אוגוסט קטלני באתרי הבנייה

בשעה טובה חזרו המפקחים של מנהל הבטיחות התעסוקתית מחופשה מרוכזת בת שבועיים, אך לששת הפועלים שנהרגו בחודש אוגוסט באתרי הבנייה הבלתי מפוקחים זה כבר לא יעזור. בקרוב נוכל להיווכח אם המדינה ממשיכה להפקיר את פועלי הבניין לרשלנותן של החברות הקבלניות ויזמיות הנדל"ן
הדס תגרי

בימים אלה חוגגים מוסלמים ברחבי העולם את עיד אלאדחא – חג הקורבן – החג הקדוש ביותר למוסלמים. על פי המסורת המוסלמית הוא מציין את סיפור העקדה של ישמעאל בנו של אברהם, הדומה מאד לסיפור עקדת יצחק שעל פי המסורת היהודית. ארבעה מוסלמים – ושני סינים – שנהרגו בחודש אוגוסט באתרי הבנייה, כבר לא יחגגו עם בני משפחותיהם חג זה או כל חג אחר. עימם נמנה מוחמד אמארה בן ה-16, שחייו הקצרים באו לסיומם ב-17.8.17 – יום שבו נהרגו שני עובדים נוספים – לאחר שפיגומים שעליהם על פי חוק אסור היה לו לעלות בגילו הצעיר, קרסו תחת רגליו. 17 עובדים נוספים נהרגו רק מתחילת שנה זאת באתרי הבנייה, אלפים נוספים נפצעו.

חודש אוגוסט, שהותיר אחריו 6 גופות באתרי הבנייה, היה הקטלני ביותר מתחילת השנה. חוץ ממחמד אמארה, נהרגו שו שיחונג שנפלה עליו תבנית מתועשת מפלדה, דונג גוואן צ'ינג שנפל מקומה חמישית, מחמד מחאג'נה שנדרס ממשאית שנסעה לאחור, עמאר אבו עראר שהתחשמל למוות ומחד חוסיין שנפל מקומה שלישית.

מחמד אמרה, נהרג בתאונת בנייה בנהריה בהיותו בן 16
מחמד אמרה, נהרג בתאונת בנייה בנהריה בהיותו בן 16

בחודש אוגוסט אשתקד (2016) נהרגו 7 עובדים באתרי הבנייה. היה זה החודש השני בקטלניותו בשנה זו, למעט חודש ספטמבר שבו נהרגו 8 עובדים בהם 6 בקריסת חניון דניה סיבוס. באוגוסט אשתקד גם נכנס לתוקף התיקון לחוק המחייב הפסקת העבודות באתרי בנייה שבהם התרחשו תאונות קטלניות או קשות. כמו כן, מנהל הבטיחות התעסוקתית – האגף מפקח על בטיחות עובדים באתרי בנייה – הועבר ממשרד הכלכלה למשרד העבודה והרווחה.

ניתן היה לצפות, כי מעבר האחריות לבטיחות העובדים ממשרד הכלכלה – שעיקר מעייניו פיתוח כלכלי – למשרד הרווחה והשירותים החברתיים, ששמו השתנה לאחרונה עקב השינוי למשרד העבודה והרווחה – יביא לשיפור מחויבות המשרד הממשלתי האחראי לבטיחות העובדים. למרבה הצער, לא כך היה. אמנם, העבודה באתרי בנייה בהם התרחשו תאונות קטלניות וקשות הופסקה ומפקחי המנהל הגיעו לאתרים – דבר שהיווה שיפור לעומת המצב שקדם לו. ברם, מעבר לכך ולמספר פעולות נקודתיות, לא חל שיפור מהותי ברמת הפיקוח על בטיחות העובדים באתרי הבנייה.

עיצוב: ארכי פרחי
עיצוב: ארכי פרחי

בשנה החולפת, למרות הזעקה הציבורית על אודות מספר המפקחים הזעום האחראי לבטיחות העובדים באתרי הבנייה – 19 מפקחים ל-13,000 אתרים מדווחים – נמנע ח"כ חיים כץ – שר העבודה והרווחה מהגדלת מספר מפקחי הבטיחות, וזאת על אף שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי הגדלת מספר המפקחים מתחייבת מחובתה החוקית של המדינה להגן על בטיחות העובדים. גם רכבים אשר הובטחו למנהל הבטיחות התעסוקתית ערב מעבר המשרדים, על מנת שמפקחי הבטיחות יוכלו להתנייד ביתר יעילות לאתרי הבנייה, לא הוקצו. לפני שבועיים, בערבו של היום שבו נהרגו 3 עובדים ביום אחד, נמסר ממשרד העבודה כי בקרוב יוקצו 10 רכבים לכלל מפקחי מנהל הבטיחות. יש להמתין ולראות אם הבטחה זו תמומש.

חמור מכל, נראה שבמשרד העבודה והרווחה חסרה כל הבנה לחיוניות תפקידם של מפקחי הבטיחות. דבר זה בא לידי ביטוי בכך שמפקחי המנהל, רובם ככולם, הוצאו לחופשת קיץ מרוכזת של שבועיים במחצית השנייה של חודש אוגוסט, שממנה שבו רק אתמול (א'). כך הותיר המשרד את העובדים בכלל ובאתרי הבנייה בפרט נטולי כל הגנה. אמנם, מפקחים תורנים הגיעו לאתרי תאונות קטלניות וקשות כדי להוציא צווים להפסקת עבודות, כמתחייב בחוק, אולם פעילות פיקוח שוטפת לא התבצעה באתרים. גם רשויות אחרות המשיכו להפקיר את העובדים באתרי הבנייה לרשלנות החברות הקבלניות: רשם הקבלנים במשרד השיכון המשיך וממשיך לשבת בחיבוק ידיים נוכח תאונות חוזרות ונשנות והפרות בטיחות חוזרות ונשנות אצל חברות קבלניות.

גם במצב החקירות הפליליות בעקבות תאונות לא חל כל שיפור. למרות הודעה חגיגית שנמסרה בדצמבר אשתקד, על נוהל חדש שנועד להבטיח שיתוף פעולה בין משטרת ישראל למנהל הבטיחות התעסוקתית בחקירת תאונות קשות, לא ניכר כי שינוי כלשהו חל באופן הטיפול הפלילי בחקירות. לא ידוע אם כתבי אישום הוגשו בתקופה שחלפה מאז ההודעה החגיגית, בגין רשלנות שהובילה למותם ולפציעתם הקשה של עובדים. לאחרונה, נודע אף כי משרד האוצר והמשרד לביטחון פנים מסרבים לממן את הקמתה של יחידת חקירות ייעודית לתאונות עבודה, שפרקליט המדינה קבע כי היא חיונית ונדרשת.

נראה שבמשרד העבודה והרווחה לא מבינים את תפקידם של מפקחי הבטיחות. דבר זה בא לידי ביטוי בכך שמפקחי המנהל, רובם ככולם, הוצאו לחופשת קיץ מרוכזת של שבועיים במחצית השנייה של חודש אוגוסט, שממנה שבו רק אתמול

גם הרשויות המקומיות ממשיכות לשבת בחיבוק ידיים למרות אחריותן על פי חוק לפעול למיגור תאונות באתרי בנייה, תוך שהן מסרבות רובן ככולן לנקוט בצעד מינימלי וחיוני מאין כמותו, ולדרוש כתנאי למתן היתרי בנייה דיווח אודות האתר למנהל הבטיחות התעסוקתית, ושימוש בסמכותן לסגור בצו מנהלי אתרי בנייה מסוכנים שלא קיימו חובה זאת. כך, ההרוג האחרון באתרי הבנייה השנה, מחמד חוסיין, נהרג באתר בנייה מסוכן בבני ברק, שלא דווח למנהל הבטיחות.

על פי המסורת היהודית חודש אלול שבו אנחנו נתונים, הוא זמן לחשבון נפש על השנה שחלפה והכנה לשנה החדשה, במסגרתו אומרים תפילות ופיוטים המכונים סליחות. לחברות הקבלניות, ליזמיות הנדל"ן, לרשויות המדינה, ולכולנו – יש הרבה חשבון נפש לערוך, והרבה פעולות לנקוט, כדי לשים קץ לקטל העובדים באתרי הבנייה.

הדס תגרי היא מייסדת הקבוצה למאבק בתאונות בניין והמנהלת שלה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אבג

    אפשר גם בקלות למנוע עוד 350 הרוגים בשנה וצריך לקרוא למדינה להפסיק את ההפקרות ולקבוע מהירות מכסימלית בכבישים של 5 קמ"ש וככה אף אחד לא ימות בתאונות דרכים. גם במדינות מתקדמות בהרבה מאיתנו יש לא מעט אנשים שמתים בתאונות בניה וכנראה זה לא משהו שהמדינה יכולה למנוע אלא אם תודיע על בניה מקרטון בלבד בגובה מטר. אני מבין שמדובר בפלסטינאים ולכן אתם חייבים לנופף בזה אבל חבל שאתם לא משקיעים עשירית מהאנרגיה להלחם בתאונות דרכים וככה תוכלו לחסוך הרבה יותר חיי אדם (אפילו מכיוון שערבים אחראיים לפי 6 תאונות מהיחס שלהם באוכלוסיה תוכלו שוב לעזור לפלסטינאים).

  2. נפתלי אור-נר

    כולנו יודעים שאם מתנחל, או איש ליכוד, היה נהרג בענף הבנייה, ההתייחסות הייתה שונה לחלוטין. לממשלה גזענית ולאומנית לא איכפת מבני אדם שאינם שייכים לקבוצת הבסיס, וודאי לא לפלשתינאים