כפרים לא מוכרים מבעד לעדשת הילדים

תערוכה במוזיאון ארץ ישראל חושפת את החיים המורכבים בכפרים הלא מוכרים בנגב כפי שהם משתקפים מעיניהם של ילדים וילדות
עביר אל-אטראש

בתערוכה "הקול שמאחורי התמונה – صوت الصورة" המוצגת במוזיאון ארץ ישראל מופיעות תמונות מסדנאות הצילום של ילדים המשתתפים ב"לוקחים את המצלמות בידיים", פרויקט שמפעיל פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי מזה כעשור.

התמונות מציגות את המציאות בכפרים הבלתי מוכרים מנקודת מבט של ילדים. הם צילמו את המשחקים, האוכל, הבתים שלהם, חבריהם בכפר, דרכי העפר, הנוף, ולצד זאת כחלק ממציאות חייהם את נוכחות המשטרה והבתים ההרוסים שהיו פעם בתיהם או בתי קרובי המשפחה.

"כשאנו מתבוננים בתמונות שצילמו ילדים בני 8-14, אנו רואים בכל אחת מהן את המציאות הקשה בה הם חיים – מציאות ללא תנאי חיים מינימליים המגיעים לכל בן-אדם במדינה ובעולם", אומרת סברין אבו כף, מנהלת הפרויקט. "בכפרים הבלתי מוכרים נמנעים מאיתנו חיים בכבוד, וזאת רק בשל רצוננו לשמור על הזהות שלנו והאדמות שלנו.”

סדנאות הצילום בכפרים הבלתי מוכרים מתקיימות מדי שנה מאז 2010, במהלך חופשות בתי הספר. עד כה 240 ילדים השתתפו בהן, וחלקם הגדול ממשיכים לצלם בכפרם גם אחרי סיום הסדנא. פורום דו-קיום בנגב מקיים את הסדנאות בשיתוף עם ועדי הכפרים השונים, כאשר מטרת הפרויקט היא הקניית מיומנויות וכישורי צילום לילדים ונוער ברחבי הנגב בכדי לאפשר לילדים וילדות המשתתפים לתעד את שגרת חייהם וסביבתם הקרובה וכן את הפרות זכויות האדם בכפרים. במהלך הסדנאות מגיעים צלמים על בסיס התנדבותי ומלמדים את הילדים מגוון שיעורים בצילום, ובסיום הסדנא נותרות המצלמות אצל המשתתפים כדי שימשיכו לצלם ולתעד.

התערוכה "הקול שמאחורי התמונה – صوت الصورة" תוצג עד סוף אוגוסט 2019

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.