• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מכתב גלוי לנוער העזתי (הערכי)

הרב לשעבר של גוש קטיף מזכיר לבני הנוער בעזה מהי שכנות טובה. בתיאורו מתעלה הדמיון על כל מציאות: אין בו כיבוש ואין בו מתנחלים, רק תה מהביל מימים עברו ומנהיגים עזתיים מושחתים. טקסט מוער

בני האומה הערבית היושבים בחבל עזה שלום רב,

אני פונה אליכם כאל בני אדם, למרות שאני משתייך לעם הנבחר ואתם בסה"כ גויים וידוע מה "תורת המלך" גוזרת עליכם בזמן מלחמה.

כשלושים שנה גרנו ביחד אלו לצד אלו, תושבי גוש קטיף לצד תושבי הרצועה העזתיים. מאז התנחלנו באדמותיכם, גרנו יחד, כמתבקש – אדונים לצד עבדים ונותני שירותים.

בשנים הראשונות אנשי דיר אל-בלח הסמוכה לכפר דרום היו באים לשמחות של אנשי הכפר. ממש כמו במימונה במרוקו! יהודים-ערבים או לא יהודים-ערבים?! לא היה מקווה בכפר דרום ובכל יום שישי חציתי את דיר אל-בלח לאורכה לבדי ברגל והגעתי לים, כשהימאים והדייגים היו שם. נכנסתי עם בגד ים, טבלתי ועליתי לחוף וכל הדייגים בירכו אותי ואמרו לי בעברית 'שבת שלום'. אבו חליל הזקן לבית אל-עזיזה ואחיו ראש העיר היו שותים תה חזק אצלי בבית עם חמש כפיות סוכר לכוס האחת. תפאדלו, תה חזק עם המון סוכר, קפה מר, חומוס, פיתות חמות – כל מה שצריך בשביל דו-קיום וצדק עולמי.

בחתונה של בן-סעדון שאלתם אותי אם מותר לכם לנגוע ביין של היהודים. צדיקים! יודעים את מקומם. כאשר הגענו לגדיד לא היה בית מרקחת אלא בחאן יונס, שם קנינו מטרנה. את קניות השבת – דגים טריים, פירות וירקות – עשינו בשוק בחאן יונס. לא תמצאו יותר זול מזה בכל רחבי א״י השלמה, בדוק. כאשר הגעתי בגפי בימי שישי לשוק עמדו כל הסוחרים ואמרו לי: אהלן למוכתר דליהוד. רישיון נהיגה וטסט עשינו בחאן יונס. כדי שנוכל לנסוע בכבישים הנפרדים המהירים שלנו ולפרוץ מחסומים. צריך להמשיך?

כן, זה נשמע הזוי אך ככה חיינו בצוותא, דיברנו בעברית ובערבית אהלן, כיפ חאלאכ? ג׳יב אלהאוויה! כחמש שנים, כבימות המשיח. אקטיביזם משיחי שולט! ואז יום אחד הביאו לכם מאלג'יר את יאסר ערפאת, שהובא אחר כבוד לעשות איתנו שלום. מאותו היום הותרה הרצועה ברצועה. הו לט ד׳ה דוגס אאוט? עברנו את המים הזידונים, תקופה אחר תקופה. בתחילה תקופת האבן, אחריה תקופת הברזל עם המסמרים המרותכים ונינג'ות על הכבישים. אחריה תקופת האש – הפצמ"רים מהעופרת ולבסוף המנהרות, אותן חפרתם עוד כשהיינו שם. אל תתבלבלו, העולם נברא לפני 5,778 שנים. אני מדבר פה על פרה-היסטוריה של טרור, לא של דינוזאורים.   

אני יודע שהאש אינה של בני עזה או בני המואסי המקוריים. כמו אבו שוקרי המקורי. זה לא אתם. אני מכיר אתכם, אתם אנשים טובים. בניגוד לארחי-פרחי שהגיעו לעזה כפליטים ב-1948. 

אם מישהו מתרגם את דברי לנוער שלכם, לילדים שלכם, תגידו להם שהסבא שלהם לא התנהג כך. היו פעם חיים טובים ברצועת עזה. מן הידועות הוא שבמחנות הפליטים הייתה פעם איכות חיים – כמו בקיבוצים!  

קומו הנוער העזתי, תזרקו את מנהיגיכם השולחים אתכם אלי קרב. תלמדו מהנוער הערכי שלנו, מיטב הנוער, בוגרי המכינות, בוגרי היחידות הצבאיות הקרביות! אצלנו לא שולחים אף אחד לקרב, כולם מתנדבים ואף מפיצים סרטונים שלהם צולפים בווטסאפ, מקסימום יורים ובוכים.

הם לא נעמדים בגדרות למות על עקרונותיהם, הם שולחים אתכם. בווילות שלהם יש מים ויש חשמל. בסמטאות שלכם מים במשורה וחשמל לפי שעה. אמת להיאמר, הווילות הצנועות שלנו בגוש קטיף לא היו בתי מידות כמו בסביון המעתירה, והבריכות שלנו היו קטנטנות וחסודות וגם חסכנו הרבה חשמל בשבתות.  

אני מתפלל שחיילי ישראל הצדיקים ("ווי, איזה סרטון! בן של זונה!") לא יצטרכו לפגוע בכם.

אל תתנו למנהיגים צמאי הדם שלכם להנהיג אתכם. המנהיגים תאבי החיים שלנו קומו צעירים עזתים, הרימו דגל חיים. אולי נצליח לראות אותו מבעד למסך העשן והגז המדמיע.

שתהיו בריאים, שתהיו טובים, ואל תלמדו את הרוע שזורעים בכם מנהיגי החמאס. זה "יום נהדר לשלום", כמו שביבי אומר.

אודה לכל מי שיודע לתרגם לערבית אם יתרגם ויפיץ את דבריי לנוער העזתי. אני מציע שצה״ל ימטיר את דברי בנימוס מעל שמי עזה, ואם אפשר, שהתרגום יהיה מבית היוצר של מתרגמי השיר של דארין טאטור. 

בברכת "אלוהים יברך את ארצות הברית של אמריקה ואלוהים יברך את ירושלים, בירתה הנצחית והבלתי מחולקת של ישראל!",

הרב יוסף אלנקווה

הנוער העזתי – אילוסטרציה:

למכתב הגלוי כפי שהופיע בפוסט אצל סיון רהב מאיר

 

כנראה שיעניין אותך גם: