מה למשרד הבריאות ולתחתונים שלנו

על בחירתו התמוהה של משרד הבריאות להשקיע משאבים בקמפיין פרסומי סקסיסטי וגזעני המקדם שימוש בקונדומים אצל צעירים חילוניים, תוך שימוש נרחב בסטריאוטיפים, במקום לעסוק בנושאים שפוגעים הלכה למעשה בבריאות הציבור
גל הרמט

בניתוח מגדרי של מערכת הבריאות עולה תמונה עגומה שבה בריאותן של נשים אינה נמצאת בסדר העדיפויות של משרד הבריאות ושל בתי החולים. ממחקרים ברפואה מגדרית עולה כי לנשים יש סיכוי נמוך משמעותית לקבל טיפול מציל חיים לאחר החייאה, לקבל משככי כאבים ותרופות שמתאימות עבורן וסיכוי נמוך בפחות מחמישים אחוז לאבחון מדויק, ומכך – לזכות בטיפול מתאים להתקף לב. לצוותי רפואה מכלל המגדרים יש נטייה ברורה להתעלם מתלונות של נשים לגבי כאבים ותחושות גופניות ולפטור דיווחים על בעיות רפואיות של נשים כהגזמה, היסטריה או רגישות יתר.

בריאות הציבור בישראל מצויה במשבר מתמיד שהולך ומחריף בשל הורדת תקנים רפואיים, אי הוספת מיטות אשפוז והפחתה בפועל של מספר רופאות ואחים. המחלות מסכנות החיים הרווחות בישראל הם סרטן באבחון מאוחר, מחלות לב באבחון לקוי, סוכרת, מחלות דם במח ומחלות פנימיות קשות של הגיל השלישי. על פי הוועד למלחמה באיידס חיים בישראל 7,448 נשאי איידס או חולי איידס ושיעור מקרי ההדבקה, נכון לסוף 2016 עומד על 41.8 מקרים לכל מיליון בני אדם.

סקרים מקיפים על שימוש באמצעי מניעה המגנים בפני איידס מעידים על כך כי האוכלוסייה המודעת ביותר לשימוש בקונדומים הם צעירים וצעירות חילונים. יש לתמוה, אם כך, לנוכח בחירתו המשונה של המשרד הבריאות להשקיע משאבים בקמפיין פרסומי גדול המקדם דווקא שימוש בקונדומים אצל צעירים חילונים ולא לעסוק בנושאים שפוגעים הלכה למעשה בבריאות הציבור. מטרתו של הקמפיין שמקדם בימים אלה משרד הבריאות היא עידוד שיח בין זרים לפני קיום יחסי מין כדי למנוע אי שימוש בקונדום. במסגרת הקמפיין מופצים ברשתות החברתיות סרטון בן דקה ומגוון צילומי סטילס מתוך הסרטון.

האוכלוסייה המודעת ביותר לשימוש בקונדומים הם צעירים וצעירות חילונים. יש לתמוה, אם כך, לנוכח בחירתו המשונה של המשרד הבריאות להשקיע משאבים בקמפיין פרסומי גדול המיועד להם

הסרטון נפתח בצילומי מסך של Match באפליקציית היכרויות טלפונית וצילומים של זוג הטרוסקסואלי חילוני צעיר מתנשק ובמילים ״אז נכון… היה מאץ', נפגשתם, הכול זרם וזה… אבל נראה לך הגיוני שאת הולכת לשכב עם מישהו שעד עכשיו דיברת אתו אפילו פחות מאשר עם הסַפָּר שלך?״ הפנייה לאישה נעשית בקול גברי, בטון מחנך ומטיף. ואז עוברת ההטפה המוסרית לגברים, בכסות פסבדו-רפואית. הסרטון מציג את הזוג מתחיל להתפשט כאשר האישה באורח פלא הולכת לגבר מזרחי מבוגר עם כרס. הקול מודיע שאפילו עם נהג המונית אתה מדבר יותר, כשנשמע קול בחיתוך דיבור של גבר ממעמד נמוך שמדבר על כדורגל המתקרב אל הגבר הצעיר במקום האישה. הסרטון ממשיך ומציג את האישה משוחחת יותר עם הכלב שלה והגבר שמדבר עם הקצב שלו (שוב, גבר מזרחי) – עם כולם מדברים יותר מאשר עם הפרטנר המיני שאותו פגשו דרך האפליקציה. כמו הסרטון, גם המם המוצג ברשתות החברתיות נחתם בסלוגן ״לפני שזורמים למיטה, זורמים על שיחה״.

