דבריו של אורבן עוררו סערה וגינויים מצד הקהילה היהודית בהונגריה וממוסדות יהודים מרכזיים בעולם. שגריר ישראל בבודפשט ביקש הבהרות לדבריו של אורבן, אולם משרד החוץ הסתפק לבסוף בדברי ההבהרה הרפים של שר החוץ ההונגרי שאמר, בין השאר, כי יש לזכור "שלמשטרו של מיקלוש הורטי היו תקופות חיוביות אבל גם תקופות שליליות מאוד".

בעוד נתניהו מעניק פטור מוסרי לאורבן על הקמפיין, שהוא חלק ממסע הרדיפה המתמשך שלו נגד סורוס, ארגונים ופעילים יהודיים, כמו גם סגן נשיא הנציבות האירופית, יצאו בגלוי נגד האופי האנטישמי של מעשי ודברי ראש ממשלת הונגריה

אחד ההסברים ליחס הסלחני הזה, ולהשלמה עם המעשים וההתבטאויות הללו של ראש ממשלת הונגריה, הוא שנתניהו אינו מעוניין לסכל את ביקורו בהונגריה בעוד כשבוע. מעניין להיזכר בהקשר זה שלנתניהו לא הייתה בעיה לבטל פגישה עם שר החוץ הגרמני רק בשל העובדה שזה לא נענה לדרישתו לבטל את פגישתו עם נציגי "שוברים שתיקה". אולם מעבר לחישוב הפוליטי התועלתני, אין זה מקרי שנתניהו מגלה יחס סובלני כל כך כלפי אורבן. השניים חולקים אידיאולוגיה משותפת על אודות דמותו של המשטר הרצוי. הם שותפים לחזון הדמוקרטיה האנטי־ליברלית שאורבן ומפלגתו מיישמים מזה כמה שנים בהונגריה.

חזון זה כולל החלשה הדרגתית, שיטתית ומכוונת של כלל האיזונים והבלמים במערכת החוקתית והכפפתם של מנגנוני הבקרה החיצוניים והפנימיים על השלטון לממשלה שאותה הם אמורים לבקר. הם כוללים חקיקה מסיבית המחלישה מוקדי כוח עצמאיים דמוקרטיים ואת מערכת המשפט, חקיקת חוקי יסוד לאומניים, השתלטות על התקשורת ורדיפת מיעוטים וארגוני חברה אזרחית בשם הגנה על אינטרסים לאומיים ורוח הלאום. רק אירוני שלפני כחודש עבר בפרלמנט ההונגרי חוק עמותות דומה לזה הישראלי, המגביל תרומות לעמותות ממדינות זרות.

פורסם בידיעות אחרונות

———————————————————

ובקשה קטנה מאיתנו

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

לחצו כאן כדי להמשיך לתרומה

haokets_693x237_01

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  הזבל הלאומני זהה בשטעטל של ישראל ובמשטר הנוכחי המבוקר בהונגריה.

 2. נתן

  מה יכול להיות יותר מטורף מהעובדה שראש ממשלת ישראל מסייע למסע תעמולה אנטישמי של ממשלת הונגריה כנגד יהודים, מדובר בירידה מוחלטת מהפסים ומי שתומך בממשלה כזאת דומה לילדים מהעירה המלין.

 3. יוסףה מקיטון

  מצויין להתנגד לאנטישמיות בהונגריה, וכדאי תוך כדי כך לא לשכוח להתנגד גם לבעלי הון, אפילו אם הם הונגרים שתורמים לארגוני זכויות אדם בעולם ובישראל.

  1. זיו

   יוסףה, אין לי שום חיבה לבעלי הון, ובודאי שאני מתנגדת למה שחרג כבר מזמן ממעורבות (בעייתית כשלעצמה) בפוליטיקה, שהרי הם הפכו לשליטים בפועל של חלק גדול מהעולם, שזה כבר אסון. אבל שלא נתבלבל. הסיפור עם סורוס הוא לא הטייקונים, ובודאי לא ארגונים לזכויות אדם (שגם עליהם יש הרבה מה לאמר), אלא האנטישמיות הארופית, הימין הארופאי, והתפקיד הטראגי של ישראל בסיפור הזה, שלדעתי מסכן גם את אזרחי ותושבי ישראל (יהודים ולא יהודים) וגם את היהודים מחוץ לישראל.

   1. זיו

    צ"ל: מתנגד, ולא מתנגדת.

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  צריך להבהיר : האדמירל הורטי( התואר מאז שלאוסטרו-הונגריה היתה גישה לים עד סוף מלה׳׳ע 1. נעשה שליט אוטוקרטי( עוצר, ז.א. מחזיק בשלטון עד לחזרתו של מלך) של הונגריה עד להדחתו ע׳׳י המנהיג הפשיסטי סלאשי ,אחרי הכיבושה צבאי הגרמני של הונגריה ב1944
  שאז התחוללה שואת יהודי הונגריה. הורטי,על אף שהיה ריאקציונר בעל נטיות אנטישמיות וידידותי לגרמניה אחרי פרוץ מלמתה׳׳ע 2 לא פגע ביהודי הונגריה,אף כי לא היו אזרחים שווי זכויות. אם הורטי היה היום שליט הונגריה ,נתניהו היה בודאי בידידות עימו כשם שהוא בידידות עם אורבן האנטישמי.

 5. אבג

  בניגוד ל 99.9999 אחוז מיהודים, סורוס באמת מנסה לשחק במדינות כאילו זה מונופול ולכן זה לגיטימי להתייחס לכך וזה לא אוטומטית אנטישמיות כמו שלהכניס לכלא את מי ששרף את אבו חדיר זאת לא אנטישמיות.