• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

דווקא את שפי פז הזמנתם לדבר?

הערב יתקיים במרכז הצעירים המקסים החדש בלב שכונת התקווה אירוע גאווה. המארגנים בחרו להזמין אליו את שפי פז, סמל הפילוג ואי הסובלנות מדרום העיר. קריאת השכמה לאנשי/נשות המרכז הגאה
רותי שטרןרותי שטרן

אמא לשלוש, לסבית, גרושה. עקרת בית וגם זמרת, כותבת ובעלת דעה על כל דבר (כמעט). מקימת האתר dreamersites.com

כשהייתי כבת עשר נקלעתי להפגנה של כהנא בעכו, "העיר הגדולה" שאליה היינו נוסעים לקניות וסידורים. אני זוכרת את עצמי יושבת על כיסא הספר, והחרדה שלי מהתספורת מתערבבת עם החרדה מהצעקות שמחוץ לחלון. אני זוכרת איש מזוקן ומולו המון זועם צועק דברים שאני לא רוצה לשמוע. היום כשאני כבר גדולה ובעלת ניסיון בהפגנות אני יכולה לשער שההמון היה אולי שלושים או ארבעים בחורים אבל לי הם נראו הרבה יותר.

אני לא יודעת כמה בפועל תמכו בכהנא, עובדה שהוא נכנס לכנסת אז הם היו לא מעטים, אבל ההרגשה הזאת של המון זועם כנראה לא קשורה במספרים. נראה ששפי פז במלחמתה נגד מבקשי המקלט בדרום תל אביב מנסה גם היא לייצר תחושה של המון זועם. בפועל, כפי שכבר כתבתי כאן בעבר, לא נראה שתושבי דרום תל אביב נוהרים אחריה. כן, יש לה מספר תומכים אבל בהזדמנויות שהיו לי לראות אותם מפגינים הם נראו יותר כקומץ, מלווים בתומכים שהגיעו מההתנחלויות.

לעומת זאת, ההתארגנות "דרום תל אביב נגד הגירוש" ארגנה שתי הפגנות ענק, אחת בדרום תל אביב ואחת בכיכר רבין אליהן אליהן הגיעו עשרות אלפי אנשים. ההפגנה ברחוב לוינסקי היתה אולי ההפגנה הכי מרגשת שהייתי בה, בבחינת קונטרה מושלמת להפגנת כהנא המוזכרת בתחילת דבריי. היו בה תושבי שכונות הדרום מעורבבים עם מבקשי מקלט נרגשים ועוד הרבה מאד נשים ואנשים מרחבי הארץ שבאו לתמוך. לרגע היה אפשר לדמיין כאן הווה ועתיד אחרים, לא רק בהקשר של הפליטים אלא בכלל.

קשה לי להבין מה מביא לסבית בוצ'ית שבטח כמו כולנו סבלה לא מעט מכל מיני סוגים של דיכוי, לקחת את עצמה את התפקיד הזה של מושיעת הדרום מתושביו השחורים. זאת כנראה לא תופעה יוצאת דופן במיוחד, ההיסטוריה מלאה ברודנים למיניהם שצמחו בסביבות מדוכאות (כולל זה שאין להזכיר את שמו), ובכל זאת כשזה מגיע לקהילה שלי אני מוצאת את זה תמוה ועצוב מאד.

יש המתפלאים שיש להט"בים ימנים. זאת לא הכוונה שלי. א.נשים מחזיקים בדעות ימניות מכל מיני סיבות, לא כל הימנים הם גזענים, לא כולם מלאי שנאה ורצון לפגוע. אבל שפי פז – מעשיה והתבטאויותיה מעידים על כך שהיא פועלת לא אחת ממניעים גזעניים. אני לא יודעת מה גרם לה לעבור צד, הרי אותם אנשים שהיא מובילה עכשיו דומים להפליא לכל מי שחושב עלינו שאנחנו בהמות ותועבה.

במקום להפוך את הערב הזה לאירוע מכונן ומייסד תפיסות, תובנות ושיתופי פעולה חדשים, בחרו במרכז הגאה להזמין אליו את שפי פז

היום בערב המרכז הגאה עורך ערב גאווה דרומי בוורדיאל 17, מרכז הצעירים המקסים החדש בלב שכונת התקווה. ערב של סיפורי להט"בים שמתגוררים בשכונה, ערב שהרעיון שלו מקסים ומרגש. הנושא של להט"בים בדרום תל אביב מציף כל כך הרבה סטיגמות שיכולות להיות מנופצות בערב כזה. סטיגמות משני כיוונים, למשל התפיסה שהלהט"בים הם קהילה של עשירים שמתעניינים רק במסיבות ומצעדים ומהצד השני התפיסה הרווחת ששכונות הדרום הומופוביות. במקום להפוך את הערב הזה לאירוע מכונן ומייסד תפיסות, תובנות ושיתופי פעולה חדשים, בחרו במרכז הגאה להזמין אליו את שפי פז כאחת הדוברות.

כבר יומיים הפייסבוק גועש בתגובה לקיומו של האירוע. תגובות בעד ונגד, טענות של סתימת פיות וחופש הביטוי אל מול דרישה להוקיע מתוכנו גזענות, אלימות ושנאת האחר. 300 א.נשים חתמו עד כה על עצומה הקוראת לבטל את השתתפות שפי פז באירוע, ואנחנו עדיין מקוות שיוזמי הערב יבינו את טעותם ויתקנו אותה.

ספיר סלוצקר עמראן, פעילה חברתית ועו"ד, שהייתה שותפה ביום א' האחרון להגשת עתירה לבג"צ נגד כוונת המשטרה לחייב את צועדי הגאווה בכפר סבא לממן הקמת גדר שתגן עליהם, כתבה בפוסט בפייסבוק: "בבחירה לתת לשפי פז במה בתור הפעילה הלסבית של שכונות הדרום המרכז הגאה מתעלם משתי הקהילות גם יחד – קהילת הלהט"ב וקהילת תושבי הדרום, שתי קהילות שהוכיחו שוב ושוב שהן מתנגדות לגירוש, לגזענות ולהדרה. אין פה סתימת פיות, יש לגזענית הזו את כל הבמות שבעולם, אבל את הבמה הזו היא פשוט לא הולכת לקבל."

אם יתקיים האירוע כמתוכנן, אנחנו ועוד פעילות ופעילים להט"ביות מהשכונות נהיה שם גם ונמחה על קיום האירוע. מוזמנות לבוא וגם לחתום על העצומה.

עדכון (20:00): בעקבות ההתנגדות והמחאה – בוטל האירוע

כנראה שיעניין אותך גם: