אחיי האשכנזים, בואו ניקח אחריות

אנחנו אוהבים להיעלב, להתנצל ולהתייסר, אבל היינו צריכים לדעת טוב יותר ולפעול בנחישות כדי לא להפוך מקורבן לתוקפן, מדויד לגוליית. בואו נייצר שיח חדש ונתחיל מהכרה, ללא תנאים מוקדמים, בכך שאנחנו שותפים לדיכוי ארוך שנים ומרובה פנים כלפי מזרחים בישראל
אליפלט שרה לביא

בתחילת השבוע שודרה תוכניתו של אמנון לוי על הפנים האמיתיות של הדיור הציבורי. מציאות חייהן הבלתי נסבלת של הנשים התלויות בחסדי המדינה, שהתייצבו באומץ מול המצלמות וסיפרו על מסכת נתעבת ומעוררת זעם של שלל אלימויות מיניות, לא יכולה להיות מובנת בנפרד מהסיפור המזרחי.

המאבק המזרחי הוא לא מלכתחילה המאבק שלי. אני לא מתיימרת לחוות או להבין את החוויה של מזרחי שעובר דיכוי בידי ההגמוניה האשכנזית. מדובר בדיכוי עקוב מדם. די אם אציין את ילדי תימן ובלקן ומשפחותיהם, את קורבנות הטיפולים בגזזת וה-DDT, את מי שמתים בגלל חוסר נגישות לטיפול רפואי, את אלה שעבדו את עצמם לדעת במפעלים המנוהלים על ידי אשכנזים שמרוויחים מהשעבוד שלהם. אלה שמצאו את עצמם נלחמים בצבא בעל-כורחם, אנשים שהוסללו לחיים בשכר מינימום, לדיור ציבורי ואחר כך נמנעת מהן הזכות לחיות בכבוד, בעלי חוב מזרחים שהתאבדו בגלל נושים אשכנזים.

הדיכוי הזה מגולם בדחיקה לפריפריה, בהסללה, בהרחקה ממוקדי הכוח של החברה בישראל, באפליה בקבלה למקומות העבודה, בתת ייצוג בבתי המשפט וייצוג יתר בבתי הכלא. הדיכוי הזה בא לידי ביטוי בין פערי שכר שקיימים היום – אפליה בשכר בשיעורים של 6% – 20% שלא ניתן להסביר אותה על ידי פערים בהשכלה, כישרון או תכונות אופי.

זוהי רשימת מלאי חלקית של עובדות חברתיות הגלויות לעין כל: הדיכוי קיים והממצאים שמגבים את הטענה המזרחית בדבר דיכוי הם נתונים אמפיריים. אפשר לדון בשאלה האם וכיצד ניתן להיאבק לנוכח הדיכוי, אבל אי אפשר להתווכח על זה שהדיכוי קיים, ולא נובע מ"תחושות קיפוח ומסכנות" כפי שאשכנזים לא מעטים אוהבים לטעון. כפולנייה הארדקור, אני חושבת שצריך להגיד את הדברים באופן חד משמעי: הדיכוי של מזרחים בידי אשכנזים הוא עובדה חברתית.

כאשכנזייה, אני קודם כל ולפני הכול מכירה בכך שהדיכוי הזה קיים ונוכח. אני לא מתווכחת על כך ואני תמהה (בכנות) על אודות אחיי האשכנזים אשר סבורים לתומם שניתן להכחיש אותו. בספרה הקאנוני "טראומה והחלמה" כותבת ג'ודית הרמן שהמפתח להחלמה היא עצם ההכרה בטראומה שהתחוללה. אני סבורה שדיכויים של מזרחים בידי אשכנזים הוא טראומה חברתית רבת ממדים.

השלב המתבקש הבא הוא לקיחת אחריות. כן, אני אשכנזייה עם שק של אשמה לבנה. אני מתנצלת על החלק שלי בדיכוי ומתנצלת על כך שאני נמצאת יחסית בצד המרוויח ממנו. אני גם יודעת שעבור חלק מהמזרחים, ההתנצלות הזאת עלולה להיתפס כמעליבה. הכוונות הטובות שלי רחוקות מלהשפיע על המציאות. ייתכן שאין להן משמעות כלל, ייתכן שאין בהן צורך, כי התנצלויות לכשעצמן אינן מתקנות שום עוולה היסטורית. אבל אם ניתן ללמוד מניסיון העבר, התנצלות פומבית עשויה להיות חלק מתהליך של צדק מאחה. אני מנסה. אני לא יודעת אם יש סיכוי לאהבה שלי, אהבה של אישה אשכנזייה לגבר מזרחי. אהבה שהיא אישית ופוליטית כאחד, כמו כל דבר על פני האדמה הזאת, שעליה אנחנו מדממים היסטוריה, אם להשתמש בלשונו של ארט ספיגלמן בספר הקומיקס על השואה, Mouse.

אני חושבת שאנו, הצאצאים למשפחות ניצולות שואה, היינו צריכים לדעת טוב יותר ולפעול בנחישות כדי לא להיעשות מקורבן לתוקפן, לא להפוך מדויד לגוליית. היינו צריכים לדעת טוב יותר ולא להיות גזענים בעצמנו. ההסבר הפסיכו-היסטורי לזה הוא פשוט: היינו קורבנות, הפנמנו חלקים מהדיכוי והפכנו להיות מדכאים, כלפי עצמנו וכלפי אחרים. השאלה בכלל אם יש צורך גם בהסברים. אם זה הוגן לכפות את ההסברים כלפי אלו שנפגעו מהדיכוי שאנחנו אחראים לו ונהנים ממנו. (כן, יש גם "אנחנו האשכנזים", אנחנו לא בדיוק מסכנים ומוחלשים ואולי פעם נצליח לדבר על משהו חוץ מאשר על עצמנו).

אני אשכנזייה עם שק של אשמה לבנה. אני מתנצלת על החלק שלי בדיכוי ומתנצלת על כך שאני נמצאת יחסית בצד המרוויח ממנו. אני גם יודעת שעבור חלק מהמזרחים, ההתנצלות הזאת עלולה להיתפס כמעליבה

הדיכוי הזה בא גם לידי ביטוי סמלי, בהדרה מבעלות על נכסים רוחניים. הדוגמה שקופצת לי לראש היא של המשורר אשר מזרחי ז"ל, שתמונתו מצאה את דרכה לספרי המוזיקה של תוניסיה אבל לא לשטרות הכסף הנהוגים במדינת ישראל. על קיומו של מזרחי גיליתי באקראי, בבית הכנסת החלבי עדס שבנחלאות בירושלים. שמעתי את המתפללים שרים, ואז הלכתי הביתה וניסיתי להבין מה הם שרים בעצם. למעשה, המנהג הזה של שירה ארוכה בין תפילת ערבית ומנחה הוא ייחודי לבית הכנסת הזה, שהוא אתר מורשת לאומי ומתפללים בו כמו לפני מאות שנים בחאלב). קראתי קצת על אשר מזרחי, מגדולי משוררי ישראל שמשום מה איש בישראל לא שמע עליו (אולי מפני שהיגר מהארץ בחזרה לתוניסיה בעקבות פרעות תרפ"ט וחזר לכאן רק כדי להיקבר בין רגבי ציון, אחרי מלחמת ששת הימים). השירה של מזרחי היא שירה ציונית מאין כמוה, אחת הדוגמאות הטובות לכך היא שירו "למולדת שובי רוני".

המשורר אשר מזרחי
המשורר אשר מזרחי

כשהתוודעתי למשורר אשר מזרחי, נפל לי אסימון, אסימון שאישי ניסה להפיל אצלי לאורך זמן. הבנתי שאני לא יודעת מהו המאבק המזרחי, אבל אני יודעת מה המאבק המזרחי אינו. המאבק המזרחי הוא לא יללות שבר על קיפוח ואפליה ותחושת קורבנות שאין לה אחיזה במציאות. יש במאבק המזרחי מי שמבטאים את עצמם בדרכים שאינן נעימות לאוזניים אשכנזיות. לשמחתי הרבה, לא כל המזרחים מרגישים צורך להתנצל או להסביר את עצמם על כך שהם מדברים בשפה כזאת. יש חלקים במאבק המזרחי שמדברים בלשון העצמה ודרישה לשוויון זכויות. נכון, יש גם מזרחים שמשתפים פעולה עם הדיכוי כלפיהם, ומי אני שאשפוט אותם או אערער על החוויה האישית שלהם. אין לי זכות לכפות על אף אחד תיוג של מישהו שעובר דיכוי. אם מזרחי לא חש את הדיכוי האשכנזי על בשרו ומוצא את דברי פוגעניים, אז אני מתנצלת גם על זה.

התנצלויות זה עוד דבר שאשכנזים אוהבים (מקום שני אחרי היעלבויות). ברור לי שיש מזרחים במעמד סוציו-אקונומי גבוה משלי שיקראו את דברי ויחושו חמלה כלפי הנפש האשכנזית המתייסרת (ייסורים במקום שלישי אחרי היעלבויות והתנצלויות). אני מה שאני ומי שאני, והייתי רוצה מאוד שיהיה שיח אחר בין אשכנזים למזרחים מאשר השיח של ימינו. הייתי רוצה שאנחנו האשכנזים נפתח את השיח הזה בהכרה ובלקיחת אחריות, ללא תנאים מוקדמים. ושאולי משם נוכל להמשיך הלאה, לכיוונים של צדק, תיקון עוולה ופיוס.

הכותבת היא פעילה חברתית, צרכנית נותנת שירות, בוגרת תואר ראשון בסוציולוגיה וסטודנטית לתואר שני בחינוך מיוחד 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסףה מקיטון

  לקחת סיכון רב בכתיבת הדברים האלו. להודות בפריבילגיה ולהתנצל עליה – זה מעשה שצפוי לחטוף ביקורת מכל הצדדים. אבל הוא חשוב מאין כמוהו. ולכן פחות חשוב בעיני לדקדק בפרטיו של פוליטיקלי-קורקט כזה או אחר. כל הכבוד לך, יישר כחך, והלואי שדברייך יעוררו דיון הוגן ומעניין פה ובמקומות אחרים.

  באשר למה שאפשר לעשות חוץ מהתנצלות, אני מניח שאת יודעת. מן הסתם נפגשנו מבלי לדעת בהפגנות אודות חטיפת ילדי תימן מזרח ובלקן, או בפעילות כזו או אחרת. רק אציין שתחום הלימוד הנוכחי שלך, חינוך מיוחד, שם אותך במקום קריטי ביותר במערך המסליל (ומן הסתם בגלל זה בחרת בו). ממקום זה תוכלי לפעול רבות למען ילדות וילדים המוסללות דרך החינוך המיוחד, ולהפוך את המגמה.

 2. מאיר עמור

  אליפלט שרה לביא.

  אומץ וחכמה פעמים רבות לא מתחברים. במקרה שלך, יש אומץ לב הנובע מחכמה ושניהם קשורים לאנושיות עמוקה של אשה אשר הלב, הראש והיד שלה מחוברים באורח אורגני לחלוטין.

  את מציגה את היעד של להיות בת-אדמה כאילו זו פעולה רגילה של נשימה קבועה. זהו הישג יפהפה.

  תודה על מאמר פתוח זה אשר בו את מתמודדת עם קשיים חברתיים ומוסריים לא מבוטלים, ללא מורך לב, ללא מורא וללא משוא פנים.

 3. דני

  בתור אחד שמוצא הוריו הוא מערבות פולין, אני לא יכול לחתום אפילו על מילה אחת במאמר שלך. דברי בשם עצמך. הטענות האלו הן אוסף ממוחזר של קלישאות, שיח פסודו מוסרי ופוסט עובדתי, שכל תכליתו איזו הכאה יומרנית על חטא לא קיים. ובניגוד לדעת אחד המגיבים כאן, אני לא חושב שלקחת סיכון כלשהו באמירת הדברים. להפך, חזרת על מנטרות שמאלניות סטנדרטיות למדי בימינו, בריטואל היטהרות והלקאה עצמית כמצוות פוליטיקת הזהויות מוכת הגורל.

  1. ג. אביבי

   תגובתו של "דני" מהווה הוכחה שגזעני אשכנז נמצאים ב"שמאל" ובימין הרקוב באותה מידה. אלה ואלה מזכירים באטימותם את אחיהם הניאו-נאצים מאירופה.

   1. דני

    לא כל מי שמסכים עם הקשקשת שלך הוא גזען. ומאידך, בהתחשב באובססיה שלך עם האשכנזים, ובהנחה שלך שזה מותר ונכון לומר כל מה שבא לך על האשכנזים, אני חושב שמבין שנינו, מי שהרבה יותר קרוב לניאו-נאצים זה דוקא אתה.

