• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בכירי הבית היהודי: מסילות אל הכסילות

התנהלותם של בנט ושקד זורעת הרס בכל חלקה טובה, באפשרם לארגונים כמו "רגבים" ו"אם תרצו" לעצב מדיניות במשרד החינוך והמשפטים. בעקבות הוראתו של בנט לבטל את הכנס של האגודה לזכויות האזרח
עודד רון

באוקטובר 2016 פורסם בכתב העת "השילוח" מניפסט של שרת המשפטים איילת שקד תחת הכותרת "מסילות אל המשילות". שקד ביקשה להציע כי המדד המשמעותי ביותר בכל הנוגע למשילות טובה ויעילה של שרי הממשלה צריך להיות יכולתם לקבוע את יעדיהם בעצמם, ללא התערבות של גורמים זרים. באותו מאמר שקד הגדילה לעשות והגדירה שרים שאינם מסוגלים לפעול לאור העקרונות הללו כ"קבלני ביצוע". וכך כתבה: "גורם פוליטי היודע כיצד להביא את הרכבת אל היעד, אבל אינו מסוגל לקבוע את היעד בעצמו, בכיר ככל שיהיה – אינו מושל, אלא קבלן ביצוע".

על פי אמת המידה שקבעה שקד במאמרה, דומה כי היא ושותפה לריצת הרגליים להרע – שר החינוך נפתלי בנט, אינם אלא קבלני ביצוע במסווה של שרים. כך עולה מהפרסום על ביטול כנס בנושא זכויות עובדים שאורגן על ידי האגודה לזכויות האזרח ומשרד החינוך, בהוראתו של שר החינוך נפתלי בנט לאחר שארגון "אם תרצו" סובב אותו בכחש ושכנע אותו כי מדובר "בארגון קיצוני" שמקדיש את פועלו להגנה על מחבלים, ומהכתבה שחשפה את עורך הדין החיצוני החדש בשירות משרד המשפטים – היועץ המשפטי של עמותת רגבים אשר מכתיב את עמדות המדינה לבג"ץ.

אילו שקד ובנט היו מפריטים את שיקול דעתם לשופטי ושופטות בית המשפט העליון, דיינו. אך בדומה לכלבים השבים אל קיאם ולכסילים השונים באיוולתם אותם היטיב לתאר כותב ספר משלי, שקד ובנט בוחרים פעם אחר פעם לפעול לאור גחמותיהם של נציגי ארגוני ימין קיצוניים, אשר תוחמים ומשרטטים את גבולות הגזרה של משרד החינוך ומשרד המשפטים ולמעשה, קובעים את יעדי המשרדים ופעולותיו על פי תפיסת עולמם. אכן, אין חידוש גדול במעורבותם של בעלי אינטרסים בפעולות הפוליטיקאים. יחד עם זאת, דומה כי בעניינם של בנט ושקד ההשפעה על קביעת מדיניות מעולם לא הייתה בוטה ועלובה יותר.

שקד ובנט בוחרים פעם אחר פעם לפעול לאור גחמותיהם של נציגי ארגוני ימין קיצוניים, אשר תוחמים ומשרטטים את גבולות הגזרה של משרד החינוך ומשרד המשפטים

התנהלותם של בכירי הבית היהודי רחוקה מה"חזון" ארוך הטווח שהם מציעים, היא משרתת אותם לטווח הקצר בלבד וזורעת הרס וחורבן בכל חלקה טובה. שקד ודאי מרוצה מהנוכחות של נציג רגבים, שותף פוליטי ואידיאולוגי בין "השמאלנים" ממחלקת הבג"צים אך לא מבינה את הנזק העצום שנגרם לעצמאותם של עורכי הדין במשרד המשפטים. בדומה לכך, יש להניח כי בנט שמח מביטול כנס בנושא זכויות עובדים על רקע התלונות החוזרות ונשנות של המורים על תנאי העבודה הירודים, אך אינו מודע לשיתוף הפעולה המוצלח שהתנהל שנים רבות בין האגודה לזכויות האזרח ומשרד החינוך, שנגדע בעטיו של מידע מסולף של ארגון שכלל ברשימת "השתולים בתרבות" הידועה לשמצה גם את ענת גוב ז"ל, כחלק מתחקיר העומק.

על פי הכתוב בספר שופטים, לאחר ששמשון הגיבור הכריע את האריה, הוא סר לראות במפלתו. להפתעתו, גילה בגוויות האריה עדת דבורים ודבש. בעקבות המראה הבלתי שגרתי הוא גיבש את החידה שהפכה למטבע לשון השגור בפי רבים: "מהאוכל יצא מאכל ומעז יצא מתוק" – לעיתים, עשויה לצמוח לעיתים ברכה גדולה, בניגוד למצופה, אפילו מדברים מסוכנים ומאיימים. לענייננו, חרף הסכנה הגדולה הכרוכה בהתנהלותם המופקרת והפרועה של בכירי השרים בממשלה ושל העומד בראשה, ייתכן וגלום פוטנציאל לשינוי. ההסתמכות על ארגונים דוגמת "רגבים" ו"אם תרצו" כמעצבי מדיניות בכירים במשרד החינוך והמשפטים לא תוכל לעמוד לאורך זמן ותתפוגג כלעומת שבאה כשהציבור ייחשף למקבלי ההחלטות האמתיים.

עודד רון הוא עמית בקתדרה לזכויות אדם ע"ש אמיל זולא. התמחה בעבר באגודה לזכויות האזרח

כנראה שיעניין אותך גם: