גלעד ארדן בעקבות מרקוס וולף

השר לביטחון פנים הקים אגף מודיעין שעיסוקו איסוף מידע על פעילי BDS בעולם. כעת מתברר שארדן רוצה להרחיב את תחומי פעילות הביון והמעקב של משרדו כך שתקיף גם את אזרחי המדינה, וכל זאת באופן חשאי, כמובן. ממש כמו במשטרים חשוכים
אמנון פורטוגליאמנון פורטוגלי

חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר, מרצה במכללה החברתית-כלכלית

גלעד ארדן, השר לבטחון פנים ועניינים אסטרטגיים, מקדם בימים אלה הצעת חוק חדשה שתעניק פטור משקיפות לפעילות המשרד – הצעה שנועדה להילחם ב-BDS, ובדרך תעניק גם לגיטימציה לפעילות איסוף מידע על אזרחים ישראלים שמעורבים בפעילות תנועת החרם על ישראל.

צבי זרחיה דיווח ב״הארץ״ בסוף יוני כי "המשרד לעניינים אסטרטגיים יוחרג מחוק חופש המידע — כך החליטה שלשום ועדת השרים לענייני חקיקה, שאישרה הצעת חוק ממשלתית בעניין." נראה שהחברים בוועדת השרים לענייני חקיקה נבחרו מבין הזיבורית שבחברי הכנסת: 1. שרת המשפטים – יושב ראש, 2. יריב לוין – ממלא מקום, 3. שר האוצר, 4. אורי אריאל, 5. דוד אזולאי, 6. גילה גמליאל, 7. מירי רגב, 8. אופיר אקוניס, 9. זאב אלקין, 10. יעקב ליצמן, 11. סופה לנדבר, 12. יואב גלנט, 13. איוב קרא.

בנוסח הצעת החוק נכתב כי "באוקטובר 2015 התקבלה החלטה של ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי, שהטילה על המשרד לעניינים אסטרטגיים את האחריות הכוללת להובלת המערכה נגד תופעת הדה־לגיטימיציה והחרמות נגד ישראל (BDS). כדי להבטיח את החשאיות הנדרשת לניהול המערכה, ולשם האפקטיביות של הפעולות המבוצעות במסגרתה, מוצע שהוראות חוק חופש המידע לא יחולו על המידע שנוצר, מוחזק או נאסף על ידי המשרד".

מדוע צריך להבטיח את החשאיות הנדרשת לניהול המערכה נגד ארגוני ה-BDS? ומה פירוש "האפקטיביות של הפעולות המבוצעות במסגרתה"?

ארדן הקים במשרד אגף מודיעין, שעיסוקו איסוף מידע על אזרחים זרים הפעילים בתנועת החרם על ישראל. כעת מתברר שהשר רוצה להרחיב את תחומי פעילות הביון והמעקב של משרדו כך שתקיף גם את אזרחי המדינה. לדעתו של ארדן, אזרחים ישראלים רבים מעורבים בעידוד חרמות נגד ישראל ומשתפים פעולה עם אזרחים זרים פעילי BDS, שמשרדו פועל נגדם, ולכן יש צורך בקיומו של מאגר נתונים כזה.

השר לעניינים אסטרטגיים, גלעד ארדן. צילום: עמוד הפייסבוק של השר
השר לבטחון פנים ולעניינים אסטרטגיים, גלעד ארדן. צילום: עמוד הפייסבוק של השר

למעשה, ממשלת ישראל עוסקת בכך מזה זמן באמצעות ארגוני צל כמו 'אם תרצו', 'מוניטור האקדמיה הישראלית' ודומיהם, כאשר ארדן והממשלה ממסדים עכשיו את הפעילות הזו והופכים אותה לגלויה ובמסגרת משרד ממשלתי. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ומשנהו, אבי ליכט, הביעו התנגדות למהלך, וקבעו שלמשרד לביטחון פנים אין סמכות חוקית לאסוף מודיעין ולנהל מאגרי מידע על אזרחים ישראלים.

מדובר במשחקי ריגול, מעקב ותיוג שיטתיים של פעילים פוליטיים ברחבי העולם. מדובר בהקמת מאגרי ידע, וביצירת רשימות שחורות שלאיש לא ברור מהם הקריטריונים שלהן

הפעילות באגף המודיעין הנ״ל תכלול ככל הנראה עשרות אנשים שיעסקו באיסוף מידע ובמיונו, שיעסקו במודיעים ובגיוס מודיעים שימסרו מידע על אוהדי ותומכי תנועת החרם בארץ ובעולם, ובמיון המידע בין מידע כוזב לאמיתי. מדובר במשחקי ריגול, מעקב ותיוג שיטתיים של פעילים פוליטיים ברחבי העולם. מדובר בהקמת מאגרי ידע, וביצירת רשימות שחורות, שלאיש לא ברור מהם הקריטריונים שלהן. רשימות אלה יכללו אזרחים, ארגונים וחברות הקוראים להחרים את ישראל או תומכים בתנועת החרם על ישראל, במטרה לאסור את ביקורם בישראל או להענישם בסנקציות. ארדן לא מסתפק רק באזרחים וגופים זרים, הוא מכוון גם נגד אזרחים ישראלים.

אני מציע בזאת לקרוא לאגף המודיעין הזה שטאזיסטאן או שטאזארדן. איסוף מידע על אזרחים פעילים בתחומים פוליטיים שאינם לרוחו של המשטר היו ועודם נחלתם של משטרים כמו זה שהיה בגרמניה המזרחית. שם, השלטון פעל באמצעות השטאזי תחת מרקוס וולף שאחד מתפקידיו העיקריים היה ריגול על האוכלוסייה באמצעות רשת נרחבת של מלשינים ומודיעים, איסוף מידע על מתנגדי המשטר והרכבת רשימות שחורות. תיקי החקירה והפיקוח של השטאזי נחשפו לקהל הרחב ב-1990, לאחר איחוד גרמניה. כיום תיקים אלה נמצאים באחריות הנציב הפדרלי לרישומי שטאזי.

פעולותיו של ארדן הולמות מדינות ומשטרים רודניים ואפלים כמו צפון קוריאה וגרמניה המזרחית לשעבר. מה שארדן עושה אינו מוסרי, אינו חוקי ואינו תואם את ערכי הדמוקרטיה והחוק, גלעד ארדן הופך לנגד עינינו במהירות מבהילה ליורשו הישראלי של מרקוס וולף.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  א. ראשית שירשום את שמי ברשימה הנ"ל כי קראתי מעל 'רשת האקדמיה' לחרם על אוניברסיטאות המחקר בישראל כל עוד רשויות המחקר שלהן מקבלות כספים ציבוריים למחקר וממשיכות להיות לא שקופות בפני אזרחי ישראל.
  ב. שנית, השטעטל הגזעני שנבנה כאן נגד המזרחים והערבים הולך בכיוון הנכון של פירוק עצמי. אמן, במהרה בימינו.

 2. נפתלי אורנר

  אני מוכן לעזור למקארטי שלנו, ארדן, ולהתוודות בפניו אישית, ובפני משרדו כי אני אחד ה"פושעים" הקוראים לחרם על ישראל עד לסיום הכיבוש ההורס שני עמים: שלנו ושלהם

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  מרקוס וולף! יש לך יורש לא בדמוקרטיה,,עממית.׳׳ כפל לשון המבטל את המשמעות של דמוקרטיה. אלא ב,,דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון׳׳ שאיננה אלא משטר אפרטהיד
  השולט על מליוני נתינים חסרי זכויות . כבוד שר עריצות פנים ! גם אני תומך בלחץ בינלאומי על מלכות הרשעה הנקראת ממשלת ישראל. כי תעביר ממשלות זדון מן הארץ.