האמת לא מעניינת את ערוץ 20

״אני אשכנזי שגדל באליטה הפריבילגית, וכשאני שובר שתיקה אני נלחם למען הפסקת הדיכוי של מיליוני פלסטינים בשטחים, אבל גם כדי לרפא את הגזענות המצויה עמוק בנפשנו הלאומית״. פעיל ״שוברים שתיקה״ על ההקלטה המכפישה של השתול מארגון הימין
עידו אבן פז

אחרי שקראו לי ״בוגד״ ו״מרגל״, כעת ארגוני מתנחלים עושים שימוש בשתולים כדי לנסות ולסמן אותי גם כגזען. אז במקום להסתמך על כותרת בערוץ טלוויזיה שאתיקה והגינות הן לא בדיוק מהיסודות העיתונאיים החזקים שלו, אני מבקש לדבר על גזענות, ועל איך אף מנסים באמצעותה להשתיק את אלו שנלחמים בה.

באחרונה פירסם ערוץ 20 פיסת שיחה, אותה תיעד שתול ימני שהסתובב אתנו ב״שוברים שתיקה״ במשך חודשים עם מצלמה נסתרת. המטרה: לאסוף כמה שיותר חומרים שמהם ניתן יהיה להוציא קטעים שמטרתם לפגוע בדימוי של הארגון ובפעילים שלו. הקטע שפורסם בערוץ 20 נועד להביך אותי ואת חברי – ולתאר אותי כגזען כלפי מזרחים וערבים.

כדי שהמניפולציה הזו תשיג את מטרתה, כדי שהמניפולציה הזו תקומם את השומע, דברים צריכים להישמע מחוץ להקשרם הסוציולוגי וללא התייחסות להסללה ולדיכוי של אוכלוסיות מוחלשות. לכן החלק בשיחה המוקלטת שבו דנים בפחד של אנשים מפלסטינים – למיטב זכרוני – הושמט מההקלטה בעריכה.

מה באמת נאמר באותה שיחה? דיברתי עם חברי לארגון על כך שכמו אצל רובנו, פחד מערבים נקלט עוד בצעירותי באינספור הזדמנויות ומסגרות חינוכיות במהלך חיי, ושהפחד מכל הפלסטינים הוא לא רציונלי בדיוק כמו שמישהו יגיד שהוא מפחד מכל המזרחים, או כפי שאמרתי בהקלטה – ערבים יהודים. כך ביקשתי להמחיש שזו גזענות וזו גזענות, ושאין שום הבדל ביניהן. אבל את השתולים, כמו את ערוץ 20, האמת לא מעניינת, העובדות לא חשובות, ההקשר לא רלוונטי ואין להם שום דילמה אתית להפוך בן אדם לגזען – בין אם מדובר בפעיל ״שוברים שתיקה״ או בכל שמאלן אחר שמתנגד לכיבוש.

עצורים בחברון, 2003. צילום: שוברים שתיקה
עצורים בחברון, 2003. צילום: שוברים שתיקה

אני אשכנזי שגדל באליטה הפריבילגית, ובדיוק בגלל שאני בא משם, אני גם יודע כמה גזענות יש בתודעה הלבנה הזו. אני יודע כי היא גם זו שהעניקה לי את הכלים – הערכים הליברלים ובראשם כבוד האדם ושוויון – כדי לראות את אותה גזענות ולהתנגד לה. כשאני שובר שתיקה, אני קודם כל נלחם למען הפסקת הדיכוי של מיליוני פלסטינים בשטחים, אבל גם למעננו – שנוכל גם אנחנו, החברה הישראלית, לעשות תיקון שורשי לגזענות הזו שנמצאת עמוק בנפש הלאומית שלנו.

כנער, כחייל, כפעיל ב"שוברים" וכמורה לסוציולוגיה בהכשרתי – למדתי שיש עוולות בלתי מוסריות שמובלות על ידי אליטות, ויש מי שנלחם באליטות כדי לשנות ולתקן את מה שלא מוסרי

מהצטברות החוויות בחיי עד כה – כנער, כחייל, כפעיל ב"שוברים" וכמורה לסוציולוגיה בהכשרתי – למדתי שיש עוולות בלתי מוסריות שמובלות על ידי אליטות, ויש מי שנלחמים באליטות כדי לשנות ולתקן את מה שלא מוסרי. פעם זו הייתה ההגמוניה של מפא"י, היום זה הימין המתנחלי. ראיתי שאלה הנאבקים בשם המוסר והצדק משלמים מחירים, לא תמיד ידועים וצפויים ולעתים קרובות כבדים גם הם. ראיתי איך החזק מנסה, ופעמים רבות מצליח, להסית ולשסות את הקבוצות השונות זו בזו, כדי לשמר את מעמדו. חוויתי את זה כחייל והיום אני מרגיש את זה כאזרח ישראלי. במהלך שירותי הצבאי בשטחים הייתי חלק מאותו צד חזק השולט בכוח בחייהם של מיליוני פלסטינים. סיירנו ברחובות הצפופים של הערים והכפרים, פיזרנו הפגנות באלימות ופרצנו לבתים באישון ליל כדי לדכא כל יצר של מרד ומחאה.

כל זה נועד כדי לאפשר את המשך הגזל והאלימות שהם חלק בלתי נפרד של הכיבוש. הכוח, הדיכוי, והשנאה שכל חייל ששרת בשטחים מכיר מקרוב, משרתים בראש ובראשונה את ההגמוניה המתנחלית החדשה שנוצרה בצלם ההגמוניה המפא"יניקית הישנה. אני יודע שהגזענות, תולדה של מדיניות פוליטית הרסנית ומסוכנת, לא נשארת בצד אחד של המחסום, היא חוצה איתנו את הקו הירוק – בחופשות, ברגילות, באזרחות – והופכת חלק מאיתנו.

לצערי לא חסרה גזענות בשמאל, וחשוב לראות אותה, להציף אותה ולהילחם בה; אבל אי אפשר להתעלם מהצביעות של הימין המתנחלי, יפי הסרוגה והטוהר, בהטיחם גזענות על מישהו אחר. הרי הם בעצמם אשכנזים פריבילגים. לא כולם, ברור. אבל די לבחון את המגזריות של ההנהגה הפוליטית שלהם – בכנסת, ברשויות המקומיות, בארגונים השונים – כדי להבין שהם מאשימים אחרים בגזענות כדי שלא נראה עד כמה מכוערת הגזענות שלהם כלפי מזרחים, ערבים, אתיופים, פליטים ושאר האוכלוסיות המוחלשות. האליטה החדשה הזו, כל מרצה מוקדש לחתוך עוד פרוסה מהעוגה לאלו שכבר שבעים, ואת האחרים להאביס בשנאה, בפחד ובגזענות. כל מאמציהם מוקדשים לגזול עוד שטחים ועוד משאבים משאריות מדינת הרווחה הכושלת בשביל עצמם. בהתנחלויות חיים אנשים שדומים זה לזה וסביבם גדר.

אנחנו רחוקים מאיחוד מאבקים אמיתי, אבל אני רוצה לנצל את הבמה שניתנה לי כדי להדגיש את החשיבות של סולידריות בין הפעילים השונים הנאבקים למען חברה צודקת, אל מול אליטה שמבקשת לשמר את כוחה ואת היותה בשלטון באמצעות ליבוי ופילוג בתוך החברה הישראלית. סולידריות מנבי סלאח ועד שכונת הארגזים, מול הרב לוינגר ועד האחים עופר, מעמותת עמר"ם ועד שוברים שתיקה. הלוואי שנצליח. רק כך נוכל להתקדם אל עבר חברה שוויונית יותר.

עידו אבן פז הוא רכז הפעילות החינוכית בשוברים שתיקה

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מכלוף אלחייאני

  נכון אני שונא מרוקאים בדיוק כמו שבנט ואיילת שקד שונאים היי אבל אני אוהב פליטים ופלשתינאים אז מה אתם משווים אותנו

 2. מאיר עמור

  יש כאן מאמר חשוב של עידו אבן פז – האחראי על הפעולה החינוכית באירגון ״שוברים שתיקה״.
  הנה התגובה שלי: בלי דמוקרטיה אין איחוד של אף אחד או אחת.

  איחוד כוחות תלוי בקיומו המלא של מאבק דמוקרטי למען שינוי חברתי.

  איחוד הכוחות יכול לצאת לפעול רק אם האיחוד הזה מבקש לעשות שינוי חברתי אשר שם לו למטרה להפוך את הפריבילגיה האשכנזית הקיימת בישראל ללא אפשרית מבחינה דמוקרטית. המאבק בפריבילגיה אשכנזית פירושה הכרה ברורה בהגמוניה האשכנזית השלטת בחברה הישראלית. דרישה לשינוי חברתי מחייבת את שינוי של המשטר החברתי בישראל לכיוונים דמוקרטיים יותר. יותר דמוקרטיה פירושו פחות הגמוניה אשכנזית. אין שום דרך אחרת.

  דמוקרטיה ישראלית חייבת לשלול את ההגמוניה האשכנזית ואת הפריבילגיה האשכנזית. אין דרך דמוקרטית אחרת לשינוי חברתי. שינוי חברתי חייב להיות שינוי דמוקרטי. השמרנות בישראל מקורה בשליטה האקסקלוסיבית של ההגמוניה האשכנזית בכל משאביה של החברה הישראלית: משאבים מאטריאליים, פיננסיים, תרבותיים, אידיאולוגיים ופוליטיים. שינוי חברתי פירושו יותר דמוקרטיה ישראלית ופחות הגמוניה אשכנזית.

 3. סמולן

  לטובת הקהל הקדוש, ולמען מעט כבוד לאמת ולמזרחים, הנה תמליל ההקלטה הציונית.

  אישה לא מזוהה: "לעבור צד ברחוב כשרואים ערבי? מה אתה מפחד שיאנסו אותך?"

  גבר לא מזוהה: "שידקרו אותי"

  אבן פז: "איך רואים ערבים? הם נראים כמוך, רק בלי שפם"

  גבר לא מזוהה: "אני לא ערבי מוסלמי אבל. ערבי יהודי"

  אבן פז: "ערבי יהודי. אותו חרא"

  אבן פז: "מי האנשים הכי אלימים בארץ? ערבים מוסלמים וערבים יהודים. פייס איט כאילו"

  אישה לא מזוהה: "עידו, תשמור את זה להרצאות שלך"

  אבן פז: "אני חותם על זה סטטיסטית גם דרך אגב"

  גבר לא מזוהה: "כן ברור"

  אישה לא מזוהה: "לא, אתה לא יכול, כי אתה לא יכול להגדיר אלימות. תגדיר אלימות במובן אחר. ברור שמי שנמצא יותר בכלא זה הם"

  גבר לא מזוהה: "זה משהו תרבותי. ערבים זה תרבות"

  אישה לא מזוהה: "צריך להגדיר אלימות. אלימות פיזית נגיד, יש מצב כנראה אתה צודק"

  אבן פז: "ברור זה ידוע. לא משנה, גם הציונים שלהם פחות טובים בבי"ס. זה גם סטטיסטיקה"

 4. נפתלי אור-נר

  הימין אינו רואה באמת כערך. מבחינתו המטרה, קידום מדיניות לאומנית וגזענית, מקדשת את האמצעים ובינהם שקרים למכביר

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  שוברים שתיקה היו כקוץ בתחת של צבא התועבה המשרת את משטר התועבה שלהאםרטהייד והצבא התנכל לו עוד מתחילת פעולתו גשניסה לסגור תערוכת צילוצים שלהםאז מכניסים עוד פוילי שטיקים נגד הארגון דרל ערוצי תקשרורת המשרתים
  את שלטון הרשע. כל הכבוד לשוברי שתיקה שלא תגידו שלא ידעתם.

  1. יוסי יופי

   סמולן יקר,
   כשהעמותה הציונית היקרה שלך תפרסם את כל ההקלטה ולא רק את חילופי הדברים האלה, נדבר. עד אז אאמין לעידו אבן פז.

 6. אבג

  זה בדיוק מה שאתם עושים ביום יום, לוקחים ארועים נקודתיים ולא מייצגים והופכים אותם לחזות הכל ואחר כך אתה מתלונן שעושים את זה לכם.