בואו נלמד מזה שייאוש אינו אופציה

ירי כדי להרוג על אנשים לא חמושים, גם אם הם מנסים לפרוץ את הגדר, הוא פשע מלחמה. סגירת חבל ארץ שלם למשך שנים, הגבלה והרעבה שלו, הם פשע. זה הזמן להתנגדות

אתמול בכיכר, בין עשרות אלפי חוגגים, עמדתי עם כמה חברות וכמה שלטים כדי להגיד שלא, זה לא בסדר ולא יכול לעבור בסבבה שבצד אחד של הגדר יורים למוות בעשרות אנשים ובצד אחר עושים טקסים לאומניים בנוכחות אנטישמים בכירים והעיר שאני גרה בה מתעלמת מזה וגם מזה וחוגגת זכיה של אשה מאד מוכשרת ומקסימה בתחרות מוזיקה ומנכסת אותה לחגיגה לאומנית. זה לא סבבה וזה לא אנושי.

הכיכר היתה דחוסה והרמקולים השמיעו שירים מרימים, אלה שאני מנקה איתם את הבית ומנערת איתם מצבי רוח שפופים, שירים בשפת האם שלי, שאין ולא יהיה לה תחליף אצלי. הייתי רוצה לחגוג עם כולם. הגוף זוכר את הקצב אבל הלב שבור והדעת מוטרדת ומבוהלת. רוב החוגגים לא ידעו שהיינו שם, אולי גם לא ידעו מה נעשה בשמם בעזה, או שלא אכפת להם, או שהם חושבים שכך חייב להיות, או שאין קשר בין החגיגה כאן לאבל שם. הרבה מאלה שראו אותנו התרעמו, חלקם בשפה גסה ואלימה, חלקם בתדהמה אמיתית. אשה אחת באה וצעקה עלי שהבן שלה בעזה ואיך אני מעזה לתמוך בטרוריסטים. ולא מצאתי את המילים להגיד לה כמה אני מבינה אותה למרות שהיא רואה אצלי שנאה וסכנה.

היו לי, לצערי נראה שעוד יהיו, אנשים אהובים בצבא, במתקפות על עזה. אנשים שבשבילם אני יכולה להפוך למין סרסיי לאניסטר שמוכנה לשרוף ערים שלמות לאפר, רק שלא תיפול שערה אחת מראשם של יקיריה. אבל האם זו מדיניות? נקמה אינה מדיניות, דה הומניזציה אינה מדיניות וצריך שיהיה ברור לגמרי: ירי כדי להרוג על אנשים לא חמושים, גם אם הם מנסים לפרוץ את הגדר, הוא פשע מלחמה. סגירת חבל ארץ שלם למשך שנים, הגבלה והרעבה שלו, הם פשע. כיבוש ודיכוי וגירוש וכליאה הם פשע וגם איוולת נוראה שמסכנת את חיי כולנו.

בין התגובות הרבות היו פה ושם גם אנשים שאמרו לנו כל הכבוד. הכבוד מגיע למפגינות בעזה, לבנות ובני העם הפלסטיני בעזה, שמסרבות להתייאש גם כשיש להן כל הסיבות לעשות את זה, שלא מוותרות על זכותן לחירות ולכבוד אנושי. בואו נלמד מזה שייאוש אינו אופציה ואין לנו הזכות ליפול אליו.

אתמול היה מאד לא נעים, אבל לא מסוכן, היום אסע דרומה לשנות אווירה ולעבוד בנוף מדברי יפה, כי אני אשה חופשיה ונהנית מחופש תנועה מלא בתוך ארצי וברוב העולם, שלא כמו אחיותי בעזה. אני נהנית גם, עדיין, מהזכות לחופש ביטוי כמעט בלתי מוגבל, גם אם הוא נתקל בתגובות קשות. בואו לא נשקע במרה שחורה ובדמיונות על מחנות המעצר שישלחו אותנו אליהם. העתיד הזה, עבור מי שמשתייכת לקבוצת הרוב היהודי, בוודאי האשכנזי, עדיין רחוק ויש הרבה שאפשר לעשות כדי למנוע אותו. זאת מציאות החיים של אנשים רבים, גם פה, גם במקומות אחרים, ואנשים נלחמים לשנות בתנאים קשים בהרבה. אז זה לא הזמן לא להתייאש ולא להיבהל ולא לשתוק. זה הזמן להתנגדות.

