ישראל: הסוף היה כבר בהתחלה

אני כבר לא יכולה לשאול את סבא וסבתא שלי איך יכלו להיות חלק מהזוועות האלה. אני רוצה להאמין שהם לא ידעו על הנכבה, על חטיפת הילדים, על הניסויים בבני אדם, ואני יודעת שזאת אמונה חסרת בסיס
רותי שטרןרותי שטרן

אמא לשלוש, לסבית, גרושה. עקרת בית וגם זמרת, כותבת ובעלת דעה על כל דבר (כמעט). מקימת האתר dreamersites.com

במוצאי יום השואה הלכנו לראות את ההצגה "יולדות", המבוססת על פואמה של איריס אליה-כהן בשילוב עדויות של אימהות שילדיהן נחטפו מהן בפרשת ילדי תימן והבלקן. המשחק נהדר ופוצע, הטקסט שערכה רחלי סעיד בכישרון רב והבימוי הכל כך מדויק של חנה ואזנה-גרינולד הופכים את התיאטרון התיעודי הזה למצוין מבחינה אמנותית ומטלטל מכל בחינה אחרת. כמובן, השילוב בין התזמון שבה יצא לנו לראות אותה למיקום (תיאטרון יפו) העצים כל רגש שעלה.

כמה ימים לאחר מכן התקיימה אזכרה לסבא וסבתא שלי. הם לא נפטרו באותו הזמן, למרות שכשסבא שלי נהרג בתאונת דרכים, החיים של סבתא שלי כבר התחילו להיגמר. הוא היה בן שמונים ושתיים, גיל טוב למות בו לכל הדעות, ובכל זאת מותו בא לנו בהפתעה והשאיר אותנו מחוסרי מנהיג. סבא וסבתא שלי, אותם אהבתי מכול ואליהם אני מתגעגעת אינסוף, הגיעו לארץ לפני המלחמה. הוא כסטודנט בטכניון, היא בעקבות אחיה הגדולים שכבר היו כאן. הם הפכו לזוג כאן למרות שהכירו כבר שם, כשהמשפחות שלהם היו חלק מקהילה ציונית בעיר וילנה שבליטא. הם גרו בחיפה, התחתנו וילדו שלושה ילדים. אימא שלי, האמצעית, שנולדה ממש בסמוך להכרזת המדינה, תהיה בקרוב בת שבעים.

מאז שהתחילו לצוף ולהיחשף ביתר שאת סיפורי החטיפות של ילדי תימן והבלקן נדמה לי שהאדמה רועדת. מכות קטנות של פטיש מרעידות אותה, ואנחנו חיות כאילו הכול כרגיל כשהאמת היא שכלום לא נשאר אותו הדבר. תחושה דומה הציפה אותי כשהתחלתי להבין את סיפור הנכבה, שגם היא – למרות שהייתה שם תמיד – רק ברגע מסוים החלה להתגלות לנו היהודים ולהרעיד את הקרקע הכביכול יציבה שעליה גדלנו וחונכנו. עם ללא ארץ, ארץ ללא עם, שלל סיפורי אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה, המחתרות וכל הזמן בצלה הכבד של טראומת השואה והקמים עלינו לכלותנו.

אחרי שמבינים את האופן שבו קמה ישראל כבר אי אפשר שלא לחשוב שהכול כאן רקוב. למרות שלא היה לזה כל זכר בטקס הפטריוטי המופרך ששודר אתמול לאזרחי ישראל בטלוויזיה, שמיליונים הושקעו בהפקתו, מדובר בקיום שמבוסס על מעשי תועבה, רצח, אלימות, אכזריות ורוע ומעל הכול שקרים. שקרים ועוד שקרים שסיפרו לנו תמיד ושעדיין מנסים לספר, על טוהר הנשק והצבא המוסרי בעולם, על שוויון ודמוקרטיה, על הערבות ההדדית החד פעמית השוררת בין יהודי כל העולם ועל הייחודיות הישראלית בשילוב עם המוח היהודי. כמה טוב להיות ישראלית.

וסבא וסבתא שלי האהובים והעדינים, היו כאן ממש מההתחלה ואפילו רגע לפני ואני רוצה לשאול אותם ולא יכולה, מה הם ידעו ואיך הם יכלו להיות חלק מהזוועות האלה. אני רוצה להאמין שהם לא ידעו כלום, לא על ריקון הארץ מערביה, לא על חטיפת הילדים ממשפחותיהם, לא על הניסויים בבני אדם בתירוץ של ריפוי מגזזת, ואני יודעת שזאת אמונה חסרת בסיס. מה הסיכוי שלא ידעו? נכון, הם לא היו רופאים ואחיות והם לא עבדו בוויצו או בהדסה או במחנות עולים אבל מה הסיכוי שלא היו אנשים בסביבתם שאימצו תינוקות או ילדים? המספרים המשוערים של החטופים הם עצומים, ואם עכשיו אנחנו מרגישות שאנחנו חיות בביצה וכולם מכירים את כולם, אז הארץ היתה קטנה הרבה יותר ובטח שחיפה. שוב ושוב אני סורקת במחשבתי את המשפחה ואת החברים, לנסות לאתר מאומצים, והעובדה שהיו להם חברים בלי ילדים מקבלת משמעות אחרת, לא רק של גורל אלא גם של בחירה לא לקנות לעצמם ילד.

שקרים ועוד שקרים שסיפרו לנו תמיד ושעדיין מנסים לספר, על טוהר הנשק והצבא המוסרי בעולם, על שוויון ודמוקרטיה, על ערבות הדדית. טוב להיות ישראלית

מאז שהחלו הפגנות השיבה בגבול עזה אני קוראת על כך שהירי באש חיה על מפגינים זו תחילת הסוף, ואני חוששת שתחילת הסוף היתה ממש בהתחלה. נכון, אני אוהבת את החיים כאן, בכל זאת, ויש לי יותר סיבות לא לעזוב מלעזוב. משפחה, שפה, תרבות, חברים, הערבוב המשמח הזה של מזרח ומערב, אבל יותר מכל זה בפשטות הבית שלי. כולנו חיים עם הדיסוננס הבלתי פתיר הזה, עם המיקס הבלתי אפשרי הזה של אהבה וזיקה ובה בעת תיעוב של כל מה שקרה ועדיין מתרחש כאן. התקווה היחידה שיש לי מהמקום הזה הוא א.נשים יקרות ויקרים שבאומץ רב חושפות את השקרים האלה, מוציאות אותם לאוויר ולא שותקות יותר. כולנו חייבים להבין שהסיפור הזה וסיפורים אחרים, מהנכבה ועד סלאח, כולם סיפורים של כולנו והחשיפה שלהם כולל פתיחת ארכיונים ופרסומם הם המוצא היחיד שלנו לסיכוי כלשהו לעתיד שפוי.

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

מתוך ההצגה "יולדות" בבימויה של חנה וזאנה גרינוולד. צילום: דוד קפלן
מתוך ההצגה "יולדות" בבימויה של חנה וזאנה גרינוולד. "התקווה היחידה שיש לי מהמקום הזה הוא א.נשים יקרות ויקרים שבאומץ רב חושפות את השקרים האלה." צילום: דוד קפלן
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Mosheshy

  מאמר חשוב.
  במיוחד באווירה העכשווית בישראל.

 2. עמית

  את מחשבותי וחוויותי כתבת כאן בצורה מדויקת להפליא.

 3. סמולן

  אנסה להרגיע. ארצות הברית, אנגליה, צרפת וכמובן גרמניה קמו על דברים חמורים יותר מאימוץ בכפיה של 5000 ילדים (הלכתי לחומרה), וגירוש של כמליון אויבים למרחק של 40 קילומטר (חומרה כנ"ל). ניתן כמובן לצאת נגד התופעות האלו בכל הזעם הנדרש והקיים – זכותך הבלתי מעורערת לשלוף חרב קדושה ולהכות בה. אבל לומר שישראל רקובה מהיסוד בגלל זה? בסקלה שבה מדינות ועמים נבנים, "זה" אפילו לא זניח. ואם קשה לך להאמין, בחני מי מקבל את התואר "שאהיד", את הזרמת הכסף הנלווית אליו ועל אילו מעשים מגיע כל הטוב הזה. נכון שהפלסטינים ממש לא רקובים מהיסוד? יפה.

 4. ג. אביבי

  מאמר טוב. עוד סנונית המבשרת שבקרב האינטליגנציה הישראלית הלא ממסדית מתחיל להתחוור הקשר בין פשעי הציונות האשכנזית נגד הערבים (כגון הנכבה) לבין פשעיה נגד הערבים האחרים – המזרחים.
  "מאז שהתחילו לצוף ולהיחשף ביתר שאת סיפורי החטיפות של ילדי תימן [, המזרח ג.א] והבלקן נדמה לי שהאדמה רועדת." – עדיין רוב הציבור בישראל חי בהכחשה או בהדחקה. עדיין הmainstream הציוני-אשכנזי ממשיך לטעון לגבי הפשעים ההמוניים נגד המזרחים: "אין הוכחות…, זה רק הדמיון המזרחי/ערבי הפרוע…". השינוי הוא בעיקר בקרב המזרחים ובשמאל האמתי (הפלסטינים אזרחי ישראל מעולם לא השלו את עצמם). פחות ופחות מזרחים (כולל דור שלישי ורביעי בארץ) מוכנים לקבל את גרסת ההיתממות הממסדית "היה בלגן, היו לנו טעויות/אי-הבנות…". לגבי "עם ללא ארץ, ארץ ללא עם" או "הצבא המוסרי ביותר בעולם…דמוקרטיה" – רוב הציבור היהודי עוד לא הבין את הבלוף הזה. קוראים לזה יעילות שטיפת המוח של הקולוניאליזם הלבן המתכנה "התנועה הציונית".

 5. שהם פוסמן

  היי רות
  כתבת יפה! הצלחת להעביר את מחשבותיי
  ההצגה יולדות שמה את נושא החטיפה וההשתקה בפרצוף של כולנו , של כל החברה הישראלית.
  יש אין ספור צדדים אשר לכל אחד סיפור משלו, והסיפור חייב לצאת, האמת חייבת לצאת
  כדי שנוכל לאחד את הפצעים וליצור דיאלוג משותף עם כל מי שחי בקרבינו.