    1. ג. אביבי

     ראשית, אין לי שום אובססיה עם האשכנזים ולא מצאת בדבריי משהו שמתקרב לזה. אמירתך מעידה על רפיסות לוגית שמאפיינת רבים מדומיך הניאו-נאצים בישראל ובאירופה. אני רק שם את המראה מול פרצופם האמתי של מכחישי פשעי הגזענות האשכנזית, וזה אכן לא מחמיא להם ולך. הם, ואתה ביניהם, מסוכנים לכלל הציבור בישראל – ממש כמו שאחיכם הניאו-נאצים באירופה מסוכנים לדמוקרטיה ולשלום האזרחים בארצותיהם.

     1. פרידמנית

      ובכן אביבי, אתה לגמרי אובססיבי לגבינו, האשכנזים.
      חוסר המודעות שלך תמוה, ואפילו מצחיק.

     2. דני

      כל משפט שני שלך זה "הגזענות האשכנזית", כך שבהחלט כן יש לך אובססיה עם אשכנזים ודעה קדומה חזקה מאד נגדם. בכל מקרה, הייתי ממליץ לך להמנע מהשוואות לניאו -נאצים. זה משטיח ומכער כל ויכוח, וזה סך הכל גם מופרך ואדיוטי לחלוטין.

     3. ג. אביבי

      פרידמנית ו"דני",
      כשהגזענות האשכנזית תפסיק לנהל את חיי אזרחי ישראל וכשתיפסק ההכחשה הפתולוגית של פשעי הממסד האשכנזי נגד המזרחים, האתיופים והפלסטינים, מן הסתם אפסיק לדבר על גזענות אשכנזית והדמיון הרב שלה לזה של הניאו-נאציים.

 4. דרור

  גברת נכבדה:
  א. מה זה "אחיי האשכנזים"? למה את חושבת שזה שהמוצא של הסבים שלי ושלך הוא מאירופה הופך אותך ליותר אחותי מאשר איזשהו יהודי אחר, או סתם אדם אחר?
  ב. אם את פשעת – קחי אחריות, אבל למה את חושבת שמישהו אחר צריך לקחת אחריות אם לא פשע? שוב, רק בגלל מוצא מאירופה?
  ג. "התנצלויות זה עוד דבר שאשכנזים אוהבים": את רצינית? את יודעת כמה גזעני זה ליחס איזו תכונה לאנשים רק בשל מוצאם או צבע עורם? ועוד לפי סטריאוטיפים בלבד?

 5. ג. אביבי

  אליפלט שרה לביא, כל הכבוד!

 6. דןש

  עוות נוראי של המציאות
  האם רק אשכנזים הם אנסים ? אגלה לך סוד – בין האנסים אין הפליה על רקע גזעני.
  ב – DDT היה נהוג לרסס את כל העולים באשר הם. אפילו את טומי לפיד רססו והוא עד כמה שידוע לי איננו מזרחי.
  האם כל המעבידים הם אשכנזים ? האם אין מזרחיים המעסיקים את עובדיהם בתנאים לא תנאים. האם אין מזרחיים העושים הון ממצוקתם של אחרים ( ראה שכונת הארגזים, שכון בבלי וכו' )
  האם ידוע לך שהאיליטה המזרחית לא אפשרה נישואין עם אשכנזים.
  בשום פנים ואופן לא היה ולא קיים דכוי מכוון כלפי משהו – ההתפתחות ו/או הדכדוך במקום תלויה במידת היוזמה של האדם ובויתור על האגו שלו. מי שאינו מוכן לעסוק בכל מלאכה ולהשקיע בחינוך מתקדם לצאצאיו – ישאר תמיד במקום ויצעק רע לי מדכאים אותי.
  אין לאשכנזים על מה להתנצל. בכלל היום הטבע עושה את שלו ולמעט הקוטביות בבתי הכנסת וברבנות המופרדת, עוד דור או שנים לא יבחינו מי הוא מי.

  1. ג. אביבי

   דןשצ'יק, תגובתך אופיינית.
   אני בד"כ נמנע מלהגיב לאמירות שלך בשל רמתן הכל כך נמוכה. תגובה של "שמאלן" כמוך דומה בתוכנה לאלה של הימניים הפשיסטיים המכחישים כאן את פשעי הממסד האשכנזי הגזעני נגד המזרחים.
   מי כאן האשים את כל האשכנזים באונס? כמה טיפשית ומתקרבנת אמירתך.
   אתה טוען בעקשנות אופיינית: "בשום פנים ואופן לא היה ולא קיים דכוי מכוון כלפי משהו – בלה בלה בלה. מי שאינו מוכן לעסוק בכל מלאכה ולהשקיע בחינוך מתקדם לצאצאיו – ישאר תמיד במקום ויצעק רע לי מדכאים אותי." –
   לא היה דיכוי מכוון? הפניית 97% מהעליה המזרחית לפריפריות ו95% מהאשכנזים למרכזים העירוניים החזקים, לשיטתך, אינה אפליה ואינה דיכוי מכוון? המזרחים עסקו בכל מלאכה שהתאפשרה להם למרות האפליות הקשות נגדם, מחקרי סבירסקי מציגים זאת היטב. איזה חינוך אפשרו למזרחים בפריפריה? עד לפני מספר שנים לא קם שם אפילו תיכון עיוני אחד – רק תיכון מקצועי (בד"כ 3 שנתי) שמראש לא מאפשר למזרחים עתיד שווה לאשכנזים. רק כסיל מושלם יטען שהם לא היו מוכנים לעבוד בכל מלאכה, ושחינוך ילדיהם הלקוי הוא באשמת ההורים ולא באשמת הממסד האשכנזי הגזען שלך.
   עוד כתבת: "ב – DDT היה נהוג לרסס את כל העולים באשר הם. אפילו את טומי לפיד בלה בלה בלה." – מילא התבססות על השקרים של לפיד ודומיו המתחסדים. האם הDDT ה הוא הבעיה? קרני הX רבות העצמה והקטלניות הוקרנו על ילדי המזרחים בלבד, לעשרות אלפים רבים מהם – פשע נגד המונים על רקע גזעני מובהק.
   אתה ושאר הגזענים המגיבים כאן מוכיחים עד כמה נמוכה רמתם השכלית והמוסרית של מכחישי הקיפוח הגזעני. אתם יכולים להסתוות כ"שמאלנים" (בעיני עצמם) או להופיע כימניים קיצוניים (מה שכולכם באמת), אבל אתם ללא ספק זהים מנטלית ואידאולוגית למכחישי השואה בארה"ב ובאירופה.

  2. זיו

   לפרידמנית ולדני, הגזענות האשכנזית חיה ובועטת. אינני מומחה לפסיכיאטריה, אבל אם אביבי אכן לוקה באובססיה כלפי הגזענות הזו, אז זו אובססיה טובה.

   1. פרידמנית

    לזיו, הגזענות שחיה ובועטת כיום היא דווקא הגזענות המזרחית, זו שאתה משרתה הנאמן.

    1. זיו

     לפרידמנית, הגנון של שמעון?

     1. פרידמנית

      לזיו, אני בלונדינית ומכאן כמובן עולה שאני גם מטומטמת. כנראה שבגלל זה לא ירדתי לעומק דעתך בעניין "הגנון של שמעון".
      עם זאת, יש לי תחושה עמומה שלא אהבת את האמירה שלי על היותך משרתה הנאמן של הגזענות המזרחית.
      תראה, – בתור מי שקורא "ידידי היקר" או "אביבי יקירי"

     2. ג. אביבי

      פרידמנית,
      את נוזפת בזיו האשכנזי על שאינו גזעני ולא נסחף, כמוך וכמו דומייך הגזעניים, בזרם ההכחשה הנפשעת של פשעי הממסד האשכנזי נגד המזרחים. את גם מאשימה אותו, רחמנא ליצלן, בהבעת חברות עם מזרחי, ולא מבינה למה מחשיבים אותך לגזענית. את מכנה הבעת התנגדות לגזענות האשכנזית כ"גזענות מזרחית" ולא מבינה למה אף בר-דעת לא מתרשם מה"אינטלקט" שלך.
      אם אמרו לך "בלונדית מטומטמת" זה לא בגלל צבע שערך אלא בגלל הרמה הבעייתית של אמירותייך.

 7. אליפלט שרה לביא

  יוספ/ה ומאיר
  אני מוקירה תודה על התגובות המחזקות שכתבתם לי. זה שווה בעיני הכל.
  אני ממש לא רוצה להיכנס לתחרות פופולריות או להפוך את זה לדיון אישי. מבחינתי לקחת אחריות זה אומר לתמוך ולחזק מאבקים קיימים- כמו המאבק שיוספ/ה הזכיר/ה והמאבק של ריקי כהן בנלולו וכרמן אלמקייס על ביטחונן האישי של נשות הדיור הציבורי. אני חושבת שאלה הם הדברים החשובים שאנחנו כן יכולים לעשות למשל.

 8. אבו עלי

  ניקח אחריות על שהבאנו מאות אלפי אנשים ממדינות עולם שלישי, שבמקום להגיד תודה

  יורקים לנו בפרצוף.

 9. יעקובי

  ההתנצלות = התנשאות. מי סופר אתכם, אשכנזים. כיום המזרחים הולכים ועולים ומתפתחים בכל התחומים, ומצפצפים על כל אשכנזי שחשב או חושב שהוא "פריווילגי" (ביטוי הנהוג אצלכם).

 10. הילה

  את מקסימה!
  כתבת נכון ויפה ואני מקווה שיצטרפו אליך.
  את העתיד ניתן לתקן ועלינו לחתור לכך. לטובת כולם.

 11. נתן

  הכותבת מתפרצת לדלת פתוחה. מדיניות "האחריות הקולקטיבית" שבמסגרתה אנשים צריכים להיות אחראים על דברים שעשו אנשים אחרים ש"דומים" להם, מיושמת כבר שנים בשטחים הכבושים בהצלחה גדולה, החל בהטלת עוצר על כפר שלם בגלל זריקת אבנים וכלה בהריסות בתי משפחות מחבלים.
  השאלה היחידה שנשארת פתוחה היא כמה זמן נמשכת האחריות הזאת, האם לדגמה צריך עדיין לרדוף יהודים בגלל שלפני 2017 שנה יהודה איש קריות הסגיר את ישו לרומאים?(חבר נוצרי שואל).

 12. אריק

  שלום לשרה לביא אליפלט (למה 2 שמות משפחה?)

  אומנם מאמרך מבורך בשיח הכחש האשכנזי הממשיך דרכו עוד מפשעי הציונות-האדומה האשכנזית\אתאיסטית שעליו נכתב הספר "כחש" החושף טפח על מהותם של האנטי-שמים (שמי-מזרחי) האשכנזים האתאיסטים,שונאי הדתות כולם,ובמיוחד היהודים המאמינים.

  ההתנצלות שלך ושל דומייך,אינה מעלה ולא מורידה,אלא באה להרגיע את הדור השני והשלישי של יהודי-המזרח שבניגוד להוריהם התעוררו מהתעמולה "הציונית"אשכנזית של כור-היתוך,גורל אחד,ואם תרצה תצליח.

  עוני=פשע

  עם כל הכבוד לרצונך הטוב והכנה,אהוד ברק הקדים אותך,וכך גם שאר הכתבות והתחקירים המתפרסמים על פשעי "הציונים" האשכנזים משמאל ומימין.

  אדמות,בתים=כסף!

  הפשע העיקרי של "הציונים" האשכנזים,חוץ מפשעים אחרים בגוף,רכוש,תקשורת סטראוטיפית,דימויים של מזרחים,נפוטיזם (ראי מה קרה לפרופסור שלמה מעוז לאור יום, שהעיז לדבר אמת במדינת כל אשכנזיה)
  הפשע העיקרי שיצר מלכתחילה את כל מה שאנו רואים הנובע ממעמדם-הכלכלי של יהודי-המזרח,הוא שוד-אדמות=בתים=כסף=ירושות=מינוף בנקאי=עסקים,וחוזר חלילה!
  "הציונים" סה"כ ישמו את השיטה הפיאודלית הישנה והטובה ליצירית-מעמדות של אדונים ומשרתים..אם אין כסף למדינה הענייה לחלק וליצור מעמדות,פשוט יש אדמה חינם,שאיתה אפשר לקבוע,מי קרוב ומי רחוק,מי עשיר ומי עני,סוג א וסוג ב,מרכז ופריפריה!

  המלחמה היא לא על הכרה בפשע ווידוי על חטא,המלחמה היא על השוד וההונאה הגדולים בהיסטוריה של עם-ישראל בארצו-היחידה שבה הוא שבוי בעבדות לקורת-גג בארצו השייכת לו חינם בטאבו,מאת הבורא.

  דוד דרעי בסרטו "סלאח פה זה ארץ ישראל" הוא רק הסנונית לשיח-הצדק האמיתי שאליו מתעוררים בני-המזרח שהתחילו להפנים את הפשע!

  (בחיים כמו גם בבית-משפט,אם מדובר בגנב,התנצלות של הגנב לא קבילה,אלא קודם מחזיר את הגניבה+פיצוי,ואז אפשר להוסיף התנצלות כדי לחסוך את תביעת עוגמת-הנפש שהקורבן חווה בעקבות זה)

 13. נעמן וכטינגר אהרונוסקי אשד

  התנצלתי , לקחתי אחריות, אני מכה על חטא .

  מה הלאה ?

  החוק הצפון אפריקאי , תשלום קצבה חודשית למזרחיים ?

 14. עופר

  אליפלט שרה לביא, אני מסכים כמעט עם הכל, וגם עם אלה שכתבו שהעמדה שלך חשובה ואמיצה. תרשי לי רק הערה בשוליים- לשם מה התנצלות? התנצלות ללא פעולה מתקנת היא כלום, ופעולה מתקנת ממילא כוללת "הודאה" בבעיה ובצורך לפעול לתיקונה ולקיחת אחריות אישית, המייתרת התנצלות, שהיא פעולה מילולית בלבד. הצדק המאחה הזה שאת מזכירה אותו יותר מדי מזכיר לי ענינים כמו "צו פיוס" או "מעגלי שיח". נראה לי מיותר.

  1. עופר

   ועוד הערה. ההתנצלות מיותרת גם מאחר, וברוב המקרים היא באה ממי שאין לו אחריות אישית על המעשים (שנעשו לא על ידו ולפני זמנו), ולכן אין לו שום סיבה להתנצל, אלא חובתו להכיר בבעיה ולפעול לשינוי המצב.

 15. רחמן חיים

  כל הכבוד על ההבנה והצגת הדברים. התיקון חייב להיעשות על ידי שיתוף פעולה של כל חלקי החברה להבין לחוקה אזרחית בו כל אזרח ואזרחית שווים בפני החוק, שהדת תהיה עניינו הפרטי של כל אחד ואחת. רק אז אולי נוכל לקרוא למקום הזה מדינה.

 16. אריק1

  אני לא יודע מה היקף הקיפוח שהיה כלפי מזרחים/ספרדים והאם עדיין נשאר ממנו משהו משמעותי אבל אבא שלי(אני כבר חצי מזרחי) לא אחראי למעשים של בן גוריון או של אשכנזים אחרים גם אם יש לו מוצא משותף איתם. אגב, גם קרובי משפחתי הישירים עשו משהו רע או אפילו אם יעשו חלילה פשעים של ממש אני לא רואה צורך להתנצל על זה (אלא אם כן תמכתי בכך איכשהו).

  נ.ב: לאבו עלי, אני לא חושב שנכון לומר שתושבי ישראל הותיקים עשו חסד (כמו שמשתמע מדבריך) עם העולים.
  א. בשנים הראשונות לקום המדינה מדינת ישראל הייתה בעצמה לפחות חצי מדינת עולם שלישי כך שזה לא בהכרח היה שיפור.
  ב. העולים, שחלקם היו משכבות מבוססות בארצות מוצאם, התחילו בגדול ממקום נמוך סוציואקונומית בישראל מה שיכול לקזז את הפער, אם היה כזה.
  ג. לחלק מעולי צפון אפריקה הייתה אפשרות להגר לצרפת שהייתה מדינה מפותחת הרבה יותר מישראל (אומרים שהם הצליחו שם, לא בדקתי).
  ד. האוכלוסייה היהודית שהגיעה לפני קום המדינה נצרכה גם לתוספת יהודים כדי לעמוד מול הערבים.

 17. דני

  הסיבה שמאמרים מהסוג הזה הם מיותרים, וכנ"ל כל פוליטיקת הזהויות, היא כלהלן: מעבר ליחס השטחי והאנכרוניסטי לעבר, ובלי להכנס לויכוחים על מה שהיה, דבר אחד ברור. אי אפשר לחזור ל-1948. אי אפשר גם, לכל מי שלא מאמין במהפכה אלימה וגורפת (ומי שמאמין בכך יכול להמשיך לחכות), לבצע חלוקה מחדש של ההון. הדבר היחיד שניתן לביצוע הוא מדיניות סוציאליסטית שתתמודד בפערים כלכליים. מדינת רווחה מה שנקרא. בהקשר הזה, ההתמודדות לא צריכה להיות על בסיס עדתי, אלא על בסיס של צורך. יש גם אשכנזים עניים!! יש מזרחים עשירים!!! כל היתר, זה שיח של דברי סרק והבל שמשרת פלגנות. הבעיות האמיתיות היום הם לא תסכול על בסיס עדתי, ומי שמתעסק בתסכול מהסוג הזה, פשוט נהנה לשכשך בביצה אינפנטילית. גם בהקשר התרבותי, אין הרבה משמעות לשיח העדתי. לא נשאר הרבה מתרבויות יהודי מזרח אירופה והמזה"ת, ומה שנשאר זה ענין לשימור הסטורי, כמו בתי באוהאוס בתל אביב, ולא הרבה מעבר לכך. בקיצור, תתעוררו, אתם נלחמים במלחמה לא קיימת וחסרת חשיבות. כל העסק הזה זה בזבוז אנרגיה אחד גדול.

  1. עופר

   דני, פוליטיקת הזהויות אינה נטולת בעיות. מי שכותבת על זה יפה היא אורלי נוי
   https://mekomit.co.il/%D7%A2%D7%9B%D7%A9%D7%99%D7%95-%D7%92%D7%9D-%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%99-%D7%A8%D7%96-%D7%9C%D7%90-%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%99%D7%A7-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99-%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%9C-%D7%94/
   עם זאת, האמירה לפיה "יש גם אשכנזים עניים!! יש מזרחים עשירים!!!" היא זריית חול בעיניים. יש גם ערבים עשירים ונשים עשירות ומולם יהודים וגברים עניים. אז מה? הטענה הזו נשמעת תמיד מפיהם של אלה שנמצאים בצד הנכון של המשוואה ולכן מסרבים בכל תוקף לדבר על המשוואה הזו ומרכיביה. הטענות שלך על "פלגנות" כמו על "תסכול על בסיס עדתי" מזכירות לי תמיד את שמעון פרס, שהיה תמיד מתחיל עם "אחדות" ממשיך עם "יש לנו נוער נפלא" וחותם עם "חדשנות וננוטכנולוגיה". הוא אמנם כבר לא איתנו אבל כנראה שאף פעם לא באמת ניפטר מהמפאיניק הזה.

   1. דני

    על איזו משוואה אתה בדיוק מדבר? אתה באמת חושב שניתן לבצע אבחנה מדויקת בין "אשכנזים" ל"מזרחים", עם אפיון ברור ומדוקדק של שתי הקבוצות האלו, שגם יצביע על הבדלים מהותיים ביניהן? נראה לך שאבחנה מהסוג הזה היא כלי יעיל להתמודד בבעיות חברתיות כלשהן? לא יותר פשוט להתבסס על אומדנים פשוטים ואוביקטיביים כמו פערים כלכליים כדי לחתור כך ליותר שויון? לוקחים קטגוריות פיקטיביות למחצה לפחות, כמו "מזרחים"" ו"אשכנזים", שבמילא אינן סטטיות, ומנסים להדביק להן שורת מאפיינים עוד יותר פיקטיבית, ועל זה לבנות תילי תילים של תאוריות ודרישות. בעיני, זה בזבוז זמן אינטלקטואלי ומשחק ברמה נחותה למדי. ולגבי מזרחים עשירים, תתפלא, יש הרבה כאלה, ויש להם מכנה משותף רחב עם דומיהם האשכנזים, לא פחות ואולי יותר מאשר עם מזרחים תפרנים. ולגבי פלגנות, החברה הישראלית מורכבת מקבוצות שונות. אם תתמקד באחת מהן, תוך הצגתה כקורבן והצגת המחצית השנייה כרשעים, הרי שמעבר להכללות הגורפות ועיוות המציאות שכרוך בזה, תיצור מחלוקת ולא תקדם פתרונות. בקיצור, זה עיסוק מטופש שמיצה את עצמו.

    1. עופר

     דני, שלמה סבירסקי עשה חלק מהעבודה וחיבר בין פרמטרים חברתיים וסוציולוגיים לבין נתונים כלכליים. ניתן לראות את הדברים באתר של מכון אדווה.

     1. דני

      להסתמך על פרשנויות או עיבוד נתונים של סוציולוג, ועוד מרקסיסטי? מעבר לזה, פערים כלכליים פותרים באמצעים כלכליים, לא באמצעות טענות על אשכנזים רעים. אבל אני מוכן לארגן מגבית למען תשובה ורמי לוי, שלמה אליהו, צדיק בינו והלאה והלאה. שים תרומה ראשונה ואני אחריך.

     2. ג. אביבי

      דני גילה שש אשכנזים עניים ויש מזרחים עשירים ולכן לשיטתו כל השיח המזרחי הוא פלגנות שפלה – איזו תגלית מדהימה! איך לא ידענו?! עכשיו גם אין מה לדבר על העוני בעולם השלישי! עובדה, יש שם כמה מיליונרים! והשאר? שיעבדו קצת וידברו פחות והופ! – גם הם חיים ברווחה כמו במערב!
      יש לו הוכחה מוחצת שכל מה שהוכיחו סבירסקי ומכון אדווה ורבים אחרים במחקריהם (על פערים עדתיים מובנים וממוסדים לרעת המזרחים, אתיופים, פלסטינים) זה עורבא פרח. עובדה: הם מרקסיסטים והניתוח הוא סוציולוגי. כשם שהפשיסט המצוי מתנגד לכל דבר המריח סוציולוגיה, כך גם הגאון התורן מטעם הימין הציוני. אבל מה לעשות שהעובדות היבשות והמתמטיות אותן מביא סבירסקי שהן היסוד למסקנותיו – ללא קשר אם אתה מרקסיסט או לא – סותרות במובהק את טענותיו הפרימיטיביות של "דני".

  2. דרור

   מסכים עם כל מילה.

   1. עופר

    דני, בהמשך לדברים הנכונים של אביבי אעיר רק, שאין לי מושג מאיפה אתה מייחס לסבירסקי "טענות על אשכנזים רעים". הוא אכן מתייחס לפערים הכלכליים שאתה מדבר עליהם כחלק מהניתוח שלו.

    1. דני

     ההנחה הבסיסית שלי היא שלא נכון להסתכל על המציאות הישראלית (בהקשר היהודי לפחות) דרך משקפיים של אבחנה בין אנשים על יסוד מקומות המוצא שלהם ובעיקר של הוריהם, הורי הוריהם וכו'. זו גישה שמונחי היסוד שלה מעורפלים, שהינה מצד אחד רדוקטיבית באופן קיצוני ומצד שני ניזונה מהכללות גורפות, הערך הדיסקריפטיבי שלה עלוב והיא לא נותנת הבנה טובה של המציאות. גם ברמה הערכית, היא רווייה בהבטים שליליים, שפלגנות היא רק אחד מביניהם ולצידה אידיאליזציה שקרית של העבר ושכתוב ההסטוריה. לכן ההתנגדות שלי לשיח העדתי, שהשלילי בו רב מהחיוב. אני מבין שיש אנשים שיש להם מטען רגשי חזק בענין, או תאוריות פוליטיות גדולות היקרות לליבם (האשכנזים נגד הפלשתינאים והמזרחים וכיו"ב קשקושים), ולא מעט תיאוריות אחרות שעם כל הכבוד הן בעיקר סוג של פסיכוזת המונים, אבל מטען רגשי לא הופך את הטענות לצודקות, ולא סולל שום דרך מוצלחת יותר קדימה. פוליטיקת הזהויות – שיתרונות מסויימים כמו פלורליזם וכבוד לאחר היו לה בשעתו – מיצתה את עצמה והפכה לדרך ללא מוצא שמדגישה רק עימותים בין קבוצות שונות, מתמקדת בנסיונות סתימת פיות, וחוסמת התקדמות חברתית המצריכה פעילות קולקטיבית.

