לפחות תסרבו פקודה

כל בעל מצפון יכול וצריך לתרום את חלקו למאבק נגד גירוש הפליטים

לפני כמה ימים נתקלתי בעיתון בפרסומת לגיוס "פקחי הגירה", מונח מכובס לקלגסי גירוש. אין הרבה דרישות לתפקיד, ולכל פקח מתמיד מובטח פרס כספי גדול בסיום החוזה. דרישה אחת חסרה ברשימת הדרישות, וזה מפתיע – כי זו היא בדיוק תכונת האופי הנדרשת על מנת להיות קלגס מצליח: היכולת למלא פקודות.

אולי נגלה בעוד כמה שנים "יומנה של נערה", בת קהילת הפליטים שהסתתרה עם משפחתה בחדר אחורי בבניין אפור טיח מתקלף בדרום תל אביב, עד שמי מבין השכנים הסגיר אותה ואת בני משפחתה לידי הקלגסים. כמה ימים אחרי שהגיעו היא ובני משפחת ל"מדינה שלישית באפריקה" (עוד מונח מכובס), אמה ואחותה נורו למוות מול עיניה, היא עצמה טבעה בספינת מבריחי גבול במי הים התיכון החורפיים, אך אביה שרד עם יומן בתו האהובה. שוהה בברלין במקלט לפליטים ומתחרפן מגעגועים לילדיו ולאשתו המתים. יומנה של הנערה מתורגם לשפות רבות ומרגש רבים. כבר התחילו לעבוד על התסריט.

רק מילאנו פקודות.

ההיסטוריה חוזרת ואנחנו (לא) גיבורים בדיוק כמו מרבית אוכלוסיית אירופה בשנות ה-40 המוקדמות של המאה הקודמת. וחשוב להדגיש: הנאצים רצחו או שלחו למחנות ריכוז את אותם צדיקים בודדים שהיו מוכנים להסתיר יהודים. איש לא ידע כמה זמן ייקח עד לנפילת המשטר הנאצי כאשר הסכים לקלוט בביתו את אותה משפחה יהודית נרדפת. בחורף 1944 לא היה די מזון לאף אחד, ומה שהיה נרכש באמצעות תלושים שחולקו על פי גודל המשפחה. וכאשר היו בבית עוד מספר פיות אוכלים בעבורם לא קיבלו תלושי מזון, ברור שמדובר בהקרבה ממשית. בסכנת נפשות. והיו גיבורים, חסידי האומות, שהיו מוכנים לסכן את חייהם להצלת יהודים. בעלי מצפון.

הפגנת פליטים בתל אביב, 2016. צילום: יהודית אילני
הפגנת פליטים בתל אביב, 2016. צילום: יהודית אילני

במרץ יתחילו הרדיפות ברחובות (היום כבר קיבלו הפליטים בחולות ״דף מידע למסתנן היוצא  למדינה שלישית בטוחה״ ובסופו איחולי הצלחה), בינתיים מקימים מנגנון לביצוע הפיתרון הסופי: אין צורך בטלאי צהוב, כי עור שחום מצדיק תשאול. זוכרים את "שואה" של קלוד לנצמן ואת הראיונות עם משתפי הפעולה שאפשרו למנגנון הזה לפעול? אז אנחנו שם. ממש שם. מי הם "נהגי הקטר" של המטוסים לאפריקה? ספקי המזון לבתי המעצר הזמניים? נהגי האוטובוס מהכלא לבן גוריון? רופאים ופראמדיקים שיבדקו את הפליטים ויכריזו שהם בריאים מספיק על מנת להעלות אותם על טיסות ל״מדינה השלישית״?

בעוד חודשיים יתחילו כאן משלוחים של אנשים אל עבר גורל אכזר. הזמן לוחץ וכל אחד/ת מאיתנו יכול/ה לתרום להצלה הנדרשת. אז נכון, אם מתגוררים בדירת שותפים או בדירת חדר קטנה עם בעל דירה מעצבן, שכבר אמר שבסוף החוזה הוא יקפיץ את השכר דירה אל מעבר ליכולת שלך, קשה אולי לתת מקום מסתור לפליט או לפליטה ותינוקה. לא כל אחד ואחת יכול לתת מקום, אבל כל בעל/ת מצפון יכול/ה לתמוך – במזון, בתרופות, בביגוד, בחומרי למידה ובבידור (כי קשה להיות בפנים שעות רבות) ולעזור בתשלומי חשמל או מים גבוהים מהרגיל. ברכישת טלפון נייד עם כרטיס "ללא זיהוי", בפיתוח פלטפורמה אינטרנטית מוצפנת לעזרה. כל בעל מצפון יכול לסרב פקודה ולהתגייס לתרום את חלקה או חלקו.

אין ברירה, חייבים להתחיל להתארגן היום, לשמור על סודיות ולעבוד בקבוצות קטנות עצמאיות. מי שלא יכולים ויכולות, בגלל סיבות כאלה ואחרות, לתרום באופן פעיל למאבק נגד הגירוש – לפחות תדעו לסרב פקודה, לפחות תתחמקו כאשר אתם נדרשים לקחת חלק או חלקיק במבצע הבזוי.

כי הגירוש הזה לא בשמי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נפתלי אור-נר

    אסתיר מבקש מקלט בביתי נגד גירושו

  2. רונן

    חלק מעניין שכר הדירה הגבוה הוא בגלל שאלפי דירות נתפסות על ידי מסתננים. ברגע שיעזבו המחירים ירדו

  3. עמית

    אני לא בטוח אם מה שקראתי הרגע היה סאטירה מצויינת על הנטיה הישראליסטית לראות בכל דבר בתור השואה, או פשוט מאמר ממש ממש הזוי.