הנכבה הפלסטינית, האשכנזים והמזרחים

הנכבה ב-1948 היא תוצאה של אידיאולוגיה אירופאית שמטרתה העיקרית היא ייהוד הארץ. גם ההנחות החברתיות והתרבותיות שהובילו לפרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן ולהסללה במערכת החינוך חושפות תפיסת עולם קולוניאליסטית. הזמנה לדיון
תום מהגרתום מהגר

פעיל בעמותת עמר"ם לקידום תרבות וזהות מזרחית

"הנכבה הפלסטינית, האשכנזים והמזרחים" היא הכותרת שבחרנו לקבוצת מחקר שאני מנחה בשנה האחרונה בארגון "זוכרות". מהי הרלוונטיות של קבוצת דיון מסוג זה למצב הפוליטי כיום? כיצד הנושאים שעלו לדיון והאופן שבו יש לתקנם, עשויים לקדם צדק, שוויון ופיוס בארץ?

המשותף לנושאים שעלו לדיון בקבוצה, הן מנקודת מבט פלסטינית והן מנקודת מבט מזרחית, הוא הכחשתם חוצת המחנות מצד המערכת הפוליטית היהודית בישראל. הדבר בולט בעיקר מצד אלו שנושאים את דגל הצדק והשוויון. כיצד זה שארגוני זכויות אדם בישראל מעולם לא דנו באופן משמעותי בשאלות כגון זכות השיבה הפלסטינית, הריסה עד היסוד של מאות כפרים במהלך המלחמה ב-1948 ואחריה, ומהן הדרכים לפעול לתיקון הפשעים והעוולות?

באופן דומה, ארגוני החברה האזרחית בארץ לא דנו באופן משמעותי בשאלות שמעסיקות את המאבק המזרחי. לדוגמא, חטיפת ילדי תימן, בלקן ומזרח היתה במשך שנים ארוכות תיק סגור בשיח הציבורי בישראל, ורק בשנים האחרונות הנושא עלה לדיון בעקבות פעילותם של ארגונים מזרחיים בלבד. גם ההסללה במערכת החינוך, שיטה גזענית שמכשילה בני נוער מזרחים, לא מעסיקה את שוחרי הצדק וזכויות האדם בארץ, למרות שבהחלט אפשר לטעון שמדובר בהפרות חמורות של הזכות לחינוך ולשוויון, זכויות אדם בסיסיות ביותר.

מהו אפוא הקשר בין הריסת מאות כפרים פלסטינים, גירוש והפקעת אדמות, לבין חטיפות אלפי ילדים ומערכת חינוך גזענית?

המכנה המשותף לנושאים הללו הוא שהם חושפים את אופיו הקולוניאליסטי של המשטר הישראלי. הנכבה הפלסטינית ב-1948 היא תוצאה של אידיאולוגיה אירופאית אשר מטרתה העיקרית היא ייהוד הארץ. מושגים כגון הפרחת השממה, ארץ ללא עם לעם ללא ארץ, כיבוש האדמה, גאולת קרקעות וכיבוש העבודה, הם ביטוי מובהק לגישה קולוניאליסטית של העברת משאבים, בעיקר קרקעות, מילידי הארץ למתיישבים ("חלוצים") אירופאיים. התוצאה היא משחק סכום אפס בין הנוכחות היהודית בארץ לזו הפלסטינית, כאשר לנגד עינה של הציונות, ובהמשך לכך מדינת ישראל, עומדות שאלות דמוגרפיות וגיאוגרפיות – כמה שפחות פלסטינים על כמה שפחות שטח ולהיפך, כמה שיותר יהודים על כמה שיותר שטח.

גם ההנחות החברתיות והתרבותיות שהובילו לפרשת חטיפתם של ילדי תימן, מזרח ובלקן ולהסללה במערכת החינוך חושפות תפיסת עולם קולוניאליסטית. האידיאולוגים של התנועה הציונית האמינו בלב שלם, ואף גיבו זאת בתיאוריות אקדמיות כביכול, שהתרבות של "בני עדות המזרח" נחותה יותר. משפחות מזרחיות הוגדרו על ידי גורמי הרווחה כ"פרימיטיביות", דבר שהיווה הצדקה להוצאתם של ילדים מהמשפחות וחטיפתם; בני הנוער המזרחים הוגדרו על ידי קברניטי משרד החינוך ככאלה שאינם מסוגלים לחשוב בצורה מופשטת ועל כן יש לשלוח אותם ללימודים מקצועיים. תפיסת העולם זו, מתחום החינוך והמשפחה, מניחה עליונות לבנה של אשכנזים על פני יוצאי ארצות ערב ואיסלאם.

"השלל" של 1948 בדמות קרקעות פלסטיניות חולק על בסיס גזעני בתוך החברה היהודית: יוצאי אירופה נשלחו למרכז הארץ, יוצאי צפון אפריקה לעיירות הפיתוח, בצורה של כפייה ואיומים. כך נוצרה שרשרת המזון הישראלית

הפרקטיקטות המשטריות האלה, אשר לכאורה אין קשר ביניהן, מתנקזות לכדי פריבילגיות, זכויות יתר, של אשכנזים. המועצות האזוריות והתנועה הקיבוצית עדיין חולשות על שטחים רבים בארץ, כאשר עיירות פיתוח ויישובים ערביים נמצאים מחוצה להן. אין זה יד המקרה: בסרט "סאלח פה זה ארץ ישראל" ניתן לראות כיצד "השלל" של 1948 בדמות קרקעות פלסטיניות חולק על בסיס גזעני בתוך החברה היהודית: יוצאי אירופה נשלחו למרכז הארץ, יוצאי צפון אפריקה לעיירות הפיתוח, בצורה של כפייה ואיומים. במקביל, עד היום מערכת החינוך מכשילה בני נוער מזרחים, דבר שיוצר ייצוג יתר של אשכנזים באקדמיה הישראלית, ופוגע בעתיד התעסוקתי של מזרחים. כך נוצרה שרשרת המזון הישראלית, ועד היום אשכנזים נמצאים בקצה העליון שלה.

לצד התובנות ההיסטוריות הנ"ל, אין להתעלם מחלקם של מזרחים, ובכלל של ציבור יהודי לא אירופאי, בסכסוך הישראלי פלסטיני. אפשר וצריך לעמוד על שורשי המשטר הישראליים, אשר נועדו לשרת את האינטרסים של יוצאי אירופה, מבלי להסיר אחריות מהקולקטיב היהודי כולו לעוול המתמשך כלפי העם הפלסטיני, עד ימינו. בימים האחרונים שר הביטחון אביגדור ליברמן הציע, שוב, לשלול אזרחות באופן קולקטיבי מתושבי ואדי ערה הערבים, ועמירם לוין איים בטיהור אתני של הגדה המערבית מתושביה הפלסטינים. האחריות להתנגד לכך רובצת לפתחו של הציבור היהודי כולו.

אולי זה מוגזם לטעון ש"אין ימין ושמאל בישראל". אולם אי אפשר להתעלם מכך ששני המחנות לא ממש מעוניינים להעלות נושאים כגון הריסות כפרים פלסטינים וחטיפות ילדים ממשפחות תימן, מזרח ובלקן לסדר היום הציבורי ולפעול לתיקונם. מאחורי ההתעלמות הבוטה משהו של מחנה השמאל לסוגיות של צדק ושוויון בהקשר של הנכבה הפלסטינית והמאבק המזרחי, עומדים אינטרסים של יוצאי אירופה וצאצאיהם. אולם מבלי לדון בנושאים האלה, שבמידה רבה מגדירים את המשטר הישראלי, ספק רב אם נצליח להגיע להגיע לצדק ולתיקון בארץ.

ערב עיון בנושא "הנכבה הפלסטינית, האשכנזים והמזרחים" יתקיים ביום שלישי, 19.12.17, במשרדי ארגון זוכרות בתל אביב. לפרטי האירוע בפייסבוק

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

שיחה בין עובר אורח למפגין ברחוב דיזינגוף בתל אביב, 9.3.1972. צילום: משה מילנר, לע"מ
שיחה בין עובר אורח למפגין ברחוב דיזינגוף בתל אביב, 9.3.1972. צילום: משה מילנר, לע"מ
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמדר לביא

  יישר כוח! ברוכה היזמה! הלוואי ויכולתי להיות עמכן/ם.
  הערה קטנה וחשובה – כמעט כמו תמיד, האספקט המגדרי/מיני נעדר מהדיון. הנה קישור לדיון הפמיניסטי המקיף ביותר על ספרי האחרון, "עטופות בדגל ישראל", העוסק בקשר בין המאבק המזרחי למאבק הפלסטיני — שניהם נאבקים בגזענות הקולוניאליסטית האשכנזית — מבחינה פוליטית-דתית-מגדרית. בערך 50% מהאוכלוסיה היא נשים. הרבה מהן, אמהות. הסוגייה הזו צריכה להיות נדונה בכל פעם שסוגיית פלסטין והמאבק המזרחי נדונות. המיגדר שזור בכל אספקט של החיים עצמם — בין אם כלכלה ובין אם שירה. https://www.academia.edu/32958651/Feminist_Formations_Volume_28_Issue_3_Winter_2016_pp._259-262_Book_Review_of_Wrapped_in_the_Flag_of_Israel_Mizrahi_Single_Mothers_and_Bureaucratic_Torture._Brooke_Lober

 2. דןש

  מלחמה איננה מסע תענוגות. במלחמה נהרגים אנשים, נהרסים בתים ונסים אזרחים.
  אבל יש לזכור שני דברים חשובים : הראשון, תוכנית החלוקה התבססה על הפרדה בין אוכלוסיות. האזורים בהם היה רוב ערבי נכללו במדינה הפלסטינאית ובאלו בעלי רוב יהודי נכללו במדינה היהודית היא מדינת ישראל.
  השניה, לא מדינת ישראל בחיתוליה פתחה במלחמה. לא מדינת ישראל אחראית לנכבה למרות שהיא הייתה מעורבת בה מתוך אילוצי המלחמה. הפלסטינאים נסו בגין המלחמה ובגין העידוד שקבלו ממדינות ערב וממנהיגיהם.
  בסופה של המלחמה נקבעו גבולות שביתת הנשק, שהפרידו בין השטחים שבהם נוצר רוב יהודי לבין אלו שבהם היה רוב ערבי פלסטינאי. בפרק הזמן שבין תום המלחמה ועד מלחמת ששת הימים מדינת ישראל לא מנעה/הפריע להקים מדינה פלסטינאית בגדה וברצועה. הפלסטינאים בגבוי מדינות ערב, העדיפו לשמר את הפלסטינאים במחנות פליטים במימון בינלאומי מאשר שיקימו מדינה לצידה של מדינת ישראל.

  ואחרון אחרון. אכן מדינת ישראל גיבשה ואני מקווה שתמשיך בדרך זו, צביון מערבי על זה המזרחי.

 3. נתן

  מה שבאמת מוציא את מהגר מדעתו זה שבשורה התחתונה הציונות היא סיפור הצלחה מדהים בכל קנה מידה אפשרי. שיתמודד.

 4. אחד

  בדרך של תום מהגר יש להרוס את מדינת ישראל עד המסד ולהקים תחתיה מדינה פלסטינית שתביא לכאן את כל אויבי ישראל ואנחנו היהודים נושלך לים.
  לא כך?

 5. עידו לם

  שקר סוג ז: במזרח התיכון ערבים עושים אחד לשני זוועות הרבה יותר גדולות מהנכבה והם כידוע לא אירופים כלל, מובן שמהגר יודע את זה אבל כמו כל מזרחי מקצועי הוא מתעלם מהעובדות. חשוב לציין שהאשכנזים החילוניים הם הקבוצה המתקדמת והדמוקרטיות ביותר במרחב אפילו יותר מהערבים הנוצרים שהם כמה דרגות מהמזרחים הגזענים שלנו.