• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בל נשכח שהם אשכנזים

הליכודניקים החדשים הם עוד ביטוי של ״אשכנזים יפים״ המנסים לעשות את מה שבמפלגה הדתית הלאומית יודעים כבר מזמן. הדתיים הלאומיים הפכו לאמנות את הציווי ״השתמש וזרוק״ הנהוג כלפי מזרחים. עכשיו נערך ניסוי כלים כזה בליכוד, הכול כדי לשמר את ההגמוניה האשכנזית
מאיר עמור

סוציולוג (פרופ' בגימלאות), אקטיביסט, ממייסדי ארגון הל"ה וסרבן מצפון חברתי

הניתוח של אביב שניר כאן באתר לתופעה התוך-מפלגתית החדשה בנוף המפלגות הישראלי נעדר בעיני מרכיב חשוב של ביקורת. שניר מבקש להשיב לשאלה: מיהם הליכודניקים החדשים ומה הם רוצים, פוליטית, אך מתעלם מעובדת יסוד ראשונה במעלה בפוליטיקה הישראלית: שאלת ההגמוניה האשכנזית בממסדים מפלגתיים ופוליטיים.

בפוליטיקה הישראלית מזרחים רק נספרים אבל לעולם לא נראים כיישות או מהווים גורם בעל משקל פוליטי. צריך להתחשב בהם אבל לעולם לא לחלוק איתם את הכוח הממשי. בפוליטיקה הישראלית הכלל לגבי מזרחים הוא: מזרחים הם בוחרים של ״השתמש וזרוק״.

בפוליטיקה מפלגתית, בניגוד לתחומים ממוסדים אחרים, למשל בית המשפט הגבוה לצדק, קשה יותר לשמור על אקסקלוסיביות אשכנזית באמצעות מבחני כניסה וועדות קבלה. במגרש הפוליטי ישנן פחות מסננות ביורוקרטיות; הגישה לתחרות הפוליטית יותר ישירה ובלתי אמצעית. תובנה זו ידועה לכל פעיל פוליטי. הכלל הדמוקרטי שעדיין לא נשבר הוא שלכל יהודי/ה יש קול אחד בבחירות. רבים משתמשים בזכות זו להביע את עמדותיהם הפוליטיות. למרות קיומו של כלל זה, עדיין לא קמה מפלגה פוליטית מזרחית עם סדר יום חברתי של מזרחיות אזרחית. ש"ס, לצורך העניין, אינה מפלגה של מזרחיות אזרחית. תובנות אלה בולטות במיוחד לאור העובדה שבוחרים מזרחים רבים מזוהים עם מפלגות הימין הנמצאות כיום בשלטון.

הזדהותם של מזרחים/ת רבים/ת עם מפלגות הימין שבשלטון לא תורגמה מעולם לקביעת סדר יומן הפוליטי של מפלגות ימין אלה. זה נכון גם לגבי המפלגה הדתית לאומית (מפד״ל). אמירה זו נכונה לבטח לגבי אוניית הדגל של הימניות הישראלית (״חירות״ וה״ליכוד״) החל במנהיגותו של ז׳בוטינסקי, דרך מנחם בגין, יצחק שמיר, אריאל שרון וכמובן בנימין נתניהו. לרגלי כולם הייתה האשכנזיות לנר.

הליכודניקים החדשים הם עוד ביטוי של ״אשכנזים יפים״ הקשורים עם מפלגת הליכוד. אשכנזים יפים אלה מנסים לעשות את מה ש״אשכנזים איכותיים״ במפלגה הדתית הלאומית יודעים כבר מזמן. הדתיים הלאומיים הפכו לאמנות את הציווי ״השתמש וזרוק״ הנהוג כלפי מזרחים. הם חונכו היטב לקחת את הקולות ולזרוק את הבוחרים לזבל. זוהי ההיסטוריה, המסורת והפוליטיקה של המחנה הדתי לאומי. בליכוד עוד לא למדו את השיטה של המפד״ל, הבית היהודי, גוש אמונים ובני עקיבא. את האמנות שבמלאכה צינית זו מלמדים רק במערכת החינוך הממלכתי דתי, בישיבות התורניות ובאולפנות על שמם של רבנים כמו עקיבא ודומיו.

״יפי הבלורית והתואר״ האשכנזיים של תנועת העבודה, תנועת ההתיישבות וספיחיה במפלגת העבודה השתמשו וזרקו מזרחים לאורך עשרות שנים. אך שם בניגוד ל״אשכנזים היפים״ ול״אשכנזים האיכותיים״ עוד מלקקים את הפצעים ולא מבינים מה מכה אותם כל מסע בחירות מחדש.

״יפי הבלורית והתואר״ האשכנזיים של תנועת העבודה, תנועת ההתיישבות וספיחיה במפלגת העבודה השתמשו וזרקו מזרחים לאורך עשרות שנים. אך שם בניגוד ל״אשכנזים היפים״ ול״אשכנזים האיכותיים״ עוד מלקקים את הפצעים ולא מבינים מה מכה אותם כל מסע בחירות מחדש.

הליכודניקים החדשים רוצים להשריר ולקיים מחדש את שלטונם הבלתי מעורער של אשכנזים יפים גם במפלגת הליכוד. הליכודניקים החדשים הם שמרנים פוליטיים. הם רוצים ולהחזיר את עטרת השלטון של נסיכיה ונסיכותיה של תנועת הליכוד ליושנה ועל כנה. שם – בליכוד – וכיום הם נתקלים ביזמים פוליטיים בסגנון של דוד ביטן, מירי רגב, אורן חזן ודומיהם. זהו מירוץ לביבים הישראליים-יהודיים. במירוץ כלפי מטה, תחרות אשר משרתת היטב את ההגמוניה האשכנזית של הליכוד, הברית של נתניהו עם יזמים פוליטיים, בעלי אגרוף וחסרי עמוד שדרה שהם גם ״מזרחים״ כמו רגב, קורן, חזן וזוהר, ברית זו היא כנראה עדיין קלף מנצח. ניתן לומר על כן: כל הכבוד לשרה ולבנימין נתניהו אשר אוהבים לבלוס מופלטות, אבל לא להשמין (רק להגדיל את חשבון הבנק).

ככל שמדובר בשד עדתי אשכנזי, מאמרו של שניר מדגים ביקורת ש״לא רואה״ עדתית. כמוהו רוב מבקרי הפוליטיקה הישראלית. מבקרים/ת אלה ברובם אם לא כולם, שייכים למעגל הקסמים של ההגמוניה האשכנזית בישראל. מבקרים/ת אלה הוכשרו מגיל צעיר לראות רק את העדתיות של מירי רגב ואורן חזן, אך לעולם לא לראות את המבנה העדתי של ההגמוניה האשכנזית בישראל. מבנה השומר כעדר שבטי של חזירי בר על פריבילגיית האשכנזיות.

הגמוניה אשכנזית באה בכל מיני צורות, גדלים וצבעים. ישנם "יפי בלורית ותואר" שיצאו משיר "הרעות" או "באו מהים". לעומתם ישנם נסיכים ונסיכות; כאלה שגדלו על ברכיה של "המשפחה הלוחמת". כיום הם והן מגולמים בדור השלישי של "אשכנזים יפים". לעומתם ישנם אלה שחונכו מינקותא על "תורה ועבודה"; וככל שהתבגרו הפכו ל"אשכנזים איכותיים". כאלה שתורתם הפוליטית היא אומנותם החברתית השומרת על הגדלת חשבון הבנק שלהם. אסור להתבלבל! אשכנזיות היא תופעה מורכבת; ואידיאולוגיית האשכנזיות מופיעה בצורות שונות. יחד עם כל זאת ועם הזהירות הנדרשת, יש לזכור כי לשד עדתי אולי יש ראשים רבים, אך הוא עדיין שד עדתי. הוא עדיין מהלך אימים בישראל ועל החברה הישראלית. שד אשכנזי: צא!

כנראה שיעניין אותך גם: