• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מסעות הטיהור של ממשלת ישראל

שרים כמו נפתלי בנט, זאב אלקין ומירי רגב רואים במשרדים שעליהם הם מופקדים קניין פרטי, שמנוהל לפי העמדות והאינטרסים הפוליטיים שלהם
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

מערכת החינוך במדינה דמוקרטית אמורה לחנך את תלמידיה להפוך לבוגרים אוטונומיים ואזרחים דמוקרטיים, לחשוף אותם למגוון דעות וערכים, לעודד אותם לחשוב באופן ביקורתי ולגבש את עמדתם באופן עצמאי. אולם מערכת החינוך שאליה הולכים הילדים בישראל ועליה מופקד השר נפתלי בנט אינה כזו.

שר החינוך עסוק בזמן האחרון ברדיפה ובהשתקה של ארגונים שעיסוקם הוא חינוך לדמוקרטיה וזכויות אדם וקידום דיאלוג של שלום ופיוס. כמו פוליטיקאים אחרים מהקואליציה שהפכו לקבלני ביצוע של ארגוני ימין קיצוניים, הוא הורה לפני כשבועיים לבטל כנס של האגודה לזכויות האזרח בשיתוף משרד החינוך והמרכז לטכנולוגיה שנושאו זכויות עובדים, לאחר שקיבל פנייה מארגון "אם תרצו" והורים שכולים. נימוקו של השר לביטול הכנס היה שלפי מידע שהגיע אליו האגודה לזכויות האזרח היא "ארגון המגן על מחבלים ומשרד החינוך לא ישתף פעולה עם ארגונים שפוגעים בחיילי צה"ל או מגינים על אויבינו".

לפני יומיים נמשך מסע הטיהור של בנט. לפי עדותו של אהרון ברנע, שבנו נועם נהרג ב-1999 לרגלי מבצר הבופור, החבר בפורום המשפחות השכולות הישראלי־פלסטיני למען פיוס ושלום, בוטלה בפתאומיות פעילות חינוכית של הארגון שאמורה הייתה להתקיים בבית ספר בעיר נשר. פעילות המתקיימת זה עשור בברכת ראש העירייה. לדבריו, הביטול התרחש בעקבות שיחת טלפון מלשכת השר למנהלת. במשרד החינוך טענו שהם אינם אחראים לביטול אלא מינהל מחוז חיפה במשרד החינוך.

בתרבות הפוליטית האנטי־דמוקרטית והלאומנית שמטפחים כאן ראש הממשלה, שר החינוך ורבים מחבריהם בקואליציה – זכויות אדם, דמוקרטיה, סובלנות ודיאלוג בין פלסטינים ויהודים הם דגלים אדומים המעידים על אנטי־פטריוטיות שיש להרחיק מהמרחב הציבורי. אולם השבוע זכה שר החינוך לשיעור קצר בדמוקרטיה מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. היועץ ביקר את החלטת השר להחרים את האגודה לזכויות האזרח, החלטה שהתקבלה ללא שיתוף גורמי ייעוץ וחקיקה, כולל היועץ עצמו. כמו כן, היועץ הבהיר למעשה לשר שדבריו על האגודה לזכויות האזרח הם דברי הבל והשמצה כשכתב "האגודה לזכויות היא ארגון חברה אזרחית ותיק ורב־זכויות, הפועל זה עשרות שנים להגנה על זכויות האדם באשר הוא אדם ופעילותו תרמה ותורמת באופן משמעותי להגנה על זכויות אדם במדינת ישראל".

בתרבות הפוליטית הלאומנית שמטפחים כאן ראש הממשלה, שר החינוך ורבים מחבריהם בקואליציה – זכויות אדם, דמוקרטיה, סובלנות ודיאלוג בין פלסטינים ויהודים הם דגלים אדומים המעידים על אנטי־פטריוטיות

פעולותיו של בנט נגד ארגוני החברה האזרחית אינן חריגות. שרים רבים בממשלה רואים במשרדים שעליהם הם מופקדים כנאמני ציבור קניין פרטי שהם מנהלים על פי העמדות והאינטרסים הפוליטיים שלהם. הם רומסים את העיקרון שבמדינת חוק אנשים המופקדים על משרדי ממשלה אמורים לפעול מתוך ראייה ציבורית כוללת, להימנע מאפליה ולנהוג לפי שיקולי סבירות, הוגנות וצדק. נורמה חוקית אלמנטרית זו זרה להם.

כך שרת התרבות והספורט, מירי רגב, מתערבת בתכני תרבות ומתנה את תמיכת משרדה במוסדות תרבות ביכולתם לעבור את המבחן האידיאולוגי שלה. באותו אופן נוהג גם השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, זאב אלקין, שהורה לאחרונה לבטל סיור בירושלים כיוון שמדריך הסיור משתייך לקבוצה הלא נכונה, קבוצת ארכיאולוגים ביקורתיים – "עמק שווה" (פרסמנו את מאמרו על הנושא פה באתר). גם שר התחבורה, ישראל כץ, היה עסוק באחרונה בציד מכשפות כשיצא נגד מינויה של מקבולה נסאר לתפקיד האחראית על ההסברה בציבור הערבי ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים בשל השקפתה הפוליטית.

ראש הממשלה ושריו מרבים השכם והערב לטעון שהם נבחרו למשול, אולם במדינה דמוקרטית משילות אינה כוללת את סמכות השלטון להחרים ולרדוף את מבקריו ולהתייחס למוסדות שהוא מופקד עליהם כאל רכושו הפרטי.

פורסם ב״ידיעות אחרונות״

כנראה שיעניין אותך גם: