• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הסיכוי שמזרחים בכל זאת יצביעו מרצ

הנתונים מלמדים כי מפלגת העבודה מכפילה את כוחה בפריפריה כשהיא בוחרת במנהיג מזרחי. אבל כל עוד השמאל האשכנזי ומתעלם מהפיל שבמרכז החדר, מזרחים יצביעו לו בשיעורים נמוכים והוא ימשיך לשבת באופוזיציה. לקראת הבחירות לראשות מרצ שיתקיימו ביום ה' הקרוב
תום מהגרתום מהגר

פעיל בעמותת עמר"ם לקידום תרבות וזהות מזרחית

כולנו מכירים את המימרות הרווחות: "הם מצביעים למי שדופק אותם" ו"גם אם חמור יעמוד בראש הליכוד, מזרחים יצביעו לו". אבל מסתבר שזה לא ממש כך, רק צריך להעיף מבט בנתונים. בהינתן המועמד הנכון, השמאל בהחלט יכול לקבל שיעורי הצבעה משמעותיים מאד ממזרחים. בכל עשר הערים הפריפריאליות שבחרתי באופן אקראי, עמיר פרץ ניצח את אהוד ברק, שלי יחימוביץ' ובוז'י הרצוג; הוא היחיד שקיבל שיעור הצבעה דו-ספרתי בכל הערים שנבדקו ושממוצע ההצבעה למפלגת העבודה בראשותו בערים הללו הוא יותר מכפול מממוצע ההצבעה באותן ערים לברק, יחימוביץ' והרצוג במערכות בחירות אחרות. מפלגת העבודה מכפילה את כוחה בפריפריה, ואף יותר, כאשר היא בוחרת במנהיג מזרחי. אבל כל עוד השמאל אשכנזי, מזרחים יצביעו לו בשיעורים נמוכים.

כזכור, הפעם האחרונה שהוקמה ממשלת מרכז שמאל היתה בעקבות בחירות 2006. מאז רק ביבי. עיננו הרואות, עמיר פרץ, מרוקאי משדרות, הצליח להעביר מנדטים קריטיים מגוש הימין לגוש השמאל. הרבה מצביעים אשכנזים עזבו עם שמעון פרס ממפלגת העבודה לקדימה, אבל אלו מנדטים שנשארו "בתוך הגוש". את הכף הכריעו מצביעים מזרחים, אשר לראשונה ראו מנהיג מזרחי אמיתי, איש של העובדים משדרות, שמוביל את מפלגת העבודה.

בלי שמץ של התרסה או ציניות – לא קל לשבט הלבן עם הנתונים המופיעים כאן. הם רוצים להאמין ש"השד העדתי" נמצא בבקבוק ולא יוצא. אבל מסתבר שהוא רלוונטי מאד לימינו, באופן עקבי, והשלכותיו מאד משמעותיות. יתרה מזו: מהנתונים עולה שעל מנת לקרוא תיגר אמיתי על שלטונו של נתניהו, אשכנזים נדרשים לפנות את עמדות המפתח שהם רגילים להן. המשוואה פשוטה- רוצים להיות שמאל משמעותי ומוביל? בואו נדבר ברצינות על מזרחים-אשכנזים, בואו ניתן לכוחות מהפריפריה להוביל את המאבק לצדק ושוויון. רוצים להמשיך לדבר על שמאל תוך התעלמות מהפיל שבמרכז החדר? שבו באופוזיציה.

הנתונים מבוססים על פילוחי הצבעה לפי יישוב של ועדת הבחירות המרכזית בשנים המצוינות
הנתונים מבוססים על פילוחי הצבעה לפי יישוב של ועדת הבחירות המרכזית בשנים המצוינות

האם אבי גבאי מסוגל לחזור על ההצלחה של פרץ? ספק רב. ראשית, לזירה הצטרף מאז משה כחלון, והוא יושב על "הנישה" של גבאי. בניגוד לפרץ, שניהם משווקים את עצמם לציבור כ"מזרחים-לייט", סוג של קפיטליסטים שקורצים למעמד הבינוני-גבוה. חשוב לזכור בהקשר זה שפרץ מונה לשר הביטחון בעקבות התנגדות נחרצת של בעלי הון למינויו לשר האוצר. לכחלון זה לא קרה. שנית, מאז היבחרו, אבי גבאי עסוק בעיקר בהצהרות תמוהות למדי שאמורות היו, כך נראה, לקרב אותו אל המרכז הפוליטי. אלא שתחת זאת, הוא נבלע בו, ולא הצליח לחדד את ההבדלים בינו לבין האחרים. פרץ, לעומתו, הניף בזמנו בגאון את הדגל החברתי, חידד את ההבדלים בינו לבין אולמרט ונתניהו, והציבור המזרחי נענה לכך בקלפיות.

כבר שנים ארוכות שהשמאל בישראל מתנהל כמועדון סגור, ובהתאם לכך מדשדש באופוזיציה. מאז היווסדה לפני כ-26 שנה, אך ורק אשכנזים/ות הנהיגו את מרצ. לא הגיע הזמן לשינוי?

בסוף השבוע יתקיימו הבחירות לראשות מרצ. אבי בוסקילה אזר אומץ והחליט לאתגר את האלקטורט של "השמאל הישראלי". הוא מדבר ברצינות, כפי שמעולם לא שמענו מועמד של מרצ מדבר, על חלוקה אחרת של משאבים, אליטות אשכנזיות משמאל ומימין, שוויון הזדמנויות לילדי הפריפריה. כבר שנים ארוכות שהשמאל בישראל מתנהל כמועדון סגור, ובהתאם לכך מדשדש באופוזיציה. מאז היווסדה לפני כ-26 שנה, אך ורק אשכנזים/ות הנהיגו את מרצ. לא הגיע הזמן לשינוי?

רוב הסיכויים שבוסקילה לא יביא איתו אלקטורט מזרחי מיד, אם ייבחר. אבל הפוטנציאל קיים וכדי לממש אותו מרצ והשמאל יצטרכו לתת לבוסקילה את המפתחות ליותר מקדנציה אחת. שימו לב איך אורלי לוי-אבוקסיס הולכת ומתהווה ככוח משמעותי בפוליטיקה הישראלית. כמו עמיר פרץ, היא מזוהה עם הפריפריה והולכת חזק על הדגל החברתי. זה עובד.

למיטב הבנתי, בחירה בבוסקילה היא הדבר הנכון והצודק לעשות, משום שמרצ באופן עקבי ומחפיר מדירה מזרחים משורותיה. אבל לא פחות חשוב, כפי שניתן ללמוד מהנתונים לעיל, זו הדרך היחידה של השמאל להרחיב את שורותיו ולהיות כוח משמעותי, שיוביל קו רציני של דמוקרטיזציה ושוויון. מתפקדים/ות- אל תפספסו את ההזדמנות הזו.

אבי בוסקילה ותמר זנדברג, מועמדים לראשות מרצ
אבי בוסקילה ותמר זנדברג, מועמדים לראשות מרצ
כנראה שיעניין אותך גם: