מדינת כל פליטיה

התרגלנו לחיות כמיעוט רועש שתמיד יפסיד לרוב דומם. אבל ה״כישלון״ שלנו טמון, בין היתר, בחשיבה א-היסטורית ודיבור א-פוליטי. הקריאה לא לגרש אפריקאים עכשיו לא חייבת לבוא על חשבון ההכרה שגירשנו פלסטינים אז. נהפוך הוא
רחל לאה ג'ונס

כשאנשים מתארים את ישראל כ-״מדינת פליטים״ בבואם להביע התנגדות לגירוש מבקשי המקלט מאפריקה הבא עלינו לרעה קופץ לי פיוז בארון החשמל של ההיסטוריה. אבל לא לפני שכמו מכת חשמל עוברת בי השאלה: ״כשאתם כותבים ׳מדינת פליטים׳ למי בדיוק אתם מתכוונים, לאלה שהיגרו אליה או לאלה שהוגלו ממנה?״

העובדה שכ-750,000 פלסטינים הפכו לפליטים ב-1948 בעוד כ-​50,000 נוספים נעקרו מיישוביהם בעודם במולדת​ ולא אלה ולא אלה הורשו לשוב אל בתיהם, היא בגדר סוד גלוי. אחרת המחוקק הישראלי לא היה טורח לדכא את המונח ״נכבה״ ובאופן אירוני להפכה למילה שגורה בעברית.

כשאנשים כותבים ״מדינת פליטים״ מתנגן להם סולו כינור כלייזמר מדומיין בראש, כזה שמחזיר אותנו ל-1933 או ל-1939 ולסוף מלחמת העולם השנייה ב-1945 ואז מקפיץ אותנו קדימה בזמן ל-2018 אבל מדלג כליל על ציוני הדרך המשמעותיים שבמחוזותינו, 1948 ו-1967. ואם הוא לא מדלג אז הוא מתכתב עם ניגון אחר, מדומיין לא פחות, שכותרתו ״ארץ ישראל היפה והטובה״.

​מה פשר הדילוג הזה? האם הוא מאפשר לנו להרגיש אנושיים יותר, הרי אין כמו הנכבה ואחותה הקטנה הנכסה כדי לקלקל לנו את הדימוי העצמי. האם הוא מאפשר לנו לייסד בינינו קונצנזוס מדומה, משהו נוסח ״לא ימין לא שמאל, לוינסקי״ בפראפראזה על "לא ימין, לא שמאל, ישר"?

לא מזמן כתב קולגה מתחום הקולנוע פוסט בפייסבוק והודיע שלצורך תחקיר הוא מחפש חומרים כתובים על ״מלחמת לבנון״. אז כתבתי קומנט והצעתי להשאיל לו עותק של הספר המכונן של רוברט פיסק על מלחמת לבנון Pity the Nation. הקומנט שלי נותר מיותם ולא זכה לכל תגובה. רק אחרי זמן מה קלטתי שלא בלבנון הארץ עסקינן, קרי הישות המדינית והחברתית גם יחד, כי אם בגזרה צה״ל​ית ו/או זירה שבה הנפש הצברית הסתכסכה עם עצמה. כשהבנתי את זה, כתבתי תת-קומנט נוסף בעניין. ​התגובה המלגלגת לא אחרה לבוא: ״נו ברור, אנחנו מפתחים סדרה דוקומנטרית לשידור הציבורי​, לא כותבים פמפלט שנועד להפגנה של ​100 איש״. צחקתי. אם כבר אז 100 מיליון איש/ה. כי מחוץ לכותלי ה- Jewish exceptionalism והנרקיסיזם של יורים ובוכים כל מי ששומע את רצף המילים ״מלחמת לבנון״ עולים בדעתו לבנון, תושביה ותלאותיהם תחילה.

איך כל זה קשור לגירוש המתקרב ולמאבק בו? התרגלנו לחיות כמיעוט רועש שתמיד יפסיד לרוב דומם. אבל ה״כישלון״ שלנו טמון, בין היתר, בחשיבה א-היסטורית ודיבור א-פוליטי. הקריאה לא לגרש אנשים עכשיו לא חייבת לבוא על חשבון ההכרה שגרשנו אנשים אז. אמת אחת לא בהכרח מחלישה אמת אחרת. נהפוך הוא. לכאורה אנחנו במצב של: ״שקט, מגרשים!״ אבל הפרד ומשול דיסקורסיבי ותודעתי לא תורם לאף מאבק בטווח הארוך. חיבור בין מאבקים וקהילות, דוקא כן. תמיד אעדיף פוליטיקה של גם וגם ​על פני או/או. הפסטור הלותרני ההוא ממלחמת העולם השנייה אמר את זה טוב ממני.

​כמו שיש אמנות בינלאומיות שחלות על מבקשי המקלט ברחבי העולם, כך יש החלטות וחוקים בינלאומיים שחלים על פליטי העבר וההווה. דמיינו, אם כן, שגורל מבקשי המקלט האפריקאים היה נקשר בגורל הפליטים הפלסטינים? וגורל שני הציבורים האלה בגורלנו אנו — מהגרי, מגורשי ופליטי אשכנז, ספרד, מזרח ומערב?

דמיינו, אם כן, שגורל מבקשי המקלט האפריקאים היה נקשר בגורל הפליטים הפלסטינים? וגורל שני הציבורים האלה בגורלנו אנו — מהגרי, מגורשי ופליטי אשכנז, ספרד, מזרח ומערב?

בסופו של יום אם יש דבר אחד (ויש הרבה דברים) שמחבר בין יהודים ופלסטינים זאת אפיסטמולוגיה של גלות. ובהקשר זה, תמיד טוב לחזור ולקרוא את ״גלות בתוך ריבונות״ חלק א' ו-חלק ב' של אמנון רז קרקוצקין.

מזה 25 שנה אני תומכת ברעיון מדינת כל אזרחיה. מה שיפה ברעיון הזה הוא שכל אחד ואחת יכולים לצקת תוכן לתוך תבנית החזון. במדינת כל אזרחיה שלי יש שוויון לאומי, אתני, מגדרי, תרבותי, לשוני, ואמונתי (או לכל הפחות שאיפה למימוש כל אלה). מי שנרתע מהרחבת הדמוקרטי וצמצום היהודי ברמת המשטר שישאל את עצמו אם הוא באמת מסוגל "לאהוב את הגר״ ולהכילו בקרבו. בראש שלי מתנגנים כינור, קמנג׳ה ומסנקו. כי מדינת כל אזרחיה היא למעשה מדינת כל פליטיה (כולל מי שנפלט מהקולקטיב בעודו כלול) — ובמדינה הזאת יש לנו רוב מוחץ.

רחל לאה ג'ונס היא יוצרת דוקומנטרית

* * *

ח"כ אורן חזן לח"כ ג'מאל זחאלקה:
״אין לך כסף למטוס? אני אקנה לך כרטיס… ונעיף אותכם מפה…״

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי ברנע

  הדמוקרטיה היא בהגדרתה היא מדינת כל אזרחיה. אבל כשמדברים על מדינת כל אזרחיה צריך לשאול- מהי זהותה הפוליטית? מה מאחד את אזרחיה? ואז מתברר כי התשובה היא שמדובר במדינה דו לאומית שהלאום הדומיננטי (כיום) הוא הלאום היהודי או היהודי ישראלי, שאינו מקבל לתוכו מי שאינם יהודים. נוכח הפער בינו לבין זה הפלסטיני בכל התחומים הרלבנטיים הרי מדובר במדינה החופנת בתוכה בהכרח מלחמת אזרחים . יש אופציה אבל היא אינה ראלית. בנית מדינת לאום אזרחי, אבל לה אין שותפים פוליטיים. אולי לאחר שפך הדם יצוצו כוחות נגדיים שיצדדו בה, אבל בשלב היסטורי זה, זה נראה פשוט פנטזיה. ועוד לא כתבתי מילה על הבעייתיות לכונן הסדר של שתי מדינות.

 2. ניסים

  לא פליטים ולא נעליים. ארץ ישראל קשורה בעבותות בהיסטוריה היהודית מזה אלפי שנים. העם היהודי שב לאדמתו. עם פלשתיני לא היה קיים בתקופת השלטון התורקי ולא בתקופת המנדט הבריטי כי לא היה מעולם עם פלשתיני. ואם היה כזה, מתי הוא שלט פה, מה היו גבולותיו, איזה מטבע היה לו, מי היו מנהיגיו, עם איזה מדינות היו לא בריתות ויחסי מסחר וחוץ וכן הלאה… מוסלמים מתפללים למקום הקדוש שלהם מכה ומדינה בעוד הישבן שלהם מופנה כלפי אל אקצה. ביהדות ירושלים מוזכרת מאות פעמים לעומת הקוראן שבו ולו פעם אחת. מוצאם של הפלשתינים מהסביב הערבית שהגיעו לפה בחיפוש אחר פרנסה. באשר לפליטים. הם מסתננים ומהגרי עבודה ולא פליטים. בג"ץ קבע שהחלטת הממשלה עומדת במחויביות הבנלאומיים לכן הם צריכים להיות מגורשים נקודה. עשרות מיליוני פליטים גורשו ממדינותיהם במלחמת עולם השניה ואף אחד מהם לא הפך לפליט אלא נקלט בארצו. אין שום סיבה בעולם שישראל תכיר בפייק ניוז הקרוי פליטים פלשתינים. עם ישראל שב לארצו לא על מנת לייסד את מדינת כל אזרחיה. אנגליה נוצרית בזהותה ובסמליה וכמוה מדינות אירופה נוצריות. מדינת ישראל יהודית.

  1. עופר

   ניסים, כשאתה אומר "העם היהודי שב לאדמתו", אתה מתכוון גם למאות אלפי גויים גמורים, שהגיעו מברית המועצות לשעבר, שמתפללים לכוון דוכן הסטייקים הלבנים בטיב טעם ועכוזם מופנה לכוון הסטנד של הבירות?

 3. קוקוריקו

  אנחנו כבר 70 שנים לאחר קום המדינה ובריחת חלק מערביי דרום סוריה מביתם.
  זאת בעיקר עקב הקריאה של הנהגתם לעזוב עם הבטחה שתוך זמן קצר המלחמה תוכרע לטובת הערבים וערביי סוריה הדרומית יוכלו לשוב לבתיהם.
  זה הרקע.

  לאחר 70 שנה לא נותר הרבה פליטים – אין פליטות בירושה מההורים – את אותם זקנים אפשר לקלוט כאן.לא את צאצאיהם עליהם למצוא את גורלם במדינות בהם הם חיים.

  יתר על כן כנגד אותם ערבים " "פליטים" " קלטה מדינת ישראל מעל למיליון פליטים יהודים יוצאי מדינות ערב,כך שבפועל בוצעו כאן חילופי אוכלוסין נחרבים/

  .אם נסתכל על מסגרת רחבה הרבה יותר אזי לפני ואחרי מלחמת העולם השניה בוצעו חילופי אוכלוסין נרחבים בעולם של כ-50-80 מליון איש בעולם,די אם נזכיר כ-2 מיליון גרמנים שסולקו מחבל הסודטים הצ'כי לגרמניה.עוד כמה מיליוני גרמנים שחיו דורות בחבל שלזיה סולקו מפולין לגרמניה. ועוד,ועוד ועוד