מי שסבור שהמלחמה היא גיהינום

ושהכול בה מותר כדי להביס את האויב, מבחינתו אתמול אכן היה יום גדול לשלום, אולם מי שסבור שגם במלחמה יש לפעול באופן מוסרי ושיש ערך לכללי המשפט הבינלאומי חייב לשאול האם הצבא נהג על פי כללים אלו
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול (ב'), "לכל מדינה החובה להגן על גבולותיה. ארגון הטרור חמאס מצהיר שבכוונתו להשמיד את ישראל ושולח אלפים לפרוץ את גדר הגבול כדי לממש מטרה זו. נמשיך לפעול בנחישות כדי להגן על ריבונותנו ואזרחינו". האמת בטענה שמפגיני החמאס מהווים סכנה להשמדת ישראל שוות ערך לאמת של הצהרה אחרת של ראש הממשלה אתמול בטקס פתיחת השגרירות בירושלים, בעת שעשרות פלסטינים נהרגים, ש"היום יום גדול לשלום".

אולם לצורך הדיון, בואו נניח שאכן המפגינים ליד הגדר בעזה מהווים סכנה לביטחונה של מדינת ישראל, ואני מתכוון למפגינים ולא לחוליות שהתכוונו להניח מטעני נפץ; עדיין נשאלת השאלה האם התגובה של הצבא הייתה מוצדקת. תגובה שתוצאותיה עד עתה הם 59 הרוגים ולמעלה מ 1300 פצועים.

אני רוצה להתייחס בדברים ההתחלתיים הללו, שמסייעים לי להקל מעט את תחושת הבחילה שני חש מאז אתמול, רק להפגנות תושבי רצועת עזה ותגובת ישראל ברצועת עזה, אני לא דן בשאלות הלא פחות חשובות על אחריותה או אי אחריותה של ישראל למצבם של תושבי רצועת עזה, או על מי מוטלת האחריות למצב המלחמה שבין שלטון החמאס לישראל, או האם ניתן היה למנוע את מה שהתרחש. אני דן כאן רק בשאלה הצרה יותר על מה שהתרחש אתמול בהפגנות שאורגנו על ידי החמאס ותגובת ישראל.

הדיון על אודות כללי התנהגות במלחמה או בפעולות לחימה היא שאלה מרכזית בדיון על מוסר במלחמה. מי שסבור שהמלחמה היא גיהינום ומותר לעשות הכל על מנת להביס את הצד השני, למשל כמו שרת המשפטים איילת שקד שהעלתה לפייסבוק שלה לפני מינוייה לשרה מאמר התומך בהרג המוני של פלסטינים, או כאלה הסבורים שאין בעיה למשל להפציץ אוכלוסייה אזרחית מן האוויר, עבור אנשים אלו אין כל צורך בהצדקת פעולות הצבא אתמול, מבחינתו אתמול היה יום גדול לשלום שבו הבסנו את אלו הקמים להשמידנו, אולם מי שסבור שגם במלחמה יש לפעול באופן מוסרי ושיש ערך לכללי המשפט הבינלאומי (כללי המוסר במלחמה מכונים Jus in bello), צריך לשאול את עצמו האם הצבא נהג על פי כללים אלו.

אחד הכללים המרכזיים של מלחמה צודקת הוא ההבחנה בין לוחמים לאזרחים שבהם חל איסור לפגוע, או לפחות שיש להימנע ככל האפשר מפגיעה בהם

אחד הכללים המרכזיים של מלחמה צודקת הוא ההבחנה בין לוחמים לאזרחים שבהם חל איסור לפגוע, או לפחות שיש להימנע ככל האפשר מפגיעה בהם. על פי נתניהו ואחרים, כל המפגינים הם בגדר לוחמים שיש לפגוע בהם, האם אכן המפגינים ליד הגדר הם לוחמים, וגם אם נניח שהם נכללים תחת קטגוריית ביניים בין אזרחים ללוחמים עדיין חלים עליהם כללי המלחמה.

כלל חשוב אחר של התנהלות מלחמתית, הוא דרישת המידתיות (Proportionality). דרישת המידתיות קובעת שהנזק (הרס, הרג ופציעות) צריך להיות פרופורציונלי למטרה שמעוניינים להשיג, ושיש לצמצם עד למינימום את ההרס והנפגעים בנפש. מטרת ההגבלה הזו היא להגן על כל מי שמעורב במעשה המלחמה מהרס וסבל מיותר. על צד במלחמה, או בפעולות מלחמה, נאסר להרוג את הצד השני אם הוא יכול להשיג את אותה מטרה למשל רק על ידי פציעתו. מכאן יוצא שבשימוש באמצעי לחימה יש לפעול רק באותם אמצעים ובדרכים הגורמים כמה שפחות נזק. האם זה מה שקרה אתמול? האם הרג של 59 פלסטינים ופציעה של מעל אלף שלש מאות מהם היה הכרחי ומוצדק?

סלפי בצל ההרוגים. (מתוך עמוד הפייסבוק של ביבי)
סלפי בצל ההרוגים. צילום: אבי אוחיון / לע״מ (מתוך עמוד הפייסבוק של ביבי)
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עופר

  לא מסכים. ישראל מנהלת מלחמה לא מוצדקת, שהדרישה ל"מידתיות" אינה רלבנטית כלל לגביה.

  1. דןש

   מי שחושב שישנה דרך חליפית למנוע מטרוריסטים בחסות אזרחים שלווים וטרורוסטים מחופשים לנשים, שיקום.
   אינני תומך בהרג, כאשר ניתן למנוע אותו – פריצת הגדר ע"י מחבלים אינה מותירה אפשרות אחרת, בה נפגעים גם אלו ה"עוטפים" אותם.

   1. עופר

    דן, מי שחושב שראוי לירות על מנת להרוג כל מי שמנסה לפרוץ את חומות הכלא, או אפילו לעמוד במרחק 300 מ' מהן, צריך לשבת בעצמו בכלא ואת הכלואים בו יש לשחרר לחופשי.

 2. רפי

  אתה מתעלם לגמרי מזה שהפלסטינים הם לא סוכן מדינתי, הם פרטיזנים (במובן שקרל שמיט נתן למונח) ממליץ על הספר The Enemy of All: Piracy and the Law of Nations של Daniel Heller-Roazen.

  אפשר למצוא כאן:http://b-ok.org/

 3. ליכודניק

  להבנתי, דרישת המידתיות היא לנזק *אגבי*,
  כלומר- את חיילי האויב אפשר להרוג במאות ובאלפים, בחזית ובעורף, אבל אם יודעים מראש שבתקיפה ייפגעו X אזרחים- יש לשקול זאת מול התועלת המבצעית.

  בהקשר זה, רוב מוחלט של ההרוגים הם גברים צעירים,חלקם ממש מזוהים כלוחמי זרועות ההתנגדות, כך שאני נוטה לקבל את גרסת צה"ל שאלו לוחמים- וממילא דרישת המידתיות לא קיימת; אדרבא, אפשר היה לפגוע בהם גם כשהם מתאמנים, ישנים או כותבים עבודה סמינריונית על אדוארד סעיד.

 4. ניסים יעיש

  http://www.israelhayom.co.il/article/556351

  הטיסה הבהולה במסוק, הצעקות שנשמעו בכל הבניין, השתיקה המביכה של מנהיג חמאס והאיומים חסרי התקדים • גורמים בקהיר חושפים: כך עשינו להנייה "זובור", ואילצנו אותו להפסיק את ההפגנות בעזה • בכיר מצרי: "הדם על הידיים של חמאס, ההיסטוריה לא תסלח להם"

  בזמן שחמאס שילהב ושיחד את תושבי עזה להגיע בהמוניהם אל הגדרות המפרידים בינם לבין ישראל ביום שני האחרון והעמיד אותם בסכנת חיים, מאחורי הקלעים התחוללה דרמה של ממש שהובילה להרגעת הרוחות. בשעות אחר הצהריים הוטס בדחיפות ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, לקהיר – ושם ננזף קשות על מעשיו.

  אף שעדיין רב הנסתר על הגלוי, גורם ביטחוני מצרי חשף בפני "ישראל היום" את הדרמה שהתחוללה ביום שני אחר הצהריים במטה מנגנוני המודיעין המצרי שבקהיר, בלשכתו של ראש המודיעין המצרי כמאל עבאס.

  עוד סיפר הבכיר המצרי כי במטה מנגנוני הביטחון והמודיעין בקהיר נדהמו ממספר ההרוגים בגדר הגבול ומהוכחות שהעבירו אליהם גורמי מודיעין ישראלים כי אנשי הביטחון של חמאס מאיימים על מפגינים להגיע לגבול ואף מתגמלים בכסף משפחות ובודדים על מנת שיסכנו את חייהם וינסו להתקרב לגדר הגבול.

  כמו כן התברר לאנשי המודיעין המצרי כי בקרב הפלגים הפלשתינים בעזה נשמעת ביקורת חריפה כנגד חמאס בשל מספר ההרוגים הגבוה והחשש היה כי בעזה יפרוץ עימות בין הפלגים הפלשתינים החמושים שידרדר את המצב החמור ברצועה ממילא לכאוס ואנרכיה מוחלטים.

  הבכיר המצרי סיפר: "איסמעיל הנייה הגיע לקהיר בתוך פחות משעה יחד עם שני מאבטחים שלו שהגיעו עמו במסוק שנשלח להביא אותו. מי שטוען שהמודיעין המצרי ביקש לעשות להנייה כבוד בכך ששלח מסוק במיוחד להביא אותו לקהיר טועה בהחלט. היה זעם רב כנגד הניה והנהגת חמאס.

  עבאס (ראש המודיעין המצרי ד.ס) נתן להנייה והמלווים שלו להמתין מחוץ ללשכה. זה היה מאוד מביך אפילו משפיל. כאשר הנייה נכנס לחדר אי אפשר היה שלא לשמוע את הצעקות כלפיו. הנייה אפילו לא ענה. צעקו עליו ואמרו לו בזעם ובאופן שאינו משתמע לשני פנים שהדם של ההרוגים הפלשתינים בגדר על הראש שלו ושל סינואר וחליל אל חייה וכל הנהגת חמאס. אפילו הראו לו צילומים כיצד פעילי חמאס משלמים לצעירים ומשפחות סכומים של עשרות דולרים כדי שילכו למות בגדר".

  לדברי הבכיר המצרי להנייה ההמום הובהר ע"י ראש המודיעין המצרי עבאס ואנשיו כי המשך ההפגנות שיביא למותם של עוד ועוד פלשתינים תהיה על אחריותו ואחריות הנהגת חמאס. הדגישו בפניו שההיסטוריה לא תסלח לו ולהנהגת חמאס על מספר ההרוגים הלא הגיוני.

  לדברי הבכיר המצרי את השיחה עם הנייה חתמה אזהרה כי המשך האלימות בגדר יביא את ישראל לבצע חיסולים ממוקדים של ראשי חמאס אחד אחר השני וכי מצרים ומדינות אזוריות נוספות המעורבות במאמצי ההרגעה יסתפקו בגינויים הצהרתיים בלבד במקרה וישראל תשוב למדיניות החיסולים נגד ראשי חמאס.

  יש לציין כי הבכירים המצריים שנכחו בפגישת הבזק בין עבאס להנייה סיפרו כי עבאס כלל לא הסכים לדון עם הניה על הבנות כלשהן שיביאו להרגעת האירועים בגדר: "עבאס דרש מהנייה לשוב לעזה במסוק שהביא אותו ולהורות לאנשיו לחדול לאלתר מהאירועים בגדר הגבול עם ישראל. לעת עתה חמאס לא קיבל שום מחווה מלבד השבת סוגיית עזה לסדר היום הציבורי העולמי. יתכן שבהמשך כאשר הרגיעה בגדר תימשך יהיו מחוות כלפי חמאס והאוכלוסיה בעזה אבל המסר שהועבר היה תקיף והטיל על חמאס את האחריות להשיב את הסדר על כנו".

  גורם ביטחוני מצרי בכיר חשף לישראל היום טפח מאותן שעות גורליות במטה המודיעין המצרי בקהיר שהביאו בסופו של דבר לחמאס להורות לאנשיו כבר ביום שני בערב עם שובו של הנייה מקהיר להתחיל ולקפל את מתחמי הכינוס לאורך גדר הגבול אותם שעות ספורות קודם לכן גדשו מעל ל 40,000 מפגינים.

  לדבריו: "ההחלטה של כמאל עבאס להתערב כדי להביא להרגעה בעזה באה בעקבות מסרים שהגיעו הן מצד חמאס והן מצד ישראל", לדברי הבכיר המצרי בעוד המסר מחמאס היה כי הארגון מוכן ל"הודנה" (הסכם רגיעה ארוך טווח) עם ישראל, אולם דחה מראש כל אפשרות של דיון כי הארגון יתפרק מנשקו – הבכיר המצרי סיפר כי המסר שהועבר מישראל היה חמור ונוקשה ממנו השתמע כי: "ישראל לא תתפשר ומספר ההרוגים יעלה כל עוד חמאס משלהב את ההמונים לנקוט באלימות, מעורבות הציבור בעזה בהפרות סדר אלימות תגרור חוסר יציבות אזורי שעלול לגלוש גם למצרים, המשך ההסתה לאלימות בגדר הגבול תביא לסיכולים ממוקדים של הנהגת חמאס כולה מיו"ר הלשכה המדינית הנייה דרך יחייא סינוואר ובכירים נוספים".

  1. אבי

   ניסים, מה חדש? מצרים, הרש"פ, ירדן, נסיכויות המפרץ ולמעשה רוב מדינות ערב הן קבלן משנה אזורי של הסדר הקולוניאלי האמריקאי, שמטרתו לאפשר לישראל להמשיך לשלול מהפלסטינים את חירותם. כך היה תמיד, ומהבחינה הזו אין הבדל בין הנשיאים האמריקאים הרפובליקנים והדמוקרטים, לרבות אובמה "רודף השלום" וטראמפ "רודף השמלות, המוסלמים והשחורים"