נתניהו שותף טבעי לאופוריה בדאבוס

מעולם לא התרכז עושר רב כל כך במקום קטן כל כך. אי השוויון העולמי היה מצטמצם אם באי הפורום הכלכלי בדאבוס היו מתחייבים שהונם לא יהיה מבוסס יותר על ניצול עובדים בעולם השלישי, או על הפרת זכויות ושבירת ארגוני עובדים
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

זהו שבוע מוצלח לראש הממשלה נתניהו. בתחילת השבוע הוא נהנה מחברתו של ידיד אמת, סגן נשיא ארה”ב פנס, שהביע תמיכה נלהבת ובלתי מסויגת במדיניותו. הברית בין הימין האוונגליסטי־הנוצרי לבין הימין היהודי־הלאומני מעולם לא הייתה חזקה יותר. את סוף השבוע יבלה נתניהו בעיירת הסקי השוויצרית הציורית דאבוס. שם, הרחק מטרדות חקירות השחיתות, הקטטות הקואליציוניות וגירוש הפליטים, הוא ייהנה משהייה עם חוג האנשים החביב עליו ביותר – בעלי תאגידים, מנהלים בכירים ושועי עולם. קהילה שאיתה הוא חולק שפה, סגנון חיים וערכים משותפים. בדאבוס יפגוש נתניהו בידיד אמת נוסף, נשיא ארה”ב טראמפ, שרפורמת המס שהעביר לאחרונה בארצו תיצור מיליונרים נוספים, תעשיר את הונו האישי ותותיר 13 מיליון אמריקאים ללא ביטוח בריאות.

גם השנה, במועדון הסגור המכונה "הפורום הכלכלי העולמי", תדון האליטה הכלכלית והפוליטית הגלובלית במצבו של העולם. במה שנוגע להם, המצב מצוין. כפי שכותב הכלכלן ברנקו מילנוביץ', מעולם לא התרכז עושר רב כל כך במקום קטן כל כך. מדיווחי התקשורת עולה שמצב הרוח של חברי האליטה חגיגי ומרומם – הכלכלה צומחת באירופה, ארה”ב וסין, התחזיות לשנה הבאה אופטימיות ושערי המניות בבורסות העולמיות נוסקים.

באי הכנס יקיימו סימפוזיונים על מאבק בעוני, על איכות הסביבה ועל שקיפות. נושא מרכזי נוסף בכנס הוא אי השוויון ההולך וגדל במדינות המפותחות. נושא דיון הולם בשבוע שבו פירסם "אוקספם", הארגון הבינלאומי הפועל לצמצום העוני והאי־שוויון, נתונים שמהם עולה כי מאז שנת 2015 עושרו של האחוזון העליון בעולם, שיש להניח שרבים ממנו יהיו בדאבוס, רב יותר מעושרם של כל שאר האנשים החיים בכדור הארץ. זהו עושר שחלקו הגדול נובע מסדר כלכלי, פוליטי ומשפטי גלובלי שמאפשר לבעלי הון ולתאגידים לחמוק, באמצעות תכנוני מס, מתשלום טריליוני דולרים שהיו יכולים להביא לצמצום האי־שוויון.

האי־שוויון היה מצטמצם גם אם באי הכנס היו מתחייבים שהונם לא יהיה מבוסס יותר על ניצול עובדים בעולם השלישי המועסקים בסדנאות יזע, או על הפרת זכויות ושבירת ארגוני עובדים במדינותיהם. גם הקיימוּת החברתית והסביבתית היו משתפרות, אם הם היו מתחייבים להפסיק את זיהום הסביבה למען עתידם של אלה החיים בעולם ולמען הדורות הבאים.

נתניהו הוא שותף טבעי לאופוריה הכלכלית השורה בכנס. הוא יספר למשתתפים על "הנס הכלכלי הישראלי", על צמיחת המשק הישראלי בשנים האחרונות, על המוח היהודי ועל ה"סטארט־אפ ניישן". הוא בוודאי ישתדל להתעלם מכמה מנתוני מדד הצמיחה המכלילה (Inclusive Development Index), שפירסם הפורום הכלכלי העולמי לפני כמה ימים. לפי מדד זה, הכולל גם מדדים חברתיים וחלוקתיים, כמו שיעור העוני, רמות האי־שוויון, דאגה לקיימוּת, שיעור פליטת פחם, שוויון בין־דורי ועוד, למרות השיפור שחל בשנים האחרונות, ישראל עדיין משתרכת בתחתית הטבלה, במקום ה־25 מתוך 29 המדינות המפותחות.

נתניהו יספר למשתתפים על "הנס הכלכלי הישראלי", על צמיחת המשק בשנים האחרונות, על המוח היהודי ועל ה"סטארט־אפ ניישן"

תמונה דומה עולה מהמסמך "תמונת מצב חברתי – 2017” של "מרכז אדוה" (גילוי נאות: אני משמש כיו”ר הנהלת המרכז), שלפיו הצמיחה הכלכלית בישראל אכן הגדילה את מספר המפרנסים ואת ההכנסה הממוצעת, אולם חלק גדול מהמפרנסים החדשים האלה השתלבו במשרות חלקיות ובענפים ובעיסוקים המעניקים שכר נמוך. אין זה מקרי ששיעור המשפחות העובדות המצויות מתחת לקו העוני עולה.

לזכותו של נתניהו יש לומר שבניגוד לחלק גדול מבאי הכנס, העושים שימוש ברטוריקה של צמצום עוני, שאיפה לשוויון, שיתוף דמוקרטי, קיימוּת וזכויות אדם, הוא מעולם לא חשב שאלה ערכים ראויים שהמדינה והעולם צריכים לחתור להגשימם.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עוזי ורדי

  מה פירוש "קיימוּת"??? נא לתרגם לעברית!

 2. אבג

  ובמציאות אי השיוויון בישראל מצטמצם כבר כמעט עשור באופן עיקבי (אם כי אי השיוויון הוא המדד הכי טיפשי בערך בעולם – צריך לקרוא לו מדד הקינאה).

 3. דןש

  מסתבר שבני אדם אינם מסוגלים להיות שוויוניים.
  הקיבוץ שהיה סמל השוויון האנושי לא הצליח לשרוד.
  בתחילה עזבו את ערך העבודה העצמית והעסיקו שכירים ( שכירים = ניצול ).
  בהמשך העלימו עין מ"מתנות" שקבלו חברי הקיבוץ ואפילו מירושות ( מה שיצר הבדל תהומי בין חברי הקיבוץ ). עד למצב של הפרטה ( שגרמה לזעזוע כלכלי וחברתי ).

  מהבחינה העולמית הכלכלה שהוגדרה ככלכלה קומוניסטית ( שוויונית ) קרסה. אפילו מפעלי חברת העובדים ( ההסתדרות ) קרסו יחד עם קרנות הפנסיה של העובדים.
  לעומת הכלכלה הקפיטליסטית החזירית ( השוחקת את העובדים ) שצמחה ופרחה בעיקר לטובת בעלי ההון אבל הבטיחה תעסוקה ( לא תמיד הוגנת = עשיקה ) .

  לא כלכלה זו ולא כלכלה זו היטיבה עם העובדים. אבל נראה שהכלכלה הקפיטליסטית בהורדת החזירות וחלוקה יותר הגונה של ההון יצרו מצב בו יתאפשרו חיים הוגנים של העובדים. מי ירים את הכפפה ומתי – זן השאלה.

  1. ליכודניק

   דןש, מה הקו בו תעדיף לעזוב עבודה מכניסה "קפיטליסטית חזירית" (אתה מרויח, והבעלים- מרויח הרבה יותר) למען עבודה-מאפשרת-קיום שיוויונית (נניח, חברות בקואופרטיב). היית שוקל קואפורטיב שמשלם 4/5 מהשכר של החברה העסקית? היית עוזב את הקואופרטיב הדמיוני תמורת שכר כפול בחברה עסקית? אם היו בפניך שתי הצעות עבודה דומות, כשבמקום מסוים ידוע שהבעלים מרויח פי 5 מבשני- זה בכלל היה משנה לך?
   ובאותו אופן- כמה היית מוכן לשלם תמורת צרכנות "שיוויונית"? היית מוכן לנסוע למסעדה קואופרטיבית בעיר אחרת? לקנות ברשת סחר הוגן שיקרה ב-40%?
   זה בעיני מדד טוב לרצינות טיעון. ה"שמאלני של כורסא" מצפה שהמדינה תעשה הוקוס פוקוס ותארגן את השוק כך ש-"יתאפשרו חיים הוגנים של העובדים"; כשבפועל רוב העובדים האלו לא מחפשים את אותה "הגינות" אלא, פשוט, להרויח יותר.

 4. ליכודניק

  בוא נראה רגע מה ההאשמות נגד נתניהו:
  – מתרועע עם טייקונים שמרכזים יותר ויותר מהעושר בעולם
  – לא סוגר *מספיק מהר* את הפערים בישראל

  דומני שעל הנקודה השניה אין מה להרחיב (הרי נתניהו וכחלון נבחרו בידי מצביעי ליכוד וכולנו- אי אפשר להצפות מהם להגשים את מצע העבודה),

  אבל בוא ננתח רגע את הנקודה הראשונה; לביבי יש אמנם קשרים חזקים עם מילצ'ן, לאודר, אדלסון- אבל ביחס למתחריו הפוליטיים בעין (גבאי, כחלון, לפיד, ליברמן) זה כסף קטן. כך שבהקשר הפוליטי, זו דווקא נקודת חוזקה שלו; רבאק, זה בנאדם ששלדון אדלסון שם מאות מיליונים כל שנה (דרך "ישראל היום") כדי להשאיר בתפקיד ראש הממשלה. לא כדי לקבל איזו טובה עסקית- אין לאדלסון עסקים במיליארדים בארץ- אלא כי הוא מאמין בו. ומה קיבל מילצ'ן תמורת הסיגרים והשמפניה שלו? עזרה לערוץ 10? הרי ביבי עמד לסגור אותו!