בין יפו לחיפה: דיכוי המחאה עולה מדרגה

מה שקרה השבוע ביפו ובחיפה ממחיש כיצד המשטרה הפנימה שמותר לה לעשות הכל כולל הכל כדי למנוע מחאה פלסטינית. וזה כמובן לא נעצר בדרג המדיני – זה גם הלך הרוח בחברה הישראלית
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

שבוע לא קל עבר על יפו וחיפה. האירועים האחרונים חשפו בפנינו מדיניות חדשה של משטרת ישראל בכל הנוגע לדיכוי מחאות של החברה הפלסטינית: כיתור המפגינים, אלימות קשה, השפלות ואלימות בתוך תחנת המשטרה ועדויות שקר של שוטרים.

נתחיל עם יפו. בבוקר יום שלישי נפרסו מאות שוטרי יס"מ, מסתערבים, משמר הגבול ובלשים בשכונות הערביות בעיר. חלקם עמדו בצמתים ובמה שנראה כמו מחסומים מאולתרים ואחרים פיטרלו, כאשר כל מי שהתאים לפרופיל "צעיר ערבי יפואי" עבר חיפוש משפיל שאף כלל איומים. ברקע, ניצבה החלטתה של עיריית תל אביב להרוס את בית הקברות המוסלמי שנחשף באחרונה בעיר בכדי שתוכל להוציא לפועל עוד פרויקט מסחרי. למרות שמנהיגים מקומיים קיימו עם העירייה סבב שיחות על מנת להגיע להבנות ולפשרה הולמת, החליטו העירייה והמשטרה יחדיו: הורסים את בית הקברות. ומה עושים כדי למנוע מחאה? עוצרים פעילים מרכזיים ופועלים בשכונות הערביות כאילו הן תחת סגר.

מיד לאחר ההריסות, הגיעו מנהיגים מהמועצה האסלאמית ופעילים מקומיים לבית הקברות. המשטרה דאגה להרחיק אותנו מהזירה תוך כדי תגבור כוחות, ולאחר מספר שעות הגיע רכב מעצרים. לאט אך בעקביות שוטרי היס"מ צמצמו פערים בינינו. מפקד התחנה פנה ליו"ר המועצה האסלאמית במה שנראה כמו רצון לדיאלוג, אך מהר הפך למעצר. תוך כדי כך התנפלו גם עלי, מזכיר המועצה, וכך נעצרו בבת אחת שני נציגים של גוף נבחר ועימנו עוד שני מפגינים – אחד מהם אדם בעל מוגבלויות, שבקושי הולך. שאר השוטרים התנפלו על המפגינים בכוח רב בכדי לפזר את המחאה. בסופו של דבר נעצרו 11 בני אדם, מתוכם שלושה קטינים. לקראת הערב יצאה קריאה מאד ברורה: או שכל העצורים משוחררים, או שיוצאת הפגנה מהמסגד. המשטרה – שפעלה באופן בריוני ולא אסטרטגי – הבינה כנראה שיש גבול לדיכוי, והחליטה לשחרר את כל העצורים (בתנאי שלא יגיעו לאזור בית הקברות במשך שבוע).

עם תחילת קריאת הסיסמאות למען עזה השוטרים החלו לדחוף את המפגינים מכל הצמתים והכניסות לעיר התחתית, לא מאפשרים להם לצאת מהאזור המכותר

בסוף השבוע בחיפה, נפרשה בפנינו תמונה דומה. לאור הטבח שהצבא הישראלי ביצע בעזה, החליטו פעילים ופעילות לצאת למחות, וההפגנה נקבעה לשישי בערב. המשטרה החליטה לפעול באופן חריג: ההפגנה הייתה אמורה להתחיל בשעה שמונה וחצי בעיר התחתית, אך קודם להגעתנו ועוד לפני שבכלל החלה, כוחות המשטרה כיתרו את המפגינים מכל הכיוונים והיה די ברור שאין בכוונתם לאפשר לאף אחד לזוז. עם תחילת קריאת הסיסמאות למען עזה השוטרים החלו לצמצם פערים ולדחוף את המפגינים מכל הצמתים והכניסות לעיר התחתית. הם דחפו והיכו ועצרו, כשהם לא מאפשרים למפגינים לצאת מהאזור המכותר, גם לא לחברי הכנסת זחאלקה וזועבי.

הקריאות המשיכו, כאשר כל כמה דקות ישנו סבב של דחיפות, מכות ומעצרים. אפילו המינימום שהחוק דורש, בקשה לפיזור ההפגנה, לא נשמעה במקום. מה שכן נכח בגלוי היה השנאה על פניהם של השוטרים שרצו לסגור חשבון עם הפעילים, והכאתם של העצורים למען יראו וייראו – כולל מה שהסתיים ברגלו השבורה של מנכ"ל עמותת מוסאווא, ג׳עפר פרח. ההפגנה ארכה כשעתיים ומספר העצורים טיפס ל-22. הסאגה המטרידה המשיכה גם לאחר מכן: הכאת העצורים בתוך התחנה עצמה, מניעת קבלת טיפול רפואי, התייחסות מעליבה לעורכי דין, אישומים מגוחכים ועוד.

להערכתי, עם שר כמו ארדן ומפכ"ל כמו אלשייך, ומערכת משפטית שמתעלמת מזכויותיו של האזרח הפלסטיני בין אם בתוך הקו הירוק ובין אם מחוץ לו, המשטרה פשוט הפנימה שמותר לה לעשות הכל בכדי למנוע מהפלסטינים להפגין ולמחות נגד אי הצדק כלפיהם וככלל להשתיק קולות אופוזיציה המתנגדים למציאות הנוכחית. וזה כמובן לא נעצר בדרג המדיני והביורוקרטי – זה הוא גם הלך הרוח בחברה הישראלית האזרחית עצמה, שמחזקת ומצדיקה דיכוי מחאות וקולות מהאופוזיציה בשם הלאומנות היוקדת.

מספיק היה להתבונן בפניהם של השוטרים ביפו ובחיפה, כדי להבין שמדובר בעבריינים במדים שעברו אינדוקטרינציה מלאה לשנאת פלסטינים. עד כדי כך, שהשוטרים הערבים – בכדי להוכיח את נאמנותם למשטר – פעלו ביותר אלימות וברבריות מהשוטרים היהודים. רובם בעלי השכלה נמוכה, מגיעים מאוכלוסיות מוחלשות, מתוסכלים מהחיים ומהשכר העלוב, ובמקום להתמודד עם אי-הצדק כלפיהם מחליטים להוציא את התסכול על הפעילים והפעילות הפלסטינים. אבל גרועים מכך הם המפקדים שלהם: באירועים ביפו, למשל, עוד לפני שהוחלט לשחרר את העצורים בתנאי שלא תהיה הפגנה, פנה מפקד התחנה לאחד מעורכי הדין שייצגו את העצורים וטען בפניו שככה ייראה ביפו ש"אתם ניצחתם"; כלומר, אותו מפקד שאמור לדאוג לסדר הציבורי עסוק במשחקי אגו, כאילו מדובר במשחק כדורגל.

ואכן, המשטרה תופסת את החברה הפלסטינית לא כאזרחים, אלא בתור יריבים שיש להביס, להשפיל ולנצח.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי ברנע

  ישראל היא אתנוקרטיה והריבוד האזרחי קובע את המעמד ויחס רשויות המדינה אליו

 2. ברק

  15.6.1969 גולדה – "אין עם פלסטני",
  עברו 48 שנה ולא למדת כלום.
  מדהים.

 3. שבתאי לוי

  לשוטרים הערבים, שהפגינו נאמנות ייתר, זיכרו, :קוויזלינגים, מישלינגים, בוגדים עלובים, ועמילים שפלים ובזויים, זכרו מה עלה בגורלם של בוגדים ששיתפו פעולה עם כובשי ומדכאי ארצם!!!. (אנשי הסירות מווייטנאם, ועוד).
  שבתאי לוי

 4. אבג

  וכרגיל החוק צריך להיות מוחל רק על היהודים והערבים פטורים ממנו. למה לבקש רשיון הפגנה אם אפשר להפגין באופן בלתי חוקי תוך השתנה על החוק ואז להתבכיין על זה שהמשטרה מגיבה באלימות שזאת הייתה המטרה היחידה של "ההפגנה" שהיא בעצם שוב סטירת לחי למדינת ישראל על ידי הזדהות מלאה עם אויבי המדינה.