הפגנות שיתקיימו היום (15.5):

18:00 בכיכר השעון, יפו

19:00 ברחוב קינג ג'ורג', תל אביב

20:00 בכיכר פריז, ירושלים

19:00 הפגנה בחיפה

מפגינות בכיכר רבין על הטבח בעזה בזמן חגיגת הזכייה באירוויזיון, 14.5.2018. צילום: חיים שוורצנברג https://schwarczenberg.com
מפגינות בכיכר רבין על הטבח בעזה בזמן חגיגת הזכייה באירוויזיון, 14.5.2018. צילום: חיים שוורצנברג https://schwarczenberg.com
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרי ממון

  כוונותייך טובות אף רצויות. ואולם מעבר למילים, אחיותי בעזה ודומותיהן, מה את מציעה? הם רוצים את ארצך כולה. את בעד זכות השיבה? היכן את רואה אומץ בהפגנה שבה אנשים חסרי אחריות מסכנים את חייהם, או את גופם, עד כדי נכות לצמיתות. האם את בעד המשפחה שהביאה את התינוקת המקסימה, בת שמונה חודשים בלבד הרגה מגז מדמיע? האינך רואה בכך משום פשע לא יסולח מצד הוריה?
  לבד מהבעיות האיומות שבשליטת החוליגנים מחמאס, המחליש את החברה הפלשתינית, הרי שם "השמאל" עאלק האשכנזי הרדיקלי, שותף להחלשת. כך את וביתר שאת ההגיגים האוויליםם מ"הארץ". המסירים כל אחריות מהפלשתנים, משל היו בובות קש ולא בני אדם. מי גזענות והתנשאות מגעילה שכזאת…

 2. דןש

  אכן, סגירת חבל ארץ שלם למשך שנים, הגבלה והרעבה שלו, הם פשע. זה הזמן להתנגדות לשלטון החמאס ברצועה. הוא זה האחראי למצב הוא זה המפנה אמצעי סיוע אזרחי למטרות רצח וטרור. הוא זה המונע מתושבי עזה לעבוד לעבוד ולקבל טיפול רפואי במדינת ישראל. הוא זה שהחריב עד היסוד את אזור התעשיה במעבר ארז, שנועד עבור פרנסתם של תושבי עזה. הוא זה שרק לאחרונה חיבל במה שמכונה "צינור החמצן" של רצועת עזה במעבר כרם שלום. זה שדרכו מועברות סחורות ומסופק דלק, גז וכו' לטובת אזרחי עזה. הוא זה שאפילו, בימים טרופים אלו מונע מסחורות אזרחיות להכנס לרצועה. הוא זה המנסה בחסות אזרחים וילדים מוסתים לחצות את גדר הגבול הבינלאומי על מנת לחבל לרצוח ולחטוף אזרחים ישראליים.

 3. דוד

  יהיה מועיל לשמוע על אלטרנטיבה לירי – פעולות מוצלחות שנקטו מדינות אחרות לנוכח נסיון לפריצה המונית של הגבול.

 4. ליכודניק

  נראה שאין גבול לאידיוטיות השימושית.

  במיקרה הישראלי אפשר דוקא לפעול בנושא:
  ייכבדו הארגונים, יישכרו מהחקלאים בעזה פיסת קרקע ליד הגדר, ייחתמו על ויתור אחריות מול משרד הביטחון, ויכריזו על "גבול השלום", אזור בטוח למפגש לא ביקורתי ומקבל לנשים משני הצדדים.
  ייראה כל העולם מה קורה כשצבא הכיבוש הציוני לא בשטח, ואזרחיות משתי הנשים נפגשות.
  יופי של הישג תעמולתי לשני הצדדים, שיחזיק אולי שבוע.

  שבוע הקלה על הסדירים בקו עזה- זה לא מעט.

 5. רחמן חיים

  רצח האזרחים המתבצע בגבול עזה כבמטווח של ברווזים הוא פשע מלחמה ופשע נגד האנושות. כדאי שמנהיגי מדינות נאורות בעולם יתנו דעתם על כך ולתבוע את ממשלת לישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג בהאשמות אלה.