בחזרה לבית הקפה רוזוליו

בתערוכה "רוזוליו" מקפיא דוד בן הרא"ש את הרגע בו פרצו אירועי ואדי סאליב, 60 שנה אחרי והרחק מחיפה
דוד בן הרא"ש

הפרויקט "רוזוליו", כשם בית הקפה בו פרצו אירועי ואדי סאליב, הוא הקמה לתחייה של רגע הרס וחורבן, 60 שנה אחרי, בגרמניה. סביבת בית הקפה ׳מוקפאת׳ שנייה אחרי האסון – שבסופו קריסה גדולה עוד יותר, הבעבוע של הרתיחה.

העבודות בפרויקט עשויות משילוב בין חומרים לחפצים שניתן למצוא בבית קפה כמו קוביות סוכר, מלח, פלפל, קפה, הל, סיגריה, שלייקס וכדומה. מהם, אני יוצר פסלים שמאזכרים סביבה של בית קפה, בה אפשר לזהות אובייקטים בצורתם הבסיסית ולאחר הפשטה: בר, שולחן, כיסא, גוף, אלה ושש-בש. האובייקטים כמעט ואינם מעובדים, אלא משרטטים קווי מתאר בסיסיים שבאמצעות הסטה עדינה של חומר או רעיון ובעזרת נקודות משען ואיזון על בלימה, פוערים מרחב למשמעויות נוספות.

מנהיג אירועי ואדי סאליב בחיפה ביולי 1959 היה דוד בן הרוש. אנחנו חולקים את אותו שם ואותו רקע תרבותי, והרהורים חוזרים ונשנים בדמותו כסמל להתנגדות ולמאבק הובילו אותי להתעמק בסיפור, בביוגרפיה, כמו גם בהיסטוריה ובמקומה.

הפרויקט נעשה במסגרת תוכנית הרזידנסי Pilotenkueche – International Art Program בלייפציג ובמימון מפעל הפיס לתרבות ואמנות. המיקום וההצגה של הפרויקט מחוץ להקשר התרבותי שממנו צמח איפשר לי להתמקד בנקודות מבט חיוניות להבנה ולפירוש מופעים של כוח.

דוד בן הרא"ש הוא בוגר תואר ראשון ושני מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בבצלאל, ירושלים, ולימודי פיסול באקול דה בוזאר, פאריס. עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות במוזיאונים ובגלריות בישראל ובחו"ל.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. יוסףה מקיטון

    תודה! מאד מניע ומעורר מחשבה ורגש.