מה ירוויח נתניהו מההרס השיטתי הזה

בעשרים וארבע השעות האחרונות הצליחה הקואליציה להמשיך במשימתה להחליש את אבני היסוד של הדמוקרטיה המקרטעת הנהוגה כאן
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

אפשר לחטוף סחרחורת ובחילה רק מהמעקב אחר מה שהתרחש בקואליציה בתוך 24 שעות בלבד, בין מוצאי שבת האחרון למוצאי יום ראשון.

זה החל במתקפה פראית של ראש הממשלה על צמרת המשטרה לאחר הודעה על התחדשות החקירות נגדו, שבה האשים את המשטרה בהדלפות מחקירותיו. מיד אחר כך, ביום ראשון בבוקר, אישרה הממשלה, בשם "הגברת המשילות", את חוק הג'ובים שיאפשר לשרים למנות משנה למנכ"לים לממשלה ללא מכרז, ויצמצם את הרכב ועדות האיתור. על פי הערכות, עלות ההצעה הזו למינוי מקורבים לשרים תגיע לכ־40 מיליון שקל לשנה.

מאוחר יותר התקיימה גם ישיבת ראשי הקואליציה, שבה העלה לפתע שר הפנים אריה דרעי הצעה לסגור את כל פעילויות תאגיד השידור הציבורי פרט לשידורי רשת ב', במקום לקצץ קיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה. שר הפנים יכול היה כמובן לפתור את הבעיה בדרכים אחרות — להתנגד לקיצוץ הרוחבי לדוגמה, או לעמוד על כך שעודפי הגבייה ממיסים בסך של מיליארדים ימנעו את הצורך בקיצוץ. אולם התברר שמה שהכי מדאיג את שר הפנים בימים אלו אינם "השקופים" בחברה אלא הרייטינג הנמוך של השידור הציבורי (קשה לדעת אם התעניינותו הפתאומית ברייטינג קשורה הייתה לשידור כתבה בערוץ הציבורי אודות חקירותיו במשטרה ולדיווח שלפיו המשטרה בודקת את ההחלטה לאשר העברת קרקע מנווה אילן לידי המועצה המקומית קריית יערים שתוכל לשנות בעתיד את ייעודה למגורים ושטחי מסחר).

נתניהו הודיע כי ישקול את הצעת דרעי וידון בה עם השר משה כחלון לקראת דיוני תקציב המדינה לשנת 2019. את האתנחתא הקומית בפרשה סיפק שר התקשורת איוב קרא שמיהר לצייץ: "שמחתי לקבל את ברכתו של ראש הממשלה לסגירת התאגיד הציבורי, סוף לבזבוז כספי ציבור". אולם קרא, המתפקד במשרד התקשורת כמריונטה המופעלת על ידי משרד ראש הממשלה, לא הבין כראוי את הוראות ההפעלה, ולכן זמן קצר לאחר מכן מיהר למחוק את הציוץ ולהוציא הודעת הבהרה ברוח הוראות מפעיליו.

באותה ישיבת ראשי הקואליציה סוכם פה אחד על קידום הקמת ועדה פרלמנטרית שתחקור את סוגיית המימון שמקבלות עמותות שמאל ממדינות זרות ואת מעורבות מדינות אלו בפוליטיקה הפנימית של ישראל. יושב ראש הקואליציה, ח"כ דוד ביטן הציע, על מנת למנוע הפתעות במסקנות הוועדה, שבראשה יעמוד חבר כנסת מן הליכוד. נתניהו תמך. באותה ישיבה גם מסר השר יריב לוין עדכון על התקדמות הצעת החוק הממשלתית החדשה נגד עמותות השמאל. לסיום היום הפורה הזה פורסם כי חברי כנסת אחרים בליכוד, מקורבי ראש הממשלה, מקדמים בימים אלה הצעת חוק שתאסור לחקור ראש ממשלה מכהן מהקדנציה הבאה.

ההסבר השכיח של הפרשנים למתקפה האינטנסיבית של נתניהו ומקורביו הוא שמדובר בספינים שנועדו להטיל אימה על כל מי שמעורב באופן ישיר או עקיף בהחלטה להגיש נגדו כתב אישום ולמנוע את העמדתו לדין. אולם למהלכים הללו ולמהלכים דומים להם המציגים את נתניהו כקורבן של רדיפה אישית, יש גם מטרה ארוכת טווח. ההתקפה על רשויות החקירה, כרסום עצמאות הרשות השופטת, הפגיעה בעצמאות כלי התקשורת, הפוליטיזציה וההשתלטות על השירות הציבורי, רדיפת ארגוני חברה אזרחית הפועלים למען צדק חברתי וזכויות אדם וההתייחסות לאזרחים הערבים כגיס חמישי, נועדו להבטיח שלאחר ההרס השיטתי הזה, אם ייחלץ מהחקירות, יוכל נתניהו להמשיך לשלוט באין מפריע לאורך זמן, ללא חקירות וללא אופוזיציה ממשית. שליט אוטוריטרי במשטר המתחזה לדמוקרטיה.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Mosheshy

  הכל נכון.
  והכבשים ממשיכים לפעות.
  בשנת 2010 הגבתי באתר של יריב מוהר,

  https://yarivmohar.wordpress.com/2010/08/20/%d7%94%d7%90%d7%9e%d7%aa-%d7%90%d7%a0%d7%99-%d7%9c%d7%90-%d7%9e%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%9c%d7%9e%d7%94-%d7%9e%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%aa-%d7%90%d7%9d-%d7%aa%d7%a8%d7%a6%d7%95-%d7%a4%d7%90/#comment-2121

  וכתבתי ש… "

  חייבים להבין שהמתקפות הפשיסטיות יתגברו.יש כאן משנה סדורה ברוח המסמך שלLewis F. Powell .

  The Powell Manifesto
  How A Prominent Lawyer's Attack Memo Changed America

  http://www.reclaimdemocracy.org/corporate_accountability/powell_memo_lewis.html

  http://old.mediatransparency.org/story.php?storyID=21

 2. תרזה ממוסררה

  קולות הנהי הקלושים של האופוזיציה לא מגיעים אל הציבור. אתם לא מעוררים אותו. ולא ברור במה אתם עסוקים… אם תזעקו זעקה מרה בעיירות הפיתוח, אולי משהו יקרה. כך או כך, העוקץ הוא לא הבמה. לך שכנע את הלא-משוכנעים, לא אותנו.

  1. נפתלי אור-נר

   ממשלה מופקרת שלמען שלטון מוחלט הורסת את הדמוקראטיה, גורמת לדמורליזציה בציבור, ומשניאה את חלקי האוכלוסיה השונים ומשסה אותם אלו באלו

 3. רחמן חיים

  השטעטל שנבנה כאן צועד בצעדי ענק לקראת התפוררותו. סופו כנראה יהיה במרד ובמלחמת אזרחים.

  1. דפנה

   ממש לא שטעטל, חיים. המילה הנכונה היא מלאח.