מה עוד צריכים הנכים לעשות?

החלום הרטוב של הממשלה הוא שהנכים יעבדו לפרנסתם, לכן דחו את מסקנות ועדת זליכה והקימו את ועדת שמחון, שלא פרסמה עד כה דבר. באוויר מופרחים מספרים שונים והנכים, למרות התמיכה הציבורית הגורפת, עדיין ממתינים להכרה שהם זכאים להנות מרמת חיים של בן אדם

עוד לא היה דבר שכזה. בשנתיים האחרונות התרחשה בישראל מחאה חברתית שאין כדוגמתה, בהובלת עמותת "נכה, לא חצי בן אדם". המוחים השתמשו בכל האמצעים הכשרים: סינגור אצל אנשי ממשל, עבודה עם תקשורת, הפגנות (שזכו לסיקור נרחב), פרסום מאמרי דעה, גיוס ארגוני החברה האזרחית, חברי כנסת ופוליטיקאים אחרים, כינוס מסיבות עיתונאים ועוד. ומה הם רצו להשיג? רמת חיים של בן אדם, לא של חצי בן אדם. ומה הם הגדירו כרמת חיים של בן אדם? שכר מינימום, העומד היום על 5,000 ₪ לחודש.

שר האוצר משה כחלון הקשיב לנכים והקים את ועדת זליכה, זו הגישה בסוף אפריל 2017 שורה של המלצות, שהבולטת ביניהן הייתה העלאה של קצבת נכות הכללית הבסיסית המלאה ל-4000 ש"ח לחודש (בשלוש פעימות), זאת, במקום הקצבה הקבועה היום, העומדת על כ-2,800 ₪ לחודש (קצבת נכות בסיסית + תוספת לקצבה). דהיינו, העלאה של כ-43%, בכדי 1,200 ₪ לחודש. זו הייתה המלצה נדיבה, הגם שנפלה מדרישת הנכים להשוות ולהצמיד את קצבת הנכות הכללית הבסיסית לשכר מינימום.

טרם יבש הדיו על המלצות זליכה, מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחותן ומינה ועדה חדשה בראשות פרופ' אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ואיש אמונו של ראש הממשלה.

המלצות ועדת שמחון טרם פורסמו. באמצע יוני 2017 התראיין שמחון בתקשורת על אודות מסקנות הביניים של הוועדה שבראשותו. בין השאר אמר שמחון כי תוספת לקצבת הקיום של הנכים הכלליים תינתן "לנכים עניים בלבד" ותכלול תוספת שתסתכם ב-500 ₪ עבור כ-100,000 נכים. במקום להגדיל את קצבת הקיום משמעותית, שהיא-היא הדרישה של הנכים, נראה כי הוועדה החדשה מעדיפה להשקיע בשירותים לנכים, כגון סיוע בשכר דירה — ואיך לא – בתכניות לעידוד שילוב נכים בשוק העבודה.

יש לומר כי כיום, 22% ממקבלי קצבת נכות כללית עובדים. החלום הרטוב של הממשלה הוא שהנכים יעבדו לפרנסתם במקום לחיות מקצבה. זה אמנם נשמע רעיון טוב, אולם יש לדעת ש-90% ממקבלי קצבת נכות כללית זכאים לקצבה לצמיתות – זאת אומרת שלא צפוי שינוי גדול במצבם; ש-34% ממקבלי קצבת נכות כללית סובלים מבעיות נפשיות – זאת אומרת שהם אינם כשרים למשרות רבות; ושבכל מקרה מעסיקים לא עומדים בתור להעסיק נכים – אפילו אם הדבר יוגדר (והוא לא) כמשימה לאומית.

