המחלה הכרונית של השלטון

הנאום של ראובן אברג'ל בהפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט, מול שגרירות רואנדה בישראל
ראובן אברג׳לראובן אברג׳ל

מנהיג חברתי ולוחם זכויות אדם ממייסדי ומנהיגי תנועת הפנתרים השחורים, חבר ופעיל בתנועת תראבוט

(הביא לפרסום: אלעד זמיר)

לשלטון הזה יש בעיה קשה וחמורה. בעיית ראייה. זאת בעיה שהתגלתה אצלו כבר לפני שנים רבות. זאת מחלה כרונית. השלטון הזה לא רואה שחורים. לא רואה שחורים. אפילו לא מקרוב. לא רואה ממטר. באו לכאן גברים, נשים, ילדים, שעשו מסע ייסורים, שנמלטו מידי רוצחים וסרסורי אדם. הם באו לכאן, התייצבו מול השלטון, וביקשו דבר אחד פשוט: תראו אותנו. תבדקו. אם אנחנו רמאים, תשלחו אותנו מפה. אם אנחנו פליטים, תנו לנו הגנה ודרך להתקיים בכבוד, עד שנוכל לחזור לבית שלנו.

אבל השלטון הסתכל עליהם ולא ראה בני אדם. הוא לא ראה כלום. כי הוא לא רואה פליטים ולא רואה שחורים ואף פעם לא ראה את השחורים. את השחורים האלה הוא זרק בשכונות ובערים שהוא לא רואה בעיניים: בדרום תל אביב, בבאר שבע, באילת. המקומות האלה בשבילו הם כתמים של עיוורון, מקומות שלא רואים, שאת התושבים שלהם הוא לא רואה. הוא רומס אותם ודופק אותם ומתעלל בהם, וכשהוא מסתכל עליהם הוא לא רואה בני אדם. בדיוק כמו שהוא מסתכל על אפריקה.

כשהוא מסתכל על אפריקה, השלטון הזה אולי לא רואה שחורים, אבל הוא רואה שטרות ירוקים, הרבה ירוקים. כשהשליחים של השלטון הזה באים לאפריקה, הם לא שואלים שאלות על בני אדם, כי הם לא רואים בני אדם. הם מוכרים את הנשק שהורג בני אדם. כשהפטרונים של השלטון הזה מסתכלים על מבקשי המקלט הם לא רואים בני אדם. הם רואים דולרים.

הם רואים את כל הכסף שאפשר לעשות מהדלת המסתובבת: לגרש את הסודנים, להביא את הפיליפינים. לגרש את הפיליפינים, להביא את ההודים. ועל כל פליט שמגורש – כסף לקבלן. על כל עובד שמיובא – כסף לקבלן. על כל מגרש שמתפנה בדרום תל אביב ועל כל בניין – כסף לקבלן.

וככה גם בעיסקה האפלה שלהם עם רואנדה ואוגנדה. מה הקשר בין האריתראים והסודאנים לרואנדה ואוגנדה? אין קשר. אבל לא רואים שחורים. רואים מזומנים. רואים עיסקאות נשק. רואים טוב מאוד שהם נזרקים מרואנדה ומאוגנדה ישר לידיים של הרוצחים שמחכים להם בסודאן ובלוב. הם בשלטון רואים טוב מאוד את האמת. אבל הם לא רוצים שאנחנו נראה. בשביל זה ההסכם חסוי: שלא יראו את השחורים מתים. גם כשהם מתים, לא צריך לראות שחורים.

אבל אנחנו רואים. אנחנו רואים דרך כל מסך השקרים. אנחנו רואים את השחורים. אנחנו מסתכלים במראה ואנחנו רואים את השחורים. רואים בני אדם, כמונו, שמבקשים חיים, כמונו. אנחנו לא רואים "מסתננים". "מסתנן" זה מי שגונב את הגבול ופולש לך לבית בלי שום הצדקה ולוקח לך את מה שאין לך. וזה לא המקרה של הפליטים. זה המקרה של השלטון. השלטון הזה מסתנן.

השלטון הזה מסתנן לנו לחיים עם הגזענות החולנית שלו, עם רדיפת הפליטים, עם הרס השכונות, עם פינוי בתים, עם ייבוש תקציבים, עם חינוך מקצועי, עם אפליה ושנאה ומוות ועיוורון לכל דבר צודק. ואנחנו אומרים לשלטון הזה, המסתנן הזה, מהרחובות שלנו: תצאו לנו מהבתים שלנו, תעזבו אותנו, תנו לנו לחיות.

אתם במדינת ישראל יסדתם את המושג הזה שנקרא "חסידי אומות העולם". אתם הסתובבתם בעולם וכתבתם ספרים על זה שהאנשים האלה הסתירו יהודים והחביאו אותם מפני הרוצחים בגרמניה הנאצית. נתתם להם תעודות, הקמתם להם אנדרטאות, הקמתם בתי ספר על שמם. נתתם להם תעודות שהם "חסידי אומות העולם", ואתם לא יכולים להיות ליום אחד חסידי אומות העולם פה? בושה וחרפה.

דבר אחד אני יכול להבטיח לכל אלה שהגיעו לכאן: גם אוהדים, גם הפליטים, וגם חברים שלנו שהגיעו מכל הארץ. אם יהיה גירוש המוני, אני הראשון שמצטרף לגירוש הזה, ואגייס עוד מאות אלפים שיצטרפו אלינו – שיגרשו את כולנו מכאן!"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.