בחזרה לבית הקפה רוזוליו

בתערוכה "רוזוליו" מקפיא דוד בן הרא"ש את הרגע בו פרצו אירועי ואדי סאליב, 60 שנה אחרי והרחק מחיפה
דוד בן הרא"ש

הפרויקט "רוזוליו", כשם בית הקפה בו פרצו אירועי ואדי סאליב, הוא הקמה לתחייה של רגע הרס וחורבן, 60 שנה אחרי, בגרמניה. סביבת בית הקפה ׳מוקפאת׳ שנייה אחרי האסון – שבסופו קריסה גדולה עוד יותר, הבעבוע של הרתיחה.

העבודות בפרויקט עשויות משילוב בין חומרים לחפצים שניתן למצוא בבית קפה כמו קוביות סוכר, מלח, פלפל, קפה, הל, סיגריה, שלייקס וכדומה. מהם, אני יוצר פסלים שמאזכרים סביבה של בית קפה, בה אפשר לזהות אובייקטים בצורתם הבסיסית ולאחר הפשטה: בר, שולחן, כיסא, גוף, אלה ושש-בש. האובייקטים כמעט ואינם מעובדים, אלא משרטטים קווי מתאר בסיסיים שבאמצעות הסטה עדינה של חומר או רעיון ובעזרת נקודות משען ואיזון על בלימה, פוערים מרחב למשמעויות נוספות.

מנהיג אירועי ואדי סאליב בחיפה ביולי 1959 היה דוד בן הרוש. אנחנו חולקים את אותו שם ואותו רקע תרבותי, והרהורים חוזרים ונשנים בדמותו כסמל להתנגדות ולמאבק הובילו אותי להתעמק בסיפור, בביוגרפיה, כמו גם בהיסטוריה ובמקומה.

הפרויקט נעשה במסגרת תוכנית הרזידנסי Pilotenkueche – International Art Program בלייפציג ובמימון מפעל הפיס לתרבות ואמנות. המיקום וההצגה של הפרויקט מחוץ להקשר התרבותי שממנו צמח איפשר לי להתמקד בנקודות מבט חיוניות להבנה ולפירוש מופעים של כוח.

דוד בן הרא"ש הוא בוגר תואר ראשון ושני מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בבצלאל, ירושלים, ולימודי פיסול באקול דה בוזאר, פאריס. עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות במוזיאונים ובגלריות בישראל ובחו"ל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יוסףה מקיטון

    תודה! מאד מניע ומעורר מחשבה ורגש.