מה עשו המאבטחים של הילדים שלכם בקיץ האחרון

יש להם ימי חופשה, אבל הם מקוזזים מימי החגים, יש להם תנאים אבל אחרי ההורדות נשארת להם משכורת עגומה. ובחופש הגדול אפשר לרוב לחתום בלשכה, אבל השנה הצליחה חברת האבטחה לטרפד להם גם את זה. ומה עם התאגדות? שיחה עם מאבטח
עומר שרביט

כמו בכל קיץ, צוות המורות השכיר מקבל משכורות בחודשים יולי אוגוסט, לרבות תוספת של דמי הבראה, שמסתכמים בדרך כלל באלפי שקלים. לעומת זאת, צוות המאבטחים שהם עובדי קבלן, העובדים למעשה יותר שעות בבית ספר מכל מורה אחרת – 7:00 בבוקר עד 17:00 אחר הצהריים – נאלצים לחפש ימי עבודה מזדמנים או לחתום בלשכה.

המאבטח שדבריו מובאים להלן עובד בבית ספר באחת מערי השדה במרכז הארץ והוא בעל ותק של מעל עשר שנים במערכת (שמו שמור במערכת, בשל החשש לפגיעה בהעסקתו). לדבריו, זו השנה הראשונה שבה חברת האבטחה שבה הוא מועסק סירבה לתת לו ולשאר המאבטחים מכתבי חל"ת (חופשה ללא תשלום); בלי מכתב שכזה, הוא מסביר, בביטוח לאומי מסרבים לאפשר להם לחתום בלשכה כדי לקבל דמי אבטלה.

כמו כן, מדבריו ןמדברי מאבטחים נוספים באזור תל אביב, עולה כי בקיץ האחרון נדרש מהם להיות זמינים לעבודה, כאשר במידה שלא תהיה כזאת יפצו אותם. אולם מי שאכן לא עבד, עדיין לא זכה לפיצוי.

*

איך שרדת את הקיץ מבחינת עבודה?

סיימתי לקראת סוף יוני, ואחר כך היתה לי קייטנה כל יולי וחלק מאוגוסט. קייטנה אחת בבית ספר יסודי ועוד אחת במתנ"ס. והיו לי עוד אירועים בערבים והייתה עוד קייטנה בסוף אוגוסט אז אני במקרה מכוסה.

השעות של הקייטנה היו באותו היקף כמו במהלך השנה?

אצלי במקרה כן, היו אותן שעות משבע בבוקר עד חמש אחר הצהריים. אבל אני לא דוגמא. יש מלא מאבטחים שאין להם עבודה ולא מקבלים כסף, והשנה אנחנו לא יכולים לחתום בלשכה. עד שנה שעברה יכולנו לחתום בלשכה.

למה אתם לא יכולים לחתום?

כי אנחנו אמורים להיות זמינים לעירייה גם בקיץ, ככה שאם צריכים אותך לעבודה, קוראים לך – אבל מה הקטע? שאין עבודות. אז יש מלא מאבטחים, וחלק מהם צעירים, מלא מאבטחים במוסדות חינוך ורבים מהם לא יודעים מה לעשות.

אז יושבים בבית בלי לעבוד?

למשל, המאבטח שעובד איתי נאלץ לעזוב את העבודה בגלל שלא נתנו לו לחתום בלשכה. הוא הלך לביטוח לאומי וגם ללשכה ובשניהם אמרו לו, 'אם החברה שלך נותנת לך מכתב מהמעסיק על חופשה מרוכזת או חל"ת אז אתה יכול לחתום אבטלה'.

אז מה הבעיה? למה הוא לא חתם?

כי השנה כל המאבטחים בעירייה שלנו לא קיבלו מכתב על חל"ת מחברת האבטחה. כל השנים מי שלא עבד, כן קיבל. לדעתי מישהו פה גוזר קופון. משהו פה לא מתנהל כשורה.

תסביר בבקשה.

חברת האבטחה, כנראה, קיבלה כסף מהעירייה באופן גלובלי. ואז הם אומרים לנו, 'אם יצטרכו אותך יקראו לך'. אבל העירייה לא שילמה למאבטחים את הכסף ישירות וחברת האבטחה גוזרת קופון רציני, את ההפרש.

ככה אתה חושב?

כן, ויש מאבטח שעבד איתי שהוא רואה חשבון במקצועו ועדיין לא בגיל פנסיה, והוא הסביר לי שהם זכו בחוזה גלובלי שכולל קייטנות ועבודות לקיץ וכבר קיבלו את הכסף והעירייה לא תלך עכשיו לבדוק מי עבד בזה ומי עבד בזה, אז חברת האבטחה לוקחת את הקופון לעצמה ולנו אומרת שאולי יקראו לנו ואולי לא.

ופתאום לא יכולתם לחתום השנה?

החברה אומרת שאין אישור למכתב חל"ת, ואז היא מקבלת מהעירייה את הכסף אבל המאבטחים יושבים בבית ולא מקבלים גרוש. אומרים לנו, אם העירייה צריכה היא תקרא לך, תהיה זמין. אבל אם אין עבודה, אז מה?

כן, כי מה שקרה זה שהחברה אומרת שאין אישור למכתב חל"ת, ואז היא מקבלת מהעירייה את הכסף והמאבטחים יושבים בבית ולא מקבלים גרוש. בלשכה לא מוכנים לקבל אותנו בלי המכתב. אז בחברה אומרים לנו, אם העירייה צריכה היא תקרא לך, תהיה זמין. אבל אם אין עבודה, אז מה? אז היו כמה קייטנות וכל מיני כאלה, אבל מלא מאבטחים נשארו ללא עבודה. איך הם יגמרו את החודשיים?!

אז מה אתם אמורים לעשות בכל זאת?

שלשום היה לנו מפגש בעירייה של כל המאבטחים ונתנו לנו הרצאת העשרה על הנושא המדיני, האסלאם וכו'. ושם אמרו לנו שבסוף החודש יהיה כנס של כל המאבטחים ונקבל מדים וכל הדברים האלה, ומי שלא עבד, יפוצה. כמה יפוצה, מי יפצה? לא נתנו לנו בפירוש הסברים.

אז אולי הם באמת יפצו?

זה חרטא. הנה, אני קיבלתי מכתב ממס הכנסה, עם הכותרת ׳מענק עבודה: מהיום שווה לעבוד׳, שכתוב לי בו שבגלל ההכנסה שלי אני זכאי למענק שנתי ושאפשר לבקש אותו ללא עלות. אולי החברה מתכוונת לזה שהפיצוי הוא דרך המענק ממס הכנסה.

אילוסטרציה (למצולמים אין קשר לכתבה)
אילוסטרציה (למצולמים אין קשר לכתבה)

מה לגבי שאר התנאים?

חופשות אנחנו מקבלים כחוק, ואני גם מנצל את החופשות שאני צובר כדי לקחת חופש בחגים.

רגע, במהלך השנה בחגים ומועדים אתם גם לא משולמים?

חגי תשרי, חנוכה, פסח – הכול אותו חרא. על כל זה לא משלמים, אז אני מנצל את הימי חופש שהצטברו לי, שזה תלוי בוותק שלך. עם הוותק שלי (מעל עשר שנים), אני מקבל 14 ימי חופש. גם קרן השתלמות, פנסיה, נסיעות וכל התנאים הסוציאליים מסביב אנחנו מקבלים.

השתלמות זו הטבה משמעותית שלא לכל אחד יש אותה.

כן, אבל הבעיה היא שכל ההורדות חובה האלה לפעמים משאירות לי מעט מדי בנטו. נגיד אני מכניס 6,800 אז יכול לרדת לי מעל 1,000 ש"ח על כל הדמי בריאות וההפרשות.

אתה חושב שגם מאבטחים אחרים בארץ לא קיבלו מכתב חל"ת?

כן. וזה לא רק זה. לפי דעתי בירושלים מלא מאבטחים התפטרו והיה בלגן על שכר ותנאים עם כל מה שיש שם, עם כל ההיתקלויות.

כי הם בסיכון גבוה יותר?

כן. אני במרכז אז הסיכוי שלי נמוך יותר. הם בחירוף נפש.

היה לכם דיבור כלשהו על התאגדות?

לא. ולא שלא ניסיתי. כי יש הרבה מאבטחים מבוגרים בפנסיה שלא מוכנים להתאגד ואין להם ראש לזה ואמרתי להם שהם עושקים אותנו, בואו נלך להסתדרות, ונעשה משהו אבל הם לא מוכנים."

היית מצפה שארגון או הסתדרות המורים יעשו משהו בשבילכם?

כל השנים שאני עובד, אנשים אומרים לי, 'ואו, איך אתם עובדים בשמש ובגשם'. אבל מישהו עשה בשבילנו משהו? פנה למישהו? אף פעם. 'איך אתה ללא תנאים וזה וזה' – אז תעשו משהו, תפנו, תזמו.

מה הקטע, למורים יש גוף שמייצג ויש להם כוח: הסתדרות, ארגון, אופק, עוז, ויש להם למי לפנות. אגיד לך את האמת, אני לא חושב שזה מעניין את המורים. כל השנים שאני עובד, אנשים אומרים לי, 'ואו, איך אתם עובדים בשמש ובגשם'. אבל מישהו עשה בשבילנו משהו? פנה למישהו? אף פעם. 'איך אתה ללא תנאים וזה וזה' – אז תעשו משהו, תפנו, תזמו.

מה לגבי שאר אנשי הצוות שאינם מורים? איך התנאים שלהם והשיוך הארגוני שלהם?

הלבורנטים, (כולל לבורנט המחשבים) והספרנים הם עובדי עירייה. לעומת זאת, אנשי משק, מה שנקרא אבות בית, הם אותו סיפור כמונו – עובדי קבלן. אבל להם בקיץ יש עבודה כי צריך להכין את בית הספר. מצד שני, להם אין קרן השתלמות והתנאים אצלם פחות טובים. הם גם עובדים פחות שעות – משבע עד שלוש או ארבע, תלוי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  בשטעטל שנבנה כאן עד שלא תהיה הבנה אצל האזרחים כי כולם שווים ושאסור לתת לאף חברה ממשלתית או ציבורית להעסיק עובדי קבלן, אלא עובדים עם זכויות מלאים בכל התפקידים והרמות, תימשך העבדות. העבדות היא שליטה של מפלגות שקובעות את החוקים לטובת החברים והמקורבים שלהם, בעלי חברות כוח האדם.

  1. דפנה

   התבלבלת קצת, מר רחמן.
   הן הבוחרים והן הנבחרים של המפלגות שקובעות לדבריך את החוקים לטובת חבריהן ומקורביהן, מגיעים ממדינות בהן היה מלאח, לא שטעטל.
   יצאו מהמלאח, ועכשיו בונים לנו אותו כאן מחדש.