פרדוקס בהלול

הדבר המטריד באמת בפרשת גבאי-בהלול, הוא העובדה שיש עדיין מי שמאמינים שעל מנת לפעול למען החברה הערבית צריך לחבור לציונים. זו תפיסה מעוותת המתעלמת מתפקידם האמיתי של חברי הכנסת הללו – להיות עלה תאנה
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

בשיעור הראשון במבוא למדע המדינה, נכנס המרצה ושאל את אותנו התלמידים: מי מכם מרגיש שהוא מסוגל להנהיג מחאה פוליטית? מספר לא מבוטל של סטודנטים/יות הרימו את היד. הוא המשיך ושאל: מי מכן חושבת שיש לה את היכולת להנהיג מפלגה פוליטית? פעם נוספת, מספר דומה של סטודנטים/יות הרימו את היד. לאחר מכן שאל: כמה מכם מרגישים שיש לכם יכולת להנהיג מדינה? ושוב – הונפו הידיים. ומי מכם יכול לנהוג באוטובוס?, שאל. אף יד לא הונפה באוויר. זו הבעיה עם החברה המודרנית, אמר. כולם יודעים שעל מנת לנהוג באוטובוס יש ללמוד ולעבור הכשרה, אך כשזה מגיע לשדה הפוליטי – שהוא ללא ספק השדה החשוב ביותר בחיי האדם – כל אחד ואחת מרשים לעצמם להניח הנחות לא מבוססות שאינן מעוגנות בעובדות.

השבוע הצהיר חבר הכנסת מטעם המחנה הציוני, זוהיר בהלול, שלאור אי הסכמות עם יו"ר המפלגה החדש אבי גבאי הוא שוקל לפרוש מהפוליטיקה. זאת, מפני שלאחר שבהלול הצהיר כי יחרים את ישיבת הכנסת החגיגית לציון מאה שנה להצהרת בלפור, גבאי נזף בו ומקורביו אף איימו שהוא לא יהיה חבר בכנסת הבאה. בהלול בתגובה הצהיר מדוע הצטרף למפלגת העבודה – מפלגה שלטענתו שואפת לפעול למען כל האוכלוסייה, מה שמתקשר עם חזונו לקידום ההכרה במיעוט הערבי ולשוויון אזרחי מלא בין הקבוצות השונות. משתמע מכך, שבין בהלול וגבאי עומדות אי הסכמות עקרוניות הן לגבי סיום הסכסוך והן לגבי חזון המפלגה בנוגע לחברה הערבית בתוך הקו הירוק.

מה שעניין אותי במיוחד בהתרחשות הזו היא התמימות הפוליטית של ח"כ בהלול, שהזכירה לי את הסטודנטים באותו שיעור מבוא למדע המדינה שחושבים שהשדה הפוליטי מונע על ידי רגשות, ללא ידיעת העובדות והאלמנטים העמוקים של התנועות הרעיוניות. הרי עצם ההגדרה של עצמו כפלסטיני זו נקיטת עמדה פוליטית מובהקת, הסותרת את האופן שבו מפלגת העבודה מתייחסת לחברה הערבית בתוך הקו הירוק. ניסיונותיה ההיסטוריים לקטלג אותנו בתור "ערבי ישראל" ולא כפלסטינים הם תוצר של החלטה פוליטית לנתק את הקשר בינינו לבין אחינו שמעבר לקו הירוק וליצור זהות מלאכותית נאמנה למוסדות המדינה החדשה.

מעבר לכך, איני מבין מה רצונו של ח"כ בהלול: האם הוא באמת חושב שמפלגת העבודה תשאף לקידום חזון אזרחי המבוסס על שוויון בין יהודים לפלסטינים, כאשר היא לא מצליחה אפילו להשיג הסכמה בין המגזרים השונים בקרב היהודים עצמם? המחלוקת הזו לא התגלעה במקרה. האופי המבני והרעיוני של המפלגה מבוסס על תפיסה זהותית אשכנזית מובהקת, המונהגת על ידי אליטה צבאית שלא תהסס פעם אחר פעם להדיר כל קבוצה אחרת כדי לשמר את מעמדה. מי שמעוניינים לקחת על עצמם תפקיד ייצוגי במפלגה הזו חייבים להכיר בכך שזוהי במפלגה שהקימה מדינה המבוססת על פריווילגיה של יהודים.

כך שגם הטפת המוסר שלה זכה ח"כ גבאי מזהבה גלאון, המגנה על מקומם של חברי כנסת ערבים במפלגות ציוניות, יוצרת מצג שווא, כאילו שבמרצ באמת ניתן להיות גם ציוני וגם פלסטיני. תפיסה מוזרה של מצב שבו ניתן להתגייס לצבא, לקחת חלק בדיכוי העם הפלסטיני ואז לחזור הביתה לחבר הפלסטיני ולצפות שהכול יהיה כרגיל. הביקורת של מרצ כלפי גבאי היא לא יותר מדמגוגיה זולה המתעלמת מתרומתה ההיסטורית של מרצ לדיכוי העם הפלסטיני, זלזול באינטליגנציה של החברה הערבית.

אבל מה שהכי מתריס בדברים הוא הזלזול בשאר המפלגות הערביות. עצם התגייסותו של בהלול וחברי כנסת ערבים אחרים למפלגות ציוניות תוך התיימרות לשמור על זהות פלסטינית, היא למעשה ביטוי של הפנמת הדיכוי וביטול מלאכתן של מפלגות אחרות בייצוג החברה הערבית. בהלול וחברי כנסת ערבים נוספים הפועלים במפלגות ציוניות מאמצים את הרטוריקה הציונית שלפיה המפלגות הערביות לא פועלות למען החברה הערבית, ומתעלמים לחלוטין מהגזענות הממוסדת בבית הנבחרים הישראלי ובאופי קבלת החלטות בקרב חבריהם למפלגה – שבעצמם רואים בהם סכנה דמוגרפית.

המאבק לשוויון אינו מבוסס על אי הבנות תמימות: זה לא שאם הם יבקשו יפה מאותן מפלגות שפעם אחר פעם מנחילות עלינו אסונות ויתגייסו לשורותיהן, תשתנה תפיסת עולמן; המאבק טומן בחובו סוגיות עמוקות על אודות האופן שבו אנחנו מגדירים את עצמנו ואת האחר האבסולוטי. כמו כן, הצטרפות למפלגה ציונית היא תמיכה בתפיסה השגויה והלא מבוססת לפיה חברי הכנסת הערבים במפלגות ערביות לא מייצגים את האוכלוסייה הערבית למרות שנבחרו, ושמי שמעוניין לפעול באמת למען הערבים צריך לחבור לציונים; זו תפיסה מעוותת שמתעלמת מתפקידם האמיתי של חברי הכנסת הללו – להיות עלה תאנה.

משעשע לראות שגבאי הפנים שאפילו עלי תאנה הם לא יכולים להיות בזמנים שבהם המחלוקות כה עמוקות, ושערבי במפלגה ציונית מביא יותר נזק מאשר תועלת. רק חבל שבהלול וחבריו חייבים לעבור את מסכת ההשפלה במפלגת העבודה כדי להבין את החשיבות בתיאוריה פוליטית, שבה הדבר הראשון שלומדים הוא להגדיר מי אנחנו ומי האחר המשמעותי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  מפלגות סקטוריאליות לא תקדמנה שום דבר – מאחר וכל מפלגה כזאת פועלת למען הסקטור שלה ולא לטובת המדינה.
  זה נכון גם לגבי המפלגות הערביות. הערבים חייבים להיות משולבים במפלגות גדולות – לא כעלי תאנה אלא כמביעי דעה. זה דורש מהמפלגות המוגדרות כיום כציוניות להגדיר עצמן כציונים ואחרים. לא רק כהגדרה אלא כפעולה המקדמת את כלל אזר המדינה.

  1. ג. אביבי

   אותו ה"שמאלן" שמתנגד לכל ביטוי עצמאי של המזרחים ובה בעת מתחזה כמי שמבין את "ערביי ישראל", מתגלה כאן כמי שמנסה לסתום פה גם לפלסטינים אזרחי ישראל ומתנגד לכל מאבק שלהם לצדק ושוויון.
   דןשצ'יק – גזען אשכנזי טיפוסי – מהווה דוגמה לאי-הדיכוטומיה בין ימין ל"שמאל" ציוני. בסופו של דבר מי ששוטם את המזרחים עושה זאת גם לפלסטינים וגם לפמיניסטיות וכו' – אחד כמתחזה ל"שמאל" ואחר בלי מסכות.

   גזעני ישראל כדאי שתפנימו, הציבור המזרחי וגם הפלסטיני בישראל לא קונים את ההתחזות ואת ההתחסדות שלכם ודוחה אתכם בשאט נפש.

 2. פרידמנית

  ראשית, לא מפלגת העבודה קיטלגה אתכם כערביי ישראל, אלא אתם עצמכם עשיתם זאת.
  עד מלחמת ששת הימים, ואף שנים רבות לאחריה, היה השימוש במונח זה שגור בפי כולם, ערבים ויהודים כאחד, ולטעמי לפחות, הוא נכון, משקף את המציאות, ואין בו שום רע.
  נכון. בשנים האחרונות הולך ומתרבה השימוש במושג פלסטינים, אבל עדיין רבים מערביי ישראל רואים עצמם כערביי ישראל, ומעוניינים להעמיק את השתלבותם בחברה הישראלית.
  אתה רואה עצמך פלסטיני? אתה רוצה להקרא פלסטיני? יבושם לך. לא כולם חושבים כמוך.

  שנית, אנא ציין פעולה אחת שעשו חכי"ם מהמפלגות הערביות לטובת הבוחרים שלהם. הישג אחד הרי אין להם. פשוט כלום.
  על אפך ועל חמתך, דווקא לזוהיר בהלול יש את היכולת והסיכוי להביא לקירוב לבבות בין ערבים ליהודים.
  התבטאותו של אבי גבאי היא חרפה בעיני. הוא זה שנגדו צריך לצאת, לא נגד זוהיר בהלול.