הכנסת נקראת להכיר בחטיפות ילדי תימן

השבוע העלתה עמותת עמר"ם עמוד מעקב אחר הצטרפות חברי הכנסת לדרישה להכרה בחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן ולקחת אחריות רשמית

בימים האחרונים פתחנו בקמפיין שקורא לחברי הכנסת להצטרף אלינו ולפרסם הצהרה פומבית בדרישה להכרה ממסדית בפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן, אנו עוקבים ומעדכנים את תגובותיהם באתר שלנו. עד למועד פרסום שורות אלה הצטרפו לדרישה ארבעה עשר חברי הכנסת הבאים: תמר זנדברג ממרצ, רחל עזריה מכולנו, שולי מועלם רפאלי מבית היהודי, יוסף ג'בארין, דב חנין וג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת, אמיר אוחנה, נאוה בוקר, נורית קורן ודוד ביטן מהליכוד, יוסי יונה, יצחק הרצוג ושלי יחימוביץ מהמחנה הציוני ומיכאל מלכיאלי מש"ס.

במהלך השנים האחרונות פעלנו להגברת השיח הציבורי והמודעות בפרשת הילדים החטופים. ימי המודעות והזיכרון ביום פטירתו של הרב עוזי משולם, פתיחת הארכיונים של ועדת החקירה, פעילות ציבורית לאיחוד משפחות והארכיון הציבורי המקוון שבו מוצגות עדויות של משפחות, חטופים ומעורבים בחטיפות והפגנות ענק בערים מרכזיות בארץ, כל אלה הביאו לשיח ער, כן ופתוח בפרשה החמורה ובהשלכותיה.

הפעולה האזרחית והלחץ הציבורי בעקבותיה הביאו להתקדמות רבה, ובשנה האחרונה חילחלה גם אל נבחרי הציבור שלנו ההבנה שאחריות ציבורית חייבת לכלול את המדינה ומוסדותיה. אולם מדינת ישראל טרם ביצעה את הצעד הראשון וההכרחי – הכרה רשמית ולקיחת אחריות על הפשע ההיסטורי. אפשר ללמוד מהנעשה בקנדה, למשל, שם המדינה הכריזה כי תשלם כ-600 מיליון דולר פיצויים לאלפי אנשים מאוכלוסיות ילידיות שנעקרו ממשפחותיהם בילדותם. ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו התנצל בפני האומה וקיבל מתוקף תפקידו אחריות רשמית על המעשים.

השנים חולפות וההורים המבוגרים הולכים לעולמם, מעטים מהם עודם איתנו וההכרה בסבלותיהם חייבת להיעשות עכשיו. לא עוד ועדה שתנסה "לחפש את האשמים" או להבין את המנגנון המדוייק באמצעותו נחטפו הילדים. ההצבעה על הפושע אינה תנאי להכרה בכך שהפשע נעשה וגבה קורבנות.

אתר המעקב של עמותת עמרם
אתר המעקב של עמותת עמרם

אחריות ציבורית לתיקון ולריפוי הפצע החברתי הזה חייבת להילקח בימים אלה ממש. אחריות משמעה קודם כל הכרה של מדינת ישראל בפשע שנעשה כלפי המשפחות והחטופים ובגזענות שעמדה בבסיסו, קבלת אחריות והתנצלות בפני הקורבנות, ולא פחות חשוב מכך – הקמה של גוף לאיתור כל אחד מהילדים שנחטפו, כינונו של מנגנון לפיצוי המשפחות הנפגעות, והנצחת הפרשה בתכניות הלימודים ובמוסדות רשמיים של מדינת ישראל.

בימים אלה אנו מסכמים את שנת 2017 וקוראים לכל הח"כים להצטרף באמצעות הצהרה פומבית לדרישותינו אלה – הכרה רשמית של מדינת ישראל בפשע ונקיטת כל הצעדים הדרושים למען עשיית צדק לקורבנות וריפוי חברתי, עוד היום.

למעוניינים, כתובת המייל של עמותת עמרם: amram.npo@gmail.com

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

פוסט שהעלה יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי בעמוד הפייסבוק שלו ב-25.9.2017
פוסט שהעלה יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי בעמוד הפייסבוק שלו ב-25.9.2017
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עופר

  נעמה, מה המשמעות האופרטיבית של "ההכרה" הזו? מי שמתבטאת הכי הרבה בעניין הילדים החטופים בפרלמנט היא נורית קורן, שכל הופעה שלה (בכל עניין שהוא) מביכה יותר מקודמתה, ולכן אינני בטוח בכלל, שיש בפעילותה כדי לתרום לעניין החשוב הזה.

 2. דפנה

  אין ספק שהמהלך הזה יצליח לכם.
  איזה חבר כנסת שחייו הפוליטיים חשובים לו, יעז לא להצטרף למיזם החדש?

 3. ג. אביבי

  אסור להסתפק בהכרת הכנסת.
  מצב המאבק כרגע מראה רפיסות מדאיגה בקרב מי שמובילים/ות את המאבק בכנסת. אם בסופו של דבר אכן תהיה הכרה בפשעי חטיפת ילדי תימן מזרח והבלקן בכנסת, הכנסת יכולה ביום מן הימים לבטל את החוק ואת ההכרה בפשעי המדינה הללו. לכן יש לפעול בכמה דרכים במקביל:
  כמו הארמנים, שלא מחכים להכרה בשואת 1915 ע"י תורכיה, ולכן פועלים בכל העולם למען ההכרה בשואתם – כך צריכים גם אנחנו, ציבור המזרחים בישראל, לחתור להכרה בינלאומית בכל פשעי הממסד האשכנזי הגזעני בישראל נגד המזרחים.
  יש להנציח האירועים ולקרא אתרים ומקומות בכל הארץ על שם קורבנות פשעי החטיפות, פשעי הניסויים וההקרנות הקטלניים ועל שם העיקורים לאמהות האתיופיות. כך גם בכל ספרי ההיסטוריה.
  יש להגיע למצב בו השליטה בכל מוסדות השלטון, המשפט, מנגנוני הביטחון, ההשכלה והתרבות של המדינה לא יהיה עוד בבלעדיות האשכנזים. אלא יקבע חוק מדינה על פיו תהיה נוכחות של יותר מ 50% לנציגי המזרחים, הפלסטינים והאתיופים בכל המוסדות האלה. כך יובטח שהפשעים הללו לא יישנו ולא יוכחשו.
  במקביל לחקיקה בכנסת יש להביא לכך שמדינת ישראל תפצה את כל קרבנות הפשעים האלה ולא בסכומים סמליים. בנוסף החוק יכלול הטלת עונשים כבדים על מי שיכחישו את הפשעים הללו. יש לבטל על פי חוק את שמות האתרים הקרויים ע"ש הפושעים (שיבא, נשות הדסה וכו').

 4. מינימידימקסי

  ושוב ג. אביבי שולח אחרים לעשות את העבודה בשבילו. "צריך לעשות את זה, ואת זה ואת זה".
  תקום, ותעשה. מה אתה מדבר כל כך הרבה?
  ואגב, מה עם בית הדין הבינלאומי בהאג? הבטחת לי כבר לפני כמה חודשים שאוטוטו מוגשת תביעה נגדנו, המפא"יניקים.
  אני מחכה, כוסס ציפורניים, והתביעה מבוששת להגיע.
  לא באמת אפשר לסמוך עליך, הא, אביבי?

  1. ג. אביבי

   מיני,
   אני מבין שהמשפט האחרון בדבריי הוציא אותך משלוותך ולכן אתה ממחזר את המנטרה הריקה שלך.
   אין לך מושג מה אני עושה או לא עושה בפועל בכל הפרשות האלה, אבל הזכות להתבטא כאן ולהציע דרכים לא מותנית בכך שהמציע יעשה את הדברים בעצמו. החזרה הפתטית שלך על האמירה שלך "תקום בלה-בלה-בלה ותעשה" מעידה בעיקר על אי הבנתך את המושג חופש ביטוי ואת רמת טיעוניך העלובה – כמאפיין רבים משוללי השיח המזרחי.

   1. ג. אביבי

    כרגע, ראש הממשלה (באמצעות אנשי משרדו) מציע לארגונים, הדורשים להכיר בפשעי החטיפות, שהכנסת וממשלתו "יכירו בסבלם של ההורים שילדיהם נעלמו". אין כל אזכור לכך שנחטפו אלפים, אין אזכור לניסויים הקטלניים על ילדי התימנים ולמעשה יש כאן חזרה על מנטרות שגם לא מעט ממכחישי החטיפות פולטים. הח"כ נורית קורן, שהוצנחה ע"י הליכוד "לייצג" את הורי החטופים – למעשה משת"פית להכחשת פשעי החטיפות – עומדת להציע נוסח כזה לכנסת. אם יתקבל הנוסח הזה בכנסת, יהיה זה ניסיון ממלכתי נוסף לקבור קבורת חמור את השיח הלגיטימי והחשוב בעניין החטיפות ושאר פשעי הגזענות האשכנזית הממסדית.
    בכך מנסה נתנייהו לזכות בקולותיהם של הרבה מאוד מזרחים (גם מבין אלה שלא מצביעים בעבורו) מבלי לתת כלום בעניין הילדים החטופים. אסור לפול ברשתם של הנוכל רב המעללים נתנייהו וחבר משת"פיו בציבור ובכנסת.

    1. מינימידימקסי

     נו נו.
     אז עכשיו גם נורית קורן היא משת"פית, משתכנזת, מכחישת שואה ואידיוטית שימושית, אביבי?
     עלה בדעתך שאי אפשר במדינה מתוקנת להכיר בפשעים שלא קרו? שאי אפשר לחלק כספי פיצויים ככה סתם, בלי הוכחת נזק?
     הרי נתניהו היה יותר משמח להטיל אשמה בשלטון מפא"י אילו רק היה לזה צל צילו של בסיס.

     1. ג. אביבי

      מר מיניכלום,
      "עלה בדעתך שאי אפשר במדינה מתוקנת להכיר בפשעים שלא קרו? שאי אפשר לחלק כספי פיצויים ככה סתם, בלי הוכחת נזק?"
      פשעים שלא קרו? אין הוכחות? האם למעלה מ20 ח"כים ובהם בוז'י הרצוג מהעבודה, גלאון ממרצ ומ.אורן – אשכנזים – מכירים ככה סתם בפשעים שלא קרו? רק בראשו של נאו-נאצי עלוב שכל.

 5. מינימידימקסי

  תודה על התייחסותך, מר אביבי.
  ראשית, יצחק הרצוג הוא בן לאם ילידת מצריים, זהבה גלאון איננה חברת כנסת, ומ. אורן? ממש אין לי מושג למי הכוונה.
  שנית, אם 20 חברי כנסת מכירים בפשעים שאתה מייחס למי שהקים את המדינה למענך, זה אומר ש 100 חברי כנסת אינם מכירים בכך. (בהנחה ש 120 פחות 20 זה עדיין 100). ומאחר ואתה מייחס חשיבות כה רבה למוצאם של אנשים אזכירך שרבים מבין אותם 100 הם מזרחיים.
  שלישית, לרשותם של חברי הכנסת שאתה מתייחס אליהם עמד אותו מידע שעמד לרשותי. שיקול דעתם אינו טוב משלי. ואני, וכמוני רבים, הגענו למסקנה שונה משלהם.
  רביעית, 3 וועדות חקרו את הפרשה, שמעו מאות, (ואולי אלפי עדויות), נחשפו למאות אלפי מסמכים, ומסקנתם שונה משל אותם 20 חברי כנסת.
  ולבסוף, אני ממש לא אתפלא אם מספר חברי הכנסת התומכים בעמדתך ילך ויגדל. שום איש ציבור לא יעז להעלות עליו את חמתו של ציבור יוצאי תימן. ובעיקר לא את חמתך שלך, מר ג. אביבי.

  1. ג. אביבי

   מיניכלום, אתה ממשיך את מסכת ההנמקות ה"גאוניות" שלך.
   אמא של הרצוג ילידת מצרים? מה זה בדיוק אומר על בוז'י? שהוא, לשיטתך, פרענק למחצה שלפתע נתקף בתחושת קיפוח מפוברקת ולכן מצטרף למי שדורשים לפצות את הורי החטופים? כמה אינפנטילי, כמה חסר כל קשר למציאות וכמה מאפיין את חשיבתך הזויה והפרימיטיבית.
   הרצוג אשכנזי גם מצד אמו. במצריים חיו גם לא מעט אשכנזים. אם הרצוג מודה בפה מלא שהיו חטיפות המוניות, הרי זה משום שקרבתו של אביו (הנשיא ה5) למשטר בן-גוריון, לא הותירה בקרב משפחת הרצוג כל אשליה בקשר לפשעי הממסד האשכנזי הגזעני של ב"ג וחבר מרעיו הפושעים. הרצוג יותר דוגרי מרוב חבריו בפוליטיקה ומבטא מה שרובם יודעים אך לא מעזים לומר. כמוהו, יחימוביץ (אשכנזיה מ2 הכיוונים) וח"כים אשכנזים אחרים.
   אם 20 ח"כים חושבים שהיו חטיפות – האם זה אומר ש100 ח"כים חושבים שלא היו? שוב יצאת "גאון"! חשבת על אפשרות שיש רבים אחרים שחושבים כמותם אך לא מתבטאים? האם, למשל, למישהו מח"כי הרשימה המאוחדת (רובם לא הביעו את דעתם) יש ספק שהפשעים אכן בוצעו והפושע הוא הממסד האשכנזי הציוני? האם למישהו מח"כי ש"ס ויהדות התורה (אינם מבין ה20) יש ספק שהפשעים האיומים האלה אכן נעשו?
   "…זהבה גלאון איננה חברת כנסת…" – האם זה הופך את דבריה לשקר? תגיד לי מיניכלום, אין גבול לשטויות שלך?

   (מ.אורן = ח"כ ד"ר מיכאל אורן מכולנו).

   1. ג. אביבי

    המגיב מיני….קסי מציג נאמנה את המנטליות ואת הרקע הנפשי המאפיין את מכחישי הפשעים הגזעניים נגד המזרחים.
    אפשר לזהות קווים משותפים לו ולשאר ניאו-נאצים: רמת טיעונים נמוכה, ילדותיות מהולה בנרקיסיזם, היאחזות נואשת ופתטית בגזענות הלבנה, חוסר אינטלקט כללי וגסות רוח.