     1. עופר

      דני, אני אמנם אשכנזי, אבל חלש במושגים הלועזיים (דיסקריפטיבי? שו האדא?). מכל מקום, לדעתי, יש משמעות רבה למתאם גבוה (גם אם לא 100%) בין מרכז ופריפריה (לרבות פריפריה עירונית) לבין הומוגניות במוצא, ברמת ההשכלה, הבריאות, ההכנסה וכו'. ניתן (ורצוי) להתווכח על המשמעות של זה, אבל להתעלם מזה זו הכחשה של המציאות, ולכנות את זה כ"פסיכוזת המונים" ושאר ביטויים מזלזלים כפי שאתה עושה, זו כבר רשעות. לא מיותר להזכיר שוב, שהן ההתעלמות ובעיקר הרשעות מאפיינים תמיד את מי שנמצא בצד הפריבילגי של החברה.

   2. דני

    כן, אין ספק שסוציולוגיה זה מדע מאד מדויק שנשען על "עובדות יבשות" ומגיע למסקנות "מתמטיות". רק על התגלית הזו שלך מגיע לך פרס נובל, ידידי החרטטן. כל מלה וכל מונח במחקרים מהסוג של סבירסקי ושות' היא טעונת שכבות אידיאולוגיה. להתייחס למחקרים כאלו ולממצאיהם כאל עובדות, זו בדיחה.

    1. דני

     ודרך אגב, להשוות אוכלוסיות בישראל לאוכלוסיות עניות בעולם השלישי, זה גם בדיחה.

    2. עופר

     דני, אתה רדוף שדים ורוחות. לא רק הסוציולוגיה, אלא גם הביולוגיה, הרפואה, הגנטיקה ועוד, אינם מדע מדוייק. חוקרים שונים עושים את מיטב יכולתם (הגבוהה, או הפחות גבוהה), ומוציאים עבודה, שהיא תמיד מקור לביקורת ולמחלוקת. וטוב שכך. עם זאת, הודעות כמו שתי האחרונות שלך הן לא דיון ביקורתי, ואפילו לא הזמנה לדיון כזה, אלא זילזול, גסות רוח ודמגוגיה. יום טוב.

     1. דני

      התגובות ההן נועדו לאדון אביבי, שסגנונו אינו ידידותי לבריות, והופיעו תחת תגובה אחרת שלך, אז אל תעלב.

     2. דני

      בתגובה להערתך האחרונה, בפערים כלכליים בין מרכז לפריפריה (שקיימים בכל מקום בעולם) יש להתמודד באמצעים כלכליים, וטענות דמגוגיות על גזענות או נסיונות להגדיר אנשים ומצבים חברתיים על בסיס מוצא לא מסייעות בכך. מדובר ברדוקציה מוגבלת וגרועה במיוחד. להזכירך, רק חלק די קטן מאוכלוסית המדינה מתגורר במה שנקרא פריפריה. המונח פריבילגי דרך אגב, הוא מונח שלדעתי ריק מתוכן אמיתי, אם כי אני מסכים שעדיף להיות צעיר בריא יפה ועשיר, מזקן חולה עני ומכוער. אני לא חושב שעדיף להיות אשכנזי ולא מזרחי, וההבדלים בין תתי קבוצות יהודיות אלו זניחים לחלוטין והטשטשו במילא. לגבי פסיכוזות המונים, בכך התכוונתי לטענות חסרות בסיס על חטיפות ממסדיות הקרנות מאורגנות וזדוניות ושאר מרעין בישין, שמהוות חלק בלתי נפרד מהשיח הזה. באופן כללי, אני בעד כור ההיתוך שיצר כאן משהו חדש, ואת הבעיות של המשהו הזה צריך לנסות לפתור בדרכים מעשיות, לא באמצעות שיח עדתי שנראה בעיני מטופש ואנכרוניסטי. ודרך אגב, רק לידע כללי, העשירים לא תמיד רעים והעניים לא תמיד טובים.

     3. ג. אביבי

      דני, כל האמירות שלך בנוסח "… לטענות חסרות בסיס על חטיפות ממסדיות הקרנות מאורגנות וזדוניות ושאר מרעין בישין…" מצדיקות את ההשוואה בינך לבין מכחישי השואה ושאר ניאונאציים.
      וכשאתה לא מבין את הנמשל (בהקשר לאמירתך הבעייתית שיש מזרחים מיליונרים ולכן יש שוויון עדתי בישראל) ומספר לנו (כהוכחה לעמדתך) שאין קשר בין ישראל לעולם השלישי, ובנוסף פוסל את מחקריו של סבירסקי ללא כל הסבר הגיוני (וממילא לא קראת אותם) – אתה מאשר פעם נוספת את רפיסות הלוגיקה ואת החוצפה המגלומנית שלך .

 18. פרידמנית

  לזיו ולג. אביבי,
  ראשית, הסבר קצר – בטרם סיימתי את תשובתי לזיו לחצתי בטעות על כפתור "שלח". דקה אחר כך ארעה בשכונת מגורי תקלה בתשתית "בזק", מה שגרם לניתוקי מהאינטרנט למספר שעות, ולא יכולתי להשלים את דברי.
  אז מה שרציתי לומר לך, זיו, זה שמי שקורא "ידידי אביבי" למי שקורא "אידיוט שימושי" למזרחים שלא מתלוננים על קיפוח, יכול לצפות שאחרים, אני למשל, יראו בו את "משרתה הנאמן של הגזענות המזרחית".
  מי שקורא ""

  1. פרידמנית

   הנה. זה שוב קרה לי.
   אבל הפעם יש המשך: מי שקורא "אביבי היקר" למי שקורא ניאו-נאצים או מכחישי שואה, לאשכנזים, רק כי דעתם שונה משלו, ראוי בהחלט לתואר "משרתה הנאמן של הגזענות המזרחית".
   אביבי, ממש אין לי שום בעייה עם חברות בין אשכנזים ומזרחיים. ואפילו, תאר לעצמך, גם לי יש חברים שלא בדיוק נולדו בפולניה. (רק אל תספר על זה לאף אחד).
   אגב, אביבי, אני ממש לא בלונדינית. לא הבנת את האירוניה, אבל אני לוקחת את זה עלי.
   מצד שני, כל אידיוט יכול היה להבין שהתגובה שלי לזיו נקטעה ואינה שלמה. אם אתה לא הבנת את זה, כדאי שתבדוק מה זה אומר עליך ועל רמת האינטליגנציה שלך.

   1. ג. אביבי

    פרידמנית,
    על רמת האינטלגנציה שלך אין ויכוח, כשם שאין להתווכח על קיומם/אמיתותם של שאר סיפורי הבדים. הנה כמה מפניני הגיגייך:
    "…למי שקורא אידיוט שימושי למזרחים שלא מתלוננים על קיפוח…." – נא לא לשקר (כהרגלך). אני מכנה כך "מזרחים" (ברוב המקרים למתחזים ככאלה) שמצרפים את קולם / מקלדתם להשתקת השיח המזרחי. אני מכנה כך גם מזרחים המתפרנסים מביזוי ציבור המזרחים בחיי התרבות (כגון נאור ציון). זה בשום אופן לא מכוון למי שאינו מתלונן. רוב גדול של המזרחים מודעים לקיפוח הגזעני אך לא מגיבים על כך בציבור. להם אני משמש פה.
    "… משרתה הנאמן של הגזענות האשכנזית" – ראשית, אין כאן שום גזענות מזרחית. ניסינו להסביר לך שהתנגדות של מזרחים לגזענות שלך ושל דומייך מקרב האשכנזים, בשום אופן לא מעידה על גזענות נגד האשכנזים. שוב יצאת "גאון". מיותר להעיר לך (בשל גאוניותך) שלאיים על אשכנזים שאינם מצטרפים למקהלת הגזענות האנטי-מזרחית ("משרתה הנאמן של..") היא בזויה ומציגה אותך כסוג של בוגרת הKKK או ארגון ניאו-נאצי אחר (מקווה שלא תקראי לאחייך הגזעניים לבצע בהם לינץ').
    "מצד שני, כל אידיוט יכול היה להבין שהתגובה שלי לזיו נקטעה ואינה שלמה [היו לך 3 ימים שלמים לתקן אם לא התכוונת למה שענית. ג.א]. אם אתה לא הבנת את זה, …בלהבלהבלה.. ועל רמת האינטליגנציה שלך." –כמובן מאמינים לך…חחח. שוב, בפעם המי יודע כמה, יצאת "גאון".

    1. פרידמנית

     ובכן אביבי, אני לא יודעת מי הם אותם מזרחים שהחלטת לשמש להם לפה, אבל אתה מזכיר לי את ההוא שמעביר את הזקנה את הכביש מבלי שהתבקש. מי שמך לדבר בשם אנשים אחרים? מה זו ההתנשאות הזו?
     "היו לך 3 ימים לתקן אם לא התכוונת למה שענית"… שים לב שלא היה לי שום צורך לתקן כלום, אלא רק להשלים. אבל לרובנו, מר אביבי, יש חיים מחוץ לאתר הזה. 3 ימים אחרי התקלה, (ולמעשה, אפילו 3 שעות אחרי התקלה), ממש לא חשבתי לא עליך, ולא על זיו, ולא על התגובה שלא הושלמה. הייתי עסוקה בחיי.
     מוצע גם לך בחום לנסות לחיות קצת את החיים עצמם, אולי זה יפיג מעט מהמרמור שאתה חי בתוכו.
     אבל ברור לי שאתה לא יכול. זה חזק ממך, נכון? האובססיה הזו שיש לך עם אשכנזים…
     ועוד משהו, לא רק שאני לא גאון. הרי הודיתי מראש בהיותי מטומטמת, (אם כי לא בלונדינית).
     האם אתה מנסה לומר שלי ולשכמותי אין זכות לומר את דעתנו? מה השלב הבא? מחנות ריכוז?
     KKK זה לגמרי אתה.

     1. ג. אביבי

      לא יעזור לך פרידמנית (=גזען מתמחזר).
      "ובכן אביבי, אני לא יודעת מי הם אותם מזרחים שהחלטת לשמש להם לפה, …בלהבלהבלה…. מי שמך לדבר בשם אנשים אחרים? מה זו ההתנשאות הזו?" – את ממש בטוחה שאף מזרחי לא זקוק לייצוג כשם, שלשיטתך ושל גזענים פתולוגים אחרים, הם לא מבינים שנעשו פשעים המוניים נגדם – משל הם ברמה של בהמות שבלאו הכי לא מבינות ולא זקוקות לדוברות ולייצוג של ברשת. אבל מה לעשות, שבניגוד לדעה הפטרנליסטית והגזענית שלך, יותר ויותר מזרחים מעוניינים שהנושאים הללו יעלו על סדר היום ולא ירדו. כל עוד חלאות אדם ממשיכים להכחיש ברשת את הפשעים ההמוניים נגד המזרחים, הפלסטינים והאתיופים, כך גובר רצונם של עוד ועוד בני-אדם מתוכם להתמודד עם העבר הזה ועם ההווה שלא מרפה מהפשע (ע"י ההכחשה האובססיבית והרעילה).
      "שים לב שלא היה לי שום צורך….בלהבלה.." – הבנו אותך פרידמנית, אוהבים אותך ומחבקים אותך בחום (לא שזה יעזור).
      "KKK זה לגמרי אתה" – אינפנטיליות וחוסר מקורית זו לגמרי את.
      "…שלי ולשכמותי אין זכות לומר את דעתם? ….מחנות ריכוז?" – ההתקרבנות האומללה של מכחישי הפשעים ההמוניים בתוספת האשמת הקורבן באומללותם (המדומה) היא מנטליות ניאו-נאצית טיפוסית.
      ולא פרידמנית, יש לי חיים שלמים מחוץ לאתר הזה. אגב, לפי אינטנסיביות התגובות שלך, אני נמצא בו פחות ממך. אבל כל עוד האתר הזה מאפשר למכחישי פשעי הגזענות האשכנזית להתבטא בחופשיות, על חבורות הזבל הזאת לדעת שציבור המזרחים דוחה אותה בשאט נפש ובז להם.

 19. פרידמנית

  ג. אביבי, אתה מקרה אבוד.
  אני מאחלת לך החלמה מהירה ושלמה, וברשותך, עוברת למדרכה ממול.
  מתחיל להיות מסוכן כאן ללבני עור כמוני.

  1. ג. אביבי

   פרידמנית,
   אני מבין שהמדרכה ממול מובילה לגן ילדים עם צרכים מיוחדים. רק מקווה שלא תזיקי לפעוטות ולגננות.