עליית הימין בגרמניה: כמה קל להפעיל אנשים עם ערך עצמי נמוך

כל גבר רביעי ממזרח גרמניה הצביע למפלגת הימין הקיצונית. יש להם הרבה אנרגיות לזרוע הרס, בראותם את העושר הגדול שמסתובב ולא מגיע אליהם, והם כאן כדי להזכיר לכולם את חוסר השוויון הזה
איריס חפץ

פסיכואנליטיקאית ישראלית שחיה בברלין מזה 17 שנה (עלייה ראשונה של האינתיפדה השנייה). ערכה את האתר "קדמה", במה לדיון מזרחי

לאחר מסע בחירות מפוהק בגרמניה, הגיעו התוצאות הצפויות בהתאם לסקרים. המפלגות הגדולות, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית והמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, ירדו מכוחן ואיבדו מנדטים רבים, ואילו המפלגות הקטנות גדלו על חשבונן. המנצחת הגדולה של הבחירות הללו היא מפלגת ה-AfD, אלטרנטיבה לגרמניה, שזכתה ב-13% מקולות הבוחרים. אלו הגיעו בעיקר ממדינות מזרח גרמניה לשעבר (שנקראות – גם אחרי למעלה מ-25 שנה – ״המדינות החדשות״) ומבוואריה, שבה ניסה מנהיג הפלג הבווארי של המפלגה הנוצרית-דמוקרטית לאגף את הימין מימין, וכשל; הבוחרים הבוואריים העדיפו כנראה את המקור על החיקוי.

מי שעוקבים אחרי החברה הגרמנית ולא רק אחרי הסקרים, לא יופתעו לגלות שהסנטימנטים הגזעניים מרימים ראש. בקרוב יינתן בגרמניה גזר דינה של ביאטה צ׳שפה, שככל הנראה היתה חברה במחתרת הנציונל-סוציאליסטית האחראית לרציחתם של תשעה מהגרים תורכיים ויוונים ובני משפחותיהם, בפרק זמן של שבע שנים. לאחר כל מעשה רצח כזה, המשטרה חקרה את הכיוון הפלילי, הניחה שמדובר בחיסולים במסגרת העולם התחתון, לא האמינה לעדויות של המשפחות, והפכה אותן מקורבנות לנאשמים חשודים ברצח.

רק לאחר שחברי המחתרת הזו ירו בשוטרת גרמניה לבנה, החל צוות החקירה לקשור את החוטים של כל מעשי הרצח הללו והסתבר שמדובר במניע גזעני. במסגרת החקירות התברר שבחלק מהמדינות בהן אירעו מקרי הרצח, במזרח גרמניה, נעלמו תיקים שלמים. גם לשם כך הוקמה ועדת חקירה. בכל מקרה: מדובר בכשל ארגוני שהמשטרה מחפה עליו. בחלק מכלי התקשורת כינו את מעשי הרצח הללו ״רציחות דונר״, על שמם של דוכני הדונר והשווארמה התורכיים בגרמניה, כאילו מדובר במעשה פולקלור שובבי.

לפני כמה חודשים הסתבר שחייל בצבא הגרמני התחזה לפליט סורי, ותכנן לבצע פיגוע עם הנשק שלו ולגרום לכך שיאשימו את הפליטים הסורים בכך. הוא אמנם לא יודע מילה בערבית, ודובר רק גרמנית וצרפתית, אבל הצליח לשכנע בקלות את הפקידים הגרמנים שהוא דובר צרפתית כי הוא ״סורי-נוצרי, וסורים נוצרים לא מדברים ערבית״. פקידים רבים, שנתונים מזה שנים להשפעתה של התקשורת הגרמנית העוינת מוסלמים, קנו את הסיפור המופרך הזה והוא קיבל מעמד של פליט סורי. כשנתפס, נמצאו לא מעט מחבריו שמחזיקים בדעות ימניות קיצוניות, ובאופן לא מפתיע הם משרתים בצבא הגרמני. גם פה מדובר בפעילות ימין קיצוני מאורגנת בתוך מוסד גרמני, ולא בקרב איזו חבורת נערים עזובים.

אנשים רבים בגרמניה נושאים בתוכם את הקטסטרופה שהוריהם וסביהם גרמו לה, ויודעים מה ההרס העצמי שלהם עשה לעולם ולהם. הם שרויים בבושה ובפחד מתוקפנותם ומנסים לבייתה

דו״ח טרי של צוות האו״ם לבדיקת זכויות האדם של שחורים בגרמניה, קובע שהם חשופים לגזענות מבנית ושלמרות שגרמניה תומכת ברב-תרבותיות, והם מגיעים ממקומות שונים, הם נתונים ליחס סטריאוטיפי וגזעני – כפי שמראה גם המקרה של אורי ג׳אלו (Oury Jalloh), שנכבל כשהוא שתוי ונשרף בתא המעצר, תחת עינם הפקוחה – או העצומה – של השוטרים, ששיקרו וחיפו זה על זה.

אלה הדוגמאות המתוקשרות והבולטות ביותר, אך בנוסף להן יש כמובן ביטויים יומיומיים של גזענות, נגד מוסלמים בעיקר. אבל מפלגות השלטון נותרות יחסית שאננות מול המעשים הללו. אם מישהו יזרוק סמרטוט ליד בית כנסת, או אם יימצא חס וחלילה ישראלי מת בברלין, הסיפור יתפרסם בכל עיתון, כולל הקביעה שזו אחת הפעמים הראשונות מאז המלחמה ש… ואז הסיפור יגווע, כשיסתבר שהבחור לקח יותר מדי סמים ומצא את מותו הנורא בשל כך. אלו לא חדשות. ואם כן, היו לא מעטים מהגרמנים מחפשים איזה פליט עיראקי/סורי/פלסטיני כדי לייחס לו את האנטישמיות. כי רובם הרי ״למדו את הלקח״ ועיבדו את העבר והם אפילו חברים גדולים של ישראל, ולומדים ממנה, כמו שסיפר בעלה של ראש מפלגת הימין, שהגיש היום את התפטרותו מהמפלגה, ״איך להתמודד עם מוסלמים״. ממש אור לגויים.

סינדרום השעיר לעזאזל

תוצאות הבחירות מראות – למי ששכח – כמה קל להפעיל את אנשים עם ערך עצמי נמוך ופחדים ומצוקות קיומיים, באמצעות הפחדה וניתוב הזעם אל שעיר לעזאזל. הפעם בתפקיד השעיר: הפליטים הסורים.

הקנצלרית אנגלה מרקל, המכהנת מזה שלוש קדנציות, הצליחה לשקם את תדמיתה של גרמניה הרומסת את מדינות אירופה, בעזרת מהלך בודד של פתיחת השערים למספר מוגבל של חודשים, בפני פליטים מסוריה בעיקר. לאחר שידור טלויזיה כושל, שבו הילדה הפלסטינית רים הצליחה לגרום למרקל להיראות כמו דודה גרמנייה מסרט רע, ולאחר הפגנות המוניות ביוון שבהן נישאו שלטים של מרקל עם שפם של היטלר, מרקל מחליטה, מבלי להתייעץ יותר מדי עם הממשלה, על פתיחת השערים. תוך כדי קבלה של כמיליון פליטים – חלקם פוזרו במדינה בכל מיני אולמות ספורט נידחים ועל אחרים שפר המזל יותר – היא טוענת שלא היתה אפשרות אחרת אלא לעזור לאנשים במצוקה, ושאי אפשר היה לנהוג כמו הונגריה שכולאת אותם או לרסס אותם בסילוני מים. אכן כך. מיד אחר כך היא מגיעה להסכם עם ארדואן, שסוגר את השערים בתורכיה. מאז חוזר המצב לקדמותו: בקושי מגיעים לגרמניה פליטים, ומעטים מצליחים להיכנס דרך איחוד משפחות.

מפגינים נגד גירוש זרים, המבורג, 14.5.2016. צילום: cc by-Rasande Tyskar
מפגינים נגד גירוש זרים, המבורג 14.05.16. צילום: cc by-Rasande Tyskar

אלפי אזרחים גרמנים מתגייסים לעזרת הפליטים. רבים מהם מתקבלים בזרועות פתוחות ופרחים, ולא מעט חברות עושות מזה כסף. מכיוון שמדובר בסטנדרטים גרמניים, הם זכאים לקצבה חודשית וכסף לריהוט בסיסי, ביטוח בריאות וחינוך חינם, כמובן. לא פעם החינוך הזה לוקה והם נאלצים להסתופף בצילה של מערכת חינוך גרמנית שבנויה על הפרדה נוקשה לפי רמת השפה, אבל הם בכל זאת זוכים לבית חם ולתמיכה. לא מעט משפחות מאמצות אל ביתן נערים צעירים, אנשים רבים מתנדבים ללמד גרמנית ויש משפחות שמאמצות בנות סוריות, הולכות איתן לסדר את הניירת המסובכת הדרושה להן ולוקחות אותן לחופשות סקי. הדברים האלה מתרחשים על בסיס קבוע, ואת כל זה רואים מזרח גרמנים רבים, שחשים לא רצויים ובעלי ערך פחות.

כעשרים שנים קודם, לאחר איחוד גרמניה, נפלטו לא מעט מזרח גרמנים מהמערכת הסוציאלית שהיתה להם. מערכת חינוך ובריאות לא רעה הוחלפו מהר בזו המערבית. לעתים גם בצדק: כדי לנהל בית חולים במזרח ברלין או להיות סגן מנהל המחלקה, היית צריך לעבוד בשביל השטאזי. האם אפשר אחרי איחוד גרמניה להשאיר את הנהלת בית החולים על השטינקרים שלה על כנה? כך הוחלפו להם בעלי תפקידים רבים בגרמניה המזרחית ומצאו עצמם מובטלים בגיל 55 ובלי סיכוי למצוא עבודה חדשה, נעשו ״מיותרים״ באבחת איחוד ואיבדו את כל עולמם. ערים רבות במזרח גרמניה ננטשו על ידי הצעירים והפכו לערי רפאים. בני נוער רבים וצעירים אחרים מחפשים את דרכם שם וסובלים מאבטלה. ואז, בקנאתם הרבה, כשהפליטים הסורים מגיעים הם נתפסים בעיניהם כמי ש״לוקחים להם את מקומות העבודה״. גם בעיני מהגרים שבאו זה מכבר מרוסיה, ממדינות הבלקן או מתורכיה, זו הזדמנות להרגיש פתאום בבית ולנסות להתקבל לחברה הגרמנית המדומיינת שלהם, דרך האשליה שהם ותיקים שיכולים לדחות את הפליטים החדשים.

מזרחים רבים בישראל ראו את המהגרים מברית המועצות לשעבר מגיעים ומקבלים סלי קליטה ומאמרים אוהדים ב״הארץ״, ששמחים על החומר הלבן שהגיע כדי למהול בו את המזרחים, בזמן שהם תקועים בשיכונים, ילדיהם מכורים לסמים או מרצים מאסר כזה או אחר והם עצמם נחשבים ללא יותר מ״ישראל השניה״. בתוך המצב הרע הזה, שלא מעודד אהבה וקבלה, הם מכלים את זעמם לא פעם ב"רוסים", משפילים ומטרידים ״רוסיות״ וצוברים על חשבונם כוח. כך גם רוב מצביעי המפלגה הימנית בגרמניה – אלטרנטיבה לגרמניה – מתוך עולמם שנחרב, מתנכלים לאלה שזה מקרוב באו. כמסמן עליונות במצבם הדוחק משמש צבע עורם הלבן. רוב מצביעי המפלגה הזו שאין לה מה להציע זולת הרס הם גברים ממזרח גרמניה (כל גבר רביעי במזרח הצביע ל-AfD).

מזרחים רבים בישראל ראו את המהגרים מברה"מ לשעבר מקבלים סלי קליטה בזמן שהם תקועים בשיכונים. בתוך המצב הרע הזה, שלא מעודד אהבה וקבלה, הם מכלים את זעמם לא פעם ב"רוסים"

יום לאחר הבחירות התקיים ״סיבוב הפילים״ המסורתי: ראשי המפלגות מגיעים לאולפן הטלויזיה לראיון ראשוני. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הבינה סוף סוף את מסר הבוחרים שלה והודיעה שלא תלך לממשלת אחדות. זה גרם נזק עצום למפלגה, שאמנם השפיעה על המדיניות של הממשלה, אבל איבדה את הפרופיל שלה והמשיכה את התזוזה שלה עצמה ימינה גם היא. במצב שנוצר, זה גם המעשה האחראי, מכיוון שאחרת הם משאירים את המקום בוועדות השונות לנציגי האופוזיצה שיהיו ברובם ממפלגת הימין הקיצוני.

בתכנית האירוח ששודרה לאחר מכן, נשאל אחד מראשי מפלגת הימין על ידי המראיינת, האם למפלגתו שבעיקר מתנגדת ומבקרת יש גם משהו קונסטרוקטיבי להציע. ״לא,״ הוא השיב בזחיחות של נפתלי בנט, ״זה לא התפקיד שלנו״. תוך שתי שאלות נוספות הסתבר שכל מה שיש למפלגה הזו להציע, והיא לא מסתירה את זה, זה הנאה מההרס של הקיים. ״נצוד את מרקל,״ הודיע אלכסנדר גאולנד בן ה-76, מראשי המפלגה, שדיבר בעבר על ״ההישגים״ של הוורמאכט. בינתיים כבר הודיעה היום ראש מפלגת הימין, פראוקה פטרי – חברה טובה של ממשל נתניהו שכבר ביקרה כמו ראשי מפלגת ימין אירופאיות רבות פעמיים בישראל – כשהיא מפתיעה את כל חברי מפלגתה, שהיא פורשת מהמפלגה ומתפקידה ותכהן כחברת פרלמנט יחידה.

אלכסנדר גאולנד, מנהיג הימין הקיצוני הגרמני. "נצוד את מרקל" צילום: cc by-James Rea
אלכסנדר גאולנד, מנהיג הימין הקיצוני הגרמני. "נצוד את מרקל". צילום: cc by-James Rea

חברת המפלגה הסוציאל דמוקרטית ושרת המשפחה לשעבר, שמכהנת עכשיו כראש ממשלה של מדינה במזרח גרמניה, סיפרה שבשיחותיה עם מצביעים, רבים אמרו שיצביעו הפעם למפלגת הימין, כדי שהמפלגות האחרות ירגישו סוף סוף את מצבם וידאגו לזה שיהיו רופאים גם שם. הפנסיה של אנשים במזרח גרמניה עדיין נמוכה יותר מזו שבמערב, והם צמאים – כמו כל אשה ואיש – להכרה. כשאין הכרה – הם מראים את תסכולם ועוצם ידם בקלפי והורסים לאחרים. הם שרפו בתי מחסה של פליטים ויש להם מספיק אנרגיות להרוס, כשהם רואים את העושר הגדול שמסתובב בגרמניה ולא מגיע אליהם. לחוסר השוויון הזה יש מחיר, והם כאן כדי להזכיר אותו.

השאלה שנשאלת עכשיו היא, האם ישכילו המפלגות הגדולות בגרמניה לעמוד מאחורי ההצהרות שלהן, והנסיונות למנוע קיטוב. התגובות הראשונות היו, שיש להפריד בין הבוחרים לבין ראשי המפלגה (שהם אוסף של פוליטיקאים מכל מיני פינות, גזענים, מכחישי שואה, אנטישמים) ולראות איך אפשר לקחת את הבוחרים הללו שמאלה במקום להיגרר אחריהם ימינה. אנשים רבים בגרמניה עדיין נושאים בתוכם את הקטסטרופה שהוריהם וסביהם גרמו לה, ויודעים מה ההרס העצמי שלהם עשה לעולם ולהם. הם שרויים בבושה ובפחד מהתוקפנות שלהם ומנסים לביית אותה. חלקם מתגייסים למאבקים של זכויות אדם ותורמים לא מעט כסף וזמן עבודה לארגונים שונים.

ה״תגובה האשכנזית״ הנפוצה בישראל זמינה ביותר גם כאן. ממש כמו שבישראל נוטים להאשים את השעיר לעזאזל המזרחי, לתלות הכול ב"מנטליות שלהם" במקום להתאמץ ולבדוק איך אנחנו כבעלי הכוח אחראים למצב עם מערכת החינוך והרווחה והבריאות שלנו. מצביעי מפלגת הימין הגרמני מספרים לעצמם בדותות על ״המנטליות של המוסלמים״, אבל גם אם מצביעי הימין הם המון מוסת (והם לא פעם כאלו, יש להודות) הם תוצרים של מערכת החינוך הגרמנית. הם מייד אין יזראל ולא הגיעו מהירח. הם לא משהו זר שצריך לעשות לו ״צא, דיבוק, צא״ אלא חלק מהחברה, וכדאי מאוד לקוות שרוב האנשים בגרמניה לא יתפתו להתייחס אליהם כאל שעיר לעזאזל ויזכרו שהם כולם Made in Germany.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איל אופיר

  מאוד מעניין ושקול,
  רק הערונת: נפלה שגיאה בכותרת המשנה, אני מניח שהתכוונתם לומר שאחד מארבעה גברים ממזרח גרמניה הצביע לימין הקיצוני, ולא שאחד מארבעה מצביעים שלהם הוא גבר ממזרח גרמניה ( למעשה הרבה יותר מרבע מהמצביעים שלהם הם גברים מזרח גרמנים)

  1. איריס

   צודק לגמרי, אייל, תודה. ברוב חפזוני שכחתי את הסטטיסטיקה הפשוטה הזו. אבקש לתקן, חן-חן.

 2. דני

  מי אמר הרייך הרביעי ולא קיבל? עוד סיבוב בחירות או שניים, וקהילת יהודי ברלין תצטרך לארוז.

  1. אוי ויי זמיר !

   מעניין דני,

   לפי ההתייחסות שלך למזרחיים ולמשפחות חטופי תימן,
   אתה בוודאי מזדהה עם ה AFD הנאונאציים של גרמניה.
   האמירות שלהם על המוסלמים דומות לשלך על התימנים והמזרחיים בכלל.

   1. דני

    לא זכור לי שאמרתי אי פעם משהו על תימנים או מזרחים, ולא שיש בהכללות בהכרח משהו פסול אינהרנטית. אמירות על טענות לא מוכחות בדבר קונספירציות של זקני מאפ"י האשכנזים הרעים זה ענין אחר כמובן. כאלו בהחלט אמרתי.

    1. אוי ויי זמיר !

     לשיטתך, דנידין, סיפורי התימנים ושאר המזרחיים על "זקני מפאי" שארגנו חטיפות ילדים באלפים, הם בדיות על קונספירציה נגדם.
     אם לא הבנת, גם הניאונאציים ושאר האנטישמיים באירופה טוענים שהסיפורים על השמדת מיליוני יהודים במלחמת העולם הם בדיות על קונספירציה נגד גרמניה.

     1. דני

      אז?

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  התגובה של דני מוקדמת זו לא הרפובליקה הויימארית . זה לא הסכם ורסאי שהשפיל אתגרמניה הדמוקרטית דאז זהלא המשבר הנורא של שנות ה30 שהביא ליאוש טוטאלי מהמשטר הקיים ואפשר את תפישת השלטון ע׳׳י הנאצים. אם יהודי ברלין יחזרו הנה ,מה הם ימצאו :ממשלות ימניות קיצוניות החוברות לכל משטרי הריאקציה וגם אנטישמיות באירופה וכל יתר עריצי העום. הם ימצאו משטר אפרטהיידהמדכא את הנתינים הפלסטיניים חסרי כל זכויות. אזמה הועילו חכמים בעינהם בתקנתם?

  1. דני

   האמירה שלי היתה בהחלט מוקצנת. מצד שני, מאומה שביצעה את הטבח הגדול ביותר בהסטוריה רק לפני כמה עשרות שנים, כדאי תמיד להיזהר. אירועים בסדר גודל כזה לא נוצרים מכלום, אלא צומחים זמן רב בקרקע פורייה ונהנים משורשים עמוקים. בכל מקרה, למה יהודי עובר לגור בגרמניה, זה נבצר מבינתי. יש קוטג' זול גם במקומות אחרים.

 4. לקדחו דם

  איךלקחו דם לילדים ואף אחד לא אומר כלום לא פוצה מה יהיה