האזרחים נגד הממשלה: הפולנים שוב יוצאים לרחובות

הצעת חוק שמגבילה את חירותו של בית המשפט העליון בפולין ופוגעת פגיעה אנושה בדמוקרטיה הוציאה אלפים לרחובות. אפשר רק לקוות שאזרחי המדינה יבינו שהיכולת להוביל שינויים פוליטיים וחברתיים מצויה בידיים שלהם, ולא בידי האליטה הפוליטית
מאוגושה וושיצקה

כשנתיים חלפו מאז עלתה לשלטון מפלגת הימין ״חוק וצדק״ (PIS) בפולין, והאזרחים שוב יוצאים לרחובות. לאחר הפגנות ענק במחאה על החוק נגד הפלות באוקטובר 2016, עליו כתבתי כאן, כעת מפגינים אלפים במטרה להגן על עצמאותה של הרשות השופטת במדינה. זאת, לאחר שביום שישי שעבר (22 ביולי) אישר הפרלמנט הצעת חוק שתגביל את חירותו של בית המשפט העליון במדינה, ולמעשה תכפיף אותו לממשלה המכהנת.

בפולין ישנה הסכמה כללית כי רפורמה במערכת המשפט היא מהלך נחוץ: בתי המשפט אטיים, תיקים נגררים במשך חודשים ושנים, והמערכת כולה נעדרת יעילות. ואולם, הסעיפים בהצעת החוק מעניקים לשר המשפטים ולחברי פרלמנט כוח שעלול לאיים על הדמקורטיה במדינה. מדובר בשלושה שינויים עיקריים:

– הצעת החוק קובעת כי על כל שופטי בית המשפט העליון המכהנים להתפטר, כאשר רק לאחר מכן יחליט שר המשפטים מי מהם יוכל לשוב לתפקידו ומי ייאלץ לפרוש.
– השינוי השני מבטיח שליטה פוליטית במי שיאיישו את מושבי המועצה הלאומית – הגוף האחראי למינוי שופטי העליון.
– ולבסוף, מוצע כי שר המשפטים יהיה זה שימנה שופטים בערכאות נמוכות יותר.

כתוצאה מן השינויים הללו, מתחוללת פגיעה נוספת בעצמאות מערכת המשפט. מכיוון ששר המשפטים הוא גם התובע הכללי, מפלגת השלטון תוכל לבחור הם את התובעים ואת את השופט בכל תיק. על אף שהממשלה משוכנעת שאלו השינויים שיחילו את הרפורמה המיוחלת במערכת המשפט בפולין, המפגינים – מלווים בקולות המחאה והאיומים של האיחוד האירופי ושל ארה״ב – רואים בהצעת החוק צעד נוסף לקראת החלת משטר אוטוריטרי של מפלגת חוק וצדק בראשות ירוסלב קז׳ינסקי.

הפגנה בוורשה בשבוע שעבר.
הפגנה בוורשה בשבוע שעבר. צעד נוסף לקראת החלת משטר אוטוריטרי של מפלגת חוק וצדק
ייתכן שנוכל לחזות בקרוב בתחייתה של תנועה אזרחית. התעוררות זו, שעשויה להיראות ברורה מאליה בחברות שאינן מיטלטלות על ידי סערות פוליטיות, לא הושגה באופן טבעי לאחר קריסת הקומוניזם בפולין

השבוע, הנשיא אנדז'יי דודה הטיל וטו על שתי הרפורמות הראשונות. היה זה מהלך לא צפוי, משום שדודה עצמו הינו חבר לשעבר במפלגת חוק וצדק, ונתפס על ידי רבים מהאופוזיציה כבובה של השלטון. הוא זכה ללעג רב ברשתות החברתיות, כמי שחסר עמוד שגרה וחותם על כל חקיקה שמאשרת הממשלה. דחייתו של הנשיא את החוק השנוי במחלוקות נתמכה על ידי המפגינים, ובמידה רבה היו אלה ההפגנות לאורכה ורוחבה של המדינה שגרמו להפסקת ניסיונות ההשתלטות האוטוריטרית של קז׳ינסקי על מערכת המשפט.

אל לנו לשגות באשליות: הוא ינסה בשנית, מאחר שמטרתו הראשית היא להשיג שליטה בכל תחום בחייהם של אזרחי פולין. עם זאת, ישנו היבט חיובי לניסיון ההשתלטות הנבזה על הדמוקרטיה הפולנית; ייתכן שבערים פולניות רבות נוכל לחזות בקרוב בתחייתה של תנועה אזרחית. התעוררות זו, שעשויה להיראות ברורה מאליה בחברות שאינן מיטלטלות על ידי סערות פוליטיות וחברתיות, לא הושגה באופן טבעי לאחר קריסת הקומוניזם בפולין. המאורעות האחרונים גרמו לכמה מאיתנו לקוות שהעם הפולני הבין שהיכולת להוביל שינויים פוליטיים וחברתיים במדינה מצויה בידו שלו, ולא בידי האליטה הפוליטית.

המפגינים, בני דורות שונים, נסיבות חיים שונות ורקע חברתי אחר, הוכיחו שאכפת להם, ושהפוליטיקאים אינם יכולים להמשיך להתעלם מהעם. הדמוקרטיה אינה מגיעה לסופה עם סיומו של יום הבחירות, וממשלות ממשיכות לעמוד למבחן גם כאשר הן בעלות מנדט. אפשר לקוות שההתעוררות הנוכחית תוביל לכמה שינויים קבועים באינטרסים המשותפים ובפעולות הקולקטיביות בפולין. אני חוששת שהעם הפולני יצטרך בקרוב לאזור את האומץ להתגייס כנגד ממשלתו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נפתלי אורנר

    כדאי שגם הציבור הישראלי יתגייס נגד ממשלתו ההזוייה המנוהלת ע"י משפחה מושחתת

  2. פריץ היקה הצפונבוני

    אבל מה לעשות אם המוני בוחרים נבערים במשטרים פרוטו פשיסאיים ממשיכים להשאיר בשלטון את העריצים בבחירות עצמם יש מידה רבה של חופש בחירה. אילו לא בחירות של 99.9% לטובת הדיקטטור.