בעקבות הראיון של נתניהו: דרישה לחקירה נגד רה"מ בעוון הסתה

אתמול (ה') התראיין ראש הממשלה בערוץ 20 וטען כי הקרן החדשה מממנת את המפגינים נגד השחיתות השלטונית. המפגינים פנו הבוקר ליועמ"ש בטענה שהאמירה השקרית של נתניהו המציגה אותם כבוגדים טומנת בחובה פוטנציאל למעשי אלימות כלפיהם
העוקץ

בעקבות הראיון שהעניק רה"מ בנימין נתניהו אמש לערוץ 20, שיגר הבוקר עו"ד דניאל חקלאי מכתב בדרישה לפתוח בחקירה כנגד נתניהו בחשד להסתה פומבית. עו"ד חקלאי מייצג את מני נפתלי ומפגינים נוספים המתייצבים מדי מוצאי שבת בעשרת החודשים האחרונים מול ביתו של היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט, כדי למחות על הסחבת בטיפול בענייניו המבאישים של ראש הממשלה.

במקביל לפנייתו ליועץ המשפטי לממשלה, למשנה שלו עו"ד רז נזרי, ולפרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, פנה המפגין אורן סימון למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בבקשה להגביר את שמירת המשטרה על המפגינים מפני הבריונים שהחלו לפקוד לאחרונה את ההפגנות, ושפעילותם עשויה להסלים בעקבות דבריו של נתניהו לאומה.

חקלאי מצביע על האופנים שבהם דבריו של נתניהו כוללים הסתה עקיפה, ומפרט במכתבו גם את שלל ההשלכות הישירות להם בתגובות משתלחות הכוללות קריאות לאלימות ברשתות החברתיות.  "בית המשפט העליון קבע שהסתה יש לבדוק על רקע האווירה הציבורית, נסיבות האמירה, מי הדובר," מסביר חקלאי.

כלומר, גם אם טכנית, האמירה הזו נופלת בגדר חופש הביטוי, הרי ש"בעצם מעמדו הציבורי של נתניהו והשפעתו העצומה על קהל הבוחרים שלו והעובדה שהוא רב אומן תקשורתי, המטרה שלו הייתה להגפיש את המפגינים שהם אגב מכל שדרות החברה, כולל מהימין, בכך שקשר אותם לקרן החדשה לישראל. נתניהו הופך בשנים האחרונות באופן שיטתי את הקרן לגוף בוגדני והוא משסה בו את נבחריו וגופים כמו הבית היהודי או 'אם תרצו'."

להלן מכתבו של עו"ד חקלאי בשם מרשיו ככתבו וכלשונו:

הנדון: בקשה להורות למשטרת ישראל על פתיחת חקירה בחשד להסתה פומבית לאלימות לפי סעיף 144ד2(א)


בשם מרשיי – מר מנחם נפתלי, מר ישי הדס, מר אורן סימון ומר ירון בן-נון – אני מתכבד לפנות אליך כדלקמן:

  1. 1. נכון לאמש (יום חמישי 13/7/2017) פורסם ראיון אוהד בערוץ 20 עם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו.

2. במהלך הראיון אמר מר נתניהו שההפגנות המתקיימות בכיכר גורן בפתח תקווה בסמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה במסגרתן נשמעת הקריאה הציבורית שלא להיכנע ללחצי השררה ולמצות עד תום את החקירות הפליליות בהן חשוד ראש הממשלה (או בהן הוא עשוי להיחקר כעד או כחשוד בעתיד) הנן הפגנות הממומנות בידי הקרן החדשה לישראל.

3. מדובר בכזב בוטה. אכן, אין כל פסול בקרן החדשה לישראל. מדובר בגוף מבורך שמסייע למגוון עמותות וארגוני זכויות אדם שממוקדים בתמיכה בגורמים המוחלשים ביותר במדינת ישראל ואשר נאבקים למען מימוש זכויות האדם והאזרח בלא הבדל דת, גזע, מין, מוצא אתני, לאום או מעמד כלכלי.

4. עם זאת, הקרן החדשה לישראל אינה מעניקה כל מימון להפגנות הציבוריות הספונטניות שנערכות בסמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה ב-10 החודשים האחרונים.

  1. מפגינים בפתח תקווה מול ביתו של היועמ"ש, 8.7.2017. צילום: חנה קים
   מפגינים בפתח תקווה מול ביתו של היועמ"ש, 8.7.2017. צילום: חנה קים

5. לכאורה, מדובר בכזב נוסף (לדאבון הלב) מפי פוליטיקאי שנלחם על חייו הפוליטיים בעקבות הכרתו כי משטרת ישראל ופרקליטות המדינה (בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה) פועלות כיום בצורה מעמיקה ושיטתית במגוון חקירות פליליות הממוקדות במעשים פליליים שהוא ביצע לכאורה או במעשים פליליים שבוצעו לכאורה בידי מקורביו. זאת במקביל למגוון סימני שאלה שמופנים אליו מהציבור בכלל ומכלי התקשורת בפרט.

6. אך בפועל, לא מדובר אך ורק בכזב נוסף מבית מדרשו של מר נתניהו. מדובר הפעם בהסתה משתמעת לאלימות. זאת משום שלאורך השנים האחרונות מקפיד מר נתניהו להציג את הקרן החדשה לישראל כגוף בוגדני לכאורה שפועל כנגד מדינת ישראל ואזרחיה. זאת בניגוד מובהק לאמת העובדתית שלפיה מדובר בגוף שפועל למען זכויות אזרחי מדינת ישראל ובעיקר למען המוחלשים שבהם.

7. הצגה כוזבת ומסוכנת זו של הקרן החדשה לישראל מבוצעת לאורך השנים מטעמו של ראש הממשלה וכן מטעם פוליטיקאים נוספים ממפלגתו (וממפלגות נוספות) וכן מטעם עמותות שונות שמזוהות עם הימין הפוליטי (הבולטת שבהן היא עמותת "אם תרצו").

8. הצגה שיטתית ומסוכנת זו מבוצעת במגוון עצום של פרסומים ברשתות החברתיות (דף הפייסבוק של ראש הממשלה וכן חשבון הטוויטר שלו), הצהרות בכלי התקשורת מפי מר נתניהו עצמו, ראיונות של חברי כנסת ושרים ממפלגתו של מר נתניהו וכן שלטי חוצות מטעם עמותת "אם תרצו".

9. שמה של הקרן החדשה לישראל הפך אפוא בפי נתניהו (ובעיני רבים מאזרחי מדינת ישראל שמאמינים לתעמולת הכזב השיטתית מבית מדרשו) שם נרדף לבוגדנות. אכן, מדובר בשיטת הסתה מסוכנת שמנוגדת לעקרונות יסוד דמוקרטים-ליברליים. מדובר בביטוי נוסף לכרסום שמתחולל בשיח הפוליטי והפרלמנטרי והציבורי במדינת ישראל באשר לעקרונות יסוד דמוקרטים-ליברליים. זאת במקביל להסתה נמשכת כנגד מעמדו של בית המשפט העליון, חלקים במערכת אכיפת החוק, מבקר המדינה, כלי התקשורת, ארגוני זכויות אדם וחלקים גדולים מהציבור המזוהים עם השמאל ובעיקר כלפי האזרחים הערבים במדינת ישראל.

10. ניתן להצביע על אפשרות ממשית לקיומו של קשר סיבתי בין ההסתה השיטתית דנן למגוון איומים אישיים שספגו בשנים האחרונות ראשי הקרן החדשה ולמגוון מעשי אלימות שבוצעו כלפי גורמים שונים המזוהים עם השמאל (לרבות התקפה מחפירה על הורים שכולים שביקשו להשתתף במפגש משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות בערב יום הזיכרון האחרון במאי 2017).

מדובר בביטוי נוסף לכרסום שמתחולל בשיח הפוליטי והפרלמנטרי והציבורי במדינת ישראל באשר לעקרונות יסוד דמוקרטים-ליברליים.

11. אמירתו הכוזבת של ראש הממשלה במסגרת הראיון אמש, אפוא, טומנת בחובה פוטנציאל להתקיימות מעשי אלימות כלפי המפגינים בפתח תקווה המוצגים באופן משתמע כבוגדים. לכאורה, מדובר בדברים שחוסים במסגרת חופש הביטוי. אך חופש הביטוי אינו מוחלט. מדובר בזכות יסוד חוקתית שיש לאזן אותה מול זכויות יסוד מתנגשות וכן מול אינטרסים ציבוריים מתנגשים.

12. במקרה דנן, מדובר בהתנגשות מובהקת בין חופש הביטוי לבין זכות המפגינים לחיים ולביטחון אישי (וכן לאינטרס הציבורי שטמון במניעת אלימות בכלל ואלימות כנגד מפגינים שמביעים דעה פוליטית בפרט).

13. במקרה דנן, אפוא, מדובר בהסתה משתמעת לאלימות.

14. וזו לשונו של סעיף 144ד2(א) לחוק העונשין (נוסח משולב) (תשל"ז-1977):

"המפרסם קריאה לעשיית מעשה אלימות, או דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה אלימות, תמיכה בו או הזדהות עמו (בסעיף זה – פרסום מסית), ועל פי תוכנו של הפרסום המסית והנסיבות שבהן פורסם, יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה אלימות, דינו – מאסר חמש שנים" (ההדגשה אינה במקור).

  1. 15. דבריו הכוזבים של מר נתניהו במסגרת הראיון דנן טומנים בחובם עידוד משתמע למעשה אלימות וזאת בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון שקבעה כי יש להביט בנסיבות שבהן פורסמו הדברים: מעמדו של המפרסם, מידת השפעתו על הציבור, האווירה הציבורית במסגרתה פורסמו הדברים ועוד. ברי אפוא כי תוכנו של הפרסום דנן מניח תשתית לאפשרות ממשית לעשיית מעשה אלימות כלפי המפגינים.
  1. 16. די להביט בתגובות האיומות המצויות בדף הפייסבוק הרשמי של ראש ממשלת ישראל בעקבות פרסום פוסטים שונים מטעמו של מר נתניהו בנושאים דומים, תוך שימוש בלשון משתלחת ומסיתה, כדי להבין את עוצמת השפעת דבריו הבלתי אחראיים והמסיתים על רבים. החשש אפוא הנו מפני אפשרות ממשית לפגיעה בגופם ובביטחונם ובשלוותם של המפגינים בפתח תקווה.
 1. 17. אודה אפוא על מתן הוראה מיידית למשטרת ישראל לפתוח בחקירה. מובן שפנייתי היא ליועץ המשפטי לממשלה מאחר שמדובר בסמכותו הבלעדית, אך במקביל אני שולח עותק נוסף למשנה ליועץ המשפטי לממשלה וכן לפרקליט המדינה בעטיה של העובדה שההפגנות מתקיימות בסמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה.

 

בברכה,
דניאל חקלאי, עורך דין

 
 
 

———————————————————

ובקשה קטנה מאיתנו

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

לחצו כאן כדי להמשיך לתרומה

haokets_693x237_01

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבתאי לוי

  במשפט צדק למופת, אור לגויים, לכבוד ולתפארת מדינת ישראל, הרשיע בית המשפט את העיתונאי יגאל סרנה, על שפגע בבנימין נתניהו המסכן וחסר הישע, ואשתו הצדקת, וקנס אותו ב10000 שח. נתניהו :"האמת", (נוהרים באוטובוסים), "ניצחה". הקנס יקל במקצת ממצוקתם של נתניהו המסכן, ואשתו האומללה, וישפר במקצת את תקציבם הדל. נתניהו המסכן, ואשתו האומללה, זקוקים מאוד לכסף, ואינם יכולים להמתין, עקב מצוקתם הקשה, ולכם פונים להוצאה לפועל, שיזרזו את התשלום.
  אסור בהחלט במדינת ישראל, שהיא מדינה יהודית ודמוקרטית, שוחרת השלום והצדק, להעליב את ראש ממשלה.
  גם בגרמניה, שוחרת השלום והצדק, הגרמנית והדמוקרטית, אסור היה להעליב את הפיהרר!!!.
  שבתאי לוי

 2. סמולן

  באמת אין בכלל פעילי קחל"י בקרב המפגינים? ולו כזית?

  1. דפנה

   ונניח שיש, איך בדיוק זה קשור? תקרא שוב את המכתב ותבין שלא בזה מדובר.

  2. ציקי

   ברור שיש, וזה מפגר מצדן לטעון אחרת. כל אחת יכולה להפריך את זה במבט מהיר.

 3. מירהסטריק

  בושה וכלימה שראש ממשלה בישראל מתבטא באופן כזה .
  לדבר באופן כזה מול כל עם ישראל מבלי לבדוק את העובדות .הרי זה מחדל רציני.
  להסית לאלימות ולשנאה ,עוד מפיו של ראש ממשלה – פשוט ביזיון .

  1. מירהסטריק

   אני רוצה לומר שכל החוקים האחרונים וכל התנהלות ממשלת ישראל פשוט מזכירים לי את גרמניה של שנות ה30 .
   חופש הביטוי וההבעה נרמס לחלוטיין ,התקשורת כלל וכלל אינה אמינה כי אם כלי שרת בידי השליט לשסע את האזרחים אחד בשני .

 4. רחמן חיים

  אזרחים יקרים, מדוע אתם מתווכחים כך שנותנים נופך פוליטי לענייני השחיתות הכספית של מי שנמצאים בראש הממסד?
  מה זה משנה אם מלאך טוב או שטן מממן את ההפגנות? החשוב הוא למצות את הדין עם המושחתים והפושעים.
  את נתניהו יש לשפוט ראשית בבית המשפט הבינלאומי בהאג על פשעי המלחמה שלו בעזה ואחר כך לשפוט אותו על השחיתות הכספית שלו. ולבסוף לזרוק אותו לפח הזבל של ההיסטוריה.

 5. דני

  דבר כזה הוא לחלוטין סתמי בלי שום ערך או משמעות משפטית או אחרת. אני מניח שזה די ברור לכל הנוגעים בדבר. סתם תרגיל יחצני"י ועוד דוגמה, אבל במקרה הזה ממש לא מגוחכת וחסרת טעם, לנסיון להשתמש בהליך משפטי לצרכים פוליטיים.

 6. יעקובי

  למה לתרום להעוקץ? ב-14 השנים האחרונות, מאז שלדבריכם "עלה העוקץ לאוויר", הימין בישראל הלך והתעצם והתחזק, וכיום יש לנו קואליציה על טהרת הימין. אז תנו לי סיבה לתרום?

 7. פריץ היקה הצפונבוני

  תודה לדניאל חקלאי על פעילותו למען רמוקרטיה אמיתית שכוללת את זכויות מיעוטיםולמאבקו בגדדההסתה לאלימות של נתניהו. הוא הרי היה המסית הראשי נגד רבין כשזה ניסה להביא שלום לישראל . וכמו בטרגדיה שקספירית המסית תפס את השלטון.
  והוא מחזיק אותו ע׳׳י הפצת שנאה וחרדות. בעזרתם מממשיך ליהנות ממנעמי השלטון וממתנות המקורבים.

 8. חזי

  אשכנזי מאוד מאוד בעיני. זה שיחה מקומית פה?