מי שמעז לקרוא לי חריגה

חריגה היא מדינה עם נשיא שיושב בכלא יחד עם ראש עיר אחד או שניים. חריג זה אלפי אנשים בעזה בלי חשמל. הגיעה השעה להסיר את הכפפות, ולקחת את המאבק שלנו צעד אחד קדימה. חן אריאלי בעקבות תשובת המדינה לבג״צ נגד אימוץ במשפחות להט״ביות
חן אריאלי

מי שמעז לקרוא לי חריגה, מוטב שיביט במראה שבה הוא ממרק את מצפונו בכל בוקר. מדינה שבה ראש הממשלה שקוע עד צוואר בחקירות לא יכולה להרשות לעצמה לשים תווית של חריגות על אף אחד ואחת מאזרחיה, אלא על עצמה בלבד.

הגיעה השעה לצאת לרחובות ולצעוק בקול גדול: חלאס עם הממשלה המפלה והרעה הזו, די לאמירות הריקות והנבובות של פוליטיקאים שעושים הון על חשבוננו ומתהדרים בנוצות הקהילה. עלינו לעשות ריקליימינג לכוח שלנו, יחד, חזקות ולדרוש חיים של ביטחון ושוויון לכולם במדינה הזו.

זה לא באמת רק עניין האימוץ והתשובה המופרכת של משרד הרווחה לבג"צ, לפיה משפחה חד-מינית היא משפחה חריגה ומוטב שלא תאמץ ילדים כי הם עלולים לסבול מחריגות. מי שיתבוננו מקרוב על משרד הרווחה, יוכלו להבחין בקלות בכך שבעיית האימוץ בישראל אינה הבעיה הבלעדית של הקהילה הגאה. המערכת רקובה מבפנים, אין רפורמה מתאימה, אין התמקדות של ממש ב״טובת הילד״ (לא שזה מפתיע, במדינה הבוערת שלנו שבה אין שום מחשבה על טובת האדם באשר הוא או היא). הפרשה הזו מזמינה לטבוע כאן מושג חדש – קיד-וושינג, המגלם בתוכו את הבושה והחרפה שבצביעות המדינה כלפי אזרחיה הלהט"בקים.

בואו נחשוב רגע מהו חריג, מהי חריגה:

חריגה היא מדינה עם נשיא שיושב בכלא יחד עם ראש עיר אחד או שניים.
חריג זה אלפי אנשים בעזה בלי חשמל.
חריג זה רצח נשים על בסיס יומיומי ומפכ"ל שלא עושה מאומה.
חריגה זו משפחה שנוצרת מאונס ולא מבחירה.
חריגה היא משפחה שמצליחה לגמור את החודש.
חריג זה עיתון של השלטון וטייקון בעפיפון.
חריג זה חוק הלאום.
חריג זה יועץ משפטי שמשרת את עמדתה הצרה של הממשלה במקום את גלגלי הצדק.

אז אתם יודעים מה? שרים יקרים? ממשלת שקרים? אני חריגה גאה, לא מבקשת להיות אותו דבר כמו אף אחת או אחד.

אנחנו כולנו חריגות. אנחנו גבוהות ונמוכות ורזות ושמנות. אנחנו נשואות או גרושות רווקות או פרודות או אלמנות. אנחנו נשיות וגבריות. אנחנו ליברליות ושמרניות. אנחנו חילוניות ומסורתיות ודתיות וחרדיות. אנחנו יהודיות ופלסטיניות ונוצריות ומוסלמיות. אנחנו בהירות וכהות. עם ילד אחד או בלי ילדים או עם 12 ילדים. עובדות במשרה מלאה בשירות המדינה או בחצי משרה בעסק המשפחתי או מקימות בשתי ידינו את הסטארט-אפ הבא. בוגרות כיתה ה׳ או דוקטורנטיות לפיזיקה.

עלינו לתבוע מחדש את הכוח שלנו יחד כקהילה שמאמינה בערכים של חופש ושוויון, ולא כאוסף של זהויות. לאסוף סביב אותו רעיון ערכי את כל מי שמאמין שצריך לייצר כאן שינוי, את העובדה שאין לנו ברירה אלא להעיף מהשולחן את כל הכלים הרקובים שמונחים על המפה ולבנות כאן שיח חדש ואחר. אנחנו אלה שמרכיבות את המארג המיוחד של המדינה שלנו. אנחנו חריגות גאות.

כל מי שטעו לחשוב שהחיים בישראל מיטיבים עם להטב"קים, כל מי שלא חשבו כך, כל השותפים שלנו למען חברה שוויונית – ביום חמישי הקרוב נצא לזעוק את זעקת האדם והאשה באשר הם, לא את זעקת הפריבליגיות שלנו בצבעוניות ממלכתית. נדרוש להחליף כבר את השלטון המר והממרר הזה. נבוא בהמונינו, עם טלטלת הרגליים בחום המהביל, זו שאומרת די. לא עוד מכבסת מילים מיותרת. לא עוד התדהדרות בנוצות של הקהילה שלנו כדי להסתיר את עוולות המסדרונות החשוכים.

בואו להפגנה מול קריית הממשלה ביום חמישי

חן אריאלי היא יושבת ראש האגודה למען הלהט״ב בישראל

 

———————————————————

ובקשה קטנה מאיתנו

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

לחצו כאן כדי להמשיך לתרומה

haokets_693x237_01

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסףה מקיטון

  מאד מעריךה את הרטוריקה המאחדת מאבקים, במיוחד כשהיא באה מיו"ר של גוף שמרני כמו אגודת הלהט"ב. לא יכולה שלא להיזכר בשיתוף הפעולה של האגודה עם גאווה כחול-לבן, עם עמותת אבות גאים, עם תיירות גאה (פינקווש) וכו'. העמדה הביקורתית, המאחדת מאבקים עולה עכשיו, כשיש לאגודה מה להרוויח מהסולידריות, ולא כשהיא נדרשת לשלם מחיר עליה. להט"בים יקרות עדיין, כמובן, ראוייםות לסולידריות בלי קשר לארגון השמרני המייצג אתכםן. היה יכול להיות עוד יותר מעולה אם היה כתוב במאמר שגם אימוץ בישראל הוא פרקטיקה גזענית, מחטיפת ילדי תימן מזרח ובלקן ועד הוצאת ילדים מזרחים וממוצא אתיופי מבתיהם ע"י הרווחה של 2017 ומסירתם לאימוץ. כמו גם מדיניות הרבייה בכלל: דפו-פרברה וכו'. אבל זה כבר יותר מדי לדרוש מארגון כמו אגודת הלהט"ב.

  1. זיו

   יוסףה, ככל שעובר הזמן, הקמפיין הגאה הופך יותר ויותר מאוס. מהתהדרות בשרות בצה"ל ובבן זוג קצין בצה"ל (סקעת) עברנו לתלונות של הפינקוושרים על כפיות טובה מצד המדינה, עד לקריאה להפגנה בססמא השקרית – במדינה שלי אין אנשים סוג ב' (נו שויין).

   https://celebs.walla.co.il/item/3082148

   עם זאת, נדמה לי, שאין ברירה וצריך ללכת. להפגין עם פינקוושרים צבועים ושקרנים זה לא סימפטי, אבל להפלות אנשים על רקע העדפה מינית ולהסית נגדם ונגד המשפחות שלהם זה פשע. אני רק מקווה, שיהיו שם מי שידברו גם כמו תמר בן דוד בשיחה מקומית.

   1. יוסףה מקיטון

    @זיו, צודק, ואכן אין להבין את מה שכתבתי כהמלצה שלא ללכת להפגנה.

 2. רחמן חיים

  אז למה 'אתם/אתן' ממשיכים/כות לבחור באותן מפלגות כמו המחנה הציוני (הציני), יש (?) עתיד, כולנו (האמנם?), ואחרות שלא דוגלות בשוויון בין האזרחים, הלכה למעשה? תמיד אומרים על מועמדים לא פוליטיים: אבל אין לזה/לזאת ניסיון וכדומה. והתשובה היא כי למי שיש ניסיון, הוא/היא כבר מושחת/ת וגזענית. יש לטאטא את כל הפוליטיקאים הנוכחיים אל פח הזבל של ההיסטוריה ולבחור במפלגה שתקבע כמטרה ראשונה חוקה חילונית המפרידה את ענייני הדת מן המדינה, והמבטיחה שוויון מלא, הלכה למעשה לכל אזרחי המדינה.

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  עוד חריג: הנ׳׳׳ל שחושב בניגוד ל,,קונצנסוס ׳׳ שישראל היא סרבנית שלום שיטתית, שודדת רכוש ומתעמרת בנתיניה הפלסטינים. שבשל כך היא אינה דמוקרטיה וע׳׳כ לנ׳׳ל אין שום מחויבות מוסרית לציית לחוקי העוולה שלה.