אולי כדאי לשאול את משרד הבריאות מה עומד מאחורי הסטריאוטיפ על צעירים שזקוקים לחינוך ציבורי כדי שידברו לפני שהם נכנסים למיטה? ומדוע זה הקמפיין החשוב ביותר כרגע? הקמפיין של משרד הבריאות מלמד אותנו שנשים וגברים שנפגשים דרך אפליקציות טלפוניות מקיימים יחסי מין באופן מיידי לאחר המבט הראשון ואינם מדברים ביניהם. זה, כמובן, רע מאד ומוביל לאיידס. מטרת הקמפיין היא לגרום לנו להבין שיחסי מין יש לקיים אך ורק לאחר היכרות מעמיקה שתוביל, כך לפי משרד הבריאות, לשימוש בקונדום. כפועל יוצא למדנו שיחסי מין בין גברים, בעיקר בין גבר אשכנזי וגבר מזרחי – אוהד כדורגל, נהג מונית או קצב – היא סיטואציה נלעגת ובלתי הגיונית בעליל.

למדנו בעיקר שכמות שמשרד הבריאות מתעלם באופן שיטתי מתחלואה מינית וכוללת של נשים ושולט ביד רמה במיניות, בפוריות, במתן אמצעי מניעה קבועים ובסדרי לידה של נשים כך הוא רוצה לחנך מחדש נשים וגברים איך ועם מי לעשות מין. משרד הבריאות בעצם אומר לנו: חילוניות יקרות, אתן מופקרות וטיפשות, תעצרו ותסתכלו עם מי אתן שוכבות. הוא אומר לגברים: שימו לב לא לחטוף מחלות מנשים שמקיימות יחסי מין עם פרטנרים רבים. מעניין לבחון את מטרת הקמפיין ואת יעילותו אל מול הנתונים על תחלואת האיידס שלפיהם דווקא קבוצת הסיכון הגדולה ביותר היא נשים, הרבה מהן נשואות מכל המגזרים, שנדבקות באיידס מהגברים שאותם הן מכירות היטב לאחר שנדבקו במחלות מין שונות כשקנו נשים לצרכי מין. 40 א/נשים מתים מדי שנה מאיידס בישראל רובם המוחלט מהגרות מאפריקה. למותר לציין שהקמפיין הגזעני והסקסיסטי הזה לא פונה אליהן ולא עשוי לסייע לשכמותן. עוד מעניין לראות האם רופאות ואחים יתייחסו באופן שוויוני והגון יותר לנשים וגברים שהם תופסים כמופקרים או שהקמפיין יחזק את הסטריאוטיפ שנשים חולות כי הן לא יודעות מה טוב עבורן, לפיכך, שישבו ויסבלו בשקט במקום להתלונן בהיסטריה על כאבים.

גל הרמט היא מרצה למגדר, החוקרת את הקשרים בין יחסי כוח לחברה, אמנות ותרבות. כותבת תוכניות ומכשירה צוותי פעולה לארגונים בינלאומיים בנושאי תקיפה מינית, מגדר וניהול סכסוכים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  ההיפך הוא הנכון יש לעודד דתיים לנקיטת אמצעים למתון הילודה.
  זה יסייע רבות למיתון העוני במיוחד בקרב ילדים.

 2. ליכודניק

  עלתה כאן נקודה מעניינת מאוד.
  "לצוותי רפואה מכלל המגדרים יש נטייה ברורה להתעלם מתלונות של נשים לגבי כאבים ותחושות גופניות ולפטור דיווחים על בעיות רפואיות של נשים כהגזמה, היסטריה או רגישות יתר."

  מעניין מאוד שנשים בתפקידי אחיות ורופאות מתייחסות כך לחולות.
  האם זה נובע מהבניה מגדרית *אצלן*, או דווקא מכך שנשים *אכן* פונות לטיפול מסיבות של הגזמה ורגישות יתר?…