כאשר ילד בן 5 נורה בראשו

בסיטואציה שבה ילד נפצע אנושות ברחובות יפו, כולנו צריכים לתת דין וחשבון – הן הרשויות, אך גם אנחנו, החברה הערבית
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

מה שקרה ביפו אתמול הוא אסון. אסון בכל הרמות. לא ניתן לתאר את זאת בשום דרך אחרת. אתמול בשעות הערב, ווליד אבו סיף בן ה-5 נורה בראשו בתקרית ירי ביפו. בסיטואציה מהסוג הזה כולנו צריכים לתת דין וחשבון – הן הרשויות, אך גם אנחנו, החברה הערבית. לא ניתן להתעלם מההקשרים הפוליטיים שאיפשרו לדבר כזה לקרות. ניתן אולי להיכנס לתיאורים טכניים ולפרשן מה קרה, אך כל זה שולי לעומת התוצאה. ילד בן 5 נורה בראשו. וכן, צריך לחזור על המשפט הזה שוב ושוב בכדי להפנים לעומק את משמעות האירוע ואת המשמעות של להיות ערבי במדינה בה הקיום שלך הוא "איום דמוגרפי", ואתה נתון תחת מרותה של משטרה שנזכרת שתפקידה להגן על האזרחים רק כאשר יש טרגדיה ונוצר לחץ ציבורי סביב המחדל התפקודי שלה.

מדינת ישראל מפקירה את אזרחיה הערבים בגלל שהם לא משתייכים לגזע הנכון. בהיעדר משטור, נוצר בחברה הערבית מצב כאוטי שבו החזק שורד – ולא רק שורד, אלא גם קובע את הטון החברתי. וזו התוצאה – ילד בן 5 נורה בראשו. פעם אחר פעם מנהיגי החברה הערבית – בין אם אלה אנשי דת, פוליטיקאים או פעילים פוליטיים – דיברו בתקיפות נגד תופעת הנשק והעבריינות. פעם אחר פעם ביקשו מהמשטרה לעשות את תפקידה, להגן על האזרחים הערבים ולאסוף את הנשק הלא-חוקי בחברה הערבית. ופעם אחר פעם, במקום שהמשטרה תעשה את תפקידה היא העלימה עין ואף תקפה את המנהיגים הערבים. וזו התוצאה – ילד בן 5 נורה בראשו. במצב שבו המדינה באופן עקבי מסיתה ותוקפת את אזרחיה הערבים זו התוצאה, שוטרים בכל הדרגים עם אפס חמלה כלפינו אשר מעדיפים ליצור מצב של "הרתעה" על מנת שהחברה הערבית תפחד ותרגיש מופקרת וזו התוצאה – ילד בן 5 נורה בראשו.

אבל גם אנחנו, החברה הערבית, אשמים במצב הזה. גם אנחנו צריכים לקחת אחריות על המצב שאליו הגענו. הגיע הזמן להכיר בעובדה שגם אנחנו נכשלנו, כי העדפנו להסתכל לצד השני והשלינו את עצמנו שהמצב הקיים בר קיימא. לא דרשנו את זכויותינו ולא עמדנו אל מול המדינה והמשטרה שמסרבת בתוקף לעשות את תפקידה, ולא הכרחנו אותם להכיר בזכויותינו הטבעיות לחיות בכבוד וביטחון ולמנוע מקרים בהם ילדים, גברים, נשים או קשישים חיים בפחד. נכשלנו כי השלינו את עצמנו עם תדמית גברית שקרית, שלכאורה נוכל להגן על עצמנו לבד בעזרת תגובות אלימות, שבמסגרתה מצופה מהגבר הערבי להיות חזק, אלים, ואם המצב דורש – להיות מוכן לכל תרחיש. זהו שקר אחד גדול, כי זו התוצאה של תדמית זו – ילד בן 5 נורה בראשו.

אני מכיר בעובדה שהחברה הערבית עצמה לא יכולה למגר את תופעת האלימות, וזה גם לא תפקידה – הלוא מהותה העיקרית של המדינה המודרנית היא לייצר מונופול על אמצעי האלימות, כלומר רק למדינה מותר להשליט סדר דרך המשטרה. לחברה הערבית אין משטרה עצמאית, וכל ניסיון מצדנו להשליט סדר או להעניש אנשים זו עבירה על החוק, והטיעון עצמו שאנחנו אשמים במצב הזה הוא טיעון שנובע מאי לקיחת אחריות מטעם המדינה על המצב והאשמת הקורבן. אבל כן מתפקידנו  במצב בו המדינה הפקירה אותנו ליצור מחדש את זהותו של הגבר הערבי, תוך שאנחנו נותנים בחזרה לחברה, לומדים לסלוח אחד לשני ופועלים לחזק את החלשים בחברה. נדרש מאתנו לבנות זהות גברית חדשה המבוססת על כבוד עצמי ואחריות חברתית, מכריחה את המדינה ומוסדותיה להכיר בזכויותינו, ולא מפחדת לצאת לרחובות ולדרוש את הזכות הבסיסית בלחיות בכבוד. כי עד אז לא ניתן לחיות במצב בו – ילד בן 5 נורה בראשו.

ווליד אבו סיף
ווליד אבו סיף. לא ניתן להתעלם מההקשרים הפוליטיים שאיפשרו לדבר כזה לקרות
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבתאי לוי

  לפי חוקי הגזע הציונים, ערבי טוב זה ערבי מת!. העולם התחתון הערבי, משרת בנאמנות את האדון היהודי, ועושה עבורו את העבודה המלוכלכת, טיהור אתני של הערבים. ואכן, מסיבה זו, אין המשטרה מתערבת כלל. בעיני האויב הציוני, כל ערבי, נחשב כמחבל, אפילו ילד בן 5, ולכן דמו בראשו. בתורת ישראל הקדושה והתמימה כתוב, הטוב שבגויים – הרוג!!!.
  שבתאי לוי

  1. מינימידימקסי

   "העולם התחתון הערבי", כמו "העולם התחתון היהודי", או כמו "העולם התחתון האיטלקי", (למשל), לא משרת בנאמנות אף אחד למעט את עצמו.
   ולמרות שמספר הנרצחים הערבים הוא באמת בלתי נסבל, מה הקשר בין זה לבין טיהור אתני? אין לך שמץ של מושג מהו טיהור אתני.
   השנאה למדינת ישראל מעבירה אותך על דעתך, שבתאי. כמה אוויל צריך להיות כדי לומר את דברי ההבל האלה.
   ולידיעתך, אין "בתורת ישראל הקדושה והתמימה" שום פסוק כזה, "הטוב שבגויים – הרוג". נכון שהיה דיבור כזה בין חכמי הגמרא, אבל אלה היו דברי פרשנות לשאלה שנשאלה, לא ציטוט מהתורה. ועדיין, אם לדעתך מדינת ישראל נוהגת על פי הפסוק הזה, איך אתה מסביר את הטיפול הרפואי שניתן למאות, (ואולי יותר), תושבים סורים, ובהם גם חיילים פצועים, וגם ילדים חולים?
   את האלימות חובה עלינו למגר, ולא רק במגזר הערבי, אבל מכאן ועד לדברי ההבל על "האויב הציוני", רחוקה הדרך.

 2. מרוקאית שמאלנית

  נורא ואיום!!! הזנחה פושעת

 3. יהושע רוזין

  כיהודי ישראלי,ז. א. פריבילגי שייך ל,,עם האדונים׳׳, בושתי ונכלמתי. לאן אוליך את החרפה?

 4. יהושע רוזין

  לידידי שבתאי לוי. זו אמרה של רב קנאי זה לא כתוב בתורה. נכון שיש פה יותר מדי גזענים שזו תורתם ,ציונים ואחרים. הם לא נבדלים מהנאצים.בכתבי קודש. של הדתות השונות כל אחד יכול למצוא סימוכין לעמדותיו. במקרה שלנו, מישעיהו ה 3 ליבוביץ׳ זצ׳׳ל עד הרב כהנא שם רשעים ירקב.וממשיכיו.

 5. בסה כ

  .למה זה קרה קורה ויקרה שוב ?
  רק המשטרה והיאהוד אשמים ?
  במקומות אחרים בארצות ערב זה לא קורה ?
  איפה האחריות ?איפה המעורבות ?

 6. יחיאל מונטג

  עבד שלום,
  קראתי את המאמר ואני רוצה להביע צער עמוק וכן על האסון הכבד מחד, ומאידך לשבח אותך על האומץ לומר את האמת ולפנות אל האזרחים הערביים ללקיחת אחריות.
  עם כל זאת יש לי גם ביקורת וגם הצעה לשיפור המצב.
  אני חי בארץ הזאת, רואה ושומע את הנעשה בה ואכפת לי מאוד מהמרחש ובכלל זה בהחלט גם על הנעשה בחברה הערבית.
  אני פועל כתף אל כתף ובאופן די אינטנסיבי עם בני החברה הערבית ועלי לציין שחוויותי טובות מאוד אם לא למעלה מזה, ואינני סבור שהם (אתם) נחותים ממני בכל דבר ועניין וזכויותיכם כזכויותי.
  יש לי ביקורת נוקבת כלפי נציגי החברה הערבית בכנסת העוסקים במרבית הזמן בנעשה מעבר לגבול ומעט מאוד במתרחש בתוך הבית פנימה. במבחן התוצאה, עד כה הם נחלו כשלון חרוץ ומבזבזים את זמנכם היקר, ציבור הבוחרים.
  גם הם חוזרים ומפנים אצבע מאשימה, בריטואל ידוע במראש ומטילים את האחריות באופן מוחלט על המשטרה. כשזו באה ועושה מעשה, מתנפלים עליה אותם ח"כים שהתחננו שתפעל ומאשימים אותה בהאשמות כאילו זו משטרתו של היטלר (רחמנא ליצן) שבאה לכבוש מחדש את היישובים הערביים.
  הגיע הזמן להביט לאחור, לבחון את הדרך על פי מבחן התוצאה, לקבל החלטות אמיצות ולבצע אותן!!
  דווקא אתה, צעיר ערבי יליד יפו, משכיל, כריזמתי בעל יכולות ביטוי ומנהיגות המכיר את שתי התרבויות הדרות כאן בכפיפה אחת, יכול לחולל את השינוי (אני משוכנע שישנם עוד צעירים בעלי תכונות ויכולות כשלך). קחו הובלה כחוק ואל תמתינו שיתנו לכם אותה כי זה לדעתי לא יקרה.
  מה עושים?
  ראשית, מתגייסים למשטרה ומסייעים במיגור הפשיעה מבפנים. שנית, מעלים את כל הנושאים הכואבים על שולחן הדיונים ולא בורחים מהמסקנות המתקבלות. אין לי צל צילו של ספק שהממשלה והמשטרה מטעמה, יותר מישמחו לשיתוף פעולה בהדברת הפשיעה בחברה הערבית, בעזרת כוחות מתוך החברה עצמה. מנהיגות אמיתית נמדדת ביכולת קבלת החלטות וביצוע פעולות נכונות ולא כניעה לפופוליזם.
  אשמח לשבת ולדון, לדבר בפתיחות ולסייע ככל שאוכל.
  בהצלחה רבה ובחברות,
  יחיאל