מעלים את דרום תל אביב מעלה מעלה

לפני שנתניהו ושריו מפזרים שוב הבטחות סרק, מן הראוי להתחיל בפעולות לצמצום העוול והנזק בשכונות אלה שלהם אחראית הממשלה
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

אז עכשיו, לאחר שהתברר ששנים של הסתה, שקרים, בזבוז של מאות מיליוני שקלים מכספי ציבור בבניית מכלאות למבקשי המקלט מאריתריאה וסודן וההתעללות בהם היו לשווא, התפרץ לפתע השבוע נחשול חיבה ודאגה אדיר לתושבי דרום תל־אביב. מעולם לא היו אהודים יותר: "נעלה את דרום תל־אביב למעלה למעלה", הבטיח שלשום נתניהו במסיבת העיתונאים שבה הכריז על ההסכם עם נציבות האו"ם לפליטים (שזמן קצר לאחר מכן הודיע שהוא משעה אותו, ואתמול כבר ביטל אותו). שר החינוך בנט הצהיר שהוא מתנגד להסכם על רקע "חובתנו המוסרית כלפי תושבי דרום תל־אביב החיים ב'מדינה בתוך מדינה'", ושר התחבורה כץ הכריז ש"טובת תושבי דרום תל־אביב חייבת להיות בראש וראשונה לנגד עינינו". אז לפני שמפזרים שוב הבטחות סרק ומעלים את דרום תל־אביב "מעלה מעלה", מן הראוי להתחיל בפעולות לצמצום העוול והנזק בשכונות אלה שלהם אחראית הממשלה.

כך, למשל, ראש הממשלה ושר האוצר יכולים להורות על הפסקת גירוש אחר – גירושם של תושבי שכונת הארגזים, אבו־כביר, סומייל, נס לגויים ביפו ותושבי גבעת עמל בצפון העיר – שדחפורים של טייקוני נדל"ן מסלקים מבתיהם באישור העירייה ומשרדי הממשלה. אגב, יש לא מעט אירוניה במינויו של אביגדור יצחקי על ידי נתניהו לראש מנהלת שיקום דרום תל־אביב, שכן יצחקי שימש עד לפני זמן קצר כיו"ר מטה הדיור של שר האוצר כחלון ויכול היה לפעול רבות לפתרון בעיות הדיור בדרום תל־אביב. אלא שהוא לא נקף אצבע כדי למנוע פינוי משפחות מבתיהן למרות תחינות התושבים. וכפי שמתרחש מזה שנים בתל־אביב, לאחר פינוי התושבים יוקמו שם שכונות יוקרה אופנתיות עבור המאיון העליון.

מוזר גם לחזות בדאגתו הפתאומית של בנט לתושבי דרום תל־אביב. מה מנע משר החינוך להשקיע משאבים בקידום החינוך בדרום העיר עד עכשיו? ובאשר לדיור, כמנהיג מפלגת הבית היהודי הוא יכול היה לסייע באופן משמעותי לפתרון מצוקת הדיור של תושבי דרום העיר אם רק היה מורה בזמנו לחברו לסיעה, שר החקלאות אריאל, לא להעניק (בניגוד לחוק) לעמותות ולמקורבי המפלגה דירות השייכות לדיור הציבורי ובמקום זאת להקצותן לתושבים, זכאי משרד השיכון – 300 משפחות הממתינות לדירה כבר שנים.

במקום לזייף עניין בתושבי העיר המוזנחים, ראש הממשלה ושר האוצר יכולים להורות על הפסקת גירושם משכונת הארגזים, אבו־כביר, סומייל, נס לגויים ביפו ותושבי גבעת עמל בצפונה

באשר לשר מודאג נוסף, שר התחבורה כץ, צריך להזכיר כי לאחרונה פעל משרדו נמרצות לחתימת הסכם עד לשנת 2042 עם חברת הנדל"ן נצבא, שבבעלות איל הנפט והנדל"ן קובי מימון, לתחנה המרכזית החדשה – הנחשבת לאסון תכנוני ולמפגע הסביבתי הגדול ביותר באזור דרום תל־אביב. ההחלטה התקבלה בניגוד גמור לתוכנית המתאר החדשה של תל־אביב שאושרה לפני כשנה וקובעת כי יש לפנות את התחנה ולבנות על שטחה מגדלי מגורים ומשרדים. אם לא די בכך המדינה תשלם מדי שנה לנצבא 40 מיליון שקלים כדמי שכירות.

דאגתו הפתאומית של ראש הממשלה לתושבי דרום תל־אביב עומדת בסתירה למדיניות הכלכלית והחברתית שהוא מנהיג, שרבים מתושבי דרום העיר המשתייכים לתחתית הסולם החברתי והכלכלי בישראל הם קורבנותיה המרכזיים. מדיניות שמתאפיינת זה שנים, על פי דו"ח מבקר המדינה מ־2013, בחוסר אחריות לצורכי תושבי דרום תל־אביב ובהזנחה מוחלטת שלהם.

יש להזכיר גם כי ראש הממשלה, הוא ולא אחר, אחראי לריכוזם של מבקשי המקלט בדרום העיר. בגלל הנחיות ממשלתו הועלו מבקשי המקלט ששהו במתקני הכליאה בדרום על אוטובוסים והורדו בתחנה המרכזית החדשה, במקום שיעניקו להם רישיונות עבודה ויפזרו אותם ברחבי המדינה.

תושבי דרום תל־אביב למודי האכזבות כבר יודעים שאין להתפעל ולסמוך על פרץ גילויי האהבה הדאגה הללו של נתניהו ושרי ממשלתו.

פורסם ב״ידיעות אחרונות״

כנראה שיעניין אותך גם: