הרשימה המשותפת בסכנת פירוק

מדוע חד"ש מנסה להכשיל את כניסתה של מועמדת פמיניסטית מבל"ד לכנסת? שבועיים אחרי תום המועד שנקבע לקיום הרוטציה ואחרי חודשים של משבר ללא התקדמות, ניכרת הפגיעה העמוקה באמון הציבור הערבי ברשימה המשותפת וצניחתה החופשית של הרשימה בסקרים
נדב פרנקוביץ'

חד"ש ותע"ל מפרות את הסכם הרוטציה ברשימה המשותפת, ולמרות שחלפו כבר שבועיים מהמועד שנקבע, אין התקדמות מהותית בנושא. עם כל יום של הפרה פוחתת התמיכה ברשימה המשותפת בחברה הערבית, כשמאחורינו כבר כמעט חצי שנה של התבחבשות פומבית בסוגיה טכנית פשוטה, שמשמשת למפרי הרוטציה כאמתלה לתמרוני חמיקה נמרצים.

הרוטציה נקבעה במטרה לקיים את חלוקת המושבים שעליה הסכימו המפלגות. טרם הקמתה של הרשימה המשותפת היו למפלגות שמיוצגות בה 11 מנדטים, ולכן החליטו שברשימה המשותפת יחלקו את 11 המושבים הראשונים בהתאם לכוחן של המפלגות בכנסת באותה עת. את ארבעת המושבים הבאים, שההערכות המקדימות סימנו אותם כטווח הבונוס האפשרי שישיגו המפלגות בזכות הריצה המשותפת, חילקו בין ארבע המפלגות כך שתע"ל קיבלה את מקום 12, חד"ש את 13, בל"ד את 14 ורע"ם את 15. וכדי למנוע מצב שבו בזכות הריצה המשותפת יגדל הייצוג של חלק מהמפלגות ושל אחרות לא (למשל במקרה שהרשימה תזכה ב-13 מנדטים, כפי שאכן קרה), קבעו שאחרי שנתיים תתקיים רוטציה של תע"ל (12) עם רע"ם (15) ושל חד"ש (13) עם בל"ד (14).

בעקבות פרישתו הכפויה של באסל גטאס (בל"ד) מהכנסת, נדרש כעת מחד"ש ותע"ל לבצע שני צעדים טכניים (במקום אחד) לשם קיום הרוטציה עם בל"ד. ג'ומעה אזברגה מבל"ד (מקום 14) כבר נכנס לכנסת והחליף את גטאס, ואילו המועמדת הבאה של בל"ד, ניבין אבו רחמון, נמצאת רק במקום ה-19. אבו רחמון (35) פעילה בבל"ד מגיל 17, וחברה בהנהגת המפלגה מ-2007. היא מחנכת ומורה לאזרחות, נשואה ואם לשניים.

ניתן להתפלא איך חד"ש מתעקשת שלא למשוך את המועמדות של נציגהּ השישי מהמקום ה-17, ביגמיסט שנשוי לשתי נשים, וכך מנסה לטרפד את כהונתה של מועמדת פמיניסטית מבל"ד

על מנת שהרוטציה בין חד"ש לבל"ד תצא לפועל וחלוקת המנדטים שעליה סוכם בין המפלגות תתממש, צריך כעת למשוך גם את המועמדויות ממקומות 16 (רע"ם) 17 (חד"ש) ו-18 (תע"ל), ולא להסתפק בהתפטרות של חברי הכנסת המכהנים של חד"ש ותע"ל (12 ו-13). ההסכם אמנם לא הביא בחשבון אפשרות של נבצרות של חבר כנסת ולא מציין את הפתרונות הטכניים שנדרשים במצב כזה, אבל חלוקת המושבים המדויקת שנקבעה בין המפלגות היא מטרתה הברורה של הרוטציה והסיבה לקיומה.

פרוצדורות טכניות שנוצלו עד תום

רע"ם לא הערימה קשיים והתחייבה מיד למשיכת המועמדות של אבראהים חג'אזי שבמקום ה-16, ואף הצהירה לכל אורך הדרך שאת משיכת המועמדויות של מקומות 16-17-18 חייבות לבצע כל המפלגות ביחד, כדי שניבין אבו רחמון תוכל להיכנס והרוטציה בין חד"ש לבל"ד תתקיים.

אבראהים חג'אזי עצמו אמר לפני מספר שבועות בתכנית הערב "היום הזה" בערוץ הטלוויזיה "הלא": "אנחנו ברע"ם מבינים ורוצים שלבל"ד יהיו לאחר הרוטציה ארבעה חברי כנסת, וזה אומר שהאחות ניבין אבו רחמון תיכנס. זה מצריך שמספר 16, שזה אני, ומספרי 17 ו-18 שאחרי, כולנו צריכים טכנית למשוך את מועמדותנו… אנחנו מבינים והתחייבנו שזה מה שצריך לקרות כדי שלבל"ד יהיו ארבעה מושבים, כפי שמובן מההסכם. כל שלושת המקומות 16 עד 18 צריכים למשוך את מועמדותם יחד באותו זמן. זה מצריך הגינות… וזה מה שאנחנו מצפים לו מכל הצדדים".

אבל חד"ש ותע"ל לא משכו את המועמדויות של נציגיהן שבמקומות 17 ו-18, וגורמים שונים ניהלו קמפיין תקשורתי בחודשים האחרונים במטרה להכין את השטח להפרת הרוטציה. במקביל ביצעו ההנהגות המפלגתיות של חד"ש ותע"ל תרגילים של משיכת זמן, שבכדורגל כבר היו מזכים אותן בכרטיס צהוב ואדום. וכך חלף המועד והפגרה הגיעה, ורוטציה אין.

למרות שחצי שנה עמדה לרשותם כדי להחליט אם למשוך את מועמדותו של יוסף אל-עטאונה מחד"ש (מקום 17), ואף שמועד הרוטציה כבר חלף מזמן, אומרים בחד"ש גם בימים האחרונים ש"הנושא עדיין לא הובא לדיון במוסדות המפלגה", ושהם עדיין מוכנים להתחייב רק להתפטרותו של חבר הכנסת אבו מערוף.

ההנהגות המפלגתיות של חד"ש ותע"ל ביצעו תרגילים של משיכת זמן, שבכדורגל כבר היו מזכים אותן בכרטיס צהוב ואדום. וכך חלף המועד והפגרה הגיעה, ורוטציה אין

בתע"ל המצב הפוך, והיא אמנם הביעה לאחרונה הסכמה עקרונית לקיום הרוטציה בהתאם למתווה שהציעו רע"ם ובל"ד, אך בפועל תע"ל עדיין מתנה אפילו את עצם התפטרותו של חבר הכנסת סעדי (וכמובן גם את משיכת מועמדותו של יונס ממקום 18) בכך שגם חד"ש תסכים למתווה, ונוקטת בפעלולי דחייה יומיומיים שמעמידים בספק רב את מחויבותה המוצהרת להסכם. כך משרתות ומשלימות זו את זו הסרבנויות המנוגדות כביכול של חד"ש ושל תע"ל.

המצב כעת, אם כן, הוא שחד"ש ותע"ל לא משכו את המועמדויות של אל-עטאונה ויונס, חברי הכנסת אבו מערוף (חד"ש) וסעדי (תע"ל) לא התפטרו בפועל וממשיכים עדיין לכהן כח"כים למרות שתקופת כהונתם חלפה, סעיד אל-ח'רומי (רע"ם) וניבין אבו רחמון (בל"ד) לא בכנסת, והרוטציה לא התקיימה. חד"ש גוזלת מנדט מבל"ד, ותע"ל גוזלת מנדט מרע"ם.

חברי הרשימה המשותפת, 25.1.2015. צילום: עמוד הפייסבוק של הרשימה המשותפת
חברי הרשימה המשותפת, 25.1.2015. צילום: עמוד הפייסבוק של הרשימה המשותפת

שוד המנדטים הזה לא שונה במהותו מכל הפרת רוטציה אחרת בעבר – ולכל הפרה מוצמד תמיד איזה תירוץ (ב-1996 חד"ש הפרה את הרוטציה הקודמת שלה עם בל"ד בתואנה שלחבר הכנסת של חד"ש הייתה ילדות קשה). אין גם טעם לנסות לברור את התירוץ הרלוונטי להפרה הנוכחית, משום שהוא משתנה מרגע לרגע בהתאם לשלב שבו נמצאת שרשרת העיכובים ובכפוף לצרכים של קהל היעד הספציפי. פעם זה בגלל "הקשיים הטכניים", פעם בכלל שומעים ש"אין שום בעיה והרוטציה תתקיים במועדה" (סיסמה שזמנה עבר בינתיים), פעם זה כי חברי הכנסת שאמורים להתחלף ברוטציה טובים וחבל להחליף אותם, פעם זה כי הם מייצגים מגזר כלשהו, פעם זה כי צריך לחנך את בל"ד, פעם זה בגלל שמישהו עסוק ולא יכול להגיע לפגישות של המשא ומתן, פעם בגלל שבתע"ל מחכים שחד"ש תפעל קודם, ופעם כי בחד"ש מחכים שתע"ל תפעל… וכ"ו.

בשבת קיימה בל"ד פגישות פנימיות של הוועד המרכזי והלשכה הפוליטית שלה, והחליטה להבהיר לחד"ש ולתע"ל כי המשך הפרת ההסכם תגרור תגובה מהותית מצדה, שתחרוג משגרת המשא-ומתן שהתקיימה עד כה בחסות השיחות עם ועדת ההסכמה (הוועדה שתיווכה בין המפלגות לשם הקמת הרשימה המשותפת, ושממונה על התיווך במחלוקות שנוגעות לקיום ההסכם).

אתר פאנט ועיתון פנורמה ציטטו מקורות בבל"ד שאמרו בתום הדיונים במפלגה כי "במידה ולא יבוצע עד יום שני הסכם הרוטציה עם הגשת ההתפטרויות ומשיכת המועמדויות בכללותן, תנקוט בל"ד צעדי תגובה מעשיים על הפרת ההסכם ועל הנסיונות לעקוף אותו, שמהווים התעלמות בוטה מזכויותיהן של בל"ד ורע"ם וזלזול חמור בשותפות. עמדת בל"ד היא שבמקרה של אי ביצוע הרוטציה ייווצרו כללי משחק חדשים למפה הפוליטית".

ניבין אבו רחמון. חד
ניבין אבו רחמון. חד"ש מנסה לטרפד את זכותה של מועמדת פמיניסטית לכהן בכנסת. צילום: וואל עווד

בתחילת השבוע התקיימה פגישה של ועדת ההסכמה עם ראשי המפלגות (אחמד טיבי מתע"ל לא בא), ובסיומה פורסם כי הוועדה החליטה לראשונה לדרוש בפומבי את הגשת ההתפטרויות בפועל של חברי הכנסת אבו מערוף (חד"ש) וסעדי (תע"ל) עד ליום חמישי הקרוב (3.8), ושרק לאחר מכן ידובר באשר למקומות 16 17 ו-18. לא ברור מדוע אחרי הפרה של שבועיים צריך לתת עוד ארכה להגשת ההתפטרויות של חברי הכנסת ולא לדרוש אותה באופן מיידי, ולמה אין עדיין כל דרישה מחד"ש ומתע"ל להבהיר מה החלטתן הסופית ביחס למשיכת המועמדויות של מקומות 17 ו-18.

הוועדה גם החליטה לצרף אליה שני חברים חדשים, שמזוהים עם חד"ש ורע"ם (רוב חברי הוועדה הוותיקים מזוהים עם חד"ש), בניסיון כנראה לשכנע את רע"ם להסכים למהלך שבו היא תסיר את תמיכתה בכניסתה של אבו רחמון מבל"ד, בתמורה לכך שברוטציה ייכנסו שני נציגים מרע"ם ולא אחד (ואז חג'אזי שבמקום ה-16 לא ימשוך את התפטרותו).

יש כמובן פרטים רבים נוספים, אבל התמונה הגדולה נותרת ברורה בכל רזולוציה. יהיו מי שיתפלאו איך חד"ש מתעקשת שלא למשוך את המועמדות של הנציג השישי שלה מהמקום ה-17, ביגמיסט שנשוי לשתי נשים, וכך מנסה לטרפד את זכותה של מועמדת פמיניסטית מבל"ד לכהן בכנסת. אחרים אולי יתמהו על העובדה שבתע"ל בכלל לא הגיעו לפגישה עם ועדת ההסכמה והמפלגות, ולא בפעם הראשונה, או על היכולות התאטרליות המובהקות שמפגינים כמה מהגורמים.

למרות מסכי העשן, ברור שהתמרונים השונים מסתכמים בסופו של דבר בניסיון לעכב ולמנוע את הרוטציה ככל שניתן, או עד שיהיה אפשר לסחוט ביצוע של "רוטציה" חלקית כלשהי, לצרכיהם של המפרים.

הפרת הרוטציה והקריסה בסקרים

שבועיים אחרי תום המועד לקיום הרוטציה ואחרי חודשים של משבר ללא התקדמות, נראה שההכשלה הממושכת של המהלך משפיעה מאוד על אמון הציבור הערבי ברשימה המשותפת.

במשך השנתיים וחצי שחלפו מאז הקמת הרשימה המשותפת והבחירות (שבהן השיג הגוש 13 מנדטים היסטוריים) ועד לשבועות האחרונים, עמדה הרשימה בסקרים על 12-13 מנדטים בדרך כלל, ולעתים נדירות ביותר זלגה ל-11 או 14 מנדטים. בממוצע, עמד כוחה על קרוב ל-13 מנדטים כל הזמן, למרות המשברים והסערות.

אבל בשבועות האחרונים הפך עניין הרוטציה למשבר חמור ובסקרים חל שינוי דרמטי. 8, 13, 11, 10 ו-9 מנדטים נדגמו לרשימה המשותפת בחמשת הסקרים האחרונים – ממוצע של 10 מנדטים בלבד, וירידה תלולה ומיידית של כמעט 3 מנדטים לעומת הנתון היציב שנשמר מאז שהמפלגות החליטו לרוץ ביחד.

במקביל הראה סקר נוסף ש-83% מהנשאלים בחברה הערבית דורשים את קיומו המיידי של הסכם הרוטציה. אין ספק, והדבר ניכר בשיח הציבורי בחברה הערבית, שיש קשר ישיר בין הפרת הסכם הרוטציה והתמשכותה המכוונת אל תוך פגרת הכנסת, לבין הצניחה החופשית של הרשימה בסקרים ובשביעות הרצון של דעת הקהל.

פרשנים ופעילים בחברה הערבית אומרים בימים אלו שהרשימה המשותפת מאבדת במו ידיה את הרלוונטיות שלה כפרוייקט של אחדות מאבק לאומית, ושומטת את הרציונל הבסיסי שהיווה את העוגן לתמיכה חסרת התקדים שלה בחברה הערבית. יש תסכול ציבורי ניכר מההתנהלות סביב הרוטציה, שמציגה את הרשימה המשותפת כקליפה ריקה. בעיני רבים מהבוחרים זו כבר איננה שותפות וגם לא התפתחות אסטרטגית, אלא סתם מצב צבירה טכני ושביר. לכן גוברים מאוד הקולות שקוראים להחרמת הבחירות, ומגמת ההתרסקות בסקרים צפויה כנראה להמשיך ולהתעצם.

לנוכח הפרת הסכם-היסוד וגזילת המנדט עשויים כעת בבל"ד לנקוט בצעדי תגובה מהותיים, ורבים סבורים שהשותפות הגיעה למעשה לסוף דרכה. רק קיום מיידי ומלא של הרוטציה יוכל להציל את הרשימה המשותפת ולשקם את אמון הבוחרים בהנהגת המפלגות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יוסי אמיתי

    נדב, מבלי להידרש לטיעוניך (שהם טיעוני בל"ד) לגופם, נראה לי שגם אתה מסכים שפרישתו הכפויה של ח"כ ע'טאס מהכנסת סיבכה מאוד את הנוסחה המקורית של הסכם הרוטציה. אני מציע שתשאיר קצת מרחב לשיקול הדעת של "ועדת ההסכמה". מדובר באנשים מכובדים ואמינים, ויש לי תחושה שעם קצת רצון טוב מכל הצדדים תימצא "הנוסחה הגואלת", שתאפשר את המשך קיומה ופעילותה של הרשימה המשותפת. וכבר נאמר בערבית: "אללה מע אל-צאברין" (אלוהים עם הסבלנים).

  2. דרור

    אני קצת מבולבל. בשבוע שעבר טען מתן קמינר, כאן בהעוקץ, שהרשימה המשותפת היא מגדלור של דיון דמוקרטי מדהים.
    היתכן שלא כך? היתכן שגם אחינו הערבים, בדיוק כמונו (מה לעשות…) מפולגים, עוסקים בכיסאולוגיה יותר מאידיאולוגיה ולא ממש מייצגים את הציבור שלהם?
    ברור שהתשובה היא כן מכיוון שאין צורך להאדיר ואין צורך להשמיץ. הערבים דומים לנו בכל ואנחנו להם. לא תמיד זה לטובה.