שמא חוששים אתם שכל העם ייהפך ל'תימהוני ומטורף'

הערב תתקיים הפגנה מול קריית הממשלה: בואו יחד איתנו לדרוש מהמדינה לספק תשובות לאלפי משפחות יוצאות תימן, מזרח ובלקן

המאבק להכרה בפשעי הממסד הוא בן עשרות טובות של שנים. עשרות רעות של שנים, שבהן הושתקו ההורים, האחים, המשפחות. זה היה כאב שדיברו אותו בתוך הבתים, אך לא אל מול העולם. עד היום יש מי שמשקיעים ממרצם ומזמנם במאמצי הכחשה וטיוח, ורבים מסתפקים באמירה האוטומטית ״היה פה בלגן״ במקום להתעמת עם פשעי העבר ולקחת עליהם אחריות מאוחרת, כחלק מחתירה לתיקון חברתי.

מעבר ליגון הרב מלהכיל, סימני השאלה ממשיכים לייסר אלפי משפחות. מה עלה בגורל הילדים? רוב ההורים שמעליהם נקרעו ילדיהם כבר אינם בחיים. בשנים האחרונות בני הדור השלישי העבירו את המאבק להילוך גבוה, והמאבק נעשה פומבי ומתוקשר, בין היתר בזכות המדיה החדשה שמאפשרת לעקוף את התקשורת הממסדית, העוינת, הספקנית, משרתת האינטרסים השלטוניים.

גם הארכיונים שחגגנו את פתיחתם מספקים תמונה חלקית מאד: מסמכים רבים נותרו חסויים, וכמו כן מי שאספו מלכתחילה את הנתונים וראיינו את העדים והעדות לא עשו זאת בתום לב. ועדיין, עיון בעשרות-אלפי העמודים מעלה נתונים מעניינים מאד: עצרתם פעם לחשוב, למשל, מדוע הרב עוזי משולם ז"ל לא העיד בפני ועדת כהן-קדמי? שנה לאחר שנכלא בכלא רמלה ואחרי שנים של חוסר אמון מוצדק לגמרי בזרועו המטייחת של הממסד, הוא דרש כתנאי לעדותו שדיוני הוועדה ישודרו בשידור חי בטלוויזיה, שיאפשרו לו לחקור עדים הקשורים לפשע ושנציגי המשפחות יורשו להכניס צוות תקשורת מטעמם, משום שלא ניתן להם קול בתוך הוועדה. לאור העובדה שהוא התמודד עם חבורה של פושעים וארכי-מכחישנים, אפשר להבין אותו. כמובן שהוא נענה בשלילה.

וכך שאל הרב משולם את חברי הוועדה במכתבו: "שמא חוששים אתם שכל העם ייהפך ל'תימהוני ומטורף' מול פשעים אלה ולכן אתם מחפשים בהוראה 'מגבוה' כל דרך למנוע את הגעתי לוועדה?" לוחם הצדק הזה, שדמותו נחקקה בזיכרון הקיבוצי – בזכות עבודה נמרצת של אנשי תקשורת וגורמים שלטוניים – כדמות של משוגע, חותם במילים אלה את מכתבו הארוך: "הח"מ הנו חבר ועדת ניקיון ולא חבר 'ועדת קישוט'", ומוסיף לפני החתימה: 'המרחם עליכם באמת'. מדהים לחשוב על זה היום, כיצד ידיעותיו של האדם שניהל את המאבק הגדול ביותר בשעתו למען ההכרה בחטיפות הילדים לא נכללו בחקירות הוועדה. בימים ההם לא היה פייסבוק. בכוח הזרוע הצליחו אז בשנות ה-90 לחנוק את המאבק.

עד כמה שונה המצב בימינו? התרחקנו מהאירועים בעוד שני עשורים, ולכן הרוב המכריע של האחראים לפשעים לא יוכלו עוד לתת את הדין. אמנם נעשו סרטים, סדרות, מחקרים, נכתבו הרבה מאוד מאמרים – אבל סימני השאלה רבים מהוודאויות. כחברה, עלינו לצפות שהממשלה והארגונים שפעלו אז יכירו בחלקם ויפעלו ככל שביכולתם על מנת לסייע למשפחות.

תתקיים הפגנה מול קריית הממשלה. בואו יחד איתנו לדרוש מהמדינה לספק תשובות לאלפי משפחות יוצאות תימן, מזרח ובלקן.

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. לקחו את הדם

  לקחו א הדם של הלידים הימנים

 2. דני

  מצד אחד אתן כותבות: "סימני השאלה רבים מהוודאויות", ומצד שני לא נראה שיש לכן סימני שאלה כלשהן, כי הכל ברור וידוע ולכן:"עלינו לצפות שהממשלה והארגונים שפעלו אז יכירו בחלקם". אם סימני השאלה רבים מהוודאויות, במה בדיוק הממשלה והארגונים שפעלו אז אמורים להודות, ולמה? סחטנות רגשית ופוליטית זה לא תחליף לעובדות.

  1. אוי ויי זמיר !

   דני, דנידין, דני'לה,
   ממש מרגש איך שאתה מגן על "הלא חוטפים" התמימים שלך.

   ספר לנו מי במשפחה שלך היה מעורב בחטיפות?
   מי היה מעורב בניסויים על תינוקות חיים? מי ממשפחתך השליך אברי תימנים כפסולת ביולוגית?
   סבא'לה? סבתא'לה? או אולי קרובי משפחה אחרים? מי?

   או שמא זה רק המוח שלך שממשיך לא להבין…

   1. דני

    אני מצטער, ועדת האשכנזים הרשעים העליונה אסרה עלי בתוקף למסור מידע כלשהו בענינים האלו. אבל אם תעלה לקברו של בן גוריון בליל ירח מלא, אולי תקבל אינפורמציה מרוח הרפאים שלו.

 3. רחמן חיים

  ההשתקה עדיין נמשכת באמצעות כוחנות התקשורת הממסדית, העיתונים והטלוויזיה. למשל, בעיתון הארץ, המתיימר להיות נאור, הס מלהזכיר את שחיתות 'האליטה' האקדמית באוניברסיטאות, הגונבת כספי ציבור תחת המסווה של מחקר אקדמי.
  בשטעטל שנבנה כאן דרושה מפלגה מהפכנית, שתפרק את כל היסודות הרקובים של הממסד הישן, תחשוף את כל המסמכים בכל הארכיונים – ללא יוצא מן הכלל, ותנחיל חוקה אזרחית ושוויון מלא לכל האזרחים. עד אז, למרות כל הצבא 'החזק ביותר' במזרח התיכון, כשוטר השכונתי וכשטיח לרגלה של ארה"ב, השטעטל שכאן אף לא תלוי בחסדי האל, אלא על קרעי התרנגולת.

  1. דפנה

   שטעטל? התבלבלת! מה שנבנה כאן זה מלאח!

 4. שבתאי לוי

  יש לפושעים סיבות רבות וטובות להסתיר את פשעיהם!!!.
  שבתאי לוי