• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

כשצדק חלוקתי נרמס בידי בחירי האל

נחשו מי זכו במהלך עשרת ימי תשובה האחרונים, בצו ביניים שזורק לפח את החלטות הממשלה לאכלוס בני אופקים בסמוך לביתם? מקרה מבחן שעיר פריפריאלית ושלוש התנחלויות ניצבות במרכזו, וממחיש את עוצמת הזלזול במושג "צדק חלוקתי"

"הרצון להיות טוב לכל, בלי שום הגבלה, לא בכמות המוטבים ולא באיכות הטוב, זהו הגרעין הפנימי של מהות נשמת ישראל" (אברהם יצחק הכהן קוק)

מאז ימי הזוהר של בג"ץ הקרקעות (והיו אולי שלושה ימים כאלה), שב ונלוש ונדוש המונח "צדק חלוקתי" מעל במות שונות ובכתבי טיעון שונים, לרוב בהקשר של שוויון מבוקש בחלוקת משאבי ציבור בידי רשות שלטונית נתונה. המונח הטעון הזה נכנס לשיח בזכות הפניית המבט לעובדה שהאחראי העיקרי להתעשרות שכבה מסוימת באוכלוסייה הוא ברוב המקרים איננו הכישרון המולד או ההון עימו באו מהגולה, אלא בפשטות מנגנון חלוקה מוטה באופן עקבי של משאבי מדינה השייכים לכווולם.

לחובת המונח והתקבלותו בעגת עדות המשפטנים ובפסיקות, ניתן לטעון כי תכלס הוא גרם להסדרה מואצת וקיבוע מזורז של עיוותים ועוולות בהקצאת משאבי מדינה – שאפילו מונח האב, הצדק הפשוט, מתכופף בפניהם.

לעין בלתי מזוינת או לעינו של מי שעדיין אינו מבין כיצד נוצרים עושר מופלג ועוני מורש בישראל, לרוב הדברים אינם מתעכלים אלא באמצעות מקרה מבחן שממחיש את עוצמת ההזניה של המושג "צדק חלוקתי". וזה סיפורנו להיום:

במושבים הדתיים של תנועת ההתיישבות אמנהההתנחלויות בית יתיר, מעון וכרמל שבדרום הר חברון, יש ביחד כ-150 בתי אב חברים-בעלים בשלוש האגודות השיתופיות החקלאיות. רובם ככולם אשכנזים מ-5 העשירונים העליונים. בצדו השני של הנגב, בעיירה אופקים, חיים כ-27,000 נפש – רובם ככולם מזרחים מסורתיים מ-5 העשירונים התחתונים. אבל רק רגע, מיד נחזור לאופקים.

מדינת ישראל באמצעות החטיבה להתיישבות נתנה מתחילת שנות ה-80 לפרנסת בית יתיר, מעון וכרמל (כאמור, רק 150 בתי אב) את כל הקרקע החקלאית שמצפון לכביש שוקת ערד באזור צומת תל ערד (כ-19,000 דונם). זה המון קרקע לפרנס 150 בתי אב, אבל ליתר ביטחון ושלא יחסר חלילה, המשיכה המדינה ונתנה לאחים היקרים שתי רפתות חלב ומכסות צמודות, לולי ענק לפיטום עופות ומכסות צמודות (ליצור לא פחות מ-500,000 ק"ג שניצל ופולקעס כל שישה שבועות), שני בתי אריזה, הכשרת קרקע לבנייה לדור ההמשך, פיתוח מטעים בהר חברון עצמו וקרקע לכרמי יין (שמהם מיוצר יין יתיר", למשל, שמחירו מגיע עד 400 שקלים), קרקע לטורבינות ענק לייצור לחשמל מרוח, ועוד.

אגב, כשנכתב כאן "המדינה נתנה", משמעו או נתנה כפשוטו, או הקצתה קרקע ומים, או העניקה הלוואות שחלקן מענק או הלוואות לעשרות שנים בריבית זניחה, שההחזר החודשי עליהן קטנטן והביטחון היחיד שנדרש עבורן הוא הנכס המוקנה עצמו.

מכיוון שמאן דהוא העלה ספק קל כיצד יעברו ימיהם בנעימים של שלומי אמוני ישראל אלה, כי בכל זאת 'אם אין קמח אין תורה', הגדילה המדינה ונתנה עוד 7,000 דונם נוספים ומיכסת מי שפד"ן מוזלים לשלושת המושבים הקטנטנים הללו – אבל הרחק מהם, וממש בצמוד לעיירה אופקים. כלומר לא הציעו כאן דונם מסביבת אופקים לכל אחד מ-7,000 בתי האב באופקים, אלא 7,000 דונם נוספים ל-150 בתי אב שחיים בגדה המערבית.

לא עסקינן בהתנחלויות שחמסו 5 דונם ממשפחת נוואג'ע בסוסיא הערבית, אשר השמאל הלבן זועק את זעקתה למרחקים. עסקינן בשלוש התנחלויות שישראל נתנה להן מכל הטוב שהיא יכולה להשפיע, לרבות עשרות-אלפי דונם בתוך הקו הירוק

משהו חריג קרה ומושג הצדק (המנומנם בדרך כלל) התחיל לזוז באי-נוחות בכסאו. בתחילת 2017 הגיעה חשרת עבים מאזור משרד האוצר והסדר המאד "טבעי" הזה איים להתערער. ככה סתם, במסגרת מצוקת הדיור הכללית, החליטה הוועדה הארצית לתכנון מתחמים מיוחדים לדיור (ותמ"ל) לשנות את ייעודו של חלק מהשטח החקלאי הזה שליד אופקים למגורים זמינים לתושבי האזור, שיוסיפו לעיר אופקים יותר מ-12 אלף יחידות דיור חדשות. סוג של חוצפה שלטונית שכזו.

או אז נאלצו כל הכוחות התת-קרקעיים שהתמחו שנים בשהייה מתחת לרדאר וביניקה ישירות מהשיבר הראשי, לצאת לאור היום ולהשיב מלחמה שערה כנגד היד הזדונית שרוצה לפגוע בהקצאה הקדושה של 173 דונם לכל בית אב ולצמצמה בעזות מצח ל-133 דונם לבית אב בלבד.

בשילוב ידיים מופלא ושילוב צבעים (לבן וירוק, שכן גם החברה להגנת הטבע נרתמה לטעון כנגד אכלוס בני אופקים בסמוך לביתם כי הטבע הדומם תחילה לעולם) הוגשה עתירה לבג"ץ מטעם אותם 150 בחירי האל הראויים וחובשי הכיפה הסרוגה באלכסון, כנגד 27,000 בני תמותה צפופי פיגמנטים סתמיים.

עכשיו נחשו מי זכה במהלך עשרת ימי תשובה האחרונים, בצו ביניים שמעכב וזורק לפח את רצף החלטות הממשלה בנושא. רק ניחוש אחד…

בשולי הדברים נציין שהמקרה דנן לא קרה בחושך הגמור אלא בשוליה של העיתונות הקיבוצית. לא עסקינן כאן בהתנחלויות שחמסו 5 דונם ממשפחת נוואג'ע בסוסיא הערבית, אשר השמאל הלבן זועק את זעקתה למרחקים. עסקינן בשלוש התנחלויות שמדינת ישראל נתנה להן מכל הטוב שהיא יכולה להשפיע, לרבות עשרות-אלפי דונם בתוך הקו הירוק. להן ולא לעשרות יישובים לגיטימיים בפריפריה; לתשומת לב פעילי שיח הביבים בשמאל ומוקיעי פוליטיקת הזהויות.

הציטוט בתחילת המאמר, אגב, לקוח מהאב הרוחני של זרם הכיפה הסרוגה שאותו מעריצים בני יתיר, מעון וכרמל, הראי"ה קוק. מעריצים קרי, כל אחד ואחד מהם יודע לדקלם את המשפט בעל פה גם אם מעירים אותו באמצע הלילה למבחן אודות מושג הטוב בעולמנו.

כנראה שיעניין אותך גם: