השריף גלעד ארדן עוד ישליט פה סדר

על פי חוקי ההסתה המקובלים, השר ארדן אימץ השבוע את התיאור החביב על כלי התקשורת שלפיו דרום הארץ הוא "מערב פרוע" הנשלט בידי כנופיות פורעים בדואיות. הפעם דווקא שכח להוסיף "לתחושתי"
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

השתלחות, הסתה וגזענות כלפי המיעוט הערבי הם "סחורה חמה” בקרב פוליטיקאים מהימין בשנים האחרונות. זה מתחיל בצמרת – מראש הממשלה נתניהו, שהכריז ביום הבחירות כדי לעודד הצבעה למפלגתו כי ”הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפיות”, ומשר הביטחון ליברמן שמציע כבר שנים לאזרחים הערבים ביישובי ואדי ערה לעבור לצד הפלסטיני. וההסתה הזו פושה גם בקרב חברי כנסת מן השורה.

כך ירון מזוז, סגן שר הפנים, הסביר לח”כים הערבים "עושים לכם טובה שאתם בכנסת”, וח”כ בצלאל סמוטריץ’ הציע להפריד בין יולדות ערביות ויהודיות בבתי החולים ברוח חוקי הגזע של משטרים אפלים. דברי ההסתה והגזענות האלה מחניפים לתומכיהם של הפוליטיקאים הללו, שחלק מהם מפיצים שנאה ברשתות החברתיות ועל הדרך גם מעצבים את דעת הקהל. לפי “דוח השנאה” של קרן ברל כצנלסון, המנטר גילויי גזענות בשיח הציבורי ברשת, ב־2015 הופנו 35% מהשיח הגזעני לעבר ערבים.

הסרטונים שהופצו בשבוע האחרון, שמראים רעולי פנים נוסעים לאור יום בכביש 40 בדרום ויורים באוויר, היוו הזדמנות להכתמת כלל האוכלוסייה הבדואית בנגב ולהסתה נגדה. הבדואים גם סיפקו השבוע הזדמנות לשר לביטחון פנים ארדן להצטרף לגל ההסתה העכור ולזכות בחשיפה תקשורתית. השר, שמיהר להצהיר בזמנו ללא שום בסיס עובדתי כי יעקוב אבו אל־קיעאן, שנהרג באירועי אום אל־חיראן יחד עם השוטר ארז לוי, היה מעורב בפיגוע טרור, תקף השבוע בחריפות את מסקנות חקירת מח”ש שקבעו שהאירוע לא היה כלל פיגוע טרור. ארדן הצהיר שחקירות מח”ש התנהלו על פי שיקולים פוליטיים, ולדעתו הדריסה של השוטר הייתה פיגוע. הוא לא ראה צורך להציג ראיות המאששות את הכרזתו הדרמטית שלפיה המורה הבדואי שנהרג הוא טרוריסט.

בביקורו בבאר שבע השבוע אימץ ארדן את התיאור החביב על כלי התקשורת שלפיו דרום הארץ הוא ״מערב פרוע״, מין אוטונומיה מחוץ לשלטון החוק הנשלטת בידי כנופיות פורעים בדואיות, והוא, ארדן, השריף העשוי ללא חת, ישליט סדר בעיירה. ארדן תיאר את האוכלוסייה הבדואית בדרום כך: ״יש פה למעלה מרבע מיליון בני אדם, חלק נכבד מהם לא מחוברים למוסדות המדינה, הם נולדו למשפחות שיש בהן פוליגמיה. עשרות ילדים שאין להם מה להפסיד, והמשטרה לא מרתיעה אותם כי הם לא מפחדים להיכנס לכלא”. אין פלא שנוכח התיאור הזה הפתרון המרכזי שמציע ארדן הוא שליחת כל שוטרי משמר הגבול בדרום להגברת האכיפה ביישובי הבדואים בנגב.

למציאות המדומיינת שמשרטטים ארדן ואחרים אין קשר לחיים הממשיים המתרחשים בנגב

אלא שלמציאות המדומיינת שמשרטטים ארדן ואחרים אין קשר לחיים הממשיים המתרחשים בנגב. כעדות לכך אפשר להביא את דבריו של יאיר מעיין, מנכ”ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, שאמר בתגובה לקמפיין סכסכני ומניפולטיבי של עמותת הימין "רגבים” נגד הבדואים: ״האזרחים הבדואים הם אזרחים שווי זכויות וחובות, וכך יש להתייחס אליהם. החברה הבדואית היא חברה שרובה המוחלט מכבד את החוק. הניסיון למנף בעיות שקיימות בשטח על מנת להשחיר פני חלקים בחברה הישראלית לא יצלח”; או את דבריה של סיגל מורן, ראש מועצת בני שמעון, שחיה באזור ומכירה מציאות אחרת – מציאות של שיתוף פעולה בין רשויות מקומיות יהודיות ובדואיות – ורואה את העבריינות בחברה הבדואית כתוצאה של אפליה והזנחה רבות שנים.

תמונת מציאות של אפליה מתמשכת של הבדואים בדרום עולה גם מדו”ח ועדת גולדברג, בראשות שופט בית המשפט העליון אליעזר גולדברג, ומדו”ח מבקר המדינה מלפני שנתיים. אולם נקיטת גישה ממלכתית אחראית ושוויונית כלפי מיעוטים לא תקדם את מעמדו של השר ארדן בקרב תומכיו, וגם לא תסייע לו בפריימריס הקרובים במפלגתו.

פורסם ב״ידיעות אחרונות״

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  יש לבדואים בעיות רבות, אבל חבר׳ה שמסתובבים עם רובי סער וג׳יפים חדשים הם בבירור פושעים שצריכים ענישה ולא ״תיקון של אפליה ועוולות״.

 2. ג. אביבי

  הקלות בה משחרר גלעד ארדן ביודעין שקרים נגד אוכלוסיה שלמה, מאפיינת את גזעני אשכנז מימין, מרכז ו"שמאל" מימי בראשית. כך הם נוהגים נגד הפלסטינים (שמוסעים לקלפי בכמויות…), כך נגד המזרחים (ש"הפקירו את ילדיהם" וכעת בוכים שכאילו נחטפו…) וכך נגד הבדואים בנגב (יעקב אבו אל קיען ניסה לדרוס את שוטרינו…).
  הפתולוגיה הגזענית ,מעודדת השקרים נגד האחר, שהושרשה כאן מימי ראשית ההתיישבות הציונית מסרבת להיעלם.

 3. שרה בן-ארצי

  יוסי דהאן היקר, כאשר הפשיסט ארדן ייתפס באמירת אמת זו תהיה חדשה מרעישה הראויה לפירסום. בינתיים הוא ממשיך להפיץ שקרים, כזבים, בדיות ודברי מירמה. לא ממש מפתיע, אם זוכרים שהוא פשיסט-ליכודניק נקלה המתפקד כשָמָש נרצע של הנוכל הקירח בנג'י שקרניהו.