הם לא נהרגו "כי הם יהודים"

יהודים נהרגים כי האינטרס הלאומי של ישראל נמצא בשורה אחת עם התפשטות האלימות הלאומנית והגזענית בעולם
אלדד לוי

סטודנט לתואר שני בסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת בן גוריון שבנגב

לומר ש"יהודים נרצחים רק בשל היותם יהודים" זו האמירה הכי עצלנית שאדם יכול להפיק. זו אמנות הדה-קונטקסטואליזציה של המצב הפוליטי והתלות על הנבואות הכי חבוטות שגורסות שיהודים מתים בעולם כדבר שבשגרה. להגיד ש-11 אנשים נרצחו בבית הכנסת בפיטסבורג "כי הם יהודים" זה לראות בפיגוע הזה התגשמות של איזה חוק טבע שנקרא אנטישמיות וזה להצהיר אפס נאמנות לשלומם של יהודים בעולם. אולי בגלל שמדובר באמירה ריקה מתוכן לחלוטין, זה מאוד לא מפתיע שאנשים כמו יאיר לפיד מפיקים אותה.

כי האמת היא ש-11 המתפללים בפיטסבורג לא נהרגו "כי הם יהודים". מנהיגות אמיתית, הייתה אומרת שיהודים נהרגים בארה"ב משום שמאז היבחרו של טראמפ יש עלייה של 57% באירועים האנטישמיים באמריקה. מנהיגות אמיתית, זה לציין ששיעור האירועים האנטישמיים בארה"ב היום הוא הגבוה מאז 1994 – ומשמעותית מזה שראינו אצל אובמה.

יהודים נהרגים משום שאנחנו רואים עלייה בהתארגנות ובתעוזה של ארגוני עליונות לבנה בארה"ב, יחד עם תגובות חלושות מצד טראמפ. יהודים נהרגים, משום שאנטישמיים כמו ריצ'רד ספנסר מעידים כי טראמפ מגשים את השאיפות הלאומניות-גזעניות שלהם והם נהרגים כי טראמפ מוכן לכנות ניאו-נאצים "אנשים ראויים מאוד" או להשוות בין מפגינים ניאו-נאצים לאלו המתנגדים להם משמאל.

יהודים נהרגים כי הימין הישראלי מוכן להקריב – על מזבח שיתוף הפעולה עם הימין האמריקאי ללגיטימציה של הכיבוש – את יהדות ארה"ב, וכי הוא מוכן לקבל ארה"ב פחות סובלנית ויותר אלימה כלפי מיעוטיים דתיים ואתניים, כל עוד היא לא תקבל ביקורת על מדיניות החוץ שלה. יהודים נהרגים בארה"ב ומרגישים מאוימים באירופה משום שבכירים בליכוד נפגשים שוב ושוב עם תנועות ימין ותנועות פונדמנטליסטיות בארה"ב ובעולם על מנת לקבל תמיכה, על חשבון האינטרסים של יהודים במדינות אלו.

יהודים נהרגים משום שיש היום לא קרע, אלא ניגוד מוחלט בין "מה שטוב לישראל" לבין "מה שטוב ליהודים" – הראשונים רוצים לראות ממשלות ימניות, המקדשות אתנו-לאומיות, ואילו האחרונים רוצים לראות פלורליזם, זכויות אזרח וסובלנות.

לא, פוליטיקאים קטנים, לא. יהודים לא נהרגים "כי הם יהודים", הם נהרגים כי האינטרס הלאומי של ישראל נמצא בשורה אחת עם התפשטות האלימות הלאומנית והגזענית בעולם. לפעמים בכירים בישראל עושים זאת בתמיכה מפורשת בכוחות האלה ולפעמים בשתיקה ובהסטת מבט. כך או כך מדובר בלא פחות מבגידה ברעיון של מדינת ישראל, כמקום שערב לבטחונם של יהודים באשר-הם.

ידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהושע רוזין

  בשנות ה40 נרצחו 6 מליון יהודים רק בשל היותם יהודים זאת לפי דברי הרוצחים ומנהיגם אז. זה כמובן לא הג׳נוסייד היחידי. למרבה הצער והתדהמה, זו תופעה נפוצה שבסיסה. הגנטי אולי באיזה אב קדמון כי יש קבוצות של קופי אדם שכשלהקותיהם נפגשות, הם נלחמים בחמת זעם אחד נגד השני, עד השמדת הלהקה המפסידה. כבר אמרו חז׳׳ל ,,יצר לב. האדם רע מנעוריו׳׳. זה שהמנהיגות הימנית השולטת מקיימת פה משטר. אפרטהייד עם מליוני נתינים חסרי כל זכויות ומקיימת יחסי ידידות עם משטרי עריצות לא פעם אנטישמיים בעצמם זה כמובן טרגי ביותר והופך את ישראל מדינה מצורעת.

 2. גל

  עובדתית, זה פשוט לא נכון. התקפות על רקע אנטישמי 2014: 36 2015: 56 2017: 19
  רעיונית, הטענה לפיה מדיניות ישראל מצדיקה רצח יהודים באשר הם, היא גזענות טהורה.
  כדאי לחשב מסלול מחדש.

 3. אלואימא

  הם לא נהרגו. הם נרצחו.