דווקא את שפי פז הזמנתם לדבר?

הערב יתקיים במרכז הצעירים המקסים החדש בלב שכונת התקווה אירוע גאווה. המארגנים בחרו להזמין אליו את שפי פז, סמל הפילוג ואי הסובלנות מדרום העיר. קריאת השכמה לאנשי/נשות המרכז הגאה
רותי שטרןרותי שטרן

אמא לשלוש, לסבית, גרושה. עקרת בית וגם זמרת, כותבת ובעלת דעה על כל דבר (כמעט). מקימת האתר dreamersites.com

כשהייתי כבת עשר נקלעתי להפגנה של כהנא בעכו, "העיר הגדולה" שאליה היינו נוסעים לקניות וסידורים. אני זוכרת את עצמי יושבת על כיסא הספר, והחרדה שלי מהתספורת מתערבבת עם החרדה מהצעקות שמחוץ לחלון. אני זוכרת איש מזוקן ומולו המון זועם צועק דברים שאני לא רוצה לשמוע. היום כשאני כבר גדולה ובעלת ניסיון בהפגנות אני יכולה לשער שההמון היה אולי שלושים או ארבעים בחורים אבל לי הם נראו הרבה יותר.

אני לא יודעת כמה בפועל תמכו בכהנא, עובדה שהוא נכנס לכנסת אז הם היו לא מעטים, אבל ההרגשה הזאת של המון זועם כנראה לא קשורה במספרים. נראה ששפי פז במלחמתה נגד מבקשי המקלט בדרום תל אביב מנסה גם היא לייצר תחושה של המון זועם. בפועל, כפי שכבר כתבתי כאן בעבר, לא נראה שתושבי דרום תל אביב נוהרים אחריה. כן, יש לה מספר תומכים אבל בהזדמנויות שהיו לי לראות אותם מפגינים הם נראו יותר כקומץ, מלווים בתומכים שהגיעו מההתנחלויות.

לעומת זאת, ההתארגנות "דרום תל אביב נגד הגירוש" ארגנה שתי הפגנות ענק, אחת בדרום תל אביב ואחת בכיכר רבין אליהן אליהן הגיעו עשרות אלפי אנשים. ההפגנה ברחוב לוינסקי היתה אולי ההפגנה הכי מרגשת שהייתי בה, בבחינת קונטרה מושלמת להפגנת כהנא המוזכרת בתחילת דבריי. היו בה תושבי שכונות הדרום מעורבבים עם מבקשי מקלט נרגשים ועוד הרבה מאד נשים ואנשים מרחבי הארץ שבאו לתמוך. לרגע היה אפשר לדמיין כאן הווה ועתיד אחרים, לא רק בהקשר של הפליטים אלא בכלל.

קשה לי להבין מה מביא לסבית בוצ'ית שבטח כמו כולנו סבלה לא מעט מכל מיני סוגים של דיכוי, לקחת את עצמה את התפקיד הזה של מושיעת הדרום מתושביו השחורים. זאת כנראה לא תופעה יוצאת דופן במיוחד, ההיסטוריה מלאה ברודנים למיניהם שצמחו בסביבות מדוכאות (כולל זה שאין להזכיר את שמו), ובכל זאת כשזה מגיע לקהילה שלי אני מוצאת את זה תמוה ועצוב מאד.

יש המתפלאים שיש להט"בים ימנים. זאת לא הכוונה שלי. א.נשים מחזיקים בדעות ימניות מכל מיני סיבות, לא כל הימנים הם גזענים, לא כולם מלאי שנאה ורצון לפגוע. אבל שפי פז – מעשיה והתבטאויותיה מעידים על כך שהיא פועלת לא אחת ממניעים גזעניים. אני לא יודעת מה גרם לה לעבור צד, הרי אותם אנשים שהיא מובילה עכשיו דומים להפליא לכל מי שחושב עלינו שאנחנו בהמות ותועבה.

במקום להפוך את הערב הזה לאירוע מכונן ומייסד תפיסות, תובנות ושיתופי פעולה חדשים, בחרו במרכז הגאה להזמין אליו את שפי פז

היום בערב המרכז הגאה עורך ערב גאווה דרומי בוורדיאל 17, מרכז הצעירים המקסים החדש בלב שכונת התקווה. ערב של סיפורי להט"בים שמתגוררים בשכונה, ערב שהרעיון שלו מקסים ומרגש. הנושא של להט"בים בדרום תל אביב מציף כל כך הרבה סטיגמות שיכולות להיות מנופצות בערב כזה. סטיגמות משני כיוונים, למשל התפיסה שהלהט"בים הם קהילה של עשירים שמתעניינים רק במסיבות ומצעדים ומהצד השני התפיסה הרווחת ששכונות הדרום הומופוביות. במקום להפוך את הערב הזה לאירוע מכונן ומייסד תפיסות, תובנות ושיתופי פעולה חדשים, בחרו במרכז הגאה להזמין אליו את שפי פז כאחת הדוברות.

כבר יומיים הפייסבוק גועש בתגובה לקיומו של האירוע. תגובות בעד ונגד, טענות של סתימת פיות וחופש הביטוי אל מול דרישה להוקיע מתוכנו גזענות, אלימות ושנאת האחר. 300 א.נשים חתמו עד כה על עצומה הקוראת לבטל את השתתפות שפי פז באירוע, ואנחנו עדיין מקוות שיוזמי הערב יבינו את טעותם ויתקנו אותה.

ספיר סלוצקר עמראן, פעילה חברתית ועו"ד, שהייתה שותפה ביום א' האחרון להגשת עתירה לבג"צ נגד כוונת המשטרה לחייב את צועדי הגאווה בכפר סבא לממן הקמת גדר שתגן עליהם, כתבה בפוסט בפייסבוק: "בבחירה לתת לשפי פז במה בתור הפעילה הלסבית של שכונות הדרום המרכז הגאה מתעלם משתי הקהילות גם יחד – קהילת הלהט"ב וקהילת תושבי הדרום, שתי קהילות שהוכיחו שוב ושוב שהן מתנגדות לגירוש, לגזענות ולהדרה. אין פה סתימת פיות, יש לגזענית הזו את כל הבמות שבעולם, אבל את הבמה הזו היא פשוט לא הולכת לקבל."

אם יתקיים האירוע כמתוכנן, אנחנו ועוד פעילות ופעילים להט"ביות מהשכונות נהיה שם גם ונמחה על קיום האירוע. מוזמנות לבוא וגם לחתום על העצומה.

עדכון (20:00): בעקבות ההתנגדות והמחאה – בוטל האירוע

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אבי

  הערונת לרותי. אינני יודע למה את מתכוונת כשאת טוענת כאילו שפי "עברה צד". אם הכוונה היא לזה שהיא עברה ממר"צ "השמאלית" אל הימין (שפי חוזרת על כך שוב ושוב), אעיר רק, שלא כצעקתה. מי שלא רצתה לידה מזרחים כשהיתה במר"צ לא רוצה היום שחורים כאשר היא גרה בדרום ת"א.

  1. סמי קורעין

   כוונותייך רותי טובות אף רצויות. ברם הבעיה עם שפי די שולית. שכן סוגיית מבקשי המקלט היתה לכתחילה סוגייה ע ד ת י ת גרידא. משמע, העול כולו נפל על כתפיהם הדלות של המזרחים האומללים מדרום תל אביב ומעיירות הקיפוח, פרי יצירתה של ההגמוניה הגזענית.. אני בעד שיביאו עוד עשרות אלפי מבקשי מקלט אומללים, אבל בתנאי שישכנו אותם בשכונות וביישובים אשכנזיים, עם ו. קבלה. מה דעתך על כפר ורדים למשל…
   לחלופין ובנוסף, הייתי מציב קרוונים ובהם מבקשי מקלט ובצידם שירותים כימיים,למשל בפתח ביתה של ההומניסטית הדגולה, אסתר חיות בשכונת צהלה. אין שם ולו גם סודני אומלל אחד לרפואה. כמדומני כי גם מזרחים בל יראו שם…
   מובטח לך בזאת, רות היקרה, כי "הבעיה" תיפתר על נקלה תוך שבוע-שבועיים.
   תמיהה גדולה עולה לנוכח המזרחים הנפלאים מדרום תל אביב המתנגדים בצדק לגירוש, מדוע הם פוחדים להצהיר במפורש ומעל כל במה, כי מדובר בגזענות אשכנזית כדבעי…

 2. ד ר

  אפשר לחשוב שהאתר "המקום החם בגהנום" לא פרסמו איתה ראיון מתלקק לא מזמן. שפי פז היא הרבה דברים, אבל היא גם מרצניקית, וזה מה שמכשיר אותה בעיני אנשי תקשורת תל אביבים (לא מכשיר אותה במובן המוסרי, חלילה, אלא עושה אותה "מעניינת" ברמת הפסיכודרמה).

 3. מרוקאית שמאלנית

  זה אבסורד!!! אסור לתת לה במה!

  לבטל את שפי פז ההזויה! להביא את שולה קשת מתאים יותר