רק טובת המדינה מעניינת את נתניהו

נתניהו הוא אחד המנהיגים הפופוליסטיים האפקטיביים ביותר בזמן הזה, וככזה הוא יוצר קשר ישיר עם האזרחים על ידי פנייה לרגש, תוך התעלמות מהעובדות. בין היתר, בהנהגתו, הפכה ישראל לבעלת שיעור העוני הגבוה ביותר בעולם המערבי, דמוקרטיה מקרטעת, מדינה של שלטון יחיד
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

מניתוח תגובת ראש הממשלה להמלצות המשטרה, דברים "מלב אל לב" לאזרחי ישראל, שבוודאי הושקעה בהם מחשבה רבה, עולה שהמטרה מרכזית של הנאום הדרמטי הזה הייתה ליצור זהות מוחלטת בין טובת נתניהו לטובת המדינה. בפתיחת דבריו אמר ראש הממשלה: "את כל חיי הקדשתי למען מטרה אחת: להבטיח את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל". זה הכוח, לדבריו, המפעם בו לאורך כל חייו. "אתם יודעים", הדגיש שוב ושוב, "אני עושה את הכול כשדבר אחד ויחיד לנגד עיניי – טובת המדינה. לא בשביל סיגרים מחבר, לא בשביל סיקור עיתונאי, לא בשביל שום דבר – רק טובת המדינה. ושום דבר לא הסיט ולא יסיט אותי ממלאכת קודש זו, גם לא התקפות נגדי".

לקראת סוף דבריו הוא חזר והזכיר: "אזרחי ישראל, אני לא כאן כדי לעשות לביתי. אם זה מה שהיה מניע אותי – הייתי מזמן במקום אחר. מה שמניע אותי הוא דבר אחד: להבטיח את עתידה של המדינה שלנו". לכן, כל ניסיון לפגוע בו ו"להסיט אותו ממלאכת הקודש" בשל זוטות כגון "סיגרים מחבר או סיקור עיתונאי", משמעו פגיעה בטובת המדינה, ביטחונה ועתידה. פגיעה בקדוּשה. פגיעתם של אויבים מבית שיש להביסם, אויבים שזהותם משתנה לפי צרכיו הפוליטיים של נתניהו, והפעם אלה משטרת ישראל והתקשורת.

נתניהו הוא אחד המנהיגים הפופוליסטיים האפקטיביים ביותר בזמן הזה, וככל מנהיג פופוליסטי הוא יוצר קשר ישיר עם האזרחים על ידי פנייה לרגש, תוך התעלמות מהעובדות במטרה לגייסם למאבק ביריבים ובמוסדות פוליטיים המנסים להגביל את כוחו. אמצעי מרכזי של שליטים מסוגו של נתניהו לביצור שלטונם הוא יצירת דה־לגיטימציה מוסרית ופוליטית של כל מי שנתפס כיריב המאיים על שלטונו. אולם טובתה של המדינה כפי שעולה מדבריו של נתניהו היא טובתה של מדינה אוטוריטרית, מדינה של שלטון יחיד. זו אינה טובתה של מדינה דמוקרטית, שנתניהו וחלק מהקואליציה שלו עסוקים בפירוק מוסדותיה, כלליה ותרבותה בשנים האחרונות.

טובתה של המדינה לפי נתניהו ובעלי בריתו משמעותה התנכלות ופגיעה בעיתונות חופשית, רדיפה אחר ארגוני חברה אזרחית עצמאיים המבקרים את מדיניותו, החלשתה של הרשות השופטת וצמצום סמכויות החקיקה והפיקוח של הרשות המחוקקת. כמו גם כרסום מתמשך במעמדו של שירות ציבורי עצמאי והכפפתו לאינטרסים פוליטיים, הסתה נגד המיעוט הערבי, תיאור המחנה הפוליטי היריב כ"לא יהודי", אינדוקטרינציה לאומנית ודתית במערכת החינוך, צנזורה תרבותית של יצירות ומוסדות תרבות ושחיתות אישית ומוסדית בחלק ממערכות השלטון שבה מעורבים אנשי סודו ויועציו של ראש הממשלה. בדבריו התפאר נתניהו ב"רפורמות מרחיקות לכת שהזניקו את הכלכלה שלנו מעלה־מעלה" – רפורמות שהפכו את ישראל למדינה בעלת שיעור העוני הגבוה ביותר בעולם המערבי, מדינה שאי־השוויון בין אזרחיה הוא בין הגבוהים ביותר במדינות המפותחות, ושמספר המיליונרים בה רק הולך וגדל.

טובתה של המדינה לפי נתניהו משמעותה התנכלות ופגיעה בעיתונות חופשית, רדיפה אחר ארגוני חברה אזרחית, החלשתה של הרשות השופטת וצמצום סמכויות החקיקה והפיקוח של הרשות המחוקקת

יש לא מעט אירוניה בכך ששעות לפני שפורסמו המלצות המשטרה נפגש נתניהו עם היועץ לביטחון לאומי ולמדיניות חוץ של הונגריה, ג'וזף צוקור, ודן עימו באפשרות שישראל תארח את ועידת וישיגראד שבה חברות צ'כיה, הונגריה, פולין וסלובקיה – מדינות שבראשן עומדים שליטים ימניים קיצוניים, ושלטונם מבוסס על שנאת זרים, גם יהודים, ובוז לערכים כסובלנות, פלורליזם וזכויות אדם. ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה ובן־ברית קרוב של נתניהו, מכנה משטרים מסוג זה "דמוקרטיה לא־ליברלית" – דמוקרטיה המאופיינת בהכפפתם של התקשורת ובתי המשפט לשלטון ובקשרים הדוקים ומתן טובות הנאה בין השלטון לקהילת העסקים, משטר שבו קיימת זהות מוחלטת בין טובת העם, טובת המדינה וטובת השליט.

נאום נתניהו אחרי הפרסום על המלצות המשטרה להעמידו לדין. צילומסך
נאום נתניהו אחרי הפרסום על המלצות המשטרה להעמידו לדין. "זהות מוחלטת בין טובת העם, טובת המדינה וטובת השליט." צילומסך
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  זו הפשטה חמורה מאוד של המציאות. עבור סוציאל-דמוקרט, או שאתה "משלנו", נציג של העם- או שאתה משרת של ההון. אין באמצע.

  לפיד, כחלון וגבאי הם משרתי הטייקונים- הם היו שכירים וחברים שלהם, ולהערכתי עדיין תלויים בהם לקידום פוליטי.

  נתניהו הוא בליגה משל עצמו; שלדון אדלסון הוציא מכיסו סכום מדהים של מעל 700 מיליון ש"ח כדי שנתניהו יהיה בשלטון. זה סדר הגודל של סה"כ החובות של פישמן ודנקנר. כלומר- אם הם טייקונים של הון, הוא טייקון של כוח פוליטי ומדיני. מאזינים לו בארץ, וגם בקונגרס (ובהונגריה, ובמוסקווה, הודו, ובאפריקה, ואיפה לא). הוא המדינאי היחיד בארץ שיכול לדון עם הטייקונים בגובה העיניים, כשווה אל שווים.
  אם מחר קבוצת ידיעות אחרונות תחליט להסיר את תמיכתה בלפיד, או להתחיל לבדוק מה קרה בתקופת גבאי בבזק, או לבדוק את קשרי כחלון עם קובי מימן, הם גמורים; והם יודעים זאת. נתניהו, לעומת זאת, נמצא תחת מתקפה כעשור- והציבור בוחר בו שוב ושוב.

  כוחו האישי אפשר לו להיות הפוליטיקאי היחיד שנלחם בעלי ההון- בתקופתו נפלו פישמן, דנקנר, זיסר.. נתניהו היה מאוד לא נוח לבעלי הון, ומהבחינה הזו בהחלט היה בצד "העם".

  בתחום המדיני- מצבנו איתן, האיומים הביטחוניים במגמת ירידה, האזהרות לגבי אירן מתבררות כנכונות.
  בתחום הכלכלי- הפערים, מה לעשות, דווקא מצטמצמים. האזרח הפשוט עובד, מרויח, טס לחו"ל וקונה רכב חדש.

  בקיצור, תהיה לי בבחירות דילמה אמיתית בין מנהיג נהנתן ומושחת אך מוצלח לחבורת מתמודדים שלא הוכיחו דבר, שאולי הם ישרים ואולי לא. דילמה קשה.

  1. שי

   איך יוכיחו המתמודדים ? יש לנו רוה"מ מוצלח כדבריך כבר 12 שנה. במהלך שנים אלו דאג לסרס כל מי שרק הרים ראש כאלטרנטיבה להחליפו ביום מן הימים. ממפגתו שלו עזבו רבים וטובים כמו יעלון סער וכחלון . נותרו לידו מלכחי פנכה כמו רגב ומיקי זוהר.
   בגאונותו הצליח נתניהו לגרום גם לאנשים נבונים כמוך לדילמה רצינית … הוא נותר בעל הנסיון היחיד אין לעם היהודי עוד מה להציע …

 2. דפנה

  ובל נשכח את כל האזרחים החביבים שבחרו בליכוד. בל נשכח את אלה שימשיכו ויצביעו לנתניהו גם בבחירות הבאות. הם אלה שנותנים לנתניהו את הכוח לעשות את כל המעשים המחפירים המתוארים כאן.