ועדות קבלה: מכת מדינה בחסות המדינה

אין הבדל בין ההתנגדות לגור בשכנות לערבים בעפולה לבין ועדות הקבלה של הקיבוצים "הנאורים" כביכול, ואין מחנה הקורא תיגר על מגמות מסוכנות אלו

בשבועיים האחרונים פורסמו עדויות ואירועים קשים ביותר של הדרה, השפלה, סלקציות בצורות שונות ועוד, והכל בשם זכותן המפוקפקת של קהילות לחיות עם הדומה להן, קרי, להדיח מהקהילה את השונה. לא מיותר להזכיר: אותן קהילות יושבות על קרקע ציבורית, משאב של כולנו, ומקיימות את הסלקציה בגיבוי חוקי. הכנסת אישרה לפני מספר שנים את חוק ועדות הקבלה, בג"ץ דחה את העתירות נגדו ו"חוק הלאום" העניק לוועדות הקבלה רוח גבית נוספת. אפשר לומר, במילים בוטות, שוועדות הקבלה מחרבנות מהמקפצה, לבריכה העכורה של כולנו.

צריך להתעכב על המקרים והעדויות שפורסמו, ועל המשמעות החברתית הקשה של מציאות זו. בקיבוץ דגניה א' – "אם הקבוצות והקיבוצים אשר הניחה את היסודות להתיישבות העובדת", כפי שמופיע באתר הקיבוץ – החליטו לקבל בטקס חגיגי את כל בוגרי/ות י"ב להיות חברי בקיבוץ, להוציא נערה אחת בעלת צרכים מיוחדים. רוב קולות הצביע נגד קבלתה. כותבת שירלי שני, בתגובה לאירוע: "לא קיבלו אותי (לקיבוץ רבדים, ת"מ) כי לטענתם אני מעוררת אנטגוניזם עם גישה לוחמנית שלא מבינה את חיי הקהילה (או בקיצור – טוניזאית באר שבעית טבעונית שלא מצביעה מרצ)".

הדר פיורנטינו שברה שתיקה וסיפרה כיצד הודיעו לה כי עליה לעזוב את הדירה ששכרה בקיבוץ להבות הבשן, שבו בנתה את העסק שלה, באופן מיידי. בנוסף, היא העידה כי הוטרדה מינית בקיבוץ והתבקשה שלא להתלונן במשטרה "בגלל שהיא חדשה במקום". בסרטון שעלה ב"כאן" מספר יאיר כוכב, שנדחה ע"י ועדת קבלה ביישוב דתי שבו הוא כבר גר: "זה לקחת בן אדם ולהרחיק אותו בגלל מי שהוא או בגלל הדעות שלו או בגלל הזהות שלו". סטודנטים מדרום סודאן, ששוכנו ביישוב אבשלום ע"י משרד החקלאות במסגרת תכנית ממשלתית, הועברו מהמקום בעקבות מחאת התושבים. וכל העדויות הללו הן רק מהשבועיים האחרונים.

המתגוררים מאחורי הגדרות של ועדות הקבלה, מבצעי הסלקציות והמדיחים, מגיעים משני קצוות המחנות הפוליטיים של ישראל, ימין ושמאל כאחד. בקיבוץ דגניה א', מעל 85% הצביעו בבחירות האחרונות ל"מרכז-שמאל" (70% למחנה הציוני, כ-16% למרצ ויש עתיד); שיעורי הצבעה דומים נרשמו בקיבוץ רבדים (מעל 40% למחנה הציוני ואחוז זהה למרצ); גם בלהבות הבשן מעל 40% הצביעו למחנה הציוני ומעל 30% למרצ. ביישוב אבשלום, לעומת זאת, הימין ניצח: מעל 30% תמיכה בישראל ביתנו ומעל 20% לליכוד. ברוכים הבאים לחברה הישראלית – אדם לאדם זאב.

התגובות לסלקציות שמבצעים הקיבוצים והיישובים מעידות עד כמה הפרקטיקות הנ"ל יצרו שבר חברתי קשה. מגיב מזרחי כתב באחת התגובות: "מתי תבינו – הקיבוצים הם הסרטן של המדינה", כינוי שהדביקו בשמאל להתנחלויות בגדה המערבית. ומגיבה מזרחית אחרת: "הקיבוצניקים הכי גזענים שיש במדינה הזו..הם האדנות". מהצד השני נכתב מיד "די לרגשות הקיפוח", וכמובן – "ערסים". משם התגובות רק הלכו והחמירו.

כל עוד "מלח הארץ" תובע לעצמו את "הזכות" לחיות בקהילות סגורות, קבוצות ממעמדות נמוכים יותר ידרשו לעצמן את אותה הזכות בדיוק

במישור הפוליטי, המשמעות של הנ"ל היא המשך התחזקותו של שלטון הימין. ראשית, כל עוד "מלח הארץ" תובע לעצמו את "הזכות" לחיות בקהילות סגורות, קבוצות ממעמדות נמוכים יותר ידרשו לעצמן את אותה הזכות בדיוק. התנגדות התושבים בעפולה לגור בשכנות לערבים היא המשך ישיר להיגיון של וועדות הקבלה, של השמירה על "מרקם החיים" ושאר מילים מכובסות לגזענות.

שנית, שיעורי ההצבעה הגבוהים למרצ ולמחנה הציוני בקיבוצים המפעילים פרקטיקות כאלה, מעידים על חולשתה של האלטרנטיבה "השמאלית" לשלטון הימין. הציבור לא מטומטם, ורואה נכוחה את הצביעות שמאפיינת את המחנה המתיימר להיות סוציאליסט ונאור.

שלישית, קבוצות שמתנגדות לכיבוש מצד אחד, אך מצד שני שותקות לנוכח פריבילגיות של אשכנזים בגבולות 48' – אם בתחום הדיור באמצעות ועדות קבלה ואם בתחום החינוך באמצעות הסללה – יילכו וייחלשו אף יותר. לא ייתכן מהלך משמעותי של סיום הכיבוש, כל עוד הגזענות תמשיך להיות לחם חוקה של מדינת ישראל "הדמוקרטית".

החברה הישראלית ממשיכה אם כן לשקוע בתוך גזענות ואלימות ממסדית, וכרגע, אין מחנה אותנטי ואמין אשר קורא תיגר על מגמות מסוכנות אלו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  הגזענות והשחיתות הממסדית משליכה על התנהגות הפרטים. זה המרשם הנכון למלחמת האזרחים שתהיה בעתיד בשטעטל שנבנה כאן.

 2. ד ר

  תגידו, עוקצניות, מהגר זה היחידי בסצנה שיכול לכתוב על מזרחים\אשכנזים?

 3. שפוי

  אתם מערבבים דברים לא קשורים. חברות בקיבוץ משמע – שותפות כלכלית. חבר קיבוץ חדש הופך לשותף בכל נכסי הקיבוץ: בתים, מפעלים, מטעים, רפתות וכו'. האם בעיר מישהו אמור לקבל שותף לעסקיו ונכסיו רק כי האדם רוצה להיות שותפו? חבאות בקיבוץ לא דומה שום דמיון לשכנות בעיר!

  1. נטול חרטא

   ל"שפוי":
   1) רוב מוחלט של הקיבוצים מופרט.
   2) אם הקיבוץ הוא עסק, האם הוא משלם מס חברות וכו'.
   3) גם בעסק אסור להפלות על סמך מוצא אתני אלא על בסיס התאמה לתפקיד וכו'.

  2. ליכודניק

   עיניין של טרמינולוגיה.
   אצלי, "גזענות" היא עיניין של סטריאוטיפים- אתה מניח מראש ללא ביסוס שקבוצה A היא בעלת תכונות B, ואפילו אם אתה מכיר כמה פרטים מהקבוצה שאינם מתאימים לכך אתה מניח שהם יוצאי דופן.
   מה שנקרא "איני גזען כי כמה מחבריי הם..".
   זה לא מתאים למקרים המתוארים, בהם חברי קיבוץ פגעו באנשים *מוכרים להם היטב*.

   אז בוא נקרא לזה "הסתגרות והתנשאות" ולא "גזענות".
   בנכס שהוא בבסיסו ציבורי (מגורים במקום מסוים), זה פסול.
   אגב, לאור היכרותי עם מספר קיבוצים, זו התנהגות שפוגעת קודם כל בקיבוצים עצמם- יש מין "אליטה" טהרנית שפועלת בשם החברים והרעיון הקיבוצי ולא ממש נותנת לחברים דין וחשבון; לעיתים היא גם נהנית בעצמה בסתר משכר, גמלאות וקצבאות בעודה פועלת בגלוי לשימור "אורח החיים הקיבוצי".

   לעצם בת ה-18 שסורבה לחברות: אתה צודק, אך יש צד שני למטבע. אולי היא לא כשירה להיות שותפה לנכסי הקיבוץ; אבל ללא חברות, מי אחראי לטיפול בה עכשיו ולאחר מות הוריה? נטל שאולי מעבר ליכולתם של הוריה, חברי הקיבוץ!

 4. דןש

  יש הבדל בין ישוב גדול בן הפרטים נבלעים בכלל לבין ישוב קטן ( לאו דווקא קיבוץ ), כאשר לכל פרט קיימת השפעה ניכרת.
  הדוגמא הטובה היא דרישות ייחודיות של פרטים שהן בניגוד גדול לכלל, היוצרות "מהומות" ואי שקט בישוב

 5. אלואימא

  מהגר "שכח" להזכיר את "וועדות הקבלה" במאה-שערים, בבני-ברק ובבית-שמש. כמה מכות, כמה יריקות, קצת איומים, והמצטרף הפוטנציאלי כבר יעזוב לבד, מתוך "בחירה חופשית".
  עוד הוא "שכח" להתייחס במאמרו לבתים משותפים אשר נבנו על אדמות שהיו מלכתחילה אדמות ציבור, ואשר הדירות בהם מיועדות לציבור הדתי בלבד, שלא לומר הדתי-לאומי בלבד. [חב' משהב לדוגמה בונה שכונות שלמות רק לציבור הספציפי הזה, ועל פי התקנון החל על הרוכשים, הם מנועים מלמכור ו/או להשכיר את דירותיהם לשוכר שלא יקבל על עצמו את התנאים שנקבעו בתקנון, דהיינו, לקיים אורח חיים דתי].
  וכמובן שמהגר "שכח" להזכיר מקומות יישוב רבים שכל תושביהם הם ערבים/דרוזים/בדואים, ואשר אין בהם דריסת רגל למי שאינו "משלהם". ו"משלהם" לפעמים זה רק מי שנמנה על החמולה שלהם.
  זאת ועוד, – ברבים מהמקומות הללו לא מדובר רק במניעת הזכות לרכוש או לשכור דירה, אלא גם בזכות המעבר, בזכותו של אדם להתלבש כרצונו, לדבר כרצונו, לאכול כרצונו בעודו שוהה בשטח ציבורי.
  אז מה אתה אומר מהגר? יש סיכוי לאיזו כתבת המשך?