2 במאי: חג שרוכים שמח

על אקט של סולידריות מזרחית במגרש היום לפני 20 שנה
עמית בוטבול

אחד המשחקים המפורסמים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, הידוע בכינויו ״משחק השרוכים״ (שלימים הפך לחג עבור אוהדי בית"ר ירושלים), מצויין היום בקרב אוהדי הכדורגל בארץ.

ב-2 במאי 1998 אפשרה הפועל בית שאן לבית"ר ירושלים לנצח במשחק הכדורגל המפורסם, ובאקט של סולידריות מזרחית עזרה לה לזכות באליפות; וכשהמפסידה היא הפועל תל אביב, הקבוצה שמזוהה עם מפא"י ועם ההסתדרות, האליפות הפכה הרבה יותר מתוקה. באותה עונה נאבקה בית"ר ירושלים מול הפועל תל אביב על תואר האליפות, כאשר ערב המחזור הלפני אחרון של העונה בית"ר הייתה במקום הראשון עם יתרון של נקודה על הפועל תל אביב סגניתה.

באותו מחזור דרמטי שיחקה בית"ר נגד הפועל בית שאן בקרית אליעזר, והפועל תל אביב נגד הפועל פתח תקווה בבלומפילד. אחרי שהפועל תל אביב ניצחה, אלפי אוהדיה חיכו לתוצאת הסיום בקרית אליעזר. בדקה ה-86, לאחר שאלמוג חזן, שחקנה של בית שאן, השווה את התוצאה מול בית"ר – הם כבר פתחו בחגיגות. אלא שמאותו רגע הפועל בית שאן הפסיקה להתאמץ, כאשר במהלך האחרון של המשחק נראה הבלם איתן טייב קושר את השרוכים. אישטוון פישונט הבקיע שער ניצחון, וביחד עם בית שאן העניק לבית"ר את האליפות.

בשנת 2000 התפרסם במקומון ״ידיעות אחרונות״ בירושלים גיליון מיוחד בשם "פרס ישראל השנייה". בתחום הספורט העניק העיתונאי אבישי בן חיים את פרס ישראל השנייה להפועל בית שאן. אלה הדברים שכתב בן חיים על הפרס ועל המשחק:

"מדורי ספורט בחו"ל דיווחו על המשחק השערורייתי והסבירו כי בית שאן נתנה לבית"ר את המשחק בגלל הזהות העדתית ואולי גם המעמדית בין שתי הקבוצות. אכן, ׳דברים שרואים משם לא רואים מכאן׳, או אולי לא רוצים לראות. באותה ׳חרפה ספורטיבית׳ הניחה אחותנו בית שאן את לבנתה הצנועה בקיר המהפכה של ישראל השנייה… על המרד הקטן והכל כך אצילי שלה ראויה גם ראויה הפועל בית שאן לפרס ישראל השנייה".

כפי שניתח בן חיים את המשחק, היה זה אחד מרגעי המאבק בין מזרחים לאשכנזים. במערכה ניצחו המזרחים. מאז אותו משחק, כל שנה מציינים אוהדי בית"ר ירושלים את אותו יום כ"חג השרוכים". איתן טייב עצמו "זכה" לדיסק נאצה שלם על שמו, "חברים שרים טייב", שנאסר להפצה ויוצרו, אוהד הפועל תל אביב, נעצר בחשד להסתה. למרות שבשלב מסוים הודה טייב במחווה לבית"ר, כיום הוא מתכחש לה וטוען כי להד"מ. בשנת 2014 חגגו בבית שאן 60 שנים להיווסדה, ושחקני בית"ר ירושלים הוזמנו למשחק ראווה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שימי

  האירוע היה אנטי ספורטיבי, אולי על גבול הפלילי. לא אוהד אף קבוצה בארץ, אבל הייתה זו אליפות לא כשרה בעליל.

 2. מיקו

  תגידו, אתם לא נעלבים, כמזרחיים, שאבישי בן-חיים (כמובן, אוהד בית"ר ירושלים) אומר שזה ה'שיחרור' שלכם? לפתוח את הרגליים? אתם גם רוצים לחגוג את זה?!
  ואגב, הסגל של הפועל ת"א באותה עונה היה יותר 'מזרחי' מבית"ר. אבל למה להרוס תזה יפה עם עובדות?

 3. עופר

  ההתנהגות של בית שאן במשחק ההוא ביישה גם את הספורט, גם את הרוח הטובה והאצילה של סולידריות חברתית, ובעיקר את קבוצת הכדורגל של בית שאן. בית שאן נענשה על המעשה הבזוי שלה, ירדה ארבע ליגות ולבסוף התפרקה, כאשר גם "היורשת" שלה, בית שאן מסילות, הולכת מבזיון להשפלה, ולאחרונה ירדה לליגה ב'. כך ראוי שיהיה. גילוי נאות, אני אוהד את הפועל חיפה כבר יותר מארבעים שנה, ועל אף, אין לי דבר וחצי דבר נגד בית"ר ירושלים, ואם היא תזכה באליפות, שיהיה לה לבריאות.

 4. שושן

  וואלה, הכנסנו עוד פעם למערך השנוא – הטמטום הגזעני מזרחי תוקע הרי גול עצמי. ההיסטוריה מראה שהצדק מול ההתנהגות הבלתי ספורטיבית של בית שאן פעלה. תראו איפה כל גיבורי ההצגה נמצאים היום.
  אך מעבר לכך, לגייס התנהגות מכוערת ולהלבין אותה רק כדי לזכות בעוד נקודה מול האשכנזים המנייקים, מביאה אותכם לתמוך בקבוצה גזענית ולאומנית כמו קבוצת לה-פמיליה.
  תמשיכו לחתוך את האף רק כדי להמשיך בשייח הגזעני של עסקנים מיזרחיים שכך מנסים לקבל קצת חשיפה מכוערת.

 5. נתן

  אבישי בן חיים הוא אשכנזי דתי וימני ומהמאמר אפשר להבין מה הוא חושב על מזרחיים.

 6. עופר

  אפרופו "פרס ישראל השניה", הביטוי הזה "ישראל השניה" מסמל את הקלון של ישראל (הראשונה), שמסלילה את המזרחים והערבים לחיים של דלות ועליבות, פיסית ורוחנית. הסופרלטיבים הנבובים שקושר בן חיים למי שמפסיד בכוונה בספורט ראויים לקלון דומה.

 7. ג. אביבי

  "…כפי שניתח בן חיים את המשחק, היה זה אחד מרגעי המאבק בין מזרחים לאשכנזים. במערכה ניצחו המזרחים." – רק תזכורת, גם בהרכב של יריבת בית"ר אז רוב השחקנים היו מזרחים.
  כשמחפשים סולידריות בין-מזרחית בנרות, בסוף מגיעים למשחק ליגה מלפני 20 שנה. אכן בכדורגל אפשר למצוא את האוהדים המזרחים סולידריים. שם הם סולידריים עם מותגים ושמות של קבוצות ועם שנאה מבישה כלפי בני צלמם הערבים והמוסלמים (=סולידריות עם הימין האשכנזי הגזעני) – בשום אופן לא עם מזרחים כמזרחים. לרבים מהמזרחים יש פחד ורתיעה מלהזדהות עם המזרחיות ועם עצמם. תן להם את התחושה שהם "השולטים", "המנצחים" ו"החברים" של השלטון הלבן – כל תחושה שמלבינה אותם בעיני עצמם ודיינו. תן להם קרבן מספיק חלש (כגון: הפלסטינים, פועלים זרים, האתיופים) והם כבר ישחקו את הקאובוים הלבנים לשרות ה"פטריוטיזם" (=הגזענות הציונית הלבנה).
  דוגמה מייצגת ומשפיעה היא מירי רגב. כשהיא נתקלה אישית בגזענות הלבנה (למשל כחברת כנסת בעת ביקור במועדון בילוים ב2013) היא לא העזה לתבוע את פושעי הסלקציה הגזענית הלבנה, ואף לא לגנות אותם. אבל זה לא הפריע לה להסית את קרבנות הגזענות הלבנה המנחשלת בדרום תל אביב במהגרי העבודה שחומי העור. היא לעולם תגנה את יחס ה"שמאל" לפריפריה ולא את האליטות האשכנזיות הגזעניות (הכוללת גם את הנהגת הימין הפוליטי). ההתנהגות הפוחזת הזאת, לצערי, מהווה דוגמה ליותר מדי אנשים.
  לא פעם אני פוגש מזרחי/ת שמספר/ת על חטיפה של בן משפחתו או על הקרנת רנטגן קטלנית על כמה מאחיו, וכשאני שואל מדוע הם שותקים התשובה המתקבלת היא "לא רוצה/ים לזעזע את המדינה שלנו".
  עדיין יש יותר מדי הזדהות וסולידריות של מזרחים עם מי שדיכא ומדכא אותם על חשבון סולידריות בין-מזרחית.

 8. ברק-בוזגלו ישראל

  למכור משחקים זה פרקסיס מזרחי

 9. ברק-בוזגלו ישראל

  ההתנהלות של טביב בביתר ירושלים השנה .זה גם התנהלות חתרנית מיזרחית נגד האליטות האשכנזיות שהשתלטו על הליגה.

 10. הלל סלובק

  להתגאות בהתנהגות כ"כ נלוזה ולא ספורטיבית, זה טמטום ששמור ליחידי סגולה. עוד "מזרחיות סולידרית" כזו ואבדנו.