מה לקופת חולים בבית חולים פרטי

בעוד עסקה חדשה של רכישת מניות ברשת בתי חולים פרטיים עומדת על הפרק, יש להזכיר שתפקידן של קופות החולים הוא להעניק שירותים ציבוריים ולא לספק רווחים לבעלי המניות. כדאי שכלל קופות החולים יצאו משוק הרפואה הפרטית ויספקו שירות שוויוני לכלל המבוטחים
דני פילקדני פילק

חבר הנהלה במרכז אדוה ופעיל ברופאים לזכויות אדם. חבר בצוות התיאום הארצי של "עומדים ביחד"

באחרונה פורסם כי קופת חולים מאוחדת מעוניינת לרכוש 40% ממניותיה של רשת בתי החולים הפרטיים "נארה". לשם כך היא זקוקה לאישור של משרדי האוצר והבריאות. מאוחדת הצדיקה את המהלך ברצונה לספק שירותים אמבולטוריים ביעילות ובמחירים הנהוגים בבתי החולים, כמו גם ברצונה להפנות את הפעולות הכירורגיות של הביטוח המשלים שלה לבית חולים בבעלותה. עוד טענה מאוחדת, כי בשם השוויון יש לאפשר גם לה להחזיק בבתי חולים פרטיים, כפי שעושות קופות החולים מכבי וכללית. ואולם, קבלת בקשתה של מאוחדת עלולה לפגוע ברפואה הציבורית בישראל, הנאבקת ממילא על מעמדה וסובלת מפגיעה מתמשכת בידי הרפואה הפרטית.

בראש ובראשונה, אילו הייתה מאוחדת מעוניינת באמת לספק שירותים אמבולטוריים הכלולים בסל הבריאות באיכות ובעלות של המערכת הציבורית היה עליה לבקש כי המדינה תעביר לאחריותה בית חולים ממשלתי. אלא, שהקופה מבקשת כאמור לרכוש בית חולים פרטי. מדובר בשני מהלכים שונים בתכלית. המטרה הראשונה והמרכזית של בית חולים פרטי איננה לספק שרותי בריאות טובים (זהו אמצעי בלבד), אלא לספק רווחים לבעלי המניות. אם תאושר העסקה, מאוחדת תהיה אפוא מחויבת להשיא רווחים למשקיעים המחזיקים ב-60% מ"נארה" – ולא לפעול לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית.

רכישת "נארה" כדי לתת אכסניה להפעלת הביטוח המשלים של מאוחדת היא מהלך בעייתי לא פחות, אשר בינו לבין שיפור הרפואה הציבורית אין דבר וחצי דבר. הביטוחים המשלימים הם כידוע מוצר בלתי שוויוני ממנו נהנים אלה היכולים להרשות זאת לעצמם, וחיזוקם אך פוגע בטווח הארוך ברפואה הציבורית. מכאן, שרכישת "נארה" באמצעות כספי הביטוח המשלים של מאוחדת יהיה מהלך עסקי גרידא, הממומן באופן פרטי ונועד לרכוש בית חולים פרטי – ללא כל תרומה למערכת הציבורית. לחלופין, אם יתברר כי העסקה תתבצע באמצעות המימון הציבורי שמקבלת מאוחדת, הדבר יהיה חמור שבעתיים שכן יוביל לחיזוק הרפואה הפרטית על חשבון משלם המסים הישראלי.

החזקותיהן של מכבי וכללית בבתי חולים פרטיים הן במובן זה דוגמאות שליליות לתרומתן של קופות החולים להחלשת הרפואה הציבורית בישראל. הפתרון לבעיה זו איננו בצירוף מאוחדת לחגיגה – ועוד בשם ה"שוויון" – אלא ההיפך:  יש להוציא את כל קופות החולים בישראל משוק הרפואה הפרטית כך שימלאו את תפקידן ויתמקדו במתן שירותים ציבוריים בלבד – לכלל המבוטחים ובאופן שוויוני.

משרדי הבריאות והאוצר מודעים לכך שהתפשטות הבלתי מבוקרת של הרפואה הפרטית פוגעת פגיעה קשה במערכת הציבורית. זה מכבר אף ננקטו מספר צעדים משמעותיים בתחום – לדוגמא, המדינה ניאותה לשלם מיליוני שקלים לרשת אסותא כפיצוי על כך שבית החולים החדש של הרשת באשדוד לא יספק שירותי רפואה פרטיים. זאת, לאחר שבתחילה הדפה המדינה את טענותיהם של ארגונים חברתיים אשר עתרו לבית המשפט כנגד השר"פ באשדוד – עד שהבינה כי צדקו.

העסקה לרכישת "נארה" על ידי מאוחדת היא על כן הזדמנות למנוע הידרדרות נוספת לעבר השתלטות של כוחות השוק הפרטי על מערכת הבריאות שלנו. על משרדי הממשלה לדחות את בקשת מאוחדת ולהבטיח כי הרפואה הציבורית לא תספוג מהלומה נוספת. בהמשך יש להפיק את הלקח מעסקת "נארה" ולשקול רפורמה שתיצור הפרדה ברורה בין הרפואה הפרטית לבין קופות החולים. זאת, תוך איסור הבעלות של הקופות על בתי חולים פרטיים. היעדר השוויון היא רעה חולה במערכת הבריאות והדרך להלחם בו עוברת בהסדרת תפקידן של קופות החולים כגופים ציבוריים, ולא כחברות עסקיות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  בחצי השנה האחרונה שהיתי בצרפת לשם שבתון. נוכחתי לדעת כי כמעט כל כספי המיסים מוחזרים לציבור בצורת שירותים שונים. עכשו השוו זאת לשטעטל שכאן, שפחות ופחות כספי המיסים מוחזרים לטובת הציבור, ויותר ויותר כספים מועברים לאנשי שלומו של המשטר המדכא.

  1. פרידמנית

   נדמה לי ששמו של שר האוצר הוא כחלון, לא?
   מה לכחלון ולשטעטל?

  2. יוסףה מקיטון

   רחמן חיים היקר, אני מעריךה מאד את עמדותיך ואף שותףה לרבות מהן. אבל. הקטע שלך עם "שטעטל" מאד מציק לי. אתה משתמש במילה הזו ככינוי גנאי, וזה בעייתי. אנשים משתמשים במילים ביידיש (ובערבית, ובערבית-יהודית מכל מיני סוגים) לסוגי הדיבור הנחשבים נמוכים: קללות, סלנג, הומור וכו' וכך יוצא שמעמדה של העברית הציונית מתחזק כשפה הרצינית, המכובדת, התקנית. וכמובן כשרוצים להישמע מלומדים משתמשים במילים שמקורן אנגלית או שפות אירופאיות אחרות. אם רצונך להשתמש ביידיש (מבורך!) למה לא לבחור להשתמש בה בבואך לתאר דברים חיוביים? או בכל אופן לא רק לקללה פוליטית, נכונה ככל שתהיה. מה גם שנמאס. אני קוראת כאן קבוע ואם עוד פעם אחת אראה את המילה "שטעטל" על המסך שלי פשוט אשתגע 🙂

 2. דןש

  הבעיה של הרפואה הציבורית היא מימונה בחסר ע"י המדינה – חוסר רופאים, חוסר אחיות, חוסר מטות וכו'. דווקא הרפואה הפרטית, בניהול נבון, עשויה להקל בזאת. היא איננה צריכה לקום במקום הציבורית אלא כמשלימה לה. מי שמסוגל לשלם יותר למען בריאותו, שישלם – מה שיסבסד את הרפואה הציבורית. להשלים את כל מה שחסר ובמיוחד ליצור מצב בו רופאים בכירים ימצאו יותר שעות בתחום בתי החולים. המצב דהיום של הפרדה כמעט מוחלטת יוצרת בתי חולים ורופאים מרוויחים ובתי חולים ורופאים מפסידים.