לא ניתן שהגירוש ייעשה בשמנו

מבקשי המקלט הם השכנים שלנו. לא נעמוד מנגד כאשר ישראל מגרשת אותם אל עבר סכנה ידועה מראש
ענבל אגוז

רכזת ״כוח לקהילה״ – התארגנות אזרחית של פעילות ופעילים, ילידות וילידי השכונות ותושבי/ות דרום תל אביב מכלל הקהילות

כארבעה חודשים חלפו מאז ביקורו המיוחצן של ראש הממשלה בנוה שאנן בדרום תל אביב. נתניהו הגיע לכאן על מנת להיפגש עם תושבי השכונה – אבל עם אילו תושבים בחר להיפגש? האם אלו מייצגים את קשת הדעות והרגשות של תושבי דרום העיר? האם הם באמת מייצגים את ההנהגה שלנו?

ראש הממשלה התמקד במפגש ההוא בדבר אחד בלבד – מבקשי המקלט שחיים עמנו בשכונה, אותם הוא מקפיד לכנות ״מסתננים לא חוקיים״. הוא לא התייחס לנשים השקופות החיות ברחובות וגופן נסחר כל יום, הוא לא דיבר על כמויות הסמים והסוחרים המסתובבים פה בגאון, הוא לא התייחס לכל תוכניות הבנייה המאסיביות שיש סביב השכונה ולעתיד הצפוי לה ולתושביה הוותיקים. ובעיקר, הוא לא התנצל על מדיניותו הכושלת – שהיא-היא האחראית למצבה הקשה של השכונה כיום.

והנה, אותה ממשלה שדאגה לדרדר את מצב דרום העיר, כעת גם מתחפשת למושיע שלנו. הפעם, בהתעמרות בפליטים מאפריקה תוך סחר בחיי אדם עם מדינות אפריקה – כאילו היו נשק. השבוע עבר בכנסת החוק לגירוש וכליאת מבקשי המקלט, בתמיכה של 71 ח"כים, ועל הגירוש הנורא הזה יהיה חרוט השם שלנו – תושבי השכונות. כולם יזכרו שאת הפליטים ומבקשי המקלט שהגיעו לארצנו, גירשו אל עבר גורל קשה תושבי דרום תל אביב. זהו שוב אותו שיח שקרי, מצומצם ובעיקר גזעני שמנתק אותנו מההיסטוריה שלנו, שוב האשמת הקורבן במקום נשיאה באחריות.

האם יזכרו אותנו, תושבי השכונה האחרים – שלא מונעים מאינטרסים אישיים, שלא מייצגים מפלגות פוליטיות שמנסות לקדם עצמן על חשבוננו? אנחנו, שגם כשמדכאים אותנו מצליחות לראות ולהצביע על האשמים האמיתיים במצבנו. אנחנו, שמנהלות מאבק עיקש אל מול כוחות הממסד ומשתפות פעולה עם כל מי שסביבנו – ללא הבדל דת, גזע ומין. אנחנו, שיודעות שתמיד ינסו להפריד בינינו כדי לשלוט עלינו. הלוא תוכניות הגירוש לא יגמרו בפליטים, הן ימשיכו הלאה עד שלבסוף ידחקו את כולנו מדרום העיר ויפנו את השטח לתושבים אחרים, לבנים יותר ובעיקר עשירים יותר.

נתניהו ונשיא רואנדה פול קגאמה. צילום: קובי גדעון, לע״ם
נתניהו ונשיא רואנדה פול קגאמה. סוחרים בחיי אדם. צילום: קובי גדעון, לע״ם

קחו לדוגמה את שכונת שבזי. היא היתה פעם שכונה אחרת, שכונה של תושבים מוחלשים, אנשים שורדים ועובדים, שגם אם היו דלים מבחינה חומרית היו עשירים מאוד רוחנית ותרבותית. לשבזי סיפור מאוד דומה: כל עוד איכלסה תושבים מזרחים, התשתיות והתחזוקה היו דלים, הרחובות היו מוזנחים. שכונת עוני, כמו שאומרים. אולם כאשר החלו בבנייה המסיבית של בתים חדשים, פתאום שופצו הרחובות ושופרו התשתיות – והחל גם הגירוש. אמנם, הוא אינו גלוי וברור כל כך כמו העלאת אנשים בכוח למטוסים, אלא התרחש לאט-לאט ובשקט. אבל התוצאה דומה. היום פני השכונה אחרים לגמרי. זו שכונה של תיירים, שכונה של בעלי הון, שכונה לבנה. כך צפוי להיות גם עתידה של נוה שאנן.

אל תטעו: לא מניעים אלטרואיסטים למען עתידם של תושבי דרום תל אביב עומדים מאחורי גירושם של הפליטים ומבקשי המקלט מישראל, כי אם מניעים כלכליים ופוליטיים. את המסלול העתידים לעבור רבים במסגרת הגירוש הכפוי לרואנדה – במסגרתו משלמת ישראל למדינה 5,000 דולר לראש – אנחנו כבר מכירות מעדויות של חברים: כשינחתו שם יובלו לבית מלון, ייתכן שישדדו אותם בדרך כי הם מסומנים כמטרה בשל העובדה שישראל נותנת ״מענק״ על סך 3,500 דולר לכל מגורש. כל המסמכים שהגיעו איתם מישראל יילקחו מהם, ומבית המלון בו יאכלסו אותם ללילה הם יגורשו כבר למחרת. משם, הם ינסו לנוע הלאה למסע פליטוּת מלא סכנות. התחנה הבאה תהיה אוגנדה או דרום סודאן, לפעמים מצרים או לוב, אך הדרך ידועה מראש – מסע אל לב ים כשהעיניים נשואות לאירופה ולעבר עתיד בטוח. הסיכויים לשרוד את המסע הזה אינם גבוהים. על מנת לעבור מתחנה לתחנה, יאזל להם ככל הנראה כל הכסף שחסכו בישראל, וכמו כן הם ייאלצו לשלם שוחד לשוטרים ולנציגי ממסד שונים כדי שלא יעצרו או יתקפו אותם.

הפגנה ?
הפגנה בדרום תל אביב, 31.08.17. צילום: ענבל אגוז

על הממשלה לדאוג לתושבים הוותיקים של שכונות הדרום, להגן עליהם מפני תהליכי הג׳נטריפיקציה ולשמר את התרבות המקומית של האזור בעזרת שיתוף פעולה מלא עם התושבים. יש לשקם את הנשים העוסקות בזנות ולאפשר להם לפתוח בדרך חדשה, יש לשקם את הנרקומנים. בנוסף, אנחנו דורשות מהממשלה להתחיל ולקחת אחריות על מבקשי המקלט: ישראל חתומה על אמנת הפליטים ולכן מחויבת לה, אולם על פי ארגוני הסיוע, בעוד אחוז ההכרה בפליטים אריתראים וסודאנים ברחבי העולם עומד על כ-80%, ישראל העניקה מעמד פליט עד כה ל-10 מבקשי מקלט בלבד. המדינה מוכרחת לתת מעמד פליט למבקשי המקלט ולאפשר להם להתקדם ולבנות עתיד טוב יותר להם ולמשפחותיהם, כך גם יוכלו לבנות חיים מחוץ לדרום תל אביב. גירוש אינו אופציה מבחינתנו, אנחנו עומדות יחד עם מבקשי המקלט ונצא איתם להפגנות כנגד כליאה וגירוש בכפייה. הם השכנים שלנו. לצד הקשיים יצרנו חברויות וקשרים, ולא נוכל לעמוד מנגד כאשר ישראל שולחת אותם אל עבר סכנה ידועה מראש.

מי שרוצים להצטרף לפעילות של ״כוח לקהילה״ מוזמנים לעקוב אחרי עמוד הפייסבוק שלנו

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נפתלי אור-נר

    ממשלה גזענית ולאומנית פועלת בשמי ובשמך באופן בלתי אנושי

  2. אבג

    נשמח למען הגילוי הנאות לדעת איפה את גרה והאם הם באמת שכנים שלך או שבלילה את חוזרת למקום אחר.