כאשר נשאל שמחון אם ההמלצה העיקרית של ועדת זליכה אינה עדיפה על ההמלצות המתבשלות בוועדה שבראשותו, הוא קבע ש"מדינת ישראל מוציאה היום כ-25 מיליארד שקל על קצבאות ושירותים לנכים" (ראיון למערכת "שווים", 14.6.2017). משתמע כי הנכים מקבלים כבר היום יותר מדי כסף. אלא שכלל לא ברור מהיכן בא הסכום הזה: לפי הירחון הסטטיסטי של המוסד לביטוח לאומי, בשנת 2016 העלות של קצבת נכות כללית, גמלת שירותים מיוחדים וגמלת ניידות – הגמלאות העיקריות להן זכאים הנכים הכלליים — הסתכמה בכ-14 מיליארד ₪. נוסיף כי בראיונות מאוחרים יותר בתקשורת, מסר שמחון כי ימליץ על קצבה בגובה של 4,000 ₪ לחודש לבעלי נכות רפואית של מעל 90%, כפוף למבחן הכנסות, ולשאר הנכים, קצבה בגובה של 3,200 ₪.

החלום הרטוב של הממשלה הוא שהנכים יעבדו לפרנסתם. זה אולי רעיון טוב, אולם יש לדעת ש-90% ממקבלי קצבת נכות כללית זכאים לקצבה לצמיתות – זאת אומרת שלא צפוי שינוי גדול במצבם

מה שנדרש הוא שינויים שיאפשרו לנכים ליהנות מרמות חיים דומה לזאת של ישראלים אחרים. הבעיה היא שהמספרים המופרחים שונים מאוד זה מזה. ועדת זליכה פירסמה דו"ח שבו המליצה על תוספת של כ-4 מיליארד ₪. ועדת שמחון לא פירסמה עד כה דבר – אולם לפי התקשורת, הוא דיבר תחילה על תוספת דומה, של כ-4 מיליארד ₪, ואילו לאחרונה דווח כי הוא ימליץ על תוספת של 1.5 מיליארד ש"ח.

אם ממשלת נתניהו לא מוכנה להשקיע סכום שיענה על צרכי הנכים – אחרי פעילות חברתית ענפה ותמיכה חברתית רחבה שלא ראינו כמותן, נשאלת השאלה: מה צריכה קבוצת אוכלוסייה קשת גורל לעשות כדי לגרום לממשלה להיענות למצוקותיה?

כרזה מטעם מטה המאבק להעלאת קצבאות הנכים
כרזה מטעם מטה המאבק להעלאת קצבאות הנכים
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אברהם

  מפריע לי שאין מספיק תגובות כאן ואולי לא מספיק אנשים קוראים את המאמרים כאן. ברור הרי שהממשלה הזו אלופה בטיוח ושקרים. עצוב שזה פוגע בכל כך הרבה אזרחים ובמיוחד בנכים, בקשישים ואוכלוסיות נוספות. עצוב מאוד

 2. רחמן חיים

  בשטעטל שנבנה כאן יש כסף לכל הגנבים העשירים, למתנחלים בעלי וילות בחצי חינם, לפנסיות החלומיות של פנסיונרים של הצבא וכל מי שקשור אל מערכת "הביטחון", אך לנכים הנזקקים אין. הגורל הצפוי כאן הוא של סדום ועמורה.

  1. ליכודניק

   חיים, אינני מבין את החלוקה שאתה עורך. האם מבין "הגנבים העשירים, המתנחלים בעלי וילות בחצי חינם, פנסיונרים של הצבא וכל מי שקשור אל מערכת "הביטחון"" אין נכים?
   לאנשי שמאל נוח לחשוב שהמדינה הנכלולית ניצבת מול האזרח התמים, אך
   לעיתים המצב הפוך. חלק מאותם נכים "שחיים בחוסר כבוד", למעשה בחרו בכך.

   למשל- ידוע שחלק גדול מתקציב אגף השיקום הולך לנפגעי תאונות ומחלות (ובמשתמע, לאנשי קבע ולא לחיילי חובה שנפגעו במילוי תפקידם).
   נניח ששני מכרים שלנו, נגד בן 40 וחייל חובה בן 19, ייפצעו במשחק כדורגל בבסיס, יהיו חודש בגבס וייסבלו מטווח תנועה מוגבל, ושניהם אינם מלאכים.
   סביר יותר שהראשון ייפנה לקבלת אחוזי נכות (שיביאו לו הקלות בשירות והטבות רבות כמו הקלה בארנונה, בחשמל, במים וכו' דברים שלא רלוונטיים לחייל החובה).

   באותו אופן, יש שיעור גבוה חריג של נכים שמגיעים לתקרת הפטור ממס הכנסה (כיום, 50 אלף ש"ח לחודש); אם לשמעון יש עסק שמרויח 60 אלף ש"ח לחודש ולראובן עסק שמכניס רק 8000 ש"ח לחודש, לשמעון יש מניע חזק בהרבה למצוא דרך לרשום את ההכנסות על שם נכה.
   https://www.themarker.com/allnews/1.4085851

   ומה יקרה אם קצבת הנכות תעלה פתאום? ישראלים רבים, שאינם מלאכים, יחליטו שהטירחה והבושה בקבלת קצבת נכות עבור מגבלה בריאותית (שיש להם ממילא) כדאית; שיעור הנכים יעלה מ-5% ל-7% או 10%. מי יודע. זה צודק? זה יעיל? הרי מעשית, הכסף לא יבוא "מההתנחלויות ומאנשי הקבע" אלא מכלל תקציבי החינוך, התשתיות, הרווחה וכו'.

   לכן עדיף להפעיל מבחן הכנסה (ורכוש) ולהגדיל רק את הקיצבה של מי שזקוק לה.
   וצריך גם להוריד את תיקרה לפטור ממס עקב נכות- ממש לא יעיל ולא צודק לוותר על הכנסות ממיסים במאות מיליונים כדי שנכים עשירים ירויחו עוד כמה עשרות אלפי ש"ח בחודש.

  2. anti pc

   את האמרה תמיכה ציבורית רחבה אקח בערבון מוגבל )מאוד( איך אומר הסלוגן? "נכה לא חצי בנדם"
   "התמיכה הרחבה" באה מצד מאוד מסוים שברובו חבורת רק לא ביבי.
   הממשלה היחידה שהעלתה את קיצבאות הנכות וההטבות לנכים היא הממשלה האחרונה ורק אחרי העלאה התחילו ההפגנות האנרכיסטיות של קבוצת הנכים בשילוב עמותות כאילו ואחרות .
   מצד אחד צועקים "נכה לא חצי בנדם"
   ומצד שני דורשים תשלום כמו עובד שעובד חודש שלם בלי לעבוד יום אחד.
   מרגיז ומקומם שכלי תיקשורת ועיתונאים מפחדים לחשוף כמה מקבל נכה בקיצבאות ובהטבות וזה לא רק 2493 ש"ח מחשש שיבולע לו ממאמיני דת הpc
   יכולתי להמשיך ולכתוב מגילת הטבות וקיצבאות אך כתבתי מספיק,להמשך ברור גוגל קצר יחשף המון.
   גילוי נאות הכותב הינו מוכר 100% אובדן כושר עבודה
   ו40% רפואי שצפוי לעלות. )אז אין טעם לאחל לי שכשאהיה במצבם/נכה אדבר אחרת

 3. נפתלי אור-נר

  התשובה פשוטה: על הקבוצה להודיע שהם מעוניינים להתנחל בשטחים. אי אזף בדרך פלא, ייצאו כל התקציבים הדרושים

 4. מני

  התיחסות לכתבה:
  קיים דוח של מבקר המדינה על כשלון המדינה בכל הקשור לתעסוקת אנשים עם מיגבלה, המשמעות של הכשלון הוא שיש הרבה יותר אנשים עם מיגבלה שנזקקים לקיצבת הנכות להדגיש, בגלל כשלון הממשלה.
  המספר 25 מילארד שקל הוא מספר לגרום לציבור לראות את הנכים באור שלילי טקטיקת יחצנים. עם ניקח את ההפרש בין המספרים משמע הרבה מאוד כסף הולך על המסביב, מה זה מסביב: עד 8 משרדים מטפלים בכל הקשור לתעסוקה המון אנשים לא נכים עם משכורות של המעמד הביניים, מליונים נוספים עוברים לגופים וחברות שזוכות במכרז על העבודה של המשרדי הממשלה השונים. בקיצור מורחים את כולם, את הציבור ואת הנכים …..