• kara w.
  קריטי עד מוות
  מה יהיה על ילדינו השחורים בנערותם?
 • ראפינו
  גול מחאה
  על קולן המהדהד של הקפטן מייגן ראפינו וחברותיה לקבוצה

דוח המבקר: תמונת הפקרות מוחלטת

עד שיחוקקו חוק שיסתום למבקר את הפה, אפשר עוד להתרשם מהדוח שחושף השחתה רבה במסדרונות הכוח השלטוניים, הון-שלטון ויחסי מקורבים ופגיעה נרחבת בקבוצות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

מקריאת הדו"ח השנתי של מבקר המדינה שפורסם שלשום אפשר להסיק שלוש מסקנות. הראשונה, כמה מופרכת וצינית הטענה של ראש הממשלה נתניהו ושרת המשפטים שקד ותומכיהם, ולפיה ידי השרים כבולות על ידי כללים נוקשים וגופי פיקוח שמונעים מהם מה שהם מכנים "משילות" – היכולת להוציא לפועל את מדיניותם. השנייה היא שיש השחתה רבה במסדרונות הכוח השלטוניים בשל מערכות היחסים שבין מקבלי ההחלטות לבין מקורביהם ובעלי ההון. והשלישית היא שהקורבנות המרכזיים של מדיניות הממשלה הם בעיקר הקבוצות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית.

נתניהו, שקד ואחרים יוזמים פגיעה מתמשכת בכללים ובמוסדות דמוקרטיים, הם פועלים להחלשה של בית המשפט העליון ולכרסום מתמשך בעצמאותו ומקצועיותו של השירות הציבורי. הם מצדיקים את פעולותיהם בטענה שההסדרים המוסדיים, הכללים והמנגנונים הקיימים כובלים את ידיהם של השרים והופכים אותם לחסרי אונים. אולם מקריאת דו"ח המבקר עולה תמונה הפוכה לחלוטין – תמונה של הפקרות מוחלטת, שבה שרים החשים שבידיהם עוצמה פוליטית בלתי מוגבלת עושים ככל העולה על רוחם בניגוד לחוקים, לתקנות ולמדיניות המוצהרת של הממשלה עצמה.

קחו, לדוגמה, את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. מהפרק בדו"ח המכונה "פעולות רשויות השלטון לצמצום העישון ונזקיו" עולה שבמקום להיאבק בעישון, שקוטל 8,000 ישראלים בשנה (לפי נתוני משרד הבריאות), ליצמן מתעלם מהחוקים, מהצווים ומהמדיניות שמטרתם להביא לצמצום העישון, וביחד עם יועצו האישי מוטי בבצ'יק ועם פרופ' איתמר גרוטו הוא פועל לקידום האינטרסים של תעשיית הטבק שמצאה אצלו אוזן קשבת. כך, למשל, ליצמן אישר לחברת פיליפ מוריס לשווק בישראל חפיסות סיגריות באריזות צלופן שקופות שאינן מכילות את האזהרה "העישון הורג", ובבצ'יק וגרוטו (שכיהן בעבר כראש שירותי הבריאות) העניקו לתאגיד הטבק הטבות אחרות בהליכים בלתי תקינים ובניגוד לכללים. את מחיר מחדלי ליצמן ומקורביו משלמים בעיקר העניים שבחמישון העני ביותר – הם מוציאים על מוצרי טבק בממוצע פי שלושה יותר כסף לעומת משקי הבית בחמישון העשיר.

פניה המגוונים של השחיתות: בין השאר, מינויי מקורבים למשרות בחברה, ניצול כספי ציבור להתעשרות אישית, וניצול הדיור הציבורי לצרכים פרטיים ולתעמולה עצמית

גם שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, לא סובל מבעיית משילות בכל מה שנוגע להשפעתו על פעילות החברה הממשלתית עמידר, האחראית על ניהול, השכרה ומכירה של דירות דיור ציבורי עבור עשרות אלפי נזקקים מחוסרי דיור שממתינים זה שנים בתור לקורת גג. בפרק שהוקדש לעמידר בדו"ח המבקר יש חומר עשיר לסדרה טלוויזיונית מרתקת על פניה המגוונים של השחיתות. בין השאר, מינויי מקורבים למשרות בחברה, ניצול כספי ציבור להתעשרות אישית, וניצול הדיור הציבורי לצרכים פרטיים ולתעמולה עצמית. כך, למשל, כותב המבקר, משרד הבינוי והשיכון ועמידר מימנו תוכן שיווקי בתוכנית הראיונות "אנשים", שעסקה בפרויקט שיקום שכונות ביקנעם, שבה התראיינו השר גלנט ורעייתו.

קורבנות אחרים של מחדלי שרי הממשלה, לפי הדו"ח, הם מקבלי הבטחת הכנסה שאינם זוכים למיצוי זכויותיהם, כמו גם מבקשי מקלט שאינם בני הרחקה, ששר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, סגן שר הבריאות, שר הפנים ושרת המשפטים פוגעים בזכותם הבסיסית לכבוד, תוך התעלמות מהביקורת הקודמת של מבקר המדינה בעניינם. כך גם חולי הנפש ותשושי הנפש הסובלים מתנאי טיפול מחפירים במחלקות האשפוז הפסיכיאטריות בבתי החולים, תופעה שהמבקר הצביע עליה בעבר ומאז לא חל שיפור של ממש במצבם, ואף חלה החמרה.

לא יהיה מפתיע אם בשם "הגברת המשילות", פרסום הדו"ח הלא־מחמיא הזה יזרז את קידום הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' הקוראת להגבלת סמכויותיו של מבקר המדינה לביצוע ביקורת בזמן אמת ולשלילת סמכותו לפקח על תיקון הליקויים שגילה.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Jester

  יוסי דהאן, thank you for this post. Its very inspiring.