מדוע נזכר לפתע נתניהו בתושבי דרום תל אביב

היתה זו עוד הזדמנות פז לצייר את שופטי העליון כאליטה אטומה, שמעדיפה את טובת "המסתננים" על פני רווחת תושבי דרום תל אביב
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

לאחר שנים שבהן לא דרכה כף רגלו של ראש הממשלה בדרום תל אביב, הוא הגיע לשם בשבוע שעבר לשני ביקורים. הראשון היה מתוקשר היטב, והשני – עם שר הפנים דרעי – היה סמוי. עיתוי הביקורים היה מושלם מבחינת נתניהו: זה היה השבוע שבו פסק בית המשפט העליון שאי־אפשר לגרש מבקשי מקלט למדינה שלישית ללא הסכמתם; יתרה מזאת, שהסכמה שחולצה מאדם הנתון בכליאה ללא הגבלת זמן אינה יכולה להיחשב כהסכמה שניתנה מרצון חופשי.

אולם עבור נתניהו ועבור שרת המשפטים שקד ואחרים, פסק הדין הזה היה עוד הזדמנות פז לצייר שוב את שופטי בית המשפט העליון כאליטה מנותקת ואטומה, שמעדיפה את טובת "המסתננים" על פני רווחת תושבי דרום תל אביב. נתניהו הבטיח לתושבים שפגש שהוא, בניגוד לשופטי בג”ץ, ידאג לגרש את המסתננים "ולהחזיר את השכונות לתושבי דרום תל אביב".

השימוש של נתניהו בביטויים "מסתננים" ו"מבקשי עבודה" לתיאור מבקשי המקלט אינו מקרי: הביטויים האלה נועדו לצייר אותם כעבריינים שחצו את הגבול כדי לשפר את מעמדם הכלכלי, למרות שהוא יודע היטב שהמונחים שנקט בהם שקריים. אילו היו מסתננים, או מהגרי עבודה בלתי חוקיים, כפי שכינה אותם, לא הייתה בעיה חוקית להעלות אותם על מטוסים ולהחזירם לארץ מוצאם. אולם מדינת ישראל אינה עושה זאת כיוון שהיא מכירה באנשים הללו כמבקשי מקלט – מונח משפטי המציין את העובדה שמדובר בבני אדם שעזבו את מדינתם, הגיעו למדינה אחרת והצהירו שנשקפת סכנה לחייהם אם יוחזרו לארצם.

מתוך כ-40 אלף מבקשי המקלט השוהים בישראל, 92% הגיעו מסודאן (19%) ומאריתריאה (73%), שהן מדינות דיקטטוריות בעלות משטרים רצחניים המפרות זכויות אדם. לכן מדינת ישראל, למרות הכליאה וההתעללות המתמשכת במבקשי המקלט, מקיימת כלפיהם מדיניות של "עיכוב הרחקה", בהתאם לעקרון "אי־ההחזרה" של אמנת הפליטים שישראל חתומה עליה. לפי עיקרון זה אין להחזיר אדם למקום שבו נשקפת סכנה לחייו או לחירותו. אולם לנתניהו, שאחד מכישוריו הבולטים הוא הסתה ושיסוי אוכלוסיות מוחלשות זו בזו לטובת קידום מטרותיו הפוליטיות, אין עניין במציאות או באמת.

באשר לדאגה הפתאומית של רה״מ לתושבי דרום תל אביב, זו עומדת בסתירה למדיניות הכלכלית והחברתית שהוא מנהיג כאן זה שנים רבות – שרבים מתושבי דרום העיר המשתייכים לתחתית הסולם החברתי והכלכלי בישראל הם קורבנותיה המרכזיים

באשר לדאגה הפתאומית של ראש הממשלה לתושבי דרום תל אביב, זו עומדת בסתירה למדיניות הכלכלית והחברתית שהוא מנהיג כאן זה שנים רבות – שרבים מתושבי דרום העיר המשתייכים לתחתית הסולם החברתי והכלכלי בישראל הם קורבנותיה המרכזיים. אם חשובה לו כל כך רווחת תושבי שכונות דרום תל־אביב, מה הפריע לנתניהו המודאג לאמץ לפני שנים את המלצת שופטי בית המשפט העליון לפזר את מבקשי המקלט באזורים שונים בארץ?

ומדוע לא קיבל את ההצעה של ארגוני זכויות אדם להעניק למבקשי המקלט אשרות עבודה שיעודדו אותם להתגורר ברחבי המדינה, במקום להמשיך לגייס עשרות-אלפי מהגרי עבודה חדשים? אולם כפי שמציין דו"ח מבקר המדינה מ-2013, מדיניות ממשלת ישראל בדרום תל־אביב מתאפיינת זה שנים רבות בחוסר אחריות לצורכי התושבים ובהזנחה מוחלטת.

על יחסו האמיתי של נתניהו לתושבי דרום תל אביב אפשר ללמוד ממדיניות גירוש אחרת, המתרחשת בימים אלה בתמיכתו ובתמיכת ממשלתו – גירושם הברוטלי של תושבי שכונות בדרום מבתיהם על ידי טייקוני נדל"ן. מדובר בתושבי שכונות הארגזים, כפר שלם, נס לגויים ביפו ו’ וגבעת עמל בצפון העיר. עבור נתניהו מבקשי המקלט נמצאים בדיוק במקום שהוא מעוניין בו. כך הוא יכול לנצל את מצוקת תושבי דרום תל אביב שהוא אחראי מרכזי לה כדי להמשיך להסית נגד בית המשפט העליון, התקשורת וארגוני זכויות אדם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Mosheshy

  כל כך נכון.
  עצוב ומדכא שדווקא מדרום תל אביב בוחרים בביבי ובדומיו ,ובמדיניות החברתית-קלקלית הזורקת אותם מביתם.

 2. זוהרה

  מצויין! כל מילה אמת!
  ביבי מסיט חלשים נגד חלשים למטרותיו האישיות בלבד.
  כך היה תמיד וכך יהיה..

 3. עופר

  ערן אברהמי- חבר, אתה חסר. אייכה? (ולא בציניות).

 4. ג. אביבי

  לגבי בית המשפט העליון אין מה להשלות את עצמנו.
  ציטוט: "אולם עבור נתניהו ועבור שרת המשפטים שקד ואחרים, פסק הדין הזה [שאי אפשר לגרש את מהגרי העבודה ללא הסכמתם, ג.א] היה עוד הזדמנות פז לצייר שוב את שופטי בית המשפט העליון כאליטה מנותקת ואטומה, שמעדיפה את טובת "המסתננים" על פני רווחת תושבי דרום תל אביב." –
  "העליון" הם אכן אליטה אטומה, מתנשאת, שתלטנית וגזענית. זה לא שהם מעדיפים את טובת המהגרים ע"ח תושבי דרום ת"א – כדברי ביבי/שקד – אלא מעדיפים את המשך הסבל של אלה ואלה למען רווחתם של תושבי צפון ת"א. גם העליון וגם ביבי/שקד ושות' לא שוכחים את מי הם משרתים באמת – את האליטה המאוד אשכנזית של ישראל. אלה נוהגים בפרקטיקה הסברתית "שמאלנית / ליבראלית" ואלה בהסתה ימנית פשיסטית – שניהם למען אותה מטרה.
  כניסתה של השופטת אסתר חיות לתפקיד הנשיאה לא תשנה כלום בתפישת העליון לגבי תפקידו כקדקוד שלטוני דיקטטורי ולגבי מיהם ה"טובים" ומי ה"רעים" בישראל. התבטאויותיה נגד מינויו של השופט יוסף אלרון (מזרחי), כמו של קודמתה בתפקיד, הפגינו גזענות מבחילה. עמדתה בעניין תושבי גבעת עמל הייתה נגד התושבים (למרות שבילדותה שהתה בסביבה). גם היא בתפישתה חסרת כל אמפתיה למזרחים ולמוחלשים בכלל, ושם המשפחה (בעלה) לא צריך לבלבל מישהו. כלומר, הגנה על העליון מצד "תמורה" ואנשי השיח המזרחי היא תמוהה.