• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הקהילה הדרוזית עוד תפתיע את עצמה

המאבק הדרוזי אינו עוד גל מחאה שניתן לתעל באמצעות ועדת בדיקה זו או אחרת, ולא בהפעלת ה"נכבדים" כדי לכבות את השריפה. זה מאבק של דור על כבודו שנרמס
מרזוק אלחלבימרזוק אלחלבי

משפטן, יועץ אסטרטגי, עיתונאי וסופר בעל טור קבוע בעיתון "אלחיאת"

אין זו הפעם הראשונה שהמדינה דוהרת בעיוורונה ובקלות דעתה במסלול ההתנגשות בקהילה הדרוזית. ממשלות ישראל השונות שגו לא אחת בנקיטת מדיניות מזלזלת ומפלה כלפי הדרוזים, בין היתר בעניין קרקעות שהופקעו, במדיניות תכנון חונקת ומכבידה ובתים שנהרסו או שבעליהם הורשעו ונקנסו, בהיעדר פיתוח תשתיות ומרחבים כלכליים יצרניים. על כל אלה, הדרוזים היו מוכנים למחול, אבל לא עוד כשחוק הלאום נוכח כאן. לא על זכויות הם נלחמים ולא על תקציבים כפי שראש הממשלה מדמיין, ומנסה לשכנע אותם ואת עצמו. הם נלחמים הפעם על נושאים קיומיים מבחינתם, על הבית ועל הזהות, ויותר מכך על הכבוד האבוד. הם נלחמים על זכותם לא להיות נבגדים ע"י המדינה שהאמינו כי היא מדינתם, ועל זכותם האנושית לא להיחשב כ"שכירי חרב". לכל הדעות, דברים חשובים ביותר לכל קהילה ולא רק לדרוזים.

לחוק הלאום תכלית אחת ויחידה, לבטל את הדמוקרטיה כהסדר ומשטר, את הישראליות כזהות כוללת ולהכריז על היהודים כאדוני הארץ וכל האחרים, לרבות הדרוזים, נתינים או סתם תושבים החיים על זמן שאול בשירות האדונים. הדבר לא פוגע בדרוזים לבדם, הוא פוגע בכל מי שלא יהודי, ולא פחות בשוחרי הדמוקרטיה היהודים וכל אלה הנאמנים למורשת דור המייסדים כפי שהתבטאה במגילת העצמאות שנקרעה לגזרים, תרתי משמע, במפגן מביש של משמר הכנסת. כמו כן החוק נחווה כפגיעה אנושה בממלכתיות ובהישגי הדמוקרטיה הישראלית לאורך השנים. גם אם היא מחוררת ומלאה כתמים, או אתנית ומוגבלת מלכתחילה, כלשון המלומדים. לכן, מחאתם של הדרוזים, ובמידה רבה, היא מחאתם של קהילות אחרות ושל שוחרי המדינה "היהודית והדמוקרטית".

איך חוק הלאום ותכליותיו נחווה בקרב הדרוזי הממוצע? ראשית כל, החוק שמבטל את הישראליות כזהות אזרחית פוליטית מוציא את הדרוזים כקהילה ישראלית מה"אנחנו" האזרחי, שהצטמצם ל"אנחנו" יהודי. קרי, החוק מפקיע מהם את אזרחותם, דבר המחדד את הדימוי שלהם כ"שכירי חרב", דימוי שהם מנסים להדוף מזה שנים ארוכות לאחר עשורים שבהם עברו טרנספורמציה זהותית, מקהילה ערבית בעלת זיקה למרחב הערבי, לקהילה "דרוזית" ישראלית. חוק הלאום העמידם בפני מצב חדש. אותה מדינה שהתאמצה להעבירם סוציאליזציה באוריינטציה ציונית ישראלית, מתכחשת ל"מסע הכומתה" המפרך שהלכו לצדה במשך עשרות שנים, כאשר הימין הישראלי מגדירם כ"אורחים". הדרוזים שהאמינו, לפחות ברובם, שהמדינה היא מדינתם ושמעמדם בה הוסדר לעד, וכי היא והרוב היהודי בה רוחשים להם כבוד והערכה על השתתפותם בנטל המלחמתי ולא רק כאזרחים משלמים מסים, מגלים בדרך הקשה שלא כך פני הדברים וכי המחוקק בישראל בוגד בהם ובשותפותם.

אותה מדינה שהתאמצה להעבירם סוציאליזציה ציונית מתכחשת ל"מסע הכומתה" המפרך שהלכו לצדה במשך עשרות שנים, כאשר הימין הישראלי מגדירם כ"אורחים"

לדרוזים יש צרכים, אולם כמו לכל קהילה איכותית הנושאת על גבה היסטוריה ונרטיב, יש להם גם כבוד קולקטיבי, והם לא ימחלו למי שיפגע בו. חוק הלאום פוגע בכבוד הנ"ל פגיעה משמעותית. חוק שמעניק את הארץ רק ליהודים מוציא אותם באופן סימבולי ובפוטנציאל מאדמתם/ מדינתם/מולדתם. חוק הגוזר את הישראליות מהיהדות בלבד, פוגע בזהותם שהיוותה מרחב מחייה סביר. כמו כן, חוק זה מסווג אותם כנתינים, כאזרחים סוג ב' או אפילו ג'. ואין קשה מהתחושה שמישהו, יהא זה מי שיהיה, מחליט בוקר יום אחד שהוא שווה יותר ואתה, הדרוזי, שווה פחות. הוא האדון ואתה, מה לעשות, המשרת הדואג לביטחונו ורווחתו. יותר מכל, אלה דברי הזלזול שהשמיעו ומשמיעים המצדדים בחוק כלפי הדרוזים – כאילו שאין להם שום אופציה אחרת והם תמיד יישארו דבקים ליהודים ויקבלו כל גזירה. או שהם כפויי טובה ואין להם זכות למחות כי המצב שלהם שפיר פי כמה וכמה מכל הקהילות הדרוזיות באזור לרבות בסוריה. או שהם רק 120 אלף ועליהם להבין את רחשי הלב של הרוב המכריע. או שהם בסך הכול "אורחים" כאן כי היהודים הם "בעלי הבית". דברים אלה מקוממים יותר אפילו מלשון החוק עצמו ומעצימים את הפגיעה.

ובכן, המאבק של הקהילה הדרוזית אינו עוד גל מחאה שניתן לתעלו באמצעות ועדת בדיקה זו או אחרת, ולא בהפעלת ה"נכבדים" כדי לכבות את השריפה, זה מאבק של דור על כבודו שנרמס. דור, המבין דבר או שנים באזרחות, מדינה ודמוקרטיה, אמנה חברתית זכויות וכבוד עצמי, ומאמין בהם. עובדה, המתווה שראש הממשלה הציע בימים הראשונים של המחאה נדחה לעת עתה. ולכן, הוא העלה את דרג הוועדה הדנה בסוגיה לוועדה בדרג מנכ"לים. הניסיון של משרד ראש הממשלה והשר קרא לשבש את המחאה ולזרוע בלבול כשל, ואף הוליד לחץ ציבורי מלמטה לקיים עצרות ביישובים הדרוזים לגיוס ההמונים להמשך המאבק.

חלק מאלה המנהיגים את המאבק מודעים לשליחות שלהם מעבר לכבודה של הקהילה הדרוזית. בחלקם לפחות, מפעמת תחושה של שליחות כמציליה של הדמוקרטיה וכמתנגדים עיקשים לביטול האזרחות הישראלית הכוללת את כולם, גם את הערבים האחרים. הם אומרים את הדברים האלה בפה מלא. אין פלא, אם כן, שהם חוזרים לטקסט המכונן של המדינה, אל מגילת העצמאות כמקור השראה. שולפים את הפרק המדבר על שוויון ומעמידים אותו מול חוק הלאום שלא מזכיר את השוויון. הם דורשים בתוקף שוויון לכל, שוויון שיעוגן בספר החוקים הישראלי. זו ההזדמנות ההיסטורית שלהם להחזיר להם את הכבוד האבוד, ולא פחות להיפטר מהדימוי המעיק של "שכירי חרב". ומכאן, אני מצפה שאם מאבקם יוכתר בהצלחה, הקהילה הדרוזית תתרום למינוף המאבק נגד חוק הלאום ותהפוך למקור השראה לקהילות אחרות. המאבק עוד יפתיע רבים, לרבות הדרוזים עצמם.

כנראה שיעניין אותך גם: