המסורת הבעייתית של סרבני הכיבוש

ראיון עם סרבנית מצפון טרייה חושף שוב כיצד מודעות פוליטית עוצרת במקום מאד מסוים ולא באמת מאפשרת את הרחבת השורות

הדור הבא של השמאל הלבן. זו המחשבה שעברה בראשי למקרא הראיון שפורסם ב"שיחה מקומית" עם הסרבנית החדשה לוהאר אלטמן. הכיבוש הוא המניע לסירובה של אלטמן לשרת בצבא, ואכן אני מתחבר להרבה מהביקורת שלה על אופיה של החברה הישראלית לנוכח מעמדו של הצבא, והמשך השליטה הצבאית על הפלסטינים בשטחים. בעבר אף סירבתי גם אני, וריציתי עונש מאסר. מלבד זאת, נראה כי אלטמן ממשיכה מסורת של שמאל ישראלי הנאבק בכיבוש תוך התעלמות מפערים חברתיים, חלוקה לא הוגנת של משאבים, חתירה לשוויון ועוד. המודעות הפוליטית, והפעילות הפוליטית, עוצרות במקום מאד מסוים.  

מפתיע לקרוא שנערה שבקיאה בתחומים שונים של פילוסופיה, מחשבה פוליטית, אמנות ותרבות, מנותקת לחלוטין מההוויה שלה עצמה בתוך החברה הישראלית. אלטמן לא מתעכבת ולו לרגע על הקשר שבין תנאי חייה המיטיבים, הכרוכים בכל כך הרבה זכויות יתר על פני בני/ות נוער בדור שלה, להחלטתה לסרב. המראיינת, אורלי נוי, שאי אפשר לחשוד בה כמובן שאינה בקיאה בסוגיות חברתיות וכלכליות, לא מנסה לאתגר אותה קצת מחוץ לקופסה: על מעמד ואתניות בחברה הישראלית, גזענות נגד קבוצות לא לבנות, מרכז-פריפריה, ההיסטוריה של פערים כלכליים. כיצד כל זה קשור ללאומנות ההולכת ומתחזקת? ואיפה אלטמן עצמה בסיפור הזה? אין אפילו רמז לדברים. עוד דוגמא לניתוק המופרך שהשמאל הישראלי מקפיד לעשות בין הכיבוש, מעין ישות מיתית ועל-קיומית, לבין מדינת ישראל "הנורמלית".

למשל, בתחום החינוך: אלטמן חזרה לא מזמן משנתיים של לימודים בגרמניה, והיא מספרת שלמדה שם פוליטיקה באופן אינטנסיבי. בנוסף, שני הוריה עוסקים בחינוך אלטרנטיבי, דבר שהשפיע על תפיסת עולמה. אם אכן החינוך הוא כלי קריטי בעיצוב אישיותה של אלטמן כסרבנית מצפון, כפי שעולה מדבריה, האם לא ראוי לפעול לשוויון במערכת החינוך אשר יאפשר לכל בני/ות הנוער בארץ לרכוש את אותם כלים שאלטמן רכשה?


קשה להאמין שאלטמן לא יודעת שבשעה שהיא למדה פילוסופיה פוליטית בגרמניה, בטבריה, קריית מלאכי, בית שמש ונתיבות נשלחו בני/ות גילה ללמוד פחחות וספרות. אם היא יודעת, אז מצער מאד שהיא לא מדברת על זכויות היתר שלה בהקשר הזה, דבר שמותיר אותנו עם פוליטיקה אינטרסנטית וצרה. ואם אלטמן לא שמעה ולא ראתה, אז מה לנו כי נלין על רוב בני/ות גילה אשר לא שמעו ולא ראו את הכיבוש? קל וחומר בשעה שניכר שהמשאבים והזמן נמצאים הרבה יותר בידיה מאשר בידי מקביליה מרחבי הארץ.

קשה להאמין שאלטמן לא יודעת שבשעה שהיא למדה פילוסופיה פוליטית בגרמניה, בטבריה, קריית מלאכי, בית שמש ונתיבות נשלחו בני/ות גילה ללמוד פחחות וספרות

בין היתר, מצוין בראיון שאלטמן גדלה ביישוב הקהילתי קציר. כזכור, יישוב זה ניהל קרב חורמה נגד האפשרות שאזרח ערבי, עאדל קעדאן, ירכוש קרקע ביישוב על מנת להקים בית למשפחתו. מה אלטמן חושבת על היישוב בו היא גדלה בהקשר הזה? האם, למשל, תהתה על הקשר בין "ייהוד הגליל" באמצעות יישובים כגון קציר, למפעל ההתנחלויות, אותו היא מסרבת לשרת?

באופן דומה, אלטמן ציינה שהיא רוצה לעבוד בעתיד עם "נוער במצוקה". לא עולה השאלה הפוליטית הבסיסית כיצד נוער הופך להיות במצוקה? הרי אם אותו "נוער במצוקה" היה מקבל מהמדינה את הזכויות שקיבלה אלטמן, ככל הנראה שעזרתה כלל לא היתה דרושה.

עמירה הס, בטורה מהבוקר "הפריבילגים שהחליטו להתנגד לסדר ההיררכי" מציעה נקודת מבט מעט אחרת. בניגוד לנוי, אשר התייחסה לאלטמן ולהלל גרמי, סרבן נוסף, בסטטוס בפייסבוק שלה כאל מי "שלא מוכנים ללכת עם העדר", הס מקשרת את ההחלטה לשרת בצבא לתנאים הפוליטיים של מעמדות נמוכים, ובהתאם לכך את ההחלטה לסרב כתוצר של פריבילגיה: "הם (אלטמן וגרמי, ת"מ) בצד החזק בהיררכיה החברתית. זה מבטיח ש'כתם' הכליאה לא יפגע בהם בעתיד, כפי שהוא משכפל דיכוי של קבוצות מדוכאות בחברה, כעובדים עניים, כמזרחים וכדרוזים".

המהלך שעושה הס חשוב, אבל בעיניי דרוש צעד נוסף: אם אכן דגל המאבק בכיבוש שמור אך ורק למעמדות גבוהים, יש לחשוב על האפשרות שמעמדות נמוכים בזים למאבק זה לא בגלל שהם תומכים אדוקים בגזענות ובכיבוש, אלא בגלל שהנשאים של מאבק זה הם אנשים הנהנים מזכויות יתר על פניהם, דבר המעורר אנטגוניזם מתבקש. כך, הסלקטיביות של המאבק נגד הכיבוש, כפי שהיא עולה מהראיון לעיל, חותרת תחת האפשרות להרחבת שורות. על כן חשוב להדגיש כי לא ייתכן מאבק אפקטיבי בכיבוש, ללא מאבק בפריבילגיות של אשכנזים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ניר

  איך באמת סדר העדיפויות שלה לא תואם לזה של תום ? הרי רק הוא יודע מה באמת חשוב ומה פחות חשוב . חצופה שכזו

 2. אריאל ישראלי

  שלום תם מהגר

  (הכותב אינו "ציוני"=אשכנזי,אלא יהודי-ישראלי ולא משתתף בהצגה-האשכנזית הדמו-חראטית החזירית של ימין ושמאל)

  כל הכבוד לך על הצגת האמת במבצר-הצביעות האשכנזית (בעיה פגמנטית),זהירות: אם תמשיך באמת זאת החושפת את הטקטיקה האשכנזית\אתאיסטית בשליטה ודיכוי היהודים והמוסלמים המאמינים,הדבר עלול ל-80% מהעם-היהודי לחבק אותך.

  הקבוצה-האשכנזית\אתאיסטית המתקראת בשם הקוד-הפנימי "ציונים"…

  (אם הם יהודים מאמינים השייכים באופן-טבעי לארץ למה היה צורך להחליף שם,כפי הנוצרים=גניבה-ספרותית)

  השתלטה על ארצם של היהודים באישור האירופאים כדי ליצור פה קולוניה-אירופאית\אתאיסטית במזרח-התיכון הערבי המאמין,ולא מדינה-ליהודים כפי ש"הציונוצרים" הרפורמים מספרים במערכת-"החינוך"(מחדש).

  כדי שאכן תתממש מטרתם הציונית\אירופאית\אתאיסטית ללא הפרעות יהודיות,היה צורך ב…
  1]שלב-ראשון,לבצע סנקציות-כלכליות כנגד אותם עבדים-יהודים,כדי לנשל אותם מכוח-השפעה,וליצור ריבוד-חברתי אתני ברור,של אדונים-אשכנזים ועבדים-מזרחים,כפי שאנו רואים עד היום!!!
  ובכן כיצד יוצרים בין קבוצות-פליטים בעלי אותו מעמד-כלכלי שנטשו את רכושם מאחור,מעמדות-ברורים באופן מלאכותי ויעיל,שיחזיק לעד???
  אותה שיטה ישנה וטובה שבזכותה נוצרו רוזנים,דוכסים,נסיכים,ומלכים…

  אדמות!!!

  וכיום אנו רואים בבירור,בזמן שרוב האשכנזים סופרים דירות ומספפסרים בהם,עדות-המזרח משתתפים בהגרלות כדי שאולי יהיה להם סיכוי לזכות בפרס המיוחל בארצם-היחידה!!!

  הפרס: לקבל את הזכות להיות משו-עבדים עבור דירה בדימונה וירוחם!!!

  2]השלב-השני לאחר הסנקציות-הכלכליות על איראן והחלשתה מבפנים,הוא לראות כיצד הם מתפרקים-חברתית\מוסרית במלחמתם-האישית להשרדות,במצב שיצרו באופן-מלאכותי,מכוון אותם מהנדסי-המציאות,שברשותם הכסף והכוח-להשפיע,לבנות או להרוס!!!

  נו??? אז מדוע אותם הציונים הקומוניסטים (אתאיסטים) בראשית המדינה לא בנו ליהודי-המזרח קיבוצים משלהם,ע"מ שיצטרפו לרעיון ויגדילו את כוח התנועה-הקומוניסטית של מפלגת-פועלי ארץ-ישראל???

  התשובה ידועה לכל בר-דעת אמיתי!!!

  משהו צריך להוריד את הזבל בבית,לא???

  מעולם בהיסטוריה לא הייתה שום אדיאולגיה,אלא אחת!!!

  קומץ אדונים על הרבה עבדים…מעט להמון,הרבה למעט…וכל שאר ההתרחשויות בתווך הם רק זבוב על השרביט של פרעה וצאצאיו!!!

  1. עודד

   מופיעה כאן תגובה ארוכה/ארכנית של מישהו בשם אריאל ישראלי ( שם אמיתי?). אני צאצא של אותה קבוצה שהמגיב קורא לה "אשכנזית- אתאיסטית-קומוניסטית-רפורמית וכו'" . לפחות בעניין הקומוניזם – – אני מבין שהאדון ישראלי (?) יודע משהו שאני לא יודע: פינסקר, הרצל, נורדאו, בורוכוב, א' ד' גורדון, ואפילו בן גוריון – הם וחבריהם היו כנראה קומוניסטים. הם הסתירו זאת היטב. אודה למר ישראלי אם יחשוף את הנתונים שבידיו, ויגלה ברבים את קלונם של כל אלה… גם בקשר ל"רפורמים" כדאי לסמוך על מאגר הנתונים של מר ישראלי, משום שאני עצמי, הורי , סבתא וסבא שלי, מעולם לא נכנסנו לבית כנסת רפורמי. מילא… כפי שהראה ג' אורוול אי פעם, כל שקר יכול להיעשות מציאות, אם רק מעודדים אותו. עם זאת, עלי להתוודות בחטא אחד גדול מאוד שלי ושל משפחתי, ואני מקווה שמר ישראלי יאפשר לנו לכפר על חטא זה ( ואולי יזמין אותנו לסדנת "חזרה בתשובה" על חשבונו): כן, פשענו וחטאנו ואנחנו אתאסיטים ( ישמרנו השם). אבל אם קיוויתי , אולי, שאדון ישראלי יזמין אותי לסדנה על חשבונו – שוב חטאתי, כי ברור שאני מספסר בדירות, אז יש לי המון כסף משלי. נו, מה לעשות, 80% מהיהודים – אם איעזר בניסוח של מר ישראלי – באמת לא יחבקו אותי. אבל אודה ולא אבוש: אני לא זקוק לחיבוקים שכאלה. תום מהגר זקוק להם, כך אני מבין; לבריאות!

  2. דןש

   ההשמצה שלך על הקיבוצים עוברת כל גבול. לידיעתך הקיבוצניקים אינם נרתעים מכל עבודות כפיים. מסגרות וחרטות כמו ניקוי הרפת איננה מילת גנאי עבורם. אנשים כולל נשים "נלחמו" על עבדות כפיים, שכפי ניראה בזויות בעיני כותב המאמר.
   העולים שהגיעו העדיפו "חיי חמולה" במושבים ובעיירות הפיתוח. הקיבוץ נראה בעיניהם כמקום משחית בו אוכלים נבלות וטריפות ובועלים נידות. החיים המשותפים בקהילה לא "קסמו" להם בלשון המעטה. אפילו לקיבוץ הדתי הם נמנעו מלהגיע.
   לידיעתך, דווקא אלו מעדות המזרח ה"ספרדים" שלטו ועדין שולטים ( תשובה ואחרים ) על גורמים כלכליים. כמו: קרקעות בארץ, על הבנקים, על הביטוח. גם הם, כמה שידוע לי, לא נתנו שכם למען העולים וקליטתם.
   אז כפי שנאמר – טול קורה מבין עיניך !!!

 3. עודד

  תגידו, המאמר הזה רציני? ראוי לפרסום במסגרת השואפת לדיון פוליטי רציני? כרגע עלי להתנצל רק על כך שטרחתי לקרוא אותו במלואו. וכמובן, אוסיף התנצלויות: סליחה בשם אבא שלי ז"ל , שהיה "לבן" (בלונדיני עם עיניים כחולות), ובאשמתו נעשיתי , איכשהו, "שמאל לבן"; וסליחה על כך שטחו עיני מראות שהרבה מאוד סוגיות ראשונות-במעלה, לדידי, כגון מצפון, מוסר, גבולות הציות וכיו"ב, הן "לבנות" לגמרי, וההגות שלהן , על שלוחותיה השונות, נובעת כולה ממקורות "לבנים" (הווה אומר, אינטלקטואלים מערביים, וגם אם היו אלה יהודים, כדוגמת אריך פרום, או Howard Zinn ,הם היו – שוד ושבר – יהודים "לבנים"). ובכלל, עלי להתנצל על כך שאני מזהה את עצמי עם המגמה הנקראת "שמאל", שהומצאה אי פעם בארץ של "לבנים" (צרפת, בימי המהפכה) ואח"כ פותחה בכתביהם ובפעילותם של "לבנים" (מארקס, בצד אחד, אמה גולדמן , בצד אחר, ואזכיר גם את אדורנו או את מרקוזה -אוי, כולם יהודים, אבל "לבנים"!). אנה אוליך את חרפתי? אני מקווה שבעתיד הקרוב אכפר על כל אשר עוללתי, ואולי חטאי כשלג ילבינו ( אבל … לא ! עוד משהו לבן?!… אי אפשר !).אסתגר לי בביתי (שצבעו לבן) ואצפה בקוצר רוח לשמאל הכהה (שיהיה חייב להתנער מעצם השימוש במונח-האלבינו הזה, "שמאל", ויפות שלוש שעות קודם)

 4. סמולן

  לפעמים יוצא לך משהו חצי נכון, ופעמיים.

  1. גם בעיני היא – לוהאר – נראית כמו קריקטורה של פרוגרסיביות, כולל מייצגי מחאה ועוגת יומולדת חמישים לכיבוש, שזה לא רחוק מממתקי פיגועים, אם אתה שואל אותי. משהו מפיק עונג מתוק מכאב של אחרים, ולא משנה כרגע מה העמדה שמצדקת את זה, מדובר בקריקטורה. או עבודת גמר שתוגש למסלול המחשבה הפוליטית בתיכון הבינלאומי בגרמניה, תוך הקבלה והנגדה לטקסטים של שני הוגים מוכרים ואחד מוכר פחות. ואולי הקפוארה עצמה תשמש כהוגה השלישי, כולל שילוב משפטים בפורטוגזית ברזילאית, בגופן מוטה.

  2. אני מברך גם על המגמה הכללית יותר, של העשרת עולמנו הביקורתי – ביקורת מסעדות, ספרים, הצגות – בסוגה חדשה ומקורית, ביקורת סרבניות. הרעיון מעולה, כן ירבו.

 5. אסתר בן חור

  מכיוון שמכונת הכיבוש זוללת משאבים אדירים ("בטחון", התנחלויות, שחיתויות..), היא אם רוב הרעות החולות כאן.אלו תקציבים שהיו יכולים לשמש למיגור האפליה,חינוך, בריאות,איכות הסביבה ועוד כהנה וכהנה מטרות חשובות.

  מי שמתעלם מכך פשוט ואת ראשו בחול

  1. ליכודניק

   אסתר, שימי לב שאפילו האתר שאליו קישרת טוען שההוצאה המועטה לצרכים אזרחיים *אינה* נובעת מהוצאה בטחונית.

   מעבר לכך, עיניינית- הטיעון על ״משאבים שהכיבוש זולל״ מופרך בעיני כל מי שזוכר מה קרה כאן בשנים 93׳-2003. לא היה שום ״דיבדנד שלום״ כי לא היה שום שלום-
   הכלכלה קרסה בגלל הפיגועים, בהם נפגעו בעיקר מי שקונה בשווקים ונוסע באוטובוסים- אוכלוסיות חלשות.

   1. אסתר בן חור

    ליכודניק
    בעיות בהבנת הנקרא?

 6. ד ר

  נשמע שכבודו, אפעס, מקנא.

 7. שמאלנית אשכנזייה גאה

  בחיאת ראבק, אז אסור לאשכנזים לסרב לשרת במחאה נגד הכיבוש כי המזרחים מקופחים?
  לפי ההיגיון של הכותב, האשכנזים צריכים להתאדות או להפוך לשטיח ולראות איך המדינה נרקבת ומסתאבת עד היסוד, עד שתסתיים המהפכה הימנית-לאומנית, ואז יכניסו את האשכנזים למחנות חינוך מחדש. לא תודה.

 8. אני רק שאלה

  אם המאמר של הכותב נראה כיוצא ישירות מבית המדרש של מירי רגב ("לא להסתכל על דיכוי הפלסטינים. הסתכלו רק על אפלייה כלפי המזרחיים"), זה לא בגלל שהכותב משרת אותה ואת האינטרסים שלה?

 9. אני רק שאלה

  סליחה. עוד שאלה: "הדור הבא של השמאל הלבן" – יש הגדרה טובה יותר לגזענות מאשר להתייחס אל אדם קודם כל לפי הצבע שלה?

 10. פריץ היקה, הצפונבוני.

  הנסיון ההיסטורי הכללי מראה, שמעמדות מוחלשים ששייכים לרוב השולט נהנים מדיכוי של יותר מוחלשים ואינם סולדים כלל מגזענות. מהם לכן אין לצפות מהפריפריה היהודית המוחלשת שתיאבק לשיויון זכויות של המיעוט ( הנכבד למדי , מעל ל20%) הפלסטיני אפילו לא שיויון אישי קל וחומר שיויון לאומי.