בל נשכח שהם אשכנזים

הליכודניקים החדשים הם עוד ביטוי של ״אשכנזים יפים״ המנסים לעשות את מה שבמפלגה הדתית הלאומית יודעים כבר מזמן. הדתיים הלאומיים הפכו לאמנות את הציווי ״השתמש וזרוק״ הנהוג כלפי מזרחים. עכשיו נערך ניסוי כלים כזה בליכוד, הכול כדי לשמר את ההגמוניה האשכנזית
מאיר עמור

סוציולוג (פרופ' בגימלאות), אקטיביסט, ממייסדי ארגון הל"ה וסרבן מצפון חברתי

הניתוח של אביב שניר כאן באתר לתופעה התוך-מפלגתית החדשה בנוף המפלגות הישראלי נעדר בעיני מרכיב חשוב של ביקורת. שניר מבקש להשיב לשאלה: מיהם הליכודניקים החדשים ומה הם רוצים, פוליטית, אך מתעלם מעובדת יסוד ראשונה במעלה בפוליטיקה הישראלית: שאלת ההגמוניה האשכנזית בממסדים מפלגתיים ופוליטיים.

בפוליטיקה הישראלית מזרחים רק נספרים אבל לעולם לא נראים כיישות או מהווים גורם בעל משקל פוליטי. צריך להתחשב בהם אבל לעולם לא לחלוק איתם את הכוח הממשי. בפוליטיקה הישראלית הכלל לגבי מזרחים הוא: מזרחים הם בוחרים של ״השתמש וזרוק״.

בפוליטיקה מפלגתית, בניגוד לתחומים ממוסדים אחרים, למשל בית המשפט הגבוה לצדק, קשה יותר לשמור על אקסקלוסיביות אשכנזית באמצעות מבחני כניסה וועדות קבלה. במגרש הפוליטי ישנן פחות מסננות ביורוקרטיות; הגישה לתחרות הפוליטית יותר ישירה ובלתי אמצעית. תובנה זו ידועה לכל פעיל פוליטי. הכלל הדמוקרטי שעדיין לא נשבר הוא שלכל יהודי/ה יש קול אחד בבחירות. רבים משתמשים בזכות זו להביע את עמדותיהם הפוליטיות. למרות קיומו של כלל זה, עדיין לא קמה מפלגה פוליטית מזרחית עם סדר יום חברתי של מזרחיות אזרחית. ש"ס, לצורך העניין, אינה מפלגה של מזרחיות אזרחית. תובנות אלה בולטות במיוחד לאור העובדה שבוחרים מזרחים רבים מזוהים עם מפלגות הימין הנמצאות כיום בשלטון.

הזדהותם של מזרחים/ת רבים/ת עם מפלגות הימין שבשלטון לא תורגמה מעולם לקביעת סדר יומן הפוליטי של מפלגות ימין אלה. זה נכון גם לגבי המפלגה הדתית לאומית (מפד״ל). אמירה זו נכונה לבטח לגבי אוניית הדגל של הימניות הישראלית (״חירות״ וה״ליכוד״) החל במנהיגותו של ז׳בוטינסקי, דרך מנחם בגין, יצחק שמיר, אריאל שרון וכמובן בנימין נתניהו. לרגלי כולם הייתה האשכנזיות לנר.

הליכודניקים החדשים הם עוד ביטוי של ״אשכנזים יפים״ הקשורים עם מפלגת הליכוד. אשכנזים יפים אלה מנסים לעשות את מה ש״אשכנזים איכותיים״ במפלגה הדתית הלאומית יודעים כבר מזמן. הדתיים הלאומיים הפכו לאמנות את הציווי ״השתמש וזרוק״ הנהוג כלפי מזרחים. הם חונכו היטב לקחת את הקולות ולזרוק את הבוחרים לזבל. זוהי ההיסטוריה, המסורת והפוליטיקה של המחנה הדתי לאומי. בליכוד עוד לא למדו את השיטה של המפד״ל, הבית היהודי, גוש אמונים ובני עקיבא. את האמנות שבמלאכה צינית זו מלמדים רק במערכת החינוך הממלכתי דתי, בישיבות התורניות ובאולפנות על שמם של רבנים כמו עקיבא ודומיו.

״יפי הבלורית והתואר״ האשכנזיים של תנועת העבודה, תנועת ההתיישבות וספיחיה במפלגת העבודה השתמשו וזרקו מזרחים לאורך עשרות שנים. אך שם בניגוד ל״אשכנזים היפים״ ול״אשכנזים האיכותיים״ עוד מלקקים את הפצעים ולא מבינים מה מכה אותם כל מסע בחירות מחדש.

״יפי הבלורית והתואר״ האשכנזיים של תנועת העבודה, תנועת ההתיישבות וספיחיה במפלגת העבודה השתמשו וזרקו מזרחים לאורך עשרות שנים. אך שם בניגוד ל״אשכנזים היפים״ ול״אשכנזים האיכותיים״ עוד מלקקים את הפצעים ולא מבינים מה מכה אותם כל מסע בחירות מחדש.

הליכודניקים החדשים רוצים להשריר ולקיים מחדש את שלטונם הבלתי מעורער של אשכנזים יפים גם במפלגת הליכוד. הליכודניקים החדשים הם שמרנים פוליטיים. הם רוצים ולהחזיר את עטרת השלטון של נסיכיה ונסיכותיה של תנועת הליכוד ליושנה ועל כנה. שם – בליכוד – וכיום הם נתקלים ביזמים פוליטיים בסגנון של דוד ביטן, מירי רגב, אורן חזן ודומיהם. זהו מירוץ לביבים הישראליים-יהודיים. במירוץ כלפי מטה, תחרות אשר משרתת היטב את ההגמוניה האשכנזית של הליכוד, הברית של נתניהו עם יזמים פוליטיים, בעלי אגרוף וחסרי עמוד שדרה שהם גם ״מזרחים״ כמו רגב, קורן, חזן וזוהר, ברית זו היא כנראה עדיין קלף מנצח. ניתן לומר על כן: כל הכבוד לשרה ולבנימין נתניהו אשר אוהבים לבלוס מופלטות, אבל לא להשמין (רק להגדיל את חשבון הבנק).

ככל שמדובר בשד עדתי אשכנזי, מאמרו של שניר מדגים ביקורת ש״לא רואה״ עדתית. כמוהו רוב מבקרי הפוליטיקה הישראלית. מבקרים/ת אלה ברובם אם לא כולם, שייכים למעגל הקסמים של ההגמוניה האשכנזית בישראל. מבקרים/ת אלה הוכשרו מגיל צעיר לראות רק את העדתיות של מירי רגב ואורן חזן, אך לעולם לא לראות את המבנה העדתי של ההגמוניה האשכנזית בישראל. מבנה השומר כעדר שבטי של חזירי בר על פריבילגיית האשכנזיות.

הגמוניה אשכנזית באה בכל מיני צורות, גדלים וצבעים. ישנם "יפי בלורית ותואר" שיצאו משיר "הרעות" או "באו מהים". לעומתם ישנם נסיכים ונסיכות; כאלה שגדלו על ברכיה של "המשפחה הלוחמת". כיום הם והן מגולמים בדור השלישי של "אשכנזים יפים". לעומתם ישנם אלה שחונכו מינקותא על "תורה ועבודה"; וככל שהתבגרו הפכו ל"אשכנזים איכותיים". כאלה שתורתם הפוליטית היא אומנותם החברתית השומרת על הגדלת חשבון הבנק שלהם. אסור להתבלבל! אשכנזיות היא תופעה מורכבת; ואידיאולוגיית האשכנזיות מופיעה בצורות שונות. יחד עם כל זאת ועם הזהירות הנדרשת, יש לזכור כי לשד עדתי אולי יש ראשים רבים, אך הוא עדיין שד עדתי. הוא עדיין מהלך אימים בישראל ועל החברה הישראלית. שד אשכנזי: צא!

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי גרינשפון

  בגלל המוח האשכנזית הפרימיטיבי שלי התקשיתי למצוא במאמר ניתוח וראיות. הכנסתי אותו למתרגם של גוגל מעברית לעברית והוא פלט:"שונא אשכנזים, שונא אשכנזים, שונא א…".

  1. נתן

   שי – גם גוגל הוא חלק מההגמוניה האשכנזית

 2. יניב

  מה אתה רוצה להגיד? שכל מי שמנסה לשנות כאן את המצב הוא אשכנזי?
  על מה אתה מבסס את הטיעון שלך שהליכודניקים החדשים הוא אשכנזים?
  על מי אתה מלין שרגב/חזן הם בהמות שמשתפות פעולה עם אשכנזים?
  או בקיצור למה אתה לא מארגן "השתלטות עויינת" על מרכזי הכוח?
  או בקיצור עד מתי האשכנזים יהיו אשמים בהכל כולל הכל?

 3. שלומי חיים

  באמת היה חסר לי מעט פילוג, שינאה ודמגוגיה בשקל. תודה על המאמר שמילא לי את היומית

 4. רחמן חיים

  מאמר אמיתי שמגלה את מה שהממסד האשכנזי מנסה להסתיר: כי אין אפליה ועדתיות בשטעטל שנבנה כאן.

 5. סעדיה הרשקוביץ - חטוף וגאה

  באמאש'ך די לחפור.

  קח אחריות על עצמך , זה תופס גם בקנדה

 6. דני

  רדוקציה קיצונית להסתכלות עדתית חד ממדית. אלו משקפיים אטומים מדי בשביל להבין ולהסביר דרכם את המציאות.

 7. דרור

  מדהים איך הבחור הזה הצליח כל הדרך ממונטריאול הרחוקה לראות שהליכודניקים החדשים הם אשכנזים.
  אני לא בטוח שמישהו אחר הצליח לראות את זה.
  אולי כאשר אתה שונא משהו, אבל ממש ממש חזק, כמו שהבחור הזה שונא אשכנזים, אתה מזהה אותו בקלות וממרחק.
  רק דבר אחד אני לא מבין: למה שבחור ששונא כל כך את התרבות האשכנזית יהגר למדינה אנגלו – סאכסית כל כך?

  1. תמר

   אתה שואל למה הוא היגר למדינה אנגלו סקסית אם הוא שונא את האשכנזים? אני אשתמש בביטוי באנגלית ״wanna be", כלומר הייתם רוצים. You know what you are, you are from the ghetto baby

  2. נתן

   מאותה סיבה שהמלכה האם מירי רגב לא גרב בקירית גת.

 8. דפנה

  פרופסור יקר, מבחינתך השד עשה את שלו ועכשיו השד יכול ללכת?
  בוא נראה יחד מה עשו האשכנזים –
  הם הקימו את תל-אביב, את מטולה, את דימונה, חניתה, ומאות יישובים נוספים.
  הם הקימו צבא, משטרה, תיאטראות, בתי-משפט, קופות-חולים, בתי-חולים, את המוסד והשב"כ, את מד"א, עיתונות חופשית, בתי-ספר ואוניברסיטאות, וכל זה רק על קצה המזלג.
  הם בנו מדינה יש מאין, הביאו אותך לפה, ועכשיו שהם יצאו?
  ואת כל זה אתה אומר לנו ממקום שבתך בקנדה?
  מדהים עד כמה השנאה משבשת דעתו של אדם.