בר רפאלי עוטה את רעלת הבורות

תאמינו או לא, נשים רבות עם כיסוי ראש הן פורצות גבולות, בניגוד לבר רפאלי הפריווילגית שהפרסומת בכיכובה לחברה שבבעלותה נותנת יד לשימור הסטריאוטיפים החשוכים, המסיתים והמדירים ביותר
יארה גראבלהיארה גראבלה

פעילה פוליטית וחברתית מיפו, סטודנטית לתואר ראשון בחוג להיסטוריה כללית ולימודי נשים ומגדר באוניברסיטת תל אביב

מדינת ישראל היא אלופת עולם בלהיות כזאת המנהלת שיח מתקדם לכאורה, שכל פעם קורס לתוך מסרים וקמפיינים מדירים וגזעניים. השבוע היתה זו חברת "הודיס", שהעלתה פרסומת חדשה ומעוררת סערה. בתחילת הפרסומת מופיע באותיות קידוש לבנה המשפט "איראן זה כאן", על רקע אשה עטויה בבורקה, בר רפאלי בכבודה ובעצמה. המסר הבוטה, הפשטני והאסלאמופובי (המתאים כמו כפפה ליד לעידן טראמפ), הוא להחליף את הביגוד "הצנוע" לחולצת קרופ בטן בטענה השטחית ש"Freedom is Basic".

מעבר לאסלאמופוביה הברורה, הפרסומת מסיתה נגד נשים שמחליטות לא לאמץ את הביגוד הקצר ומעדיפות להישאר "חשוכות" במושגים של ההגמוניה הלבנה ולדבוק בבגדים שהחברה המסורתית וההלכה בה הן מאמינות מצווה עליהן. את, כאשה, צריכה לפרוץ גבולות, קובעת הפרסומת, אבל כל עוד החיג'אב שאת עוטה על עורך וראשך, את חשוכה מדי מכדי לעשות זאת. ואת כמובן גם לא מספיק נאורה, ליברלית ופמיניסטית. אירוניה מושלמת, המתעלמת מקיומן של אלפי נשים מוסלמיות שבוחרות לעטות כיסוי ראש בצורה שנראית נכונה להן (לא נזכיר כאן את ריבואות הנשים היהודיות שבוחרות לכסות את שערן) – כאילו שיש צלם אחד בלבד לחירות, כאילו שלהתפשט זה לא בדיוק כמו להתכסות – תחת המשטר הפטריארכלי חובק הכול.

על איזה פמיניזם אנחנו מדברים פה – האם מדובר בפמיניזם שפונה רק לנשים חילוניות לא מסורתיות? האם זה אומר שאם את דתייה את חשוכה מדי ואין ביכולתך לפרוץ גבולות? העובדה היא, שהפמיניזם שהפרסומת מתיימרת להעביר הוא בעיקר פמיניזם מזויף, עילאי ומתנשא שאין ביכולתנו לקרוא לו פמיניזם בכלל כאשר הוא מתעלם ומדיר נשים מוסלמיות בכל רחבי העולם בכלל ואת נשות איראן – שנאבקות ממש עכשיו על חייהן ועל הזכות לחיות ולקבל את הזכויות הבסיסיות שאין להן – בפרט.

זה אותו פמיניזם שמראה את הנאורות לכאורה של פניה של מדינת ישראל, אך מתבונן על המזרח התיכון ובעיקר על הפמיניזם האסלאמי (ובכן, יש מושג כזה) בצורה אוריינטליסטית מתנשאת. כי תאמינו או לא, נשים רבות עם כיסוי ראש פורצות גבולות והדת לא מונעת מהן להיות מי שהן – בניגוד לבר רפאלי הפריווילגית שנותנת יד לשימור הסטריאוטיפים והמחשבות החשוכות, המסיתות והמדירות ביותר. הפרסומת בכיכובה מתייחסת לנשים באופן דיכוטומי. או שאת אישה נאורה ולכן שוחרת חופש ולכן חושפת את הבטן שלך (נכון, עבור כל הנשים שאינן מוסלמיות, עבור כל הנשים החילוניות באשר הן ה"בייסיק" הוא פופיק בחוץ) או שאת אישה חשוכה, מדוכאת, מוגבלת תנועה ומחשבה וחסרת חירות בסיסית.

אישה לא צריכה להיות פמיניסטית כדי להבין שיש משהו פסול בפרסומת הזו. אישה לא צריכה להיות פמיניסטית כדי להבין שנשות איראן הן קורבן יום יומי, שנאבקות על חייהן נגד שלטון הדיכוי הגברי והפטריארכלי. הפרסומת של "הודיס" מזכירה לנו שוב כמה החברה הישראלית לא פמיניסטית ולא ליברלית, וכמה מיינסטרים זה לפחד מערבים – כי מוסלמים הם הרי בטוח ערבים חשוכים ובישראל זה עניין הישרדותי, צריך לפחד מערבים במידה המצופה.

את חברת "הודיס" אני מחרימה ואת בר רפאלי מעולם לא סימפטתי במיוחד. אל תתנו יד לפרסומות מהסוג הזה. אל תתנו לגיטימציה לפרסומות שצוברות תשואות ורייטינג על חשבונן, על גופן ועל תודעתן של נשים.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. מוריה

    צודקתתתתת