מתנות מעץ הכסף - רק לעשירים

בימים אלה התגלה שעל עץ הכסף של נתניהו צמחו כ־17 מיליארד שקלים נוספים — עודפי גבייה ממסים. אל תמהרו לשמוח, העודפים הללו לא יממנו תוספת רופאים ואחיות לפריפריה, תוספת מיטות ומכשור רפואי, או שירותי סיעוד לקשישים חסרי אמצעים
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

לעיתים די בדפדוף אקראי במדורים הכלכליים כדי לזכות בתמונה בהירה וחדה של היררכיית האינטרסים שמשרתת המדיניות הכלכלית בישראל. נתוני משרד הבריאות מצביעים על כך שביישובי הפריפריה מתים יותר אנשים מאשר ביישובי המרכז. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא מחסור ברופאים.

לפני כמה שנים אמנם החליטה הממשלה על תוכנית שתתמרץ רופאים להגיע לפריפריה בעלות של 70 מיליון שקלים לשנה, אולם לאחרונה פוליטיקאים ופקידים, שאינם חדלים להצהיר על אהבתם לפריפריה, קיצצו את מימון התוכנית בחצי — ל־35 מיליון שקלים. איך אמר ראש הממשלה נתניהו באחד מביקוריו בנגב: "אין לממשלה עץ של כסף שאפשר לקטוף ולקטוף".

אולם בעוד מקצצים בתקציב הבריאות של רבים, דאגו ברשות המסים למלא מיליארדי שקלים בסלים של אזרחים מעטים ושל תאגיד אחד — טנא עמוס למאיון העליון ולתאגיד אייפקס. יותר ממיליארד שקלים (ויש הערכות שאולי למעלה מכך) העניקה רשות המסים תחת לחץ כבד מצד לשכת רואי החשבון למאיון העליון שיצר לעצמו פיקציה המכונה "חברות ארנק".

"חברות ארנק" היא תחבולה שהמציאו רואי חשבון כדי לסייע ללקוחותיהם לחמוק מתשלום מסים. בעגה המקצועית, ההונאה הזו המבוססת על ניצול פרצות בחוק מכונה "תכנון מס". כך, לדוגמה, במקום שמנכ"לים יעבירו מחצית משכרם לקופת המדינה כמס הכנסה, כפי שקובע החוק, הם הפכו את עצמם לחברות בע"מ המגישות שירותי ניהול לחברה שתחת ניהולם. התרגיל הזה מאפשר להם לשלם מס מופחת. האוצר אמנם קבע, לאחר שנים, תקנות חדשות שיקשו על העלמת המס הזו, אולם כיוון שיש לאנשי האוצר נטייה טבעית להקל על בעלי אמצעים מחשש שיתנפלו עליהם, או חלילה יברחו לוול־סטריט, הם העניקו לעשירים הללו מתנה — הפחתה במס מהדיבידנדים שהם מושכים מהחברות הפיקטיביות שלהם.

מדו"ח מבקר המדינה שפורסם בחודש האחרון עולה גם שרשות המסים העניקה שלא כדין עוד הטבות מעץ הכסף — הטבות במס בסך כמיליארד שקלים לקרן ההון "אייפקס" על עסקת רכישת תנובה. הטבות מס מסוג זה אמורות למשוך השקעות זרות שיחזקו את המשק הישראלי וייצרו מקומות תעסוקה, אולם קשה להחיל את התיאור הזה על אייפקס, שהרוויחה ארבעה מיליארד שקלים, הפקיעה את מחירי הקוטג' ולא יצרה מקומות עבודה.

בחזרה לעץ הכסף: בימים אלה התגלה שצמחו עליו כ־17 מיליארד שקלים נוספים — עודפי גבייה ממסים. העודפים הללו לא יממנו תוספת רופאים ואחיות לפריפריה, תוספת מיטות ומכשור רפואי, או שירותי סיעוד לקשישים חסרי אמצעים. המיליארדים הללו לא יושקעו בשירותים החברתיים המורעבים בישראל, שקוצצו מהם לאורך שנים מאות מיליארדי שקלים — קיצוצים שיצרו כאן מדינה שהיא אחת משיאניות אי־השוויון והעוני בעולם המערבי.

בעוד מקצצים בתקציב הבריאות של רבים, דאגו ברשות המסים למלא מיליארדי שקלים בסלים של אזרחים מעטים ושל תאגיד אחד — טנא עמוס למאיון העליון ולתאגיד אייפקס

ראש הממשלה ושר האוצר מיהרו להצהיר שעודפי הגבייה יוקצו להורדת מס חברות ולהורדת מסים למי שהשר כחלון מכנה "המעמד הבינוני" — צעד שיביא לטענתם להגברת הצמיחה הכלכלית. אלא שאין ראיות לכך שהורדת מסים מובילה באופן אוטומטי לצמיחה. גם כך שיעור המס הממוצע בישראל נמצא ברבע התחתון בדירוג כלל המדינות המפותחות.

החודש פירסמה קרן המטבע הבינלאומית, גוף כלכלי שמרני, מחקר המצביע על כך שהעלאת נטל המס על עשירים תצמצם את אי־השוויון ללא פגיעה בצמיחה. מחקרים מראים שמדינות שוויוניות יותר צומחות יותר. מה שברור הוא שהורדת המסים החדשה לא תיטיב עם מחצית העובדים במשק המשתכרים כ־7,000 שקלים בלבד. ברור גם שההורדה הזו תמומן בשנים הבאות באמצעות קיצוצים בתקציבים החברתיים, שאי־השוויון ימשיך לגדול ושבפריפריה ימשיכו למות רבים יותר.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  ראשית, אין עודף. גבו יותר מיסים אך תקציב המדינה גרעוני ויש לה חוב גדול. והעיקר, הכסף ילך לחביבי השלטון: בעלי ההון, המתנחלים, והדתיים

 2. דרור

  העשירים מצופפים שורות ודואגים היטב לפריווליגיות המעמדיות שלהם. העניים, לעומת זאת, עסוקים בפירוק השורות לתת – תתי – קבוצות: אשכנזים מוזרחיים, גברים ונשים, יהודים וערבים, ציוניים ואנטי ציוניים ועוד.
  התוצאה הלא מפתיעה היא שהעשירים, שממילא יותר חזקים, לא מוצאים מולם כוח מעמדי שיכול לתבוע את חלקו של העם בעושר הישראלי ולכן חלקם גדל עוד ועוד.

 3. אבג

  אי השיוויון יורד כבר 5 שנים ברציפות אז די כבר עם שקרים. הגיע הזמן לתת קצת גם לאנשים שאשכרה עובדים ולא רק לפרזיטים.

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  הסתנוורתם מהורדת מחירי השיחות בנייד? ולא ראיתם איך הריאקציונר הימני כחלון מעשיר את העשירים ע׳׳ח המעמדות המוחלשים. אתם המחשיבים עצמכם ל,,מרכז׳׳ ,
  הסתנוורתם מהיפיוף החלול והימני העשיר, שרוצה 1)שיאהבו אותו ומחפש תמיד סיסמאות פופולריות. 2) הוא רוצה להיות רוה׳׳מ. ( גם אני)הוא הופיע אצלכם כל ליל שישי על המסך בסלון אז חשבתם שהוא אמיתי ומתארח אצלכם אישית בסלון. אז זלגתם בסקרים מהעבודה -מחנ׳׳צ ל,,אין עתיד ׳׳ שבה הוא קובע הכל ולגמדים בסיעה אין אלא לציית לו. הם חשבו ש,,יוכלו לפעול מבפנים?׳׳ הצחקתם אותי.
  אני לא מבקש שתצביעו מרצ (זה היה עדיף) בטח לא למשותפת-חד׳׳ש לכל ה,,זועבים׳׳ האלה שהגזען לפיד לא מוכן לשתף אתם פעולה ( אני דוקא כן הצבעתי להם) , אז לפחות. תחזרו למחנ׳׳צ שזה המרכז האמיתי. גבאי צריך